Reklama

středa 25. října 2017

Úvahy povolební aneb Další ďáblové na scéně i v zákulisí

Pavel Letko 
25.10.2017 E-republika

Ďábel už nebude sídlit jen v Kremlu a na Hradě, ale i ve Strakovce. Dokonce nejen tam. Bude sedět na všech dotačních a grantových kasách.

Navzdory všem fňukalům se mi zdá, že volby dopadly dobře. Na poslední chvíli nezasáhlo vnitro v podobě nějaké nové Kubiceho zprávy či Rumlova obvinění ohledně Bartončíka v konkurenční straně. Podpásovky byly rozdávány jaksi průběžně, nikoli až na poslední chvíli, kdy už není možná odpověď, jak tomu bylo v naší zemi již téměř zažitým zvykem. Tu největší podpásovku si udělila sama ČSSD svým podpisem memoranda s firmou se sídlem v daňovém ráji, o němž jsme již psali ZDE.

Někteří poukazují na fakt, že někteří zvolení kandidáti byli zároveň trestně stíháni, jako tomu je v případě kandidáta „Starostů a nezávislých“, hejtmana Libereckého kraje Martina Půty, který byl obviněn z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby (více ZDE), jiní na obviněné čelní představitele vítězného hnutí Ano, Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka v notoricky známé kauze „Čapí hnízdo“. K tomu se sluší poznamenat, že čekání na spravedlivé rozsudky by se mohlo podobat čekání na Godota. Při realistickém pohledu na naší policii a justici může jen nenapravitelný naiva očekávat zaručeně spravedlivý rozsudek.

Nebudu tedy dále předjímat rozhodnutí státního zástupce, ale podržím si přesvědčení, že skutečnou spravedlnost nemá v rukou náš systém, ale někdo úplně jiný. Řeči o tom, kterak by měli obvinění odstoupit a vyčkat na spravedlivý rozsudek našeho nezávislého soudu, který soudí “padni komu padni”, považuji jen za účelové lži. Naši politici vždy křičeli nad možným pochybením či trestnou činností „těch druhých“ v přímé souvislosti s jejich konkurenceschopností. Čím větší a lepší konkurent, tím větší křik. Od „těch druhých“ vyžadují svatost a neposkvrněnost, zatímco pro sebe žádají maximální shovívavost. Obvinění Půty Kalouskovi, Fialovi, Sobotkovi a dalším nestálo ani za zmínku, zatímco Babišovo „Čapí hnízdo“ si vyžádalo mimořádné zasedání Parlamentu České republiky. Sobě ve svém oku tolerují trám, o třísce v oku bližního by však vydrželi kecat hodiny. Odhlédněme tedy od trestních kauz, z nichž tak jako tak nekouká nic dobrého.

Co nás čeká a nemine


Jak jsme dříve psali, čeká nás kapitalismus jako řemen. Přitom se může stát, že mnozí nejpravicovější zastánci neoliberalismu přisátí na státní a veřejné rozpočty si budou muset hledat jiná vemena. V tomto světle jsou návrhy extremistického Tomia Okamury ohledně Augiášova chlévu v televizi a rozhlasu docela sympatické. Je třeba si uvědomit, že nedůvěru občanů v polistopadový systém nerozvrátil ani Babiš ani Okamura, natož Filip. Tuto důvěru rozvrátili sami soudci, policisté, žurnalisté, umělci a politici zavedených stran.

Lidu této země trvalo velmi dlouho, než se pohnul. Jako vůl volil mezi údajnou pravicí a údajnou levicí, než mu došlo, že volí jen obchodníky s vlastní naivitou. Snad jednou lid najde odvahu a bude si své záležitosti spravovat sám prostřednictvím přímé demokracie. Snad jednou lidem dojde, že Kalouskové, Topolánkové či Sobotkové to za ně nedělají lépe. Snad jednou přijde den, kdy se lidé přestanou bát přijmout odpovědnost za své rozhodování a jednání.

K tomu je samozřejmě ještě daleko, takže máme před sebou éru manažerského kapitalismu. Stejně jako v obchodě se vás neptají, zda jste komunista, přítel ČSSD či sponzor Starostů a nezávislých, ale platí jiné zákonitosti, tak i v nadcházejícím kapitalismu na český způsob půjde jen o prachy. Ovšem nikoliv v nějakém úzkém slova smyslu, ale v tom nejširším. Kapitalista nemusí mít nutně podobu karikatury z Dikobrazu či Kupkovy satiry.

Čeká nás naplnění Baťovy vize státu. ODS, TOP09, KDU-ČSL, Starostové a nezávislí mohou plesat. Jejich program, jejich sny se stanou skutečností a přitom tíha realizace nebude na nich. Jejich sliby, jejich sny a jejich proklamace jim splní Andrej Babiš, přičemž od nich za to nebude nic chtít.

