Reklama

.

.

středa 4. října 2017

Zbyněk Fiala: Občanské zdroje katalánské vzpoury


Zbyněk Fiala 4.10.2017 VašeVěc
 

Katalánské referendum o nezávislosti je plodem nedávné krize, která strhla zemi do područí madridské finanční oligarchie.


Měla to být jen výběrová nakládačka, která měla hlavně zastrašit. To prý byl cíl, se kterým vláda lidoveckého premiéra Mariana Rajoye vyslala policejní jednotky do Katalánska z jiných provincií, aby narušily průběh zakázaného referenda o nezávislosti. Neměly mu úplně zabránit. Proto prý mohly dva miliony lidí odhlasovat a vlastně ukázat, že pro nezávislost je menšina z 5,2 milionu voličů.

Avšak urny, které policie zabavila, podle některých pramenů obsahovaly 700 tisíc hlasů. Pokud by v nich vládl stejný poměr ve prospěch nezávislosti 9:1, byly síly v zemi zhruba půl na půl. To však platilo jen do policejního zásahu, který prý přesvědčil i odmítače. Navazující generální stávka naznačuje, že do pohybu se dostává něco, co je mimo kontrolu.

Katalánská touha po nezávislosti má historické a národní pozadí sahající do hloubi staletí, ale přesto bych nyní hledal hlubší motivy spíše v občanské než nacionalistické rovině. Předpokládaná kompromisní nabídka centrální vlády se možná chytí širšího užití katalánského jazyka. Ústava předpokládá přenesení kompetencí pro autonomní komunity v oblasti kulturní, sociální a zemědělské politiky. Co je však opravdu ve hře, to jsou širší pravomoci, které vyžadují moderně smýšlející oblasti kolem Barcelony, znechucené přežilou centrální vládou pravicových lidovců.

Je hodně dokladů pro to, že současný vývoj v Katalánsku má spíše občanské zdroje. Je plodem nedávné krize, která strhla zemi do područí madridské finanční oligarchie. To občany přinutilo, aby si uvědomili příčiny své bezbrannosti. Osvětluje to myšlenka, kterou jsem našel v nedávném vystoupení amerického lingvisty Noama Chomského, jednoho nejvlivnějších levicových intelektuálů současnosti. V debatě o zdravotnickém systému Spojených států poukázal na zásadní obecnější problém:


„Tato otázka obrací naši pozornost k hlubokému demokratickému deficitu v atomizované společnosti, které chybí obvyklé občanské asociace a organizace umožňující lidem smysluplnou participaci na rozhodování o politických, sociálních a ekonomických záležitostech.“

http://www.truth-out.org/opinion/item/39064-noam-chomsky-the-us-health-system-is-an-international-scandal-and-aca-repeal-will-make-it-worse

V Katalánsku už stihli na tento hluboký demokratický deficit zareagovat a zmíněnou atomizaci potlačit.

Zkusme si připomenout, co se tam stalo. Španělsko má za sebou několikaleté období drastického splácení státních dluhů. Nadělal je sice finanční sektor svými spekulacemi, ale dokázal je překlopit do zadlužení vlády. Bankéři si vydělali, a daňoví poplatníci to musí zaplatit.

Připomněl jsem si to nahlédnutím do oficiálních dokumentů. Ještě v prosinci 2008 tvrdila pravidelná mise Mezinárodního měnového fondu, že španělský bankovní systém se drží, a děje se tak díky dobrému fungování regulace a dozoru. Nicméně na obzoru narůstaly problémy, a tak vláda vytvořila zvláštní fond, který měl bankám doplňovat chybějící hotovost. Nejprve 30 – 50 miliard euro, a v následujících dvou letech snad 100 miliard euro. K tomu si banky samy půjčovaly a vláda jim poskytla garance 100 miliard euro v prvním pololetí 2009 a dalších 100 miliard euro pro následující období. Slíbila bankám i doplnění kapitálu, pokud to budou potřebovat.

