Reklama

neděle 26. listopadu 2017

17. listopad bez vize - 1

Radim Valenčík
26.11.2017  blog autora


Do seriálu o hledání vize zařazuji dva na sebe navazující články, které reagují na letošní podivné připomenutí výročí 17. listopadu a v této souvislosti poukazují na význam realistické vize změn, které nás čekají, i perspektivy, kterou nabízí jejich zvládnutí. Toto je první z dvojice článků:
Také jste si povšimnuli, že letošní připomenutí 17. listopadu proběhlo nějak divně? Bylo to cítit jak na místě, tak i z různých komentářů těch, kteří se prošli po Národní třídě či byli na Václaváku. Snad nejlépe to vyjádřil na svém facebookovém profilu Vladimír Pikora:

"Dnes odpoledne jsme zašli s dětma na Národní třídu, abychom jim vysvětlili 17. listopad. Znechuceně jsme ale odešli. Všude stánky, hlasitá hudba jak na koncertě, tancujici lidé. Co slavili? 17. listopad připomíná odpor vůči komunistům. Jenomže ti dnes slavili nejvíc! Každý stbák přišel položit kytičku, protože před listopadem se měl dobře, ale po listopadu ještě pohádkové zbohatnul. Už zase pomalu mizí svoboda. Mnoho lidi se už zase bojí říct názor nahlas, protože by mohli mít problémy. Mnohá média už nepíšou, co by chtěla. Tak jsem čekal, že na Národní uslyším politicky názor a touhu po skutečné svobodě bez zakázaných slov, ale ona to byla jen estráda. Možná, že večer na Václaváku to bylo jiné, ale Národní byla odpoledne svátkem ovcí, které nechápou, jak je už nejen stříhají, ale rovnou holí, a ony se ještě radují."

"Vyvrcholením" akcí pak bylo vyloučení jednoho z nejviditelnějších kandidátů na Antizemana z účasti na "Koncertu pro budoucnost" na Václaváku. Zdůvodnění toto vyloučení z písemně dodaného stanoviska organizátorů patří k nejlepším perlám polistopadového vývoje:

Vyjádření organizátorů "Koncertu pro budoucnost" k neúčasti Michala Horáčka

Festival Svobody·18. listopad 2017


V reakci na řadu dotazů na sociálních sítích i v médiích se organizátoři Koncertu pro budoucnost rozhodli na zaslané dotazy odpovědět tímto vyjádřením.
Předně nikdo z organizátorů nijak nezpochybňuje přínos pana Horáčka k událostem Sametové revoluce. Jeho přínosu si vážíme a za jeho činnost a postoje během Sametové revoluce mu děkujeme.
Již na tiskové konferenci v pondělí 13. 11. 2017 došlo ke zveřejnění kompletního programu Koncertu pro budoucnost. Bylo uvedeno, že:

