Reklama

středa 11. října 2017

Weser Kurier : Ukrajina by se měla vydat k jednacímu stolu do Moskvy

- rp -
11.10.2017 PrvníZprávy

Od roku 2014 trvá na východní Ukrajině válka a od té doby se situace nezměnila. K vyjednávání se Ukrajina musí přesunout do Ruska, píše Jan-Felix Jasch ve Weser Kurier.

Už je to téměř čtyři roky od doby, kdy si Rusko připojilo ukrajinský poloostrov Krym. V kontroverzním referendu v březnu 2014 hlasovali obyvatelé Krymu k připojení k Rusku. Ruský prezident Vladimir Putin využil příležitosti, v té době byla Ukrajina destabilizovaná protesty proti prezidentu Viktoru Janukovyči a jeho proti-evropské politice. Došlo také ke konfliktu na východě země, kde hrál rozhodující roli Putin. Několik měsíců zde bojovala armáda s proruskými separatisty.

Od té doby se situace na poloostrově a na východě Ukrajiny nezměnila - rozhodně ne k lepšímu. Lidé žijí za nevhodných podmínek. Na Krymu, tak jako na východní Ukrajině. V Doněcku rodiny neopouštějí sklepy celé týdny, bojí se střelby. Ve městě pracuje pouze jeden zubař na téměř dva a půl milionu obyvatel. Ozbrojené příměří je křehké.

Nedávno Vysoký komisař OSN pro lidská práva klasifikoval Krymský poloostrov jako dočasně obsazenou oblast a to hodně rozladilo Rusko. Kromě toho komisař uvedl, že menšina krymských Tatarů pod okupací trpí. Zpráva rovněž uvádí svévolné zadržování, případy špatného zacházení a mučení a násilného zmizení. Rusko tuto zprávu popírá. Kritická zpráva byla „zdrojována“ ze "zmanipulovaných skutečností a informací z nekontrolovaných zdrojů", řekl Gennadij Gatilov, náměstek ministra zahraničních věcí. Podle jeho názoru zpráva zpochybňuje důvěru ve struktury Organizace spojených národů.

To vše ukazuje, jak těžké je najít řešení konfliktu. Na jedné straně je rozdělená a trýzněná země, podporovaná velkými částmi západního světa. Na druhé straně je Putinovo Rusko, které se snaží posilovat svůj vliv. Ekonomické sankce nic nezměnily. Obchodníci dále obchodují s Ruskem, především Německo. V současnosti se nerýsuje žádné řešení konfliktu.

Ale jak by mohlo vypadat řešení? Ukrajina chce za každou cenu vstoupit do NATO. Rusko je proti. To ukazuje, že řešení lze provést pouze se souhlasem Ruska. Ruský prezident bojuje o přízeň svých krajanů. Připojení Krymu mu zvýšilo popularitu, ale smlouva s Kyjevem by mu popularitu nezvýšila.

Putin má veškeré trumfy v ruce, současná situace je pro něj oprávněná. Takže Ukrajina musí přijmout územní ztráty a prozatím se musí zříci členství v NATO. Zda to udělá, o tom se může pochybovat. Ale cesta vede pouze k vyjednávacímu stolu, a to když se jedna strana - Ukrajina – začne pohybovat směrem k druhé, do Moskvy.

15 komentářů :

 1. Kdo je ten JASCH? Syn nebo vnuk hrdého bojovníka z Ostfrontu?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je to obyčejný novinář, ve věku kolem 30 roků,
   který píše pro deník kolem Brém v Německu.
   Článek,
   přeložený do češtiny ovšem neodpovídá textu v němčině, viz originál :
   Fast vier Jahre ist es her, dass Russland die ukrainische Halbinsel Krim in einer verdeckten Militäraktion annektiert hat. In einem umstrittenen Referendum haben die Bewohner der Krim für den Anschluss an Russland gestimmt.

   Překlad:
   Jsou to již 4 roky, kdy Rusko skrytou vojenskou akcí anektovalo Krym (Němci píší Krim).
   V kontroverzním referendu hlasovali...

   TOHLE je pouze malý příklad,
   jak se upravují informace :
   Ten novinářský blbeček,absolutně bezvýznamný škrabal, píše to, co hlásá oficiální propaganda
   Německa:
   Krym byl anektován pomocí skryté vojenské akce
   a referendum bylo kontroverzní.
   Překladatel článku z němčiny
   poněkud podceňuje české čtenáře,když se zřejmě domnívá, že nikdo nebude dohledávat původní verzi a tak vynechal tvrzení toho blba o anexi,
   a nahradil to slovem připojení,
   protože slovo anexe by hned na začátku článku
   vyvolalo negativní reakce...

   Tak se to dělá, pane Novák.
   Věřím pouze tomu, co si xkrát ověřím jinde.