Madridská vláda však slibovala víc, než měla. Ještě dva roky předtím byl státní rozpočet v přebytku o 1,8 % HDP, ale ze vzorného žáka se však rychle stával fiskální lazar. Už roku 2008 činil rozpočtový schodek 3 % HDP a o rok později 5 % HDP. Lze to vyjádřit i většími čísly, protože státní rozpočty představují tak polovinu HDP. To znamená, že hašení krize, způsobené zaslepenou hltavostí bank, spotřebovalo roku 2009 tolik peněz, že vláda použila o desetinu víc zdrojů, než dokázala běžně vybrat. Každé desáté euro bylo na dluh. Když začal hrozit krach, přišly na pomoc zdroje evropských mechanismů a MMF, ale i jejich podmínky. Zničující státní zadlužení se hodilo na hrb občanům, a ti dostali ještě druhou o zeď. Když nezaměstnanost vyskočila do dvouciferné výše, MMF moudře radil snížit mzdy a zrušit práva kolektivního mzdového vyjednávání.

Z toho vznikly masové protesty „rozhořčených“ (indignados), kteří se scházeli na náměstích každého 15. měsíci (Hnutí 15M). Tento impulz pak přerostl i do dalších částí světa a někde obsadil finanční centra (Occupy Wall Street), jinde dokonce svrhl vlády (arabské jaro). Španělská strana nespokojených občanů se jmenuje Podemos (Můžeme) a v Katalánsku výrazně uspěla. V Barceloně se podařilo aktivistům z hnutí 15M vytvořit občanskou koalici Barcelona en Comú (Společně) , která roku 2015 vyhrála municipální volby.

Protestní hnutí přijalo svou odpovědnost velice uvědoměle. Jasně vnímalo potřebu zrušit Chomským zmíněnou atomizaci společnosti, která brání společnému řešení problémů. Sáhli proto po novém nástroji, elektronických systémech pro vedení veřejné debaty a organizaci voleb. Prvním krokem, ještě před volbami, byl vznik etického kodexu hnutí Barcelona en Comú, po něm proběhly elektronické primárky pro kandidátku. Potom se stejnými nástroji tvořil volební program, a po vítězství i program vládnutí barcelonské radnice.

Všechny tyto nástroje vznikaly ve spolupráci s vývojářským týmem D-CENT, který získal grant Evropské komise v 7. rámcovém programu výzkumu a vývoje EU. Důraz byl kladen na bezpečnost systému a na to, aby osobní údaje nebyly zneužitelné ke komerčním účelům, jako třeba na Facebooku. Systémy proto mají společný přihlašovací systém, který je uzavřený technikou blockchain, to znamená, že se odehrává ve smyčce počítačů mimo síť. Mezi členy týmu byl prof. Bernard Lietauer, belgický guru pro alternativní měny. A tak byl touto technikou do systému zakomponován i nástroj pro symbolické odměňování, který může být případně použit jako alternativa pro úvěrování nebo financování místních rozvojových programů.

Hnutí Barcelona en Comú je velice decentralizované a vstřícné solidárním akcím. Často vystupuje polemicky vůči samotným základům kapitalismu. To mne vede k názoru, že nezávislost Katalánska není ani tak sobeckým projektem, poukazujícím na to, že provincie víc dává, než dostává od centrální vlády v Madridu. Půjde spíše o nedůvěru k chování vzdáleného centra, spor o priority v použití zdrojů. Jakkoliv však jsou Barcelona jako centrum Katalánska a Madrid jako sídlo centrální vlády v konfliktu na hranicích občanské války, barcelonská radnice si s tou madridskou nejspíše porozumí, protože i v Madridu vyhrála opozice a používá stejný systém.

Předpokládám, že vláda v Madridu padne, je ostatně menšinová, a předčasné volby přinesou nové rozložení sil. Španělská levice je ve věci nezávislosti Katalánska rozdělená, ale může dosáhnout shody ve věci ekonomické budoucnosti země. Ta je zatím ve vleku obrovského státního zadlužení. Je však stále zřejmější, že i dluh je politická kategorie. Podobně jako atomizace, zmíněná Chomským, slouží k odsávání demokratických práv občanů.

Funguje to jednoduše. Když pravice během své vlády dostatečně vystupňuje státní zadlužení, má jistotu, že i kdyby levice vyhrála příští volby, nebude mít šanci naplnit svůj program veřejných služeb a sociálních programů. Bude se muset podílet na škrcení (austerity), jak je to vidět třeba na vládě strany Syriza v Řecku. Tím si ohrozí svoji budoucnost.

