Reklama

úterý 17. října 2017

Volby nejsou ani divadlo, ani gladiátorské hry

 Jiří Jaroš Nickelli
17.10.2017 ČeskéNárodníListy

Současní politologové a medialisté se snaží vysvětlovat neúčast a váhání ve volbách všemi možnými způsoby. Jejich fatálním omylem je to, že nehledají pravdu. Jako služebníci vlád a stran ani nemohou. 

Školský případ takové analýzy poskytl pan politolog Just z Metropolitní univerzity v Praze v Metru 13. října. Možná to bylo tím spojením "pátek třináctého" a možná ještě panu politologovi přeběhla přes cestu černá kočka. To už se nedozvíme. Dozvěděli jsme se však něco jiného.

Pan politolog Just správně poukazuje na "veliký podíl nerozhodnutých voličů podle agentur". Jakou příčinu pan vědec deklaruje jako důvod nerozhodnosti voličů? Je to prý "důsledek jisté programové a věcné vyprázdněnosti kampaní". Toto má být skutečný důvod nechuti voličů nakonec hodit lístek do uren?? Ani náhodou.

Každý přemýšlející volič se totiž nerozhoduje podle kampaní. Myslící volič, který nespatřuje ve volbách pouhé divadlo, totiž se vůbec nemůže rozhodovat podle kampaní novin, televize, volebních mítinků, nebo prohlášení politiků. Takový volič se rozhoduje mnoho let dopředu - podle skutků vládnoucích stran a struktur. Zde totiž zásadně platí ono biblické "Podle skutků poznáte je."

Kdyby se měl volič rozhodovat jen a jen podle programů, kampaní a prohlášení, nemohl by de facto uskutečnit žádnou skutečnou volbu. Všechny partaje se chválí, téměř všechny partaje se vykreslují jako spasitelé všehomíra, téměř všechny partaje se považují egocentricky za jediné pravé nositele správných pořádků. A téměř všechna hnutí, partaje a spolky házejí všechny zločiny, neúspěchy a přehmaty společnosti na všechny ostatní,kromě sebe samých.

Musíme si osvětlit, o čem vlastně volby jsou. Jsou volby společenskou reformou, perestrojkou? Nejsou. Jsou volby etickým kodexem společnosti, jsou nápravou zlořádů? Nejsou. Jsou volby rozhodujícím východiskem pro změnu společenského pořádku? Nejsou. Tak o čem tedy ksakru volby jsou?

Volby jsou potvrzením mocenského mandátu nových vlád. O tom jsou volby! President Klaus jednou velmi správně pravil, že společnost se nebuduje s anděly, nýbrž s čerty. A v tom to je.

Očekává-li volič, změnu společenských pořádků a nastolení idyly spravedlnosti a rajské souhry, mýlí se přímo fatálně. Volby jsou tu od toho, aby ve stávající společnosti potvrdily jakési směřování zavedených pořádků. Volby nemění a nenapravují společenský systém! Proto jsou volby volbami mezi zlým a ještě horším, mezi belzebuly s jedním rohem a jedním kopytem a mezi tisícirohými tisícikopytníky. Jsou volbou mezi psem a vlkem, mezi "bakalovci a babišovci, mezi sobotkovci a bolševiky, mezi černozelenou a a rudooranžovou koalicí" a tak podobně do nekonečna. Politicko nekorektní myslitel by pravil: Volby jsou volbou mezi únosnými a neúnosnými darebáky. Výkřiky stran a spolků, "my tu uděláme po volbách všenápravný systém" jsou nesmyslem, působícím možná na divadelně laděné pompézní kavárníky, a užitečné idioty sluníčkového zaměření, nikoli na myslící voliče. Ale i právě proto je potřeba k volbám jít a volit podle poznatků, co strany a spolky páchaly pro stát a proti státu, pro občany, jež jsou státem, a proti občanům jež jsou státem. A pamatovat si všechny nebo aspoň většinu jejich zlých a škůdcovských skutků - počínaje církevním velkolupem, hodným Bílé Hory, posíláním vojáků na Rusko, zbožněním sudetů, rozkrádáním majetků občanů a státu, strašlivým středověkým exekutorstvím, zakazováním veřejných projevů, cenzurou knih a křížů,vytvořením unijní a německé kolonie, a konče přípravou islámské okupace našich zemí - to je jen pár příkladů oněch zlých skutků,na něž soudný volič nesmí před vhozením lístku do uren zapomenout!Takže občan myslící se nerozhoduje podle vyprázdněných kampaní a programů, jak soudí pan politolog.