   Smazat
 2. Ukrajinu a tamní lid zachrání pouze jediné: když prozří a vyženou tu vládnoucí chazarskou oligarchistickou chátru do Izraele, jehož občanství stejně všichni ti chazaři už dávno mají (kromě ještě jiných..)

  OdpovědětSmazat
 3. Je možné, že tatarská asi 10 % menšina na Krymu nemá ustláno na růžích. Předtím na tom byla stejně 90 % ruská většina - a EU ani OSN to nevadilo. Občanská válka na Ukrajině je válkou mezi ukrajinskými neonacismem a ruským antinacismem. Je to jen pokračování ideologie a praxe kamaráda a spojence Adolfa Hitlera ukrajinského Bandery z 2. světové války.
  To, že podporujeme neonacismus jen dokazuje, že kdyby se vrátil kalendář o 70 roků zpět, vřele by EU a Brusel podporoval - stejně jako v době Mnichova a dlouho po něm - německý nacismus. Kdo se kamarádil v Orlím hnízdě, Bad Godesbergu a Mnichově s Hitlerem? Kdo za ním dolézal? Chamberlein a V. Británie. Kdo odmítal spojeneckou smlouvu s SSSR v případě útoku Německa v r. 1939? V. Británie. Kdo je největším viníkem milionů mrtvých v Evropě za 2. světové? V . Británie. Tento zločin proti lidskosti britským politikům již nikdo neodpáře.
  Krym byl a znovu je ruský, Ukrajina byla a znovu je nacistická. "Civilizovaná Evropa" podporovala v i minulosti a podporuje i dnes nacismus. To jsou fakta, fakta, fakta.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 10:10 Tak to je a fakta nejdou obelhat.

   Smazat
  2. Máš pravdu 10:10né na sto,ale tisíc procent.
   Nejen, že je vyníkem těchto konfliktů V.Británie, ale hezky se schovává za záda usákům a využívá této moci, jako chameleon. Je to dlouho připravovaná akce ze strany západu a začalo to již po sametové a jak se říká od podlahy. A od školního věku. Sám mám zkušenost s tím když mi několik ukrajinců potvrdilo, že to brali ve škole. Po nějaké době mi položil otázku. A víš, kdo to byl tatíček Bandera? Zatajil se mi dech a jen jsem polknul naprázdno. Dnes je s něj dospělý chlap. Tehdy mu bylo nějakých 10 let.
   A tento fašistický bordel začíná vystrkovat růžky opět. Vůbec se nedivím panu prezidentovi Putinovi. Jen buďme rádi, že je tam a před nedávnem slavil jubileum, tak dodatečně srdečné blahopřání. Jsem přesvědčen o tom, že kdyby " jen jednou" zažil západ, tedy Usáci, takovou hrůzu, jako zažila Evropa při druhé z válek, bylo by rázem po kofliktech. A zase nejen VB, kde jsou Francouzi, i když v malé míře, kde jsou Italové, atd.
   Staré pořekadlo," SEJEŚ VÍTR,SKLIDÍŠ BOUŘI,to platí doposud.

   Smazat
  3. Opakuji,ať se to někomu líbí,nebo ne,že dnešní sjednocování Evropy je činěno ze stejných pohnutek a stejnými lidmi sionistickými oligarchy a se stejným cílem,jako to bylo činěno za Hitlera 3.říší a tím cílem je vojensky porazit Rusko a opanovat jej...a kdo to nevidí,nebo si před tím strká hlavu do vlastní prdele,tak na to doplatí...

   Smazat
 4. Tataři na Krymu mají stejné podmínky jako většina tam žijících lidí a jde jen o to co chtějí nad zákon. Mentalita západo okrrajinců je něco mezi Polákem a chazarem tj vrozený zvrhlý parazitizmus a nedostane to z nich minimálně do třech generací nikdo. Jedná se o souhrn takových povahových vlastností že to nejde popsat.

  OdpovědětSmazat
 5. Tatarská menšina na Krymu nijak zásadně netrpí. Minimálně už jen proto, že Putin není blázen (ani vedení Krymu), takže se radši snaží dělat Tatarům pomyšlení. Takže k 1. září jim třeba otevřeli nové tatarské školy. Po radikálech samozřejmě musí jít, a to nemilosrdně, dokud je jich jen pár. To je prostá logika rozumného vládnutí.

  Je výmluvné, že tzv. Ukrajina právě zakázala výuku od druhého stupně ZŠ v jazycích menšin, takže protestuje už i Maďarsko, Rumunsko a Řecko (ano, hlavně kolem Mariupoli ještě pontští Řekové jsou), ale jedinou výjimku má krymská tatarština. No proč asi.

  Mimochodem Krymští Tataři žádní Tataři v podstatě nejsou, jsou to spíš "pontští Turci". Což je celkem vedlejší, snad to trochu vysvětluje, proč se za ně bere Erdogan.