Je bezpočet nástrojů jak nadělat dluhy a tvářit se přitom zodpovědně. Nejoblíbenější je snižování daní se slibem, že to zvýší hospodářský růst. Vyzáblé rozpočtové příjmy pak rozdmýchají reformní vášně. Podfinancované zdravotnictví volá po soukromém zdravotním připojištění. Mizerné vzdělání ve zchudlých veřejných školách povzbudí vznik placených soukromých. Díry v penzijním systému slouží jako argument pro vznik dalších pilířů, do kterých můžete třicet let spořit, aby vám pak někdo vysvětlil, proč tam nic není. Občan najednou zjišťuje, že to, co se tvářilo jako snížení daní, ho fakticky přinutilo platit stejné služby dvakrát.

Ve Španělsku dosáhli tohoto výsledku převzetím ztrát bank, které to se spekulací trochu přehnaly (ale předchozí zisky akcionářům bank nikdo nebere). Bylo to tak do nebe volající, že se prosadila snaha, aby si banky v Evropské unii hradily své ztráty co možná samy. Jsou pod přísnějším dohledem, zejména ty větší, aby se dalo zasáhnout v době, kdy je to ještě zvládnutelné.

Boj o samostatnost Katalánska je projevem „rozhořčení“ z bezohledné a asociální politiky vzdálených velkých peněz. To je tvrdší soupeř než policie otrávená z toho, že musí mlátit vlastní lidi. Kdyby se tohle podařilo Kataláncům prolomit, pomohou celému Španělsku.

- - -

30 komentářů :

 1. Vládnou nám přeci banksteři z vyvoleného národa. U nás je to přeci stejné, nebo si myslíte že ne? Co říkají akce ČNB? Koho budete volit?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Potřebujeme nejprve vědět, kdo je kdo. Kdo je katolík, kdo je "jinověrec", kdo je skutečně Čech a ne jinonárod za Čecha se pouze vydávající, ale proti Čechům se svými soukmenovci pilně Čechy rabující, jako třeba Dientsbier... a moc a moc dalších.

   Takže problém je, že nečeši mají VE VŠECH zvolitelných partajích "loženou"...

   Vymazat
  2. 7:26- a proto nabyde aktuálnosti politická strana s průhlednou etnickou strukturou členů, kandidátů kamkoliv a sponzorů dobrovolností, neboť pro voliče jsou tyto informace ze zákona?? utajené!

   Vymazat
  3. Jsem proti vašemu hloupému rasizmu. Ten tu vybublal za 2. republiky a dodnes je ta doba ostudou naše národa.
   Čech je ten, kdo přijal bezezbytku české zvyklosti a platné právo, kdo ctí českou tradici, kdo tu platí daně a bydlí tu, kdo vstupuje do veřejného prostoru s konstruktivní myšlenkou a nežije na úkor českého národa. A může jím být a dnes už často je i Vietnamec nebo Ukrajinec, Slovák nebo Ital. Je to Blzanova chápání českého národa.

   Vymazat
  4. 13:49- máte pravdu, jen s tou přirozenou asimilací některých národností je to obtížné a majoritní národy se "hloupým rasizmem brání chytrému rasizmu".

   Vymazat
 2. To co je v článku se týká bezprostředně nás samotných. Proč? TOP 09 a ODS přišly v současné předvolební kampani s programem ve kterém slibují okamžité zvýšení platů a mezd pro všechny lidi, protože jak se v programu těchto dvou stran hovoří, si to lidé zaslouží. Mluvčí TOP O9 pak v televizi vysvětlila na otázku, kde TOP 09 a ODS na to vezmou následující: na okamžité zvýšení platů a mezd vezmeme peníze tím, že lidem snížíme povinné odvody na sociální a zdravotní pojištění s tím, že když se lidem zvýší platy a mzdy, můžou si na důchod spořit sami a zdravotnictví si můžou platit sami taky. V článku je přesně popsáno k čemu takový geniální krok, těchto dvou pravicových vlád povede. Tedy povede to k následujícímu:
  Nejoblíbenější je snižování daní se slibem, že to zvýší platy. Vyzáblé rozpočtové příjmy pak rozdmýchají reformní vášně:
  1)Podfinancované zdravotnictví volá po soukromém zdravotním připojištění.
  2)Mizerné vzdělání ve zchudlých veřejných školách povzbudí vznik placených soukromých.
  3) Díry v penzijním systému slouží jako argument pro vznik dalších pilířů, do kterých můžete třicet let spořit, aby vám pak někdo vysvětlil, proč tam nic není.
  4) Občan najednou zjišťuje, že to, co se tvářilo jako snížení daní, ho fakticky přinutilo platit stejné služby, tedy penzijní a zdravotní pojištění, dvakrát a vše s perspektivou, že vzhledem ke státnímu dluhu, který vytvořily pravicové vlády, ale který umně zestátnili, viz Řecko, všechno zaplatí občan, jako vždy.
  Příčina toho všeho je v tom, že kapitalisti mají pořád málo. Sice na účtech kapitalistů jsou biliony a možná by se už mohl zavést pojem "biliardy" a pořád je málo. Spekulace, podvody, lichva, lhaní a toto vše zabalené do demokratických balíčků neustálého růstu, je motorem západní civilizace, která tak či tak spěje ke svému konci, protože prokázala, že je neživotaschopná.