Občan myslící se rozhoduje podle společenské praxe vládnoucí moci - a u nás bohužel i podle katastrofálních následků politiky dosud vládnoucích stran. S jedním poznatkem pana politologa ovšem souhlasit lze. Myslící občan totiž uváží, co způsobí vhozením nebo nevhozením lístku do urny. Protože při avanturistickém vhazování se občan dočká Aristotelova efektu. Co říká Aristoteles v Logice: "Výsledek je učitelem hlupáků".

Jiří Jaroš Nickelli
Autor je etnograf muzeolog

46 komentářů :

 1. Jo za ty strany mluví jejich činy za 4 roky vlády a nějakou předvolební propagandu nepotřebuji.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Především se musí občan rozhodovat podle svých legitimních TŘÍDNÍCH zájmů. podle toho zda partaje slouží vládnoucí oligarchii nebo přímo konkrétnímu Babišovi nebo chtějí obhajovat zájmy dolních 10. milionů občanů !! Rozhodující je vztah k NATU a k americkým válkám, k církevním prostitucím, k preferování zájmu bohatých- rovná daň, "zastropování" sociální a zdravotní daně, odpuštění DPH na osobní podnikatelská auta, odmítání zřízení státní komerční banky jako konkurence zahraničním bankám, zvyšování zbrojení ve prospěch USA a podobně !!

   Smazat
  2. Jsme konzervativní nebo pohodlní něco opravdu změnit? Po včerejším poslechu spotů politických stran v českém rozhlase mě napadlo, jak by vypadal vývoj v zemi, kdyby se do parlamentu dostaly strany REALISTÉ, ROZUMNÍ, SPO.

   Smazat
  3. Voliči KDU-ČSL by měli přejít k Realistům a voliči ČSSD k SPO.

   Smazat
  4. 19:12

   To je brilantní plán!
   A ty by ses měl pomalu přesunout do brlohu a uložit se k zimnímu spánku.

   Smazat
 2. A lidi,jděte volit až v sobotu!!! Nevěřili byste, co se s pátečními hlasy může přes noc stát!!!

  OdpovědětSmazat
 3. Volím komunisty.
  Ve včerejší debatě Sněmovmy k problému těžby lithia
  jen Kovalčík mluvil nejen rozumně, ale i konstruktivně. Ostatní poslanci si snad vůbec neuvědomují, co znamená stát řídit. A bodejť by si uvědomovali, když vůbec neřídí! O stát jim totiž vůbec nejde, ten je řízen shora, z EU, lépe řečeno, z Německa. Jim přísluší jen žabomyší snaha o stranická korýtka. Politika v Česku ve vládní sféře vlastně neexistuje, jen herecká vystoupení.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Taky volím komáry. Jsou to ti nejslušnější, ze všech ostatních.

   Smazat
  2. podle mých průzkumů by měli vyhrát volby, ale budou rádi když dostanou těch svých 13%.

   Smazat
  3. Tam je problém ten Dolejš. Je třeba kroužkovat ty pod ním, aby ho přeskákali, jinak bude frustrovat komunistické voliče další sezónu.

   Smazat
 4. Položme si ale, vážení, tyto jednoduché otázky: 1/ chceme změnu? 2/ pokud ano, co nám (zatím) brání v tom, vybrat strany s programem, který nám bude jako občanům vyhovovat? Naše pohodlnost? Možná. Či naše návyky? Taky. Proto jsme ale dnes v situaci, v jaké jsme. Ty návyky musíme tedy v našem vlastním zájmu změnit. 3/ bude nám bránit naše okolí (a hl. prostředí, v němž jsme se i díky vlastnímu přičinění ocitli) v provedení změn? Určitě, protože naše změny tomu prostředí (zejména EU) vyhovovat nebudou. 4/co nám brání změnit to prostředí? Vždyť se k tomu můžeme (a s ohledem na překotný vývoj kolem nás dokonce musíme) odhodlat již v těchto volbách. To vše u vědomí toho, že určité otázky lze řešit z hlediska širších mezinárodních aspektů. Ale přesto. Vystoupení z EU je možné, z NATO pak formálně jednoduché (stačí mít vládu, která napíše a odešle příslušný dopis oznamující vystoupení). Nezapomínejme, že jsme teď v období velkých pohybů ve světě. Kdy, když ne teď, kdo, když ne my. Občané.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9:09
   Vážený spoluobčane,
   nezapomínejte, že změna už proběhla, pod heslem: "Kdo to ukradne, když ne my? Kdy, když ne teď?"
   A občanům to, zdá se, vyhovovalo - jinak by přece jistě nedali hlas Klausovi a jeho partě.
   A vidíte: dnes ho dají Babišovi.
   Holt - pokrok se nedá zastavit -