- cílem organizátorů je v rámci 17. listopadu důstojným způsobem upozornit veřejnost na blížící se prezidentskou volbu
- celým letošním ročníkem Festivalu svobody se nesla symbolika tří pilířů demokracie, proto organizátoři Koncertu rozhodli o vystoupení 3 prezidentských kandidátů s limitem 3 minut pro každého
- pozvaní kandidáti byli vybráni na základě souladu jejich postojů s hodnotami 17. listopadu a následně na základě jejich dosavadní veřejné známosti a prostoru kandidátů promlouvat k veřejnosti. Cílem bylo podpořit ty, kteří ho z dlouhodobého hlediska tolik neměli.
Pan Michal Horáček je dlouhodobě velmi známou osobností a v kampani od počátku patří mezi nejviditelnější kandidáty, a to i podle průzkumů.
Následnou nabídku na vystoupení pana Horáčka, kterou jsme obdrželi až po zveřejnění finálního programu, jsme slušně odmítli s tím, že si této nabídky velice vážíme. Současně jsme týmu pana Horáčka vysvětlili způsob výběru pozvaných kandidátů.
Panu Horáčkovi se tímto hluboce omlouváme, pokud jsme se ho jakkoliv dotkli. Z reakcí týmu jeho spolupracovníků na naše zdvořilé odmítnutí jeho účasti jsme původně takový dojem neměli. O to více nás mrzí, že nám své rozhořčení vzkázal v den oslav státního svátku přes média, aniž by nás nejprve osobně kontaktoval a celou věc si s námi vyjasnil.
Nicméně jsme rádi, že na Václavské náměstí dorazil a přejeme mu mnoho úspěchů v prezidentské volbě, tak jako všem demokratickým kandidátům.
Na závěr děkujeme všem, kteří navštívili Koncert pro budoucnost i další akce v rámci platformy Festivalu svobody, za to, že v tak hojném počtu dorazili a za dobrou atmosféru, kterou na místě vytvořili.
Veškeré další informace vč. informací o financování jsou k dispozici na webu www.festivalsvobody.cz. Záznam celého Koncertu pro budoucnost je pak k dispozici na www.festivalsvobody.cz/stream. Organizátoři ještě jednou všem děkují a těší se opět za rok 17. listopadu na viděnou.-----
https://www.facebook.com/notes/festival-svobody/vyj%C3%A1d%C5%99en%C3%AD-organiz%C3%A1tor%C5%AF-koncertu-pro-budoucnost-k-ne%C3%BA%C4%8Dasti-michala-hor%C3%A1%C4%8Dka/1978918959022967/

Pokud jsem to správně pochopil, tak zdůvodnění organizátory poměrně prestižní a medializované akce (mj. i přímo ve zpravodajství ČT) bylo opřeno o "kompenzační" důvody: Michal Horáček je už beztak velmi viditelný a úspěšný kandidát, tak jsme se rozhodli dát prostor autsajdrům. (Nebo lze chápat mnou zvýrazněnou pasáž z vyjádření organizátorů koncertů jinak? – Asi ne.)

M. Horáček rozhodně nepatří k mým vyvoleným a několikrát jsem napsal své pochybnosti o tom, že je vhodným kandidátem na prezidenta. Ale opravdu nemám rád manipulaci a používání dvojího metru.

Též hlubokomyslná úvahu rektora Masarykovy univerzity o tom, že "demokracii ohrožuje diktatura referend" je síla, viz celé:

https://video.aktualne.cz/dvtv/zive-vyroci-17-listopadu-vzpominkova-akce-na-prazskem-albert/r 80fb5688cb7c11e786cf0cc47ab5f122/

Co se tedy vlastně děje s dědictvím 17. listopadu 1989? Podle mě se projevuje synergický důsledek tří faktorů:
1. Absence vize a následná ztráta étosu. (Havlova "pravda a láska" se změnila v kult lokálního i globálního pokrytectví.)
2. Listopad proběhl přesně v logice "nové třídy" Milovana Djilase, ale ta se nezbavila návyků slouhovství, nebyla schopna se prosadit a dostává se do autu, což cítí velmi bolestně a snaží se sugerovat sama sobě, že realita je jiná, než jaká je.
3. Ignorováním (a v určitém smyslu i "vyzmizíkováním") role vnitro komunistického odboje z přípravy a průběhu 17. listopadu 1989 byla vytvořena představa o takovém průběhu historických událostí, které člověk disponující kritickým myšlením nemůže uvěřit (a tak se shlukují jen ti, co kritickým myšlením nedisponují).

- - - 

21 komentářů :

 1. Pražská Kavárna v čele se známými herci i režiséry a jinými i rádobyumělci, se bude snažit svého lehce ovladatelného drahouše, ato ze všech svých uměleckých sil protlačit do prezidentského křesla. Proto se my ostatní musíme snažit tomuto zamezit, věřím, že jim to nakonec nevyjde a nezbude než opět vyprávět národu jen svoje pohádky jako například jejich soudruh Donutil tu o chudince "moc bílé" sněhurce...Karel z Plzně

  OdpovědětSmazat
 2. 100let po VŘSR? Miliony mrtvých,destky milionů nebožáků a chudoba od Aše,k Vladivostoku. Ahojte páni od Kremlu i od Čech. Není VÁM hanba,za co bojujete?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zřejmě toho o historii moc nevíte, když jste schopen napsat takové "bláboly".

