Reklama

středa 11. října 2017

To není xenofobie

Stanislava Kučerová
11. 10. 2017
Nejdříve bych se ráda vyznala ze své lásky k arabské kultuře. Mám ráda maurský sloh, maurské chrámy, paláce, zahrady. Ve španělské Andalusii je můžeme dodnes obdivovat. Vážím si toho, že arabští učenci ve středověku dochovali a zprostředkovali Evropě řeckou antiku, filozofii a vědu. A k tomu nám dali desítkovou soustavu a arabské číslice, zprostředkovali papír z Číny, zavedli bezplatné školy, lékařské operace, umělé zavodňování, náboženskou snášenlivost. Zasloužili se jedním slovem o pokrok v Evropě. A připomeňme ještě krásu pohádek „Tisíce a jedné noci“a veršů „U studny Zemzem.“


Poznali jsme, že dějiny tvoří pásmo přespletitých křížících se dějů. Po řadě staletí je i arabská kultura dnes jiná, vyznávají ji jiní, jinde a jinak, ponejvíc v několika arabských zemích. Pro nás zdálky spojuje tyto země hlavně jejich náboženství, islám, ale i ten se u nich vyznává různě,

s odlišnostmi ve věrouce i v normách pro životní praxi. Je nepopiratelným faktem, že to byly nejdříve evropské a pak světové mocnosti, které tak či onak způsobily v řadě arabských zemí současný neutěšený stav, bezvládí, nepokoje, války, bídu, celospolečenský rozvrat. Válečné konflikty a revoluce proti autoritářským režimům, které měly nastolit demokratickou vládu, se pravidelně zvrtly v revoluce za radikální islám v pojetí té které sekty. A státy, které až dosud relativně dobře prosperovaly (máme o tom zprávy očitých svědků), se rozpadly v kolbiště znepřátelených kmenů a nesnášenlivých náboženských sekt. Jsme zpraveni o tom, jak se dnes žije

v Afganistanu, Iráku, v Libyi, v Sýrii a jinde. Množství obyvatel tu upadá do beznaděje a přijímá výzvy zvěstovatelů „lepšího života“, který je prý možno najít v Evropě. Života bez válek, v klidu a míru a v blahobytu. A tak exil! Vyhnanství! Opustit rodnou zemi a nastoupit dobrodružnou, nebezpečnou, předlouhou pouť za lákavou vidinou!

Exil známe z dějin, dokonce i velice nedávných. Politické konflikty, zápasy o moc a poté násilí vítězné strany vytvářejí situaci plnou nejistoty a neklidu. Stojí proti sobě noví uchvatitelé moci a jejich oponenti, disidenti. Být disidentem, mít jiné politické přesvědčení a vyvíjet

jiné politické aktivity, než které současná vláda vyžaduje, je nebezpečné. Za vyhrocených podmínek hrozí násilné persekuce ze strany vládnoucí moci a pronásledovaným nezbývá, než opustit vlast, odejít do exilu a žádat v cizí zemi ochranu a azyl.

V současné době se valí do Evropy tisíce imigrantů z arabských zemí, z Blízkého východu i z Afriky. Ne desítky ani stovky politických uprchlíků, jak to bylo v minulosti, ale lavina nepředvídatelného rozsahu. Muži, ženy, děti, všichni podstupují strastiplnou cestu po souši i po moři. Obětují své úspory, aby získali průvodce či převáděče a dopravce. Snad všudypřítomná blízkovýchodní válka probudila beduinské sklony někdejších kočovníků? Hledají „zaslíbenou zemi“, jako kdysi Mojžíš, prchající se svým lidem z Egypta? Přijmou tu „zaslíbenou zemi“ v Evropě vděčně, i když vyznává jiné bohy a nic nedbá na Alláhovu vůli? Přijmou přístřeší v

Evropě „s úctou a láskou“ (jak čteme opakovaně v arabských pohádkách) nebo se skrývanou nenávistí a odhodláním pomstít všechny křivdy a všechna příkoří, kterých se nositelé euroamerické civilizace na arabských národech dopustili? Nevíme. Kdo z těch imigrantských zástupů splňuje

podmínky pro udělení azylu a kdo nikoli? Nevíme. Teprve dodatečně to prý budou Evropané zjišťovat a kdo podmínky nesplní, bude vrácen zpátky. Svědčí to o nedostatku předvídavosti, racionality i lidské ohleduplnosti na straně těch, kdo se nepokusili od počátku imigrační proud diferencovat a legalizovat.