  OdpovědětVymazat
 3. Král Felipe odsoudil postup KATALÁNSKÝCH ÚŘADŮ za nepřiměřený zásah proti voličům!!! Tak proč se rozčilovat na Madrid. Vždyť se vlastně Katalánci mastili sami mezi sebou...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jeho otec, král Juan Carlos I., byl vychován a připraven na výkon funkce hlavy státu samotným Caudillem Francisco FRANKEM BAHAMONDE, aby zajistil KONTINUITU KATOLICKÉHO ŠPANĚLSKA.

   O BOURBONECH SE TRADUJE, ŽE PŘIŠLI O VĚTŠINU TRŮNŮ. PROTOŽE SE NEDOKÁZALI, ČI NEBYLI OCHOTNI, POUČIT SE Z HISTORIE. Dnes Felipe VI. svádí na oběti vinu za represálie. Jak katolické. Jak Bourbonské. A nemylme se, i jak hebroamerické...

   Otázka je, zda té arcilži věří alespoň sám.

   Vymazat
  2. P.S. Král Felipe dokázal, ŽE NENÍ KRÁLEM KATALÁNCŮ.

   Vymazat
 4. 7:39
  Král je vůl jak anděl nebo je blbej jak dlabaný necky....neziskovky mu tu ostudu rády zaplatí!!!!!

  OdpovědětVymazat
 5. "Funguje to jednoduše. Když pravice během své vlády dostatečně vystupňuje státní zadlužení, má jistotu, že i kdyby levice vyhrála příští volby, nebude mít šanci naplnit svůj program veřejných služeb a sociálních programů. Bude se muset podílet na škrcení (austerity), jak je to vidět třeba na vládě strany Syriza v Řecku. Tím si ohrozí svoji budoucnost.

  Je bezpočet nástrojů jak nadělat dluhy a tvářit se přitom zodpovědně. Nejoblíbenější je snižování daní se slibem, že to zvýší hospodářský růst. Vyzáblé rozpočtové příjmy pak rozdmýchají reformní vášně. Podfinancované zdravotnictví volá po soukromém zdravotním připojištění. Mizerné vzdělání ve zchudlých veřejných školách povzbudí vznik placených soukromých. Díry v penzijním systému slouží jako argument pro vznik dalších pilířů, do kterých můžete třicet let spořit, aby vám pak někdo vysvětlil, proč tam nic není. Občan najednou zjišťuje, že to, co se tvářilo jako snížení daní, ho fakticky přinutilo platit stejné služby dvakrát."

  To samé napáchaly pravicové strany u nás a pokud by se opět dostaly k moci, tak v tom budou usilovně pokračovat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud je ČSSD pravice, tak máte pravdu. Pokud ne, jste .....Znáte toho politika, co řekl, "zdroje jsou" a zasekl 100 miliardovou sekeru?
   Kolikrát si ze vzteku říkám, že budu volit Kalouska, protože ten kdo první odpadne, budou blbci.

   Vymazat
  2. 9:05 Z čssd jse stal druhý team top09 tak je to prosté.

   Vymazat
  3. 9:05

   že zdroje opravdu jsou dokázala následující pravicová vláda, která dokázala najít způsoby jak tyto zdroje vysát. Musíte vzít v úvahu v jakém stavu přebírala ČSSD stát po vládě Klausů, Nečasů, Kalousků... Dnes už snad nikdo nepopírá, že za vlády ČSSD ekonomika rostla, takže to znamená, že ty vypůjčené peníze byly investovány správně a že nebyly prožrány jako za vlády pravice, která po sobě uměla akorát zanechat dluhy, zničenou ekonomiku a smrad.