   Kokotko

   Smazat
 5. Sice to přímo nesouvisí s tématem článku, ale ono nakonec vše souvisí se vším. Díval jsem se včera na přímý přenos z jednání poslanců o lithiu. Bylo to velmi nechutné divadlo, ti ganuneři z ODS, TOP09, Socani a částečně i lidovci se opět předvedli jako tvorové naprosto bez studu a morálky. Celé jejich popřevratové působení je o tom " čím hůře, tím lépe", bez uzardění zapřou vlastní noc mezi očima. Jen doufám, že voliči jim to pořádně spočtou jinak nás čekají krušné časy, socani se chystají na ČEZ a to se pak budeme divit ceně elektřiny. Babiš není svatý ale proti nim je to člocvěk, který si zaslouží obdiv když jde proti těm zmetkům a nedbá ani vlastního bezpečí. Poprvé v životě říkám "zlatí komunisti" ač jsem byl vychován vyloženě k protikomunistickému myšlení.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9:09
   No - neříkal jsem Vám to, vážený spoluobčane?
   Ještě jsem to ani nenaklepal, a už se občané (9:45) hlásí k "programu, který jim bude vyhovovat"!

   Kokotko

   Smazat
  2. 9:45 dobré na dosavadním předvolebním ruchu je to, že řada voličů partají vládnoucích po sametu si uvědomila, že jsou všichni víceméně stejní. Babinský nad nimi ční, protože neměl dost času dokázat, že je totéž v bleděmodrém, jen řádově výkonnější(viz ANO čtyři roky na MF, MO, MS, MŽP, ČIŽP,tj.pro firmu životně důležité orgány). Jeho zájmem bohužel není ČR, ale babiš; takže to, že jde proti těm zmetkům (naprostý souhlas),je pouze hájení budoucího Babistánu. ČR je pouze objekt, který lze podojit. Protože v současné Evropě půjde na tvrdo o přežití, je nutné letos volit vlastence. A volit jen strany s šancí nad 5%, protože jinak se naše hlasy spláchnou k opozici. A volit v sobotu, jak je zde již uvedeno, aby nebyl čas na fígle.
   Tentokrát je šance prosadit obecné referendum a odvolatelnost politiků. Na to ale musí být vůle 50% poslanců. NAD TÍM, PROSÍM PŘEMÝŠLEJTE, PŘÁTELÉ. Ostatní dilemata jsou v tuto chvíli nicotná. Děkuji. A.Š.

   Smazat
 6. To nejsou svobodné volby. Skoro všechna média ovládá jedna skupina. Proto se tam pořád dokola točí ten oranžový sajrajt a teprve, když sosani předali Bakalovi byty horníků,tak to někomu docvaklo, ale jenom někomu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pro 10:15
   Volby prozatím svobodné jsou. Hlas můžete dát komu chcete. Mediální prostor mohou voliči ponechat svému osudu bez povšimnutí. Pokud sleduji média, pak jen proto, abych lépe poznal svého nepřítele a s tím přistupuji k jim poskytovaným informacím. :-)
   Můžete si zvolit stranu a v tom je svoboda. Ale na žádnou velkou změnu se netěšte. I kdyby čirou náhodou došlo ke kultivaci politické moci ve prospěch většiny, bude trvat desetiletí trvalého tlaku a úsilí, než by se mohlo podařit usměrnit strukturu státu. Však se nám ta morálka "kurvila" mnohá desetiletí a mnozí ji mají zažitou jako normativ .... "nauč starého psa novým kouskům"
   ABC

   Smazat
  2. Slůvko volby bych, prosím, radil vynechat. Nahradil bych ho novotvarem souhlasky. Neboť volby v "Kocourkově" probíhají tak, že jakési partičky lidí, které vždy před ostatními, něco tají, souhlasícím nastrčí nějaké ksichty a teď si občane můžet zasouhlasit. Občan si totiž nikoho nevybral. pouze souhlasil či nikoliv. Myslíte si, že svobodně, když o pravých úmyslech kandidátů a jejich partiček nic neví neb my byly svobodně a demokraticky utajeny?