Myslím, že Evropa imigraci z arabských zemí až dosud nezvládá. Přeléváním obyvatel z kontinentu na kontinent není možno řešit následky rozvratu arabských států. Naopak. Válku v arabských státech je zapotřebí co nejdříve ukončit, pak běžencům umožnit vrátit se do vlasti, domů a pomoci jim znovu si prosperující státy vybudovat. Podle jejich, nikoli podle našich představ.

29 komentářů :

 1. Ona nefunguje migrace ani v rámci EU.
  Při tak velkých rozdílech platu prostě nemuže.
  B.H.

  OdpovědětSmazat
 2. Arabské číslice pochází z Indie A Žádný Mojžíš z Egypta neprchal.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Prchal, jelikož Mojžíš provedl genocidu, když dal vyvraždit všechny děti v Egyptě. Zřejmě nařídil otrávit vodu.
   Rozhodně nedošel do pusté krajiny, ale do obydlemé, kde vyvraždil původní obyvatele.

   Smazat
  2. 12:07 počtěte si trochu v dějepisných knihách, aby jste se poučil a neplácejte tady kraviny.

   Smazat
  3. 13.02 NAROZDÍL OD VÁS 12.07 má pravdu. Nebo považujete Bibli psanou realisticky, jako zpravodajství Čt o odsunu Němců například, ... 40 let táhly loupeživé tlupy pouští, žily z many uloupené z kupeckých karavan a pily vodu ze studní vyhnaných nebo zamordovaných původních majitelů... mimochodem, anglické MONEY (vyslovované "many") je asi původní význam slova mana.

   Jistě Jozue, Mojžíšův jenerál, platil gójim "po vojensku".

   Smazat
 3. Také nezatracuji arabskou kulturu pro soudobý extremismus náboženských fanatiků. Stejně jsem nazatracoval německou kulturu pro někdejší extremismus a fanatické vyznání nacismu. Nejsem si jist, zda strůjci muslimského extremismu nejsou agresívní války proti arabskému světu, které vede NATO - tedy jak se do lesa volá... nebo kdo jinému jámu ....

  OdpovědětSmazat
 4. A to MY budeme dávat dohromady, to že se tam mastí Arabové mezi Araby? My jim vybudujeme prosperující státy a oni se tam velkoryse vrátí? Připomíná mi to uprchlíky z naší země, kdy mě někdo nutí obdivovat pana Třísku a spol., kteří statečně utekli na Západ a my by jsme je teď za jejich statečný postoj ke své zemi měli snad obdivovat. Až když to tady za ně někdo vyřešil, tak se vrátili.Na jejich morální podporu spoza hranic jim sreu.A snad si tady někdo myslí, že se z té evropské pohody a klidu, sociálního a zdravotního zabezpečení, o kterém se nám může jenom zdát, nějaký Arab se do své rodné by´t stabilizované země vrátí?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. My jsme jim jejich zeme rozmlatili a pritom zabili statisice lidi.My a nase krestanska kultura spolu s NATO

   Smazat
  2. 13.27 Vy se řadíte k těm, kteří ty země rozmlátili? Vy jste se podílel na statisících mrtvých? Na vasi krestanskou kulturu vam kaslu ja sem neverici.

   Smazat
  3. Neseme spoluvinu za to vraždění, protože při volbách vybíráme poslušné spolupachatele.

   Smazat
 5. Vazena pani dr. Kucerova -
  arabska kultura je pouze pro velmi inteligentni lidi.
  Ja je znam ! Ja tam zil dlouho v te
  Africe !
  Oni kdyz ji, tak je to pouze pravou rukou a zadek si cisti pouze levou rukou a jak si to mam ja, evropsky Katolik - pamatovat ? ? Hmmm ?
  Vzdy ja byl u nich bud hladovej, nebo posranej !