   Vymazat
  4. Obávám se, že prožrány a prožírány byly. Např. proč Bohuž nabral do státní správy desetitisíce dalších "ouřadů"? Proč zvyšuje stav armády a zbrojí? Kde vidí nepřítele, který nás chce napadnout?

   Vymazat
 6. Katalansko vyhlasi v utery samostatnost
  LIBERIDAD

  OdpovědětVymazat
 7. 7:54 - to nejsou jen pravicové strany, jsou to tzv.demokratické strany, které nic neumí jen poslouchat cizí diktát. Při volbach je třeba hodně přemýšlet.
  emeritní kapitán

  OdpovědětVymazat
 8. Španělský král celému světu předvedl, jak hluboce a beznadějně je evropská aristokracie zdegenerovaná.

  OdpovědětVymazat
 9. Něco podobného bylo a je i v USA, Řecku, Itálii atd., škoda slov. Ti nejbohatší způsobují chudnutí těch ostatních a proč, no proto aby oni byli ještě bohatší. Klasická situace byla na konci vlády Busche juniora, kdy krachovaly ty největší banky a pojišťovny v USA, které byly ve vlastnictví těch nejbohatších rodin světa. USA měly v té době státní dluh přes 14 bilionů dolarů (dnes mají přes 20) a jenom po chvilce "pláče" si nechal nastupující prezident, který jako první nepřísahal na bibli (víme proč), půjčit (pro stát) od jiných úplně nejbohatších kolem 3 bilionů dolarů, zpočátku tvrdil, že jenom 2 biliony. Banky a pojišťovny revitalizoval a poté je zase defakto daroval zpět těm původním majitelům. A jen ještě pro zasmání, následně si jako své ekonomické poradce vzal hlavní ekonomy těch původně zkrachovalých obrovských firem. Co dodat, snad jen, že skuteční vládci největší mocnosti světa byli jistě a jsou dosud na výsost spokojeni. Karel z Plzně

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ...tak funguje ten "úžasný" kapitalismus - od krachu ke krachu, od války k válce.

   Vymazat
 10. Nedá mi to abych v souvislosti s Katalánskem nevzpomněl na hádky u nás, kdy někdo řekl, že zákrok SNB na Národní třídě nebyl masakr. Reakce na toto jehoprohlášení byla přímo masakr. Pokud to byl masakr co to je v Katalánsku a Las Vegas a jinde ve světě? V Las Vegas to prý nebyl ani teroristický čin. Co si o nás presstitutické kurvičky myslí? To jsme tak tupí? Asi jo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Slovník výkladový i těm kurvičkám z médií jasně říká, že masakr = krveprolití; vraždění; řež. Ale v listopadu na Národní to přece masakr nebyl. Tak co jim je?

   Vymazat
 11. Asi tak nějak to zhruba bude. Tihle lidvci půjdou do kopru a pak se nějak domluví. Věci se nicméně budou nejen ve Španělsku dále vyostřovat úměrně neschopnosti zvolených zástupců chápat procesy a jevy, kterým čelí. Stále větší a produktivnější ekonomiky na straně jedné, a stále chudší pracující a důchodci na straně druhé. Jaký paradox, a jak jednoduché na pochopení, přesto zástupci tam i tady nechápou resp. chápou to tak, že ve větší a produktivnější ekonomice na důchody apod nebude, což nebude, dokud to povedou tihle neumětelové a budou se na to vše dál jenom dívat....ale co, sami víte lépe než já sama

  OdpovědětVymazat
 12. VYJÁDŘENÍ MINISTRA ZAHRANÍČÍ ZAORÁLKA: „ Je zbytečně mnoho povyku okolo zásahu Policie v Barceloně. Na těch pár facek a modřin ještě nikdo nezemřel. Španělská, demokraticky zvolená vláda má plné právo zakročit proti všem, kteří nesouhlasí s její politikou, nebo mají snahu o nějaké osamostatnění, které jim Ústava nedovoluje. Kam by to došlo, kdyby se třeba Morava, nebo Slezsko chtělo odtrhnout od Čech? V takovém případě bych osobně doporučil ještě tvrdší zásah policejních jednotek. Policie má zbraně proto, aby je používala a ne k tomu, aby se s nimi nechávala jen fotit. A právě proto naše ČSSD a prostřednictvím Ministerstva zahraničí České republiky, plně podporujeme a schvalujeme způsob vlády v Madridu pro zachování územní celistvosti Španělska. Celistvost země má vždy přednost před pomyslnou svobodou minoritní části obyvatelstva kteréhokoliv státu.“

  OdpovědětVymazat
 13. Zadolárek je výstavní COCOT!!!!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jeho přáním a snem zřejmě je, aby ČSSD dostala za cca 18 dní ve volbách do Poslanecké sněmovny 4,9% hlasů ...