Kdo bude „právem“ plakat


Nevděk světem vládne, takže naše pravice Babišovi nepoděkuje, ale bude mu spílat. Dlouho, předlouho, několik krásných, tučných funkčních období mohla slibovat něco, co Andrej Babiš zrealizuje za 4 roky. A když to špatně dopadne, nebude už možné ta krásná léta života z práce těch druhých vrátit zpět. Nebude stačit žvanění, hroší kůže a nulová činnost vlastního svědomí. To všechno může být, ale bude nutné k tomu cosi přidat. Nějakou dovednost. Jinak se s takovým zadarmo drahým tlučhubou majitel České republiky s.r.o rozloučí. Protože zatímco kdysi podle známé parafráze generálního ředitele General Motors mohlo platit, že “co je dobré pro Agrofert, je dobré pro všechny“, přichází doba, kdy bude platit, že „co je dobré pro Českou republiku, je dobré pro Andreje Babiše a naopak“. V této souvislosti mohu připomenout starší článek zabývající se mj. působením Andreje Babiše v politice ZDE či jinou úvahu ZDE.

Kolik místa zbude pro bakalonoviny a jiné bakaloviny je zatím velkou neznámou. Obavy pro zainteresované jsou však na místě. Z prvního místa a dominantního vlivu na mediální scénu se dá jen sestupovat. Takže povede-li se to, naši umělci budou zbaveni tíhy politické angažovanosti ve volném čase a budou se moci plně věnovat výhradně své profesi. Na mávání červenými kartami a vyzpěvování po náměstích nebudou mít čas. Ďábel už nebude pro ně sídlit jen v Kremlu a na Hradě, ale i ve Strakovce. Dokonce nejen tam. Bude sedět na všech dotačních a grantových kasách. To pak teprve bude konec se svobodou. Komediant bude hrát divadlo, pekař péct housky a korporace tloustnout. A tak to má být, tak je to správné.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme! 

 

Související články:

20 komentářů :

 1. Pane Letko, nemaťte ledem hlavu, nedělejte ze zlodějského oligarchy a udavače STB levičáka !! Pokud miliardář a člověk, který sám o sobě prohlašuje, že je kovaný pravičák a je pro něj nejvhodnější strana do vlády ODS, pravičákem s velkou hubou musí být !! Pokud Babiš není symbolem zlodějské privatizace a dnešního kapitalismu, tak už nevím kdo by to mohl být!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ten oligarcha má méně másla na hlavě, než jiní oligarchové z jiných stran, či vodících parlamentní žvandy na provázcích z pozadí, ba i než "chudičký Kalousek" - symbol supího žaludku.

   A kecy o udavačích? Kdo dnes "oznamuje" vlastence BISce? Kdo posílá policajty na ochranu ničemů a parazitů, když se proti nim demonstruje? Kdo poskytuje záznamy z kamer sledujících kdejaký kout? TO NEJSOU UDAVAČI?

   Kdo v minulosti pracoval v zahraničním obchodě a pod., ten mohl informovat pouze o zlodějnách, úmyslně cinknutých kšeftech na úkor Otčiny... PROTO MUSELI StB ZLIKVIDOVAT, ABY BYLY MOŽNÉ POLISTOPADOVÉ ZLODĚJNY A VLASTIZRADY! ABY BYLO MOŽNÉ ROZBITÍ REPUBLIKY, ROZKRADENÍ VŠEHO, ZCIZENÍ I VODY!

   Pane Heroute, nebuďte, prosím, tak naivní...

   Smazat
  2. Už jsem se lekl, že vychvalování Babiše a pomlouvání všech ostatních, zejména ČSSD a Sobotky nebude po volbách nutné, ale mýlil jsem se. Autor si loudí o nějakou funkcičku.

   Smazat
  3. Ale ne pane Heroute 12:47, pan Letko parodoval možnou realitu. Nic o levici či pravici. Vtipné.

   Smazat
 2. Silny vzestup SPD je pricinou moji radosti nad politickym nasmerovanim zeme, kde jsem se narodil, ale neziji uz brzy 50 let.

  Zde je silna nadeje, ze osud Prahy nebude tak tragicky, jako osud mesta meho mladi, Johannesburgu.

  Kapitalismu je vice druhu nez bylo socialismu a casem se vse upravi.
  Volby dopadli dobre !
  Kdo neni spokojen at napise protestni notu a posle na lamparnu - nadrazi Smichov !
  Jsem rozeny vitez !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zdravím, pane Honolulu. Volby dopadly jak dopadly, reparát je možný za čtyři roky... a to systém zpracování hlasů bude ještě účinnější.