   Smazat
  3. 13:19

   Volba...

   "Váhat může pán, který stojí před pistolí, tážete-li se ho >peníze nebo život?!<
   Váhat může dáma, dříve než si vyvolí - pána pro peníze nebo pro celý život."
   (V+W)

   Smazat
 7. Včerejší předvolební tyátr o Li, a najednou téměř všepartajní shoda o tom, že to co je v zemi patří státu a stát by měl tyto strategické suroviny spravovat ve prospěch všech občanů, byla opravdu úsměvná.
  Něco takového, v KAPITALISMU, není možné naplnit !!!
  A divím se komunistům, že se toho nechopili a nevysvětlili to lidem.
  Kapitalismus je přece od toho, aby řídil hospodářskou politiku vlád, a je jedno zda socanskou s lidovci, nebo Odstop s lidovci. O jistém ano ani nemluvě.
  Jak už bylo i tam řečeno, příkladů jak se "státem" vydrbat bylo v minulosti dostatek. Voda, uhlí, telenova, krevní plasma a teď lithium. Stačí pár ochotných a za "pár" šupů se stát prodá. O ostatním, jako automobilky, farmaceutika, vnitřní "maloobchod", zemědělství regulované západem přes EU, vysoké školství, kdy vystudovaní lékaři odcházejí do přátelského německa, atd, atd, raději nemluvě.
  Takže pokud tady bude dále vládnout nadnárodní kapitál, nic se změnit nemůže. A že ten tady bude vládnout stále, se už postará EU NATO. Ani Sobotkovo vrtění psem nepomůže. Protože jak socani tak babinský jedno jsou. Jde jen o jedno. O prachy do stranických pokladniček a samozřejmě do vlastních kešení.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní 10:26
   Podepisuji.
   To nás ještě Sobotka tlačí do EURO chomoutu.
   Mám obavu,že už s tím lithiem nikdo nehne,jsme úplně v moci kapitálu,sionistů a ti naši slouhové musí jenom poslouchat.Nevěřím moc ani komunistům,vždyť jsou ovládání také židama.

   Smazat
  2. Jo jo, diktatura kapitálu, kam se za ní hrabe diktatura proletariátu.

   Smazat
  3. 10:26 jsem já. A tomu z 11:01 vzkazuji, že ty komunisty přesto volit budu. On ten kokta Filip tam nebude už dlouho. A i kdyby, tak budu volit stranu které nejsem členem jen proto, že jiná taková reálná opozice není.

   Smazat
  4. Anonymní 16:02
   Rozmlouvat Vám to nebudu,abyste nevolil komunisty.Raději bych jako předsedu komunistů viděl p.Skálu.Jinak nevěřím Dolejšovi,to je filuta,ale komunistickou zásadu nikdy neměl.
   Jako starší osoba,něco o komunistech vím a nezatracuji ji.

   Smazat
  5. 18:12
   Dolejš není komunista, ale pravicový liberál, duchem technokrat.
   Že jste si ale jako "starší osoba" vybral stalinistu Skálu, to také o něčem svědčí.
   - O čem asi??

   Kokotko

   Smazat
  6. Co máš proti Stalinovi Kokote ?

   Smazat
  7. 19:00
   To bys asi jen těžko pochopil.
   A neprzni mé krásné jméno - já ti to taky nedělám...
   Kokotko

   Smazat
  8. Pane Kokotko, můžete prosím rozvést onu vás postřeh, že pan Skála je stalinista. Moc by mne zajímalo, jak jste na to přišel.

   Smazat
  9. 22:15

   To není složité.
   Prostudujte si jeho životopis. Budete-li pak mít ještě nějaké pochybnosti - zajděte se zeptat jeho samotného nebo jeho spolustraníků na adrese Politických vězňů 9, Praha - Nové Město.

   Kokotko

   Smazat
  10. 22:15

   PS: On Vám to pochopitelně bude zatloukat a ohánět se svým "neprůstřelným" argumentem, že Ransdorf by se přece s dogmatikem-stalinistou nekamarádil.
   Jenže ten fór je v tom, že k Ransdorfovi se přilísal, až kvůli EU-parlamentu (do té doby ho dlouhá léta stranická práce v KSČM dvakrát nelákala). Tam se v roce 2014 snažil dostat. Holt to nevyšlo....
   Tak je z něj teď místopředseda a občasný "táborový řečník". Vedle chartistky Lenky Procházkové - to se to sbírají body u naivních posluchačů.....