   Vymazat
  2. Jo, kokot. Ale do jisté míry má pravdu. Kdysi dávno mělo i každé řecké město svého krále a svoji samostatnost. Věčně se mezi sebou rvali. Rodové klany taky - to bylo u nás. Levbobočci těch na trůně si najímali žoldáky proti těm na trůně, v módě bylo přepadávání pocestných, vyklešťování, oslepování. Hnusné časy ve rvačkách o trůn, přičemž každej ten velmož byl hodně bohatej, tak o co jim kurva šlo? O co kurva jde teď? Co je to "samostatnost" - to je když původně jedna země má pak dva prezidenty, dva premiéry, dvě vlády? Tři vlády? Čtyři vlády? To znamená vždycky to první tleskání do vrabců na větvích, ale hned potom obrovskej nárůst státní byrokracie - každej přece má děti, vnuky... a pro všechny přece chce a potřebuje státní trafiky, prachy... no a pak už to jede.... Rozprášení vrabci se znovu usadí ( každej na jinej větvi), zahnízdí, a je o sto procent více protekce, nadržování, různých intrik a fíglů. Ti, kteří byli, jsou, a budou vždy jen obyčejní a chudí, zas budou jen čumět a chudnout ještě víc. Je nějaký rozdíl pod jakým názvem státu, pod jakou politikou, a pod jakou vlajkou chudnu? Mně připadá svět celej zblblej, zdegenerovanej, zmrzačenej. Všem jde o to, nebýt chudej, a nadšeně proto podporujou všelijaký rebelie a hrátky elit, ale to je tak všechno. Když slavnostně vybojujou svoji "samostatnost" svoji "svobodu" zas jen čumí a nadávají na nové elity. A tak pořád dokola. Co jsme získali konkretně my - Mečiary? Kisky? Jedna země - dvě vlády - dva parlamenty - dva senáty - stovky a tisíce nových byrokratů a vyhryzů, mediálních čvachtalů - tisíckrát více nastavenejch pytlíků, který je třeba plnit zlatem.A v obou zemích pořád stejnej počet lidí, kteří mají stejný hovno jako prve, a pendlujou za prací sem a tam. Je to všechno jen hra, jako když si malé děti hrajou na školu. Ano, svět si musí hrát. Jednou je to samostatnost - pak se budou naopak slučovat a zcelovat, a zeštíhlovat vlády i byrokratickej aparát, protože kdyby ne, lidi by se mezi sebou asi už požírali. Musejí se neustále něčím děsně významným a důležitým zabývat, nafučený hesla, pod nimiž jsou potom pořád stejný sračky. Nikdy to nejde, ani nepůjde kupředu. Nikdy žádný pokrok nikde nebude. To by musely být zrušeny peníze. Pak by bylo jedno, kdo kde pracuje, odpadlo by takové mega svinstvo, jako je protekce, upřednostňování, nadržování, celý svět by mohl řídit počítač podle přesných programů, a novinářská lůza by mohla jít do zadku. Všechna. Nebylo by o čem psát. Takže - k opravdovému pokroku nikdy ani dojít nemůže.

   Vymazat
 14. Veleeuhujer zadolárek by do nás nechal střílet ostrýma kdo je volí tak je blázen.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Těžko - to jsou žvásty. Ledaže by střílel sám. Jinak by mu to musel někdo schválit. Muselo by to projít parlamentem a musel by se na střelbu vyprodukovat zákon. Takových by se našlo, kdo by střílel. Úplně každej, kdo si po devadesátým nahrabal. Kdo si nakradl. Kdo se díky politikaření rochní v luxusu. Ti všichni, kteří se bojí o to,co si usápli a nakradli, to jest taky všichni páni domácí, restituenti, a podobná verbež. To byste se divil, kdo všechno by střílel ostrýma, a kolik by jich bylo. Proti těmhle přežraným vlkům je zadolárek bleška.

   Vymazat
 15. Revoluce se konají co je svět světem . EU a NATO bude jednou slabé jak kolos na hliněných nohách . ZSSR .marcel

  OdpovědětVymazat