   Já jsem pro přepočítání hlasů - a zejména kolik jich bylo natržených, kterých kandidujících stran. Trhání nemá rukopis, ale spolehlivě hlas zneplatní... Medikolog

   Smazat
 3. No Babiš je teda satan, ale koho tak měl zmatený volič volit? Všichni mu to usnadnili, volil toho, koho ostatní strany do jedné označily za satana. Protože s Babišem nemá tak špatné zkušenosti, jako s těmi ostatními stranami, tak mu dal volič šanci. A když zklame, tak mu příště šanci nedá. Pochybuju, že Babiš zvládne za 4 roky překopat systém tak, že by tuto možnost už volič neměl. Takže klid, zklidněme hormon, sedněme si k počítači, vyhoďme čété a sledujme cvrkot. Bude to zajímavé a poučné. Takové malé české Hra o trůny či Domek z karet. Za mě spokojenost a to jsem Babiše nevolil. Jestli mě k volbám poženou zase, tak mu to tentokrát hodím, aby už byl klid. Což vědí všichni, takže nakonec se domluví. Akorát Kalousek se bude producírovat a užívat si poslední měsíc na výsluní. Vlastně jsem rád, že se tam všichny tyhle tři poslední trapné strany dostaly, aspoň budeme moci sledovat detailně jejich ponížení a zánik.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Satanské devatero

   Satan znamená ukájení choutek, nikoli odříkání!
   Satan znamená živoucí existenci, nikoli vymyšlené spirituální báchorky!
   Satan znamená neposkvrněnou moudrost, nikoli pokrytecký sebeklam!
   Satan znamená laskavost k těm, kdo ji zasluhují, nikoli lásku, vyplýtvanou na nevděčníky!
   Satan znamená pomstu, nikoli nastavení druhé tváře!
   Satan znamená odpovědnost vůči odpovědným, nikoli péči o psychické upíry!
   Satan znamená člověka jako pouhé zvíře, někdy lepšího, mnohem častěji však horšího než ti, co kráčejí po čtyřech, člověka, jenž se díky "božskému duchovnímu a intelektuálnímu vývoji" stal nejzkaženějším zvířetem!
   Satan znamená všechny takzvané hříchy, jelikož vedou k fyzickému, mentálnímu nebo emočnímu uspokojení!
   Satan je nejlepším přítelem, jakého kdy církev měla, jelikož ji po celá ta léta pomáhal udržovat v chodu!

   Smazat
 4. Měli jsme raději volit Piráty.
  http://www.zvedavec.org/komentare/2017/10/7400-evropska-komise-spousti-pilotni-projekty-legalizace-ekonomicke-migrace-z-afriky.htm

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Piráti, ODA a Babiš - to je programová shoda. Zlodějská pravice jako když vyšije. Tak tu nepiště hlouposti. Jediné, co na Pirátech stojí za řeč, je jejich deklarovaná obrana svobody internetu.

   Smazat
  2. Re (14:44):
   Jo?, no mně se zase ti Piráti jeví jako amatérská partička neoliberálů a eurohujerů. Kteří - aby se alespoň trochu odlišili od TOP - zdůrazňují svobodu médií. A kteří dnes vypadají na to, že si parlamentní politiku spletli s happeningem.

   Smazat
  3. František Opluštil Přesně tak tyhle vítače nikdy.

   Smazat
 5. To že byl Babiš stbák, mi vadí nejméně. Dnešní bisáci by se měli tedy už začat bát ?
  Pro mně jsou morálně nejhorší lidé, jak já jim říkám, Ukomunisté. A tím je zatížen i Babiš.
  Je odporné slyšet z jeho huby, s komunisty ne. A to se jedná o jiných podobných individuí, kteří se pásli v době socíku na lidech, aby je teď navíc ještě klamali a strašili.
  Nejsem antikomunista, ale být tehdy ve straně, tak sedím v koutě a šoupu bačkorama. A ne si teď tak pohodlně hrát na demokrata a pravičáka.

  OdpovědětSmazat
 6. Pořád slyším jen co udělal či neudělal Babiš. Nikomu nevadí, jak "velký" ministr Herrmann s prasečákem zasekl státní kasu. Prý to vadí pomníku, který má posečenou trávu jen když tam přijedou "papaláši". Přitom tisíce lidí na vsích mají stejný problém s kravíny a vepříny, těm to nevadí. Kdo uškodil ČSSD před volbami? Sama ČSSD si nechala podepsat memorandum o lithiu. Jak si to pohnojil Filip, nebral na vědomí výsledky krajských voleb, teď má oči jen pro pláč. Zapomněl na obyčejné lidi a to jsou všechny "rádoby" demokratické strany. Lidi tyto strany nepochopili? Ne, lidi je prostě už nechtějí! Až na to "šéfove" stran přijdou, bude dobře, jinak jsou jen podle Zemana "mluvící hlavy". To bude následovat nářek. Těším se.
  emeritní kapitán

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17:19 komunistům to chytře pohnojila i ČT, když pilně prezentoval nemastné neslané reformistické moudro, Jiřího Dolejše.

   Smazat
 7. To teď jsem byl přesvědčen, že za volby jak dopadly může Putin, chyba, je to Babiš. Přeji mu hodbě úspěchů a hodně štěstí a zdraví.

  OdpovědětSmazat
 8. Pozdraveni pane Medicolog 14:05 !
  Malo pisete a je vas zde treba.
  Za 4 roky svet bude vypada lepe.
  Trumpova revoluci roste a mala vliv i na volby v Cesku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Americký nešťastníku. Ty vůbec nevíš, jaké tupé hlouposti píšeš. My už máme tvého Trumpetu přečteného a tvé výkřiky jsou nám jen k smíchu.

   Smazat
 9. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 10. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.