   Historie lidstva nezačala v roce 1917 a vše má své příčiny a důsledky ....

   Smazat
  2. 12:00 Tak já jsem v socialismu žil tak jsi takové bláboly strčte za klobouk.

   Smazat
  3. K diskuzi o VŘSR a některých návazných tématech: http://kaliyuga0.webnode.cz/news/velka-rijnova-socialisticka-revoluce-pamatniky-a-liberalove-vs-stalin-v-v-pjakin/

   Smazat
  4. 12:00 Polednice, ty jsi opravdu hloupé děcko.

   Smazat
 3. 12:06 Pane, právě,že historie 20tého století,teda v Evropě začala rukem 1917. Jsem odchovancem totalitního režimu a právě proto,jsem i jeho odpůrce.Co,bylo,tak geniální na konzumnim režimu pod taktovků Moskvy, když tato zvrácená ideologie zemřela pod vlastní blbostí? Nejsem příznivcem Bruselu, protože jsem Čech, tudíž a nikoliv fanoušek Ruska

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 12:30 O každém režimu, i o tom po r.1989, se dá prohlásit, že byl "zvrácený". Čím méně víte o historii, tím spíše ...

   Tvrdit, že historie 20tého století v Evropě začala rokem 1917 je "hloupost" na úrovni žáka pomocné školy. A to i v případě, že jste "odchovancem totalitního režimu".

   Smazat
  2. Anonymní26. listopadu 2017 12:30
   Souhlasím s Vámi, že myšlenka socialismu, jakkoliv pěkná, byla Sovětským svazem znehodnocena. Ale už jsme dále a nyní je nám před očima znehodnocována myšlenka EU. Při vstupu nám také byly předkládány pěkné myšlenky jako prosperita, vyrovnávání životních úrovní, otevřený celoevropský prostor pro nás. Místo toho nastalo omezení suverenity, zvyšování rozdílů, mezi životními standardy mezi východem a západem Evropy a vyvádění financí a majetků z východu na západ. O úpadku bezpečnosti po celé Evropě, nemluvě.
   Podle mého názoru z toho vyplývá poučení, že my nejsme ani Rusko, ani koloniální Západ. Jsme středoevropané a jako takoví, bychom si tuto identitu měli uvědomit. Neměli bychom se stále k někomu připojovat a se zklamáním zase odcházet. Celá střední Evropa by měla opustit EU a vytvořit vlastní středoevropské společenství. Kde budou otevřené hranice mezi státy, po kterých se bude možno bezpečně pohybovat za prací i rekreací. To proto, že budou střeženy vnější hranice společenství, bez nějakých vlastizrádných diskuzí, jak je to od nás ošklivé, takto bazírovat na bezpečnosti. Tyto diskuze ať si vedou vypláchnuté hlavy západoevropanů.
   S největší pravděpodobností, se takovéhoto idylického stavu nedosáhne, bez podpory Ruska. Proto je třeba vést vyrovnanou politiku všemi směry a co nejdříve zrušit sankce vůči Rusku. P.K.

   Smazat
  3. 13:25 Něco by mělo trvat a to asi to mezinárodní právo a logicky proto i ty sankce. Nevím, proč si mafiáni myslí, že jim bude křesťansky odpuštěno. Asi si myslí, že budou páchat zločiny a potom se jim nic nestane.

   Smazat
  4. Anonymní26. listopadu 2017 14:14
   Skoro bych řekl, že právě ty sankce porušují mezinárodní právo a obchodní úmluvy WTO. P.K.

   Smazat
  5. 17:40 Trest vězení zase porušuje právo na osobní svobodu. Ale jestli je k tomu správný důvod ... .

   Smazat
  6. Anonymní26. listopadu 2017 23:58
   Opět bych to viděl mírně jinak. Trest vězení „ruší“ právo na osobní svobodu, nikoliv „porušuje“. P.K.