   Možná si už nepamatujete nebo vůbec netušíte, co to byl "Leninský svaz mladých"? Jednou kariérista, vždycky kariérista...

   Marta Semelová je narozdíl od něj charakterní, protože říká, co si opravdu myslí!

   (Tahle kapitola dějin KSČ(M) ještě není dopsána.)

   Kokotko

   Smazat
  11. Kokotko 22:47 a předchozí – vy už jste opravdu lepší ÚSTRu, na adrese Politických vězňů 9, Praha - Nové Město asi jako doma, s Mílou Ransdorfem přímo spolupracovník, schopen oznámkovat pravicovým liberalismem a Stalinismem s jistotou renomovaného vědce, politologa. Každému, kdo něco ví o pojmech, se kterými šermujete, o lidech, které mistrujete, jste směšný. Ostatně, pokuste se citovat nějaký „pravicový liberalismus“ Jiřího Dolejše (kterého za komunistu neberu) a nějaký ten „Stalinismus“ Josefa Skály (za jeho politického života už byl stalinismus netolerovanou politickou úchylkou). Snažte se. V plné úctě, JiH

   Smazat
 8. Celý článek se dá shrnout do jediné věty. Nevolte strany, které se v průběhu posledních dvaceti pěti let podílely na vládě. Nebo jinak: Nevolte politické turisty volně přecházející z jedné partičky do druhé. Nebo: Zbavte je peněz tím, že je nezvolíte. Ta poslední věta je zásadní. Oni do politiky jistě své peníze nedají. Tak pochybnou investici udělá jen blb. Případnou poznámku, že to někteří dělají, odmítám s argumentem, že to jsou peníze, které už jim lidé dali jinak. Jejich peníze to v žádném případě nejsou. Pojďme k volbám a zbavme je peněz. A uvidíte!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A proto volím ČSNS/Aliance národních sil. Mají nejlepší program a připravenou novou ústavu.

   Smazat
  2. Bezpartajní komunista17. října 2017 23:51

   Já také volím ČSNS/Aliance národních sil!

   Smazat
  3. 21:53, 23:51, možná Vám uniklo, že KSČM má, prakticky co existuje, shodný program, že se v daném prostoru její poslanci podle tohoto programu chovají s jediným rozdílem. u ANSu resp. ČSNS ještě Jaromír Štětina neusiluje o zákaz. Volit KSČM pak znamená jistotu, že hlasy nepropadnou.

   Smazat
 9. Já myslím, že se pan politolog nemýlí když tvrdí, že velká nerozhodnost voličů je "důsledek jisté programové a věcné vyprázdněnosti kampaní". Pan Nickelli uvažuje o myslících občanech, zatímco pan Just o těch, kteří rozhodují volby.
  Po uplynulých desetiletích mám velkou obavu, že těch myslících opravdu moc není a ti, kteří volby rozhodují, se skutečně rozhodují podle toho, jak nápaditá a úderná hesla se objeví v mediálním prostoru. Kdyby se aspoň nadpoloviční většina občanů dala označit za myslící, řídící se oním Biblickým citátem, asi bysme zde nenechali zabetonovat trend "od desíti k pěti".

  OdpovědětSmazat
 10. Promiňte mi neznalost- ale skutečně se počítá celková suma jednotlivých hlasů, nebo- v jedné vesnici bude mít např. ANo 100% hlasů- odvolí 500 lidí, ve druhé 0% hlasů, odvolí 300 lidí a hle- ANO má 50 %?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Počítá se součet hlasů za republiku. Jinak pak snad poslanci jsou zvoleni podle toho, jak dopadli ve svém kraji. Když socdem bude mít mizerný výsledek v Praze, tak z její kandidátky může být zvolen jenom jeden poslanec, zatímco v Středních Čechách třeba tři. Ale pokud TOP nedostane 5%, tak i kdyby v Praze měla 3 poslance, tak snad nebude mít žádného. Ale jak to píšu, tak si najednou nejsem jist.

   Smazat
  2. Volby jsou nevyužité referendum! Už v těchto volbách musíme volit ČSNS, která jako jediná chce okamžité vystoupení z EU a z NATO. Ti, kdo chtějí referendum a nevyužívají těchto voleb jako referenda, tak hrají falešnou hru.

