Reklama

sobota 28. října 2017

Večer ruského filmu - dnes!

filmová L. Pavličenko

28.10.2017, Petr Ďoubalík


Dnes večer má český divák možnost vidět hned 2 ruské filmy. Je obrovská škoda, že se k nám zatím nedostaly "neválečné" filmy, natočené v posledních letech v RF, výběr je neskutečně velký a pestrý, kvalita některých vynikající, myslím si.
Světlou výjimku udělala nedávno Prima, když pustila film "On drakon" (On je drak, Prima dala nepříliš vhodný název "Dračí princ"). Tak mě napadá, jestli bych neměl Primě nějaký nový, pěkný a veselejší film ruské produkce doporučit... Ale lépe něco než nic, dnes večer tedy:

ČT2 - 20:00, Unaveni sluncem (režisér Nikita Michalkov, 1.díl trilogie, natočeno 1994)
Prima - 21:25, Bitva o Sevastopol (natočeno 2015)
vlevo skutečná snajperka L. Pavličenko, vpravo filmová (J. Peresild)

Viděl jsem jak celou trilogii "Unaveni sluncem", tak "Bitvu o Sevastopol". Myslím, že vidět v jeden večer oba filmy je moc, nejsou to ani trochu lehké komedie nebo červené knihovny, pak si dovolím doporučit "Bitvu o Sevastopol". O tomto filmu jsem psal na NR zde:

20150420
o L. Pavličenko, o filmu:
http://www.novarepublika.cz/2015/04/kukuska.html
20150508
http://www.novarepublika.cz/2015/05/film-bitva-za-sevastopol-jiz-k-videni.html
20160410
dotek bitvy o Sevastopol s dneškem (nález letadla - bitevníku v moři při stavbě Krymského mostu)
http://www.novarepublika.cz/2016/04/sovetske-stihacky-sestreleny.html
J. Peresild hraje snajperku L. Pavličenko, v jiné roli

L. Pavličenko
režisér a herec Nikita Michalkov

N. Michalkov na premiéře svého filmu Sluneční úder

16 komentářů :

 1. Kde je možno u nás (Praha a okolí) ruské filmy vidět?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ruské filmy se k nám dostávají jen výjimečně, viz článek. Chybí titulky nebo dabing. To málo, co je, se dá postahovat na netu. V rámci zdokonalování ruštiny jsem v posledních 4 letech viděl odhadem 600-700 filmů, nových i starších i úplně starých. Některé jsou výborné. Někdy se pokusím udělat článek a něco doporučit. Denně připlouvají jen na youtube desítky nových ruských filmů, seriálů, zábavních pořadů, koncertů. Je to neskutečné množství, život je na to krátký, Ď.

   Smazat
  2. ..."život je na to krátký..."

   Ano, pane autore
   a proto jdu také svou cestou, tj. bez ČT, již třetím rokem sleduji produkci ruských filmů a pořadů na yutube.
   A přitom jsem ruskému jazyku na škole nijak neholdoval...
   A co mě k tomu dovedlo ?
   Jednoduše řečeno: soustavná protiruská hysterie, která se snaží pod taktovkou
   zločinné zahraniční politiky USA, udělat
   z našich osvoboditelů a přátel HROZBU.
   Takže se snažím o té hrozbě něco více dozvědět...

   Smazat
  3. Já mám na kabelovce z O2 ruskou televizi, stáhla jsem si film Vremja pervych o ruských kosmonautech, hlavně o Leonovovi, moc se mi líbil. Jelikož nemám s ruštinou potíž (což by děsně překvapilo mou ruštinářku blahé paměti), sleduju i růůůzné jiné, kromě filmů (např zprávy a diskusní pořady).

   Smazat
 2. Prima taky dávala remake "A jitra jsou zde tichá" velmi dobře natočeno.

  OdpovědětSmazat
 3. Já bych taky bral staré ruské filmy - Bondarčuka atp. Vjačeslav Tichonov, a spousta dalších skvělých herců. Třeba seriál Vojna a mír, ale ruský! Podle L.N.Tolstého. Nebo Chažděnije pa múkam -(Křížová cesta) nebo Tichý Don - všechno jsou to skvosty, na ně nemá americká tvorba vůůůůbec! A mohly by být klidně v originále, s čs.titulkama. (Nebo i bez titulků) Určitě by měly obrovskou sledovanost, jenže právě to je příčinou, proč se neuvádí. Porovnávat se dnes nesmí. Proto také se neuvádí ani české starší kvalitní filmy - máme Nerudovy Povídky malostranské, nebo seriál o něm samotném, máme Jiráska - např. Zahořanský hon je úžasný, máme životopisné filmy o Mrštíkových, o M.D.Rettigové, a další a další - se skvělými herci - doslova herecké koncerty. Ale vidíme to jen v ukázkách různých třináctých komnat nebo povídání s Hanzlíkem - naživo ne. Proč? Dnešní příšerná tvorba, kýč a pakultura, nečeské imitace západu -s minulou českou tvorbou NESNESE porovnání. Proto to Češi nesmějí vidět.

  OdpovědětSmazat
 4. Na TV Max skvělé uvedení filmu Bitva o Sevastopol - Pavličenko: hrdinka nebo chladnokrevná vražedkyně? Takhle se musí dělat převracení historie a znevážení boje sovětského lidu za svobodu. Jak k tomu přijdou ti nebozí zavraždění hitlerovci, že?

  OdpovědětSmazat
 5. My jsme za bolševika chodili se školou každej rok do kina na nějakej ruskej film. Musím říct, pokaždý to byl silnej zážitek.

  OdpovědětSmazat
 6. Když neumíte rusky tak to máte blbý. No ale pokud umíte tak vám můžu doporučit haldu filmů i seriálů. Můžete začít tady: NTV https://www.youtube.com/user/ntvru/playlists?sort=dd&shelf_id=24&view=50
  Star Media https://www.youtube.com/channel/UCB4BRxXp2TsMCe8kU29h3Qw

  Až to tak za 5 let zkouknete tak vám tam něco přidám. Pokud chcete i nějaké kinohity tak se raději ptejte, protože některý jsou hrozný, ale seriály jsou většinou ok a když se nelábí tak si pustíte jinej, že
  PS: Jinak na youblbe jde zapnout překlad titulků, takže pokud to má originál ruské tak vám to i něco přeloží

  OdpovědětSmazat
 7. Bitva o Sevastopol je skvělý film já ho mám s titulky.

  OdpovědětSmazat
 8. Že by tu v kinech nebyly ruské filmy proto, protože by na ně nikdo nechodil?

  OdpovědětSmazat
 9. Zdařilé army-fi
  My z budoucnosti_2-cz-titl.(Ruský válečný 2010).avi
  My z budoucnosti_1-cz-titl.(Ruský válečný 2008).avi
  mají na: uloz.to

  OdpovědětSmazat
 10. Bytvu o Sevastopol jsem vyděl v originále . Nechtěl jsem čekat zda to pustí naši demokraté . Ruský jazyk mě nebavil tak to doháním na you tube . Kukušku mám dva roky na vyzvánění mob . Je to síla , ale americké filmy jsou dobré akorát pro alkajdu aby se zdokonalovali jak udeřit . Tak dosvidanja Marcel . Ljube , Pelageja , Kubánští kozáci , Emelin atd .

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Čeština, ta čeština!!! Bitva, viděl....Ostatně, proč se ten film jmenoval "Bitva o Sevastopol", když to bylo o jedné holce, co měla víc nápadníků a dobře střílela? Co tam z té bitvy bylo? Pro ty, co o tom jen trochu víc vědí, téměř nic.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.