  OdpovědětSmazat
 6. Zájmy těch lidí se neslučují se zájmy naších lidí. Nikdy se nepřizpůsobí většinové populaci. A až jich bude více tak budou prosazovat svoje zájmy. TAHLE ZEMĚ JE NAŠE.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tahle zeme patri EU a NATO.T ake katolicke cirkvi.Tady nam toho moc nepatri

   Smazat
 7. Migrace v rozměrech, jaká se dnes do EU praktikuje, nemá obdoby, kromě migrace do Nového světa. Tam ovšem čekala málo zalidněná prostora a kdo ji zalidňoval přece jen,Indiáni, byli v podstatě vyhubeni novými přistěhovalci.Ale co Evropa, hustě obydlená, ajk má uhostit miliony lidí navíc? Kdo o podobném nesmyslu rozhoduje? Přiznejme si konečně, že migrace Merklové, Macrona a spol. je podezřelá, nekalá a zdánlivě i nelogická. Do Evropy se nenacpou všichni chudí. Navíc arabský, potažmoislámský svět je divný kromě jiného absencí technicky vzdělaných kádrů.Proč asi? Dále je jasné, že náboženství islam brzdí pokrok ve vzdělávání i v rovnoprávném postavení mužů i žen a je tedy hluboce retardačním prvkem, který ovšem musí překonat a zlomit právě tato více než miliarda lidí sama svým vývojem, do kterého se jim nějak nechce anebo je totalitně potlačován, myslím onen vývoj k modernitě. Jakékoliv sympatie k islámu jsou sympatiemi k totalitě. Multi-kulti soužití nemůže koexistovat, protože se vždy jedna z kulti dere do popředí.
  Co se vlastně děje v Evropě? Dejme tomu, že nových cca 2 miliony příchozích Evropa vstřebá, ovšem na náklady poplatníků. Co ale dál? Islám nevybízí své muže k pracovitosti...Jedním slovem, celá ta migrace je jako zlý sen, kdy nikdo nahlas nedefinuje bombardující zločince, to na jedné straně a na druhé se ze všech příchozích dělají chudáčci a oběti. Celé je to zločinné.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Celé je to blbost. Jak to, že VŠICHNI prchají do Evropy? Od Afghánistánu po Nigérii si najednou vzpomněli - říká se, že kvůli čtědrým sociálním dávkám, ale je to pravda? Do r. 2015 jim nechyběli, možná ani nevěděli, co ta slova znamenají a najednou o tom všichni vědí? Jak se to dozvěděli? Kdo jim to řekl. Jak to, že se všichni sebrali a - ejhle, jaká náhoda - na pobřeží už čekají čluny s převezou je. Kde se tam tak najednou vzali.
   A utíkají-li před válkou,a hladem, proč doma nechali ty nejzranitelnější - staré lidi, děti? A další "šťastná" náhoda. Na trase (nejlépe do Německa - jak vědí, že zrovna tam)kde se vzaly, tu se vzaly střediska pomoci - s vodou, jídlem, ošacením, možností dobít si mobily -kdo jim platí kredit, kdo jim plánuje cestu, aby probůh nezabloudili někam, kam nechtějí/nemají dojít?
   Je to řízená a velmi dobře zorganizovaná akce. Nakonec to vidíme i podle toho, že okamžitě po příchodu začnou mít nehorázné požadavky - jídlo jim nevyhovuje, ubytování jim nevyhovuje, nezahalené ženy, křesťanské symboly a zvyky jim nevyhovují. A Evropa ustupuje a ustupuje. Kdyby EU opravdu chtěla k ničemu takovému by dojít nemohlo.
   Všechny ty výmluvy na strádání "uprchlíků jsou jen pohádky, lži a manipulace. Nenechme si nic namlouvat.