  Pán z Německa nevím čí je potomek a je mi to celkem jedno, ale zdá se být vybaven mozkem v minimálně standardním provedení.

  Otázka ovšem je, kdo za Ukrajinu případně takové jednání začne a kdy, za jakých podmínek, tzn, co by se muselo na Ukrajině stát, aby vedení chtělo a mohlo s Ruskem rozumně jednat. To, co si tam teď hraje na vládnoucí třídu, na tom nemá sebemenší zájem, ti nemají zájem ani na konsolidaci vlastního státu, přinejmenším dokud je co rozkrádat.

  VelRat

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Chaos,bordel,korupce ,rozkrádání vlastního státu, likvidace vlastního obyvatelstva a do TOHO, ..... Návštěva Stětiny a Zaorálka.
   Dodnes nechápu, co to mělo znamenat. Na které straně stojí tyto dvě osoby. No dnes už je to jasné všem, na které straně stojí a nejen oni dva. Mají tito lidé svědomí? To ať si odpoví každý podle svého.

   Smazat
 6. Je třeba připomenout to, že Krym byla a je svým statutem autonomní republika. Ta byla administrativním rozhodnutím odpojena od Ruska a připojena k Ukrajině. Tehdy ještě v rámci SSSR, takže to vypadalo, že se nic neděje. Dít se ale začalo po rozpadu SSSR, kdy na Ukrajině naplno propukly nacionalistické vášně a nikdy nevykořeněné podhoubí fašismu. Ten, kdo viděl situaci v Oděse a zahájení frontálního napadání Rusů na Ukrajině, nemohl rozumně čekat, že všichni Rusové budou na Ukrajině trpně čekat, až přijdou upálit či podříznout i je. Autonomní republika Krym si tedy v referendu zvolila jinou, pro drtivou většinu jejích obyvatel bezpečnější cestu, tj. odchod ze spojení s Ukrajinou. Východní část Ukrajiny, tj. Donbas a Luhanská oblast takový statut a tedy ani takovou možnost neměly. Tak se emancipovaly, aby se ubránili. No a zbytek již všichni známe.

  OdpovědětSmazat
 7. Co to mele autor za nesmysly. Na Ukrajině přece žádná válka není. Na Ukrajině vedení státu, které uchvátilo nelegitimním způsobem pod patronátem USA a Evropské Unie moc protiústavním převratem vede genocidu proti svým rusky mluvícím spoluobčanům, kterým nezbývá, než se bránit. A zaplať pánbůh, že se to naučili a že se jim ta obbrana daří tak, že Ukrajinské straně nějak jejich "vítězný" pochod na usko přestává chutnat. Kdyby se totiž povedlo těm "Velkým Ukrům", co pořád ještě vykřikují jejich banderovské fašizující polovojenské skupiny a jejich hodně "nahnědlí" následovatelé, viděl by svět genocidu větší než bylo vyvražďování Arménů Turky na počátku minulého století. TAK SE JEN V KLIDU DÍVÁ SVĚT NA ZABÍJENÍ STARCŮ, BÁBUŠEK, MATEK A DĚTÍ DĚLY, RAKETAMI, MINOMETY, BOMBARDOVÁNÍM VČETNĚ ZDOKUMENTOVÁNÍ UŹITÍ BOMB S BÍLÝM FOSFOREM.

  OdpovědětSmazat
 8. Putin ve skutečností nemá, o čem by se kterýmkoliv kyjevským panákem pohovořil.
  Jednak nemá valný smysl vážně hovořit s loutkou, která je vedena ne zájmy svého lidu, který domněle reprezentuje, ale zájmy svých loutkovodičů a kurátorů, jednak by Putin přiznal představiteli nelegitimní pučistické vlády, že tato legitimní je.
  Byla by to stejně tak hrubá chyba jako je chybná tato podsouvavá představa jakéhosi pisálka z Weser Kurier.

  OdpovědětSmazat
 9. Škoda slov, v Ukrajině vládnou pouze americké loutky. Co ty by asi tak mohly dohodnout v Rusku, když mají hlavičku ze dřeva a na rukou pevná lana ! Škoda slov...Karel z Plzně

  OdpovědětSmazat
 10. I když se to někomu nemusí líbit, jiná cesta k míru na Ukrajině není, než přes Moskvu. Prvně se musí U. zbavit zrádců a pučistů. Pak je možné pomalé procitání ze zlého snu a nakonec přijde i ten racionální konec - cesta politiků do Moskvy a odvrácení od EU směrem k Rusku. Jinou cestu U. nemá. Čím dříve to Ukrajinci pochopí, tím lépe se jim bude vést. Turistická víza do Evropy nic neřeší. Krym je bude ruský. Donbas dostane širokou autonomii s možností vystoupení z Ukrajiny, pokud si to lidé budou přát. Bohužel to bude dlouhý proces.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.