   Pro faktický zisk mandátu je totiž klíčové, kolikátá se strana umístí v rámci daného kraje dle počtu hlasů. A někdy třeba 50 či 100 hlasů rozhoduje o pořadí v přidělování mandátu.

   Volba menšího zla a mýtus tzv. ztraceného hlasu. Obojí v praxi znamená abdikaci na občanské vyjádření autentické politické vůle v rámci zastupitelské demokracie.

   Smazat
 11. Děkuji pane, ...a tak ponaučený volič z předchozích si říká, co tedy je hybnou pákou změny k nápravě ?
  Generální stávka a uzavření hranic*

  OdpovědětSmazat
 12. Díky za objasnění.Na stávku nejsme zdaleka jednotní- jsou tu stavění proti obě mladí proti starým, VŠ proti méně vzdělaným, dělníci proti podniktelům...chybí jednotný impuls- něco jako když všem vezmete vodu...vzali nám v obrovsé míře majetek, který dai církvím, berou nám vodu, přírodní bohatství (Lithium)například- musíme mít něco co ty lidi stmelí- nejúčinnější kampaň je od SPD- nechceme běžence z islámských zemí- tohle je jeden z tmelů- a je pak třeba hledat další nosná témata

  OdpovědětSmazat
 13. Dva myšlenkové mechanizmy, které panující systém stabilizují resp. drží nad vodou: volba menšího zla a mýtus tzv. ztraceného hlasu. Obojí v praxi znamená abdikaci na občanské vyjádření autentické politické vůle v rámci zastupitelské demokracie.
  Volba menšího zla, která jde většinou ruku v ruce s teorií „ztraceného hlasu“. Jelikož se volič dobrovolně vzdá svého nejsvatějšího práva, totiž volit autenticky (tedy odevzdat hlas tomu politickému zástupci resp. směru, který by co nejvíce reprezentoval jeho vlastní postoj), nezbývá mu nic jiného než volit někoho, koho vlastně nechce.
  Kdo se tedy chce doopravdy rozejít s politickým statutem quo, s nepolitickou středokracií, která nehájí zájmy země a jejich občanů, ale finančních trhů a globálně operujících nadnárodních koncernů, pro kterou se imperiální války staly ultimativním prostředkem zahraniční politiky, ten je vyzván odevzdat hlas pro rozchod s NATO a EU, pro obnovení kontroly státu nad financemi a peněžními toky, nad vším, co souvisí s vodním a nerostným bohatstvím, se strategickým průmyslem. Toho lze docílit pouze tehdy, pokud jeho politika nebude omezena nebo dokonce diktovaná nadnárodními institucemi bez transparence, kontroly a demokratické legitimace.
  V této souvislosti se některé politické subjekty ohledně členství v EU a NATO dožadují referenda. K tomu krátká poznámka. Předvolební volání po plebiscitech má svůj význam, je však potřeba si uvědomit jedno: ve hře je faktor času a i autentická.

  Proto je třeba volit ČNSN / ANS - volební číslo 25, která má v programu okamžitý odchod z EU i z NATO a zestátnění strategických odvětví národního hospodářství. Bez těchto tří věcí se u nás NIC nezmění a přestaneme jako stát existovat!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ...dvacet pětka žije v iluzi o spravedlivém a čestném povolebním politickém boji .
   U nás v géttu CHEK vám nic neprojde,
   naši tyrané mají již připravené páky*

   Smazat
 14. Volím ČNSN/ANS - volební číslo 25.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Volím KSČM, která odmítala EU i NATO od počátku, stejně tak usiluje o socialismus což je principiální systémová změna, vylučující politickou moc kapitálu s jediným rozdílem proti ANSu: Postupuje realisticky, má volební postavení, zázemí, historii i zkušenosti a jak vidíte, mainstreamu překáží ze všech nejvíc. Ani Babiš, ani Okamura, v tuto chvíli ani ANS. Sázím na jistotu.

   Smazat
  2. Bezpartajní komunista18. října 2017 5:15

   1:03 - Já vím, proč volím ČNSN/ANS - volební číslo 25, ač jsem bezpartajní komunista. V KSČ a KSČM jsem byl nepřetržitě 43let. Z KSČM jsem vystoupil z důvodů s názvem: Filip, Dolejš. Toť vše!

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.