   Smazat
 8. Moc pěkně řečeno! Málokdo se zabývá tím, že prospěšná drobná migrace, která provází lidstvo po celou historii, se najednou změnila v migrační tsunami, o níž napsala prof. Greenhillová knihu "Migrace jako zbraň" (přeloží ji už někdo?). Samo od sebe to nebylo, ale "někdo" jim roztřískal domovy a "někdo" rozbil přechodové státy, které až dosud migraci velmi úspěšně bránily. A jiným se zase ten "někdo" chlubí, jak dobře se v Evropě má, a ještě jim tam dá mobily, aby se na to všechno mohli pěkně podívat. Ten "někdo" ale není islám, jak tu mnozí planě hořekují! Příznakem úpadkové civilizace je chybný odhad nebezpečí - svádí vinu na ty, kteří se těžko mohou bránit (jsou slabí, nebo jsou daleko). Soužití kultur je možné (krásným příkladem je článek konzervativního Daniela Pipese: Islam and Bebop Jazz: http://www.danielpipes.org/blog/2013/12/islam-and-bebop-jazz) - ale nesmí být do toho nikdo nucen. Přesně to vystihl expresident Klaus svou kritikou -ismů! Péče o přírodu je fajn, ale jak se z toho stane ideologie, je to špatně. Totéž soužití kultur - po celou historii lidstva máme příklady, kdy se to až překvapivě dařilo (ovšemže i jindy nedařilo). Jak je ale někdo do něčeho nucen, nemůže to dopadnout dobře. Může se to na čas zdánlivě dařit, ale stoupá přetlak ve společnosti, hrozí to výbuchem. Jako by si to v Evropě někdo přál! Ovšem nejhorší je ta nejblbější varianta, že totiž pitomí technokrati s klapkami na očích a nulovou odpovědností a nulovou péčí o sociální důsledky opravdu spustili tu migrační vlnu, jsouce oblouzněni ideou, že se tak zaplní pracovní místa mladými, aby staří Evropané měli na důchody. Proti takovému asociálnímu inženýrství byl celý pokus o socialismus naprosto realistickým podnikem! A já se obávám, že ty nejjednodušší a nejblbější varianty bývají nejblíže pravdě .... Jan Schneider

  OdpovědětSmazat
 9. Se závěrem článku prof. Kučerové se nedá než jen souhlasit!
  Snad jen doplnit, že je nutno ukončit zločinnou euroatlantskou AGRESI(!) - ne válku - proti zemím Blízkého a Středního východu, stejně jako i severní Afriky.
  A viníky - polit. představitele záp. mocností - postavit před mezinárodní tribunál za zločiny proti mezinár. právu. A poslat na doživotí ...

  OdpovědětSmazat
 10. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17:24 Brouk Pytlik je nekulturní, jednoduché individuum, které nechápe psaný text, ale je nuceno exhibovat kde to jen jde. Doufejme, že jen na internetových diskuzích, ne po parcích a všelijakých zákoutích. Možná ne proto, že ani pro ten případ, nemá co kalého ukazovat.

   Smazat
 11. Naprosto souhlasím se závěrem paní dr. Kučerové. Když nebude náš terorismu v arabském světě, nebude ten jejich terorismu ve světě EU. To jsou spojité nádoby a nevím proč si nepřiznáme tuto naší fatální chybu - na které se - sice měrou malou - podíleli i čeští militaristé. "Jak se do lesa....", "nedělej jiným....", "kdo jinému jámu..." A pro křesťany "nepokradneš...."

  OdpovědětSmazat
 12. Jakápak migrace, to je kolonizace, kterou jsme spustili našimi agresívními válkami proti Arabům. To je stěhování národů, ano přirovnání ke kolonizaci Ameriky je případné, kolonisté vyhubili postupně 170 milionů indiánů a pak v rámci lovů na otroky dalších 5 milionů afrických černochů. To je přece ta naše demokracie, to naše křesťanství, které prostě musíme na bodácích - tedy raketami a bombardéry - exportovat do světa, který potřebujeme ekonomicky vydojit v zájmu světové oligarchie, které ovšem říkáme "demokracie".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, je to kolonizace, ale jsem přesvědčena, že nenastala prvotně rozbitím jejich zemí, ale že to rozbití bylo nutné provést, aby kolonizace bez větších problémů NÁSLEDOVALA. Že se přitom v těch státech rabovaly suroviny byl možná taky částečně důvod, ale přece jen jim toho např. v Africe zbylo dost a k čemu jim jsou? Kdo se tam zabývá jejich využitím. Však svět se postará, proč se namáhat.