   Smazat
  7. 12:3O Drž se synu. Je lepší umřít blbý, než si mořit hlavu myšlením. A to co hlásáš je dnes v kurzu, máš tak naději na hospic.

   Smazat
 4. Neúmorná žvanivost pana Valenčíka ...

  OdpovědětSmazat
 5. Sametový podvod26. listopadu 2017 16:08

  Zásadně odmítám jako nepravdivý a zavádějící termín „sametová revoluce“. Pojem revoluce se totiž podle historické vědy vztahuje k úplně jinému fenoménu, než tomu, který proběhl u nás roku 1989. Šlo nikoli o revoluci, ale o politický převrat, podobný latinskoamerickým převratům. S tím souvisejí i nesmyslné termíny „barevné revoluce“. O žádnou revoluci nešlo – šlo o mocenský převrat, doslova o palácový převrat. Tyto názvy politruci moderních dějin užívají k ohlupování širokého občanstva.
  Čím byly "václaváky" v pondělí, v úterý, ve středu? Stačí si jen chtít vzpomenout. Lidé ráno šli do práce a ti, kteří po práci si šli zazvonit klíči na Václavák, poslechnout si kohokoliv, si šli hlavně zakřičet. A to zejména proto, že už se to mohlo, přesněji, policie nikoho za to nehonila. Když se řečníci vypovídali a dav se vykřičel, pak se zavřel balkon na Melantrichu a všechno se zase rozešlo. Pak se situace probrala v hospodách a ráno opět do práce, kde všichni měli zajištěnu práci a svou mzdu. A tak to mohlo jít dokola ještě hodně dlouho.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Šlo o převrat. Těsně před ním a jsou tím myšleny asi roky, se neoficiální ale faktické vlády v Československu zmocnil klan Čest, což byla čistě tzv. komunistická řada a zbavil jí do té doby vládnoucí klan MIRO, což jsou a byli především umělci a vojáci a vnitráci. Například ve státní knihovně, tam visel na dveřích leták vyzývající k účasti na pochodu z Albertova a podepsán právě slovem, výzvou, MIRO. Z Hradce Králové skutečně vyjely tanky na Prahu ale byly odvolány, protože MIRO velel armádě, neproběhl masakr Ministerstva vnitra proti neozbrojenému lidu, protože MIRO mu velelo a byly skartovány nejdůležitější materiály MV ještě s předstihem před tou tzv. Sametovou revolucí, která byla potvrzena a dokončena popravou vládce klanu Čest Kapka, střelou do hlavy, symbolicky přesně na hranici území klanu MIRO na stanici dálkového autobusu na hranici Jihočeského a Středočeského kraje někde u nějakých asi Chraštic na Strakonické silnici. Stejní lidé, kteří vládli tehdy, vládnou i nyní, pouze někteří z nich byli těmi ostatními obětováni ale tak, že se jim nic nestalo a navíc úspěšně podnikají. Byla to pouze změna společenského systému ze socialistického na kapitalistický, jak požadovalo i samotné "Rusko". Po dohodě a přípravě s ním, s jeho Ministerstvem vnitra. Putin byl jeho členem a plán jim nebo mu, vyšel stoprocentně. Byli jste podvedeni maximálně a doslova s výsměchem. Tak nějak to mohlo být a posuďte sami.

   Smazat
 6. Koncert pro budoucnost čeho? Imperialismu? Ten si vykvet do růžova v bezpočtu agresívních válek proti vcelku bezmocným státům, národům a vírám, aby si pěkně nakradl z jejich přírodního bohatství. Že tímto humanitárním činem, jak by řekl Václav Havel, byly povražděny miliony civilistů? No ať, aspoň je méně hladových krků, které by žebraly a ochuzovaly nebohé kapitalisty. Tak to tedy je co slavit na Staromáku! Hej Čížku, jen z chuti do žoldu diktatury kapitálu!

  OdpovědětSmazat
 7. 17:11
  Velice dlouhý a hloupý příspěvek. To nemáte v JANDOVÉ presti klubu inteligentnějí pisálky

  OdpovědětSmazat
 8. Hádejte se, hádejme se. Zdražování může probíhat v klidu.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.