   Smazat
 13. Je zavádějící odvolávat se na pozitiva arabské kultury věků dávno minulých ve snaze oddělit islám od mnoha podob jeho praktikování. Masovou migrací do Evropy nejsou nasouváni žádní reprezentanti či pokračovatelé arabské kultury a vědění. Dokonce to nejsou v drtivé většině ani uprchlíci (a už vůbec ne ze Sýrie). Jejich cílem je pouze několik vybraných zemí Evropy, a to těch s nejvyšším sociálním standardem, kde se ovšem vůbec nemíní asimilovat, ale naopak rychle vytvářejí zapouzdřené komunity s uplatňováním svého pojetí práva (šaría) a jsou rizikem bezpečnostním, zdravotním, ohrožují sociální smír a jsou schopni zcela vysát sociální zdroje státu, protože nepracují (většinově jsou v 1. generaci příchozích z řady důvodů nezaměstnatelní), pracovat nechtějí a ve své primitivnosti či indoktrinaci radikálním islámem hlásají, že zde byli pozváni, že jsou zde proto, aby nám vládli, neboť Alláh jim daroval tuto zemi - tak jim často káží jejich imámové v četných mešitách evropských velkoměst. Jsou to PARAZITI, masovou migraci je třeba zarazit stejně jako obrovský byznys s tím spojený. Je to otázka přežití pro národní státy Evropy.

  OdpovědětSmazat
 14. Přesně takto vznešeně a s chutí pomoci smýšleli ve 20.století například lidé v Kosovu nebo Libanonu a z jejich zemí se staly islamistické státy s právem Šáríja, kde je nadřazenost muslimů nad zbytkem populace, která je dnes již v menšině, nadřazenost mužů nad ženami a demokracie ano, ale pouze islámská s jeho právem šáríja. Nad vládou je vždy ještě nejvyšší duchovní , v Libanonu muftí, a církev, islámská, má zde hlavní a poslední slovo. Děkuji, nechci. Karel z Plzně

  OdpovědětSmazat
 15. Souhlasím s 20.05, přesně řečeno. Ještě jedna podivnost kolem migrační záplavy: Ve věku, který si říká informační, nermáme vlastně od main streamu vůbec žádné rozhovory s migranty, žádné informace, jak se jim ve výchozích zemích žije, jaká je tam vzdělávací soustava, jaké postavení žen, co si představují "dělat" v Evropě, proč přicházejí hlavně muži,kdo jim financuje cestu a mobilní kredity, jak a zda se chtějí asimilovat atd. Jazyková bariéra je pro nás nepřekročitelná, ale pár arabsky mluvících novinářů by se v Evropě snad našlo?? Takhle to budí dojem, že přicházejí MARŤANI, že se valí lidé naprosto neznámí, ze zemí, o nichž v podstatě nevíme nic a to dlouhá desetiletí. Nevíme nic o vládách v Africe, o ekonomice ani vazbách na Západ. A nepište mi, že si to mám najít na Wikipedii, tady se jedná o selhání / záměrné / ze strany novinářů. Kde jsou reportáže z táborů skutečných uprchlíků, kde jsou reporáže z no-go zón? Je to až fantastické, za jakého mlčení se nasouvají tyto masy lidí.Mlčí se rovněž o trestné činnosti, kterou migranti páchají a vzhledem k tomu, že příchozí jsou mladí muži, bude znásilňování logicky na tapetě stále častěji!
  A ještě k islámu: Někdo by se mohl domnívat, že šaría má útlakem žen chránit konzervativní rodinu, ale pravda je, že tato myšlenka, zotročit ženu, má oblibu i v dávném křestanství, judaismu a cílem této myšlenky je opatřit mužům levnou pracovní sílu / na poli hlavně /a tak to po staletí praktikují, celkem úspěšně. Zatímco křestané a židé moderní doby již nemohou uplatnit ideu programově hříšné a méněcenné ženy, islám se jí zatím horlivě drží. Celkem bych si přečetla pár rozhovorů s migranty na toto téma, ale kde nic tu nic. Jako velká neznámá tu narůstá úplně odlišná kultura, za zmíněného ticha médií a dá se říci, že změkčilí Evropané svými vládami byli dáni na pospas, v plen. A podívejte, Němci si Mutti zvolili opět!Podobně Francouzi se svým pro-migrantským Macronem.

  OdpovědětSmazat
 16. Arabi nedali svet absolútne nič!!! teda myslím nič pozitívne. Všetci tí slávni "arabskí" alchymisti, lekári, matematici, stavbári, umelci,atď. boli perzského,byzantského,židovského pôvodu, prípadne pochádzali z niektorého iného starovekého civilizovaného národa a buď oni alebo ich rodiny kvôli zachovaniu si života alebo rodinného bohatstva prestúpili na islam.
  Už zdravý sedliacky rozum človeku musí dať, že divoké púštne kmene nemohli byť schopné za nejakých 300-500 rokov nijakú vysokú civilizáciu vytvoriť ani nemali čas rozšíriť svoju duševnú a duchovnú kapacitu tak, aby mohli prevziať svetlo civilizácie a preniesť ho cez temný stredovek ďalej.

  OdpovědětSmazat
 17. Problém nejsou migranti, ale naše společnost.

  Říkáme "my" a "naše", ale nejsme to většinou my, kdo rozhoduje, a to všechno, co máme kolem sebe, a oč bychom kvůli migrantům mohli přijít, nemáme ve vlastních rukou.

  Samozřejmě, že migrace není spontánní a že je to hra "elit". Je to ale jenom jedna další hra elit. Do toho spadá i hra, kdy "nám" má vadit, že bezpečnost a sociální smír ohrožují příchozí muslimové, a už si tolik nemáme všímat toho, že totéž likvidují "naše" "elity".

  Z tohoto hlediska je islámské náboženství migrantů jenom kost, kterou "nám" házejí a "my" nad ní často ochotně slintáme a štěkáme se - zatím. Je to ale dobře vybraná kost, nutno uznat. Má velký potenciál, jak se říká. Důvody pro znepokojení jsou přece reálné, stačí dojet do Berlína nebo Paříže a dívat se.

  Islamisti i většina "obyčejných" muslimských migrantů jsou samozřejmě ještě daleko větší pavlovovští slintálci než "my". Proto se taky tak hodí k zamýšlenému účelu. Nechali si nabulíkovat, jak je to strašně jednoduché, vyřídit si se Západem všechny křivdy a západní plebs je pro ně neviditelný nebo méněcenný. Skutečného nepřítele rozpoznávají v průměru ještě daleko hůř než "my". Mají ale výhodu, že většinou jsou mezi sebou víc solidární.

  Zatím mám ale spíš před očima spíš stíhání toho člověka, který ocitoval papá Hemingwaye (první den války pověsit všechny, kteří nás k ní dovedli).


  vel-rat

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Masová migrace je jako zničující zákeřná nemoc, navíc záměrně šířená s cílem přeformátování Evropy v souladu se zájmy globálních elit (NWO). A jako s nemocí nebude stačit potlačení projevů choroby - je sice nutné na nejnižší úrovni boje minimalizovat ilegální překračování hranic, žádný azyl ilegálním ekonomickým migrantům, žádný svobodný pohyb před udělením azylu atd., ale další vyšší rovinou boje je odmítnutí uměle vytvářeného multikulturalismu a zrůdných sociálních experimentů (tj. vypořádat se s domácími kolaboranty, s organizacemi placenými zvenčí (zejména politickými ziskuchtivými neziskovkami) a opět ve vyšší rovině boje je třeba vymýtit skutečné příčiny migrační choroby - tj. bezohledné, dlouhodobé rozesírání zemí "třetího světa" s cílem jejich surovinové, ekonomické a politické kolonizace v zájmech geopolitických bojů hráčů s imperiálními ambicemi a nadnárodních skupin ovládajících i tyto zdánlivě mocné hráče. A to je ten hlavní problém - kdo dnes "umravní" a zastaví chobotnici působící pod hlavičkami USA, Británie, Francie, Německa, Itálie, EU, NATO na jedné straně a Ruska, Číny, Iránu a dalších hráčů na straně druhé ? Napadá mě jediné - jen mocný lidový odpor, který ovšem těžko vznikne v cíleně vytvářeném chaosu. V dnešní konzumem zblblé a pud sebezáchovy postrádající západní společnosti by muselo být ještě mnohem hůře, aby se vzedmuly dostatečně silné "vlny zdola" - nicméně k tomu směřujeme a pokud nebudeme dříve vyhlazeni, tak budeme muset bojovat, chceme-li důstojně dožít a umožnit přežití našim dětem.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.