Reklama

čtvrtek 2. listopadu 2017

A Kosovo?

Rusko-srbské humanitární centrum v Niši
Mirko Raduševič
2.11.2017 Literárky

Uznání Kosova zůstává stále velkou neznámou. Aby byl tento jihosrbský region uznán jako stát je především zájmem USA. Ty vyslali na jednání do Srbska svého emisara výkonného ředitele pro Evropu a euroasijské záležitosti Hoyta Yee. Jeho chování, aspoň podle zdejších médií, vyvolalo zděšení a bylo nazváno nediplomatickým. Bez obalu řekl nejvyšším srbským představitelům, že nemohou sedět na dvou židlích a musí se rozhodnout mezi Západem a spoluprací s Ruskem. Dal jednoznačně najevo, jak se mají rozhodnout, když uvedl, že USA hodně do Srbska investovali a nyní čekají vděk.


První bodem jednání byla ruské humanitární centrum v Niši (fotografie nahoře) určené pro případ živelných katastrof. O tomto centru jsme již psali (Balkánská stabilokracie), že se nachází blízko k jedné z největší amerických vojenských základen v Evropě Camp Bondsteel umístěné v Kosovu. Druhým bodem jednání bylo Kosovo, a to právě včera. Hoyt Yee měl srbskému prezidentu Vučićovi říci: „Nesmíte zasahovat do teritoriální integrity Kosova.“ Srbský prezident měl odpovědět: „Zato USA mohly před devíti lety zasahovat do integrity Srbska.“
Yee následně reagoval: „Super, že jsi to uvedl. Jen jsem ti tlumočil stanovisko USA a je na tobě, zda se podle něj budeš řídit či nikoli. Pochopitelně, že je ti známo, jaké budou následky.“

Ať si tito dva politici tykali nebo je to mediální obrat, je vedlejší. Naprosto je zřejmé, že tentokrát v Bělehradě představitel USA nejednal v rukavičkách a lze se spekulovat, zda se jednalo skutečně o poslední americké varování, po kterém bude následovat především obstrukce nikoli z USA ale ze strany EU. Vyplývá to z prohlášení Hoyta Yee o několik dní dříve: „Země, které se chtějí stát členy EU, se musí jasně rozhodnout. Nemůžete sedět na dvou židlích, a to zejména když jsou tak daleko od sebe.“ To pronesl americký představitel během ekonomického fóra, které se shodou okolností v Bělehradě konalo. Zvláštní je, že vzápětí měl jednání s prezidentem Vučićem, ze kterého však nevyšla žádná zpráva a v utajení zůstává, o čem jednali. Teprve obsah včerejší schůzky vešel ve známost. Údajně má srbský prezident až za několik dní vydat prohlášení na „nediplomatické prohlášení Yee“, jak jej sám Vučić označil.

Srbsko má u USA velké vroubky, nejde jen o zmíněnou ruskou základnu v Niši, je to rovněž nová dodávka šesti Migů-29 a potenciální pomoc srbských ženistů v rámci ruské operace v Sýrii. Na toto USA reagovaly: "Investovali jsme na výcvik vašich ženistů 20 milionů dolarů, ale z účelem, že budou tito vojáci používáni v rámci OSN a EU."

Na toto reagoval srbský ministr obrany Aleksandar Vulin: „Nevím jaké stanovisko a odpověď zvolí náš prezident, ale věřím, že jako dosud se dokázal poprat s nátlaky, které na nás byly činěny, dokáže to i nyní. Za sebe mohu prohlásit, že vyjádření pana Yee není vyjádřením přátelství a člověka, který by si vážil Srbska a jeho politiky, která má právo se rozhodnout podle vlastního uvážení.“

Ještě ostřeji vystoupil srbský mnistr zahraničí Ivica Dačić, který na adresu amerického diplomata uvedl, že "plácá hlouposti" a "States department se vzhlíží v Hvězdných válkách a ve sci-fi". Navíc dodal: "Vůbec se nezajímáme o cizí židle a máme jen jednu a tou je Srbsko."

Pochopitelně, že vše je pečlivě sledováno z Ruska. Včerejší server Kommersant uvádí reakci ruského ministerstva zahraničí: "Chceme upozornit, že USA nejsou členskou zemí Evropské unie a zřejmě jim ani nedochází, že řada členských zemí EU ve velkém měřítku a úspěšně spolupracuje s Ruskem na základě vzájemně výhodnosti. Nikdo by neměl zasahovat do srbských záležitostí a měl by být dodržován stejný přístup na podkladě národních zájmů." K tomu podle Kommersantu ruské ministerstvo dodává, že USA by neměly ostatním zemím předepisovat nepřátelské ideologické stereotypy, které podkopávají základy mezinárodní stability a spolupráce v oblasti Balkánu a v Evropě jako celku.

V této souvislosti je zajímavý tweet mluvčí States depatmentu Heather Nauertové, kdy mluví o americké podpoře Španělsku jako spojenci v NATO:
"#Spain is important @NATO ally, #Catalonia is integral part of #Spain. We support constitutional measures to keep #Spain strong & united." Pod tweet kdosi napsal: Nyní by stejně tak mělo Rusko bombardovat Španělsko, aby podpořilo právo Katalánska na sebeurčení a mělo by si v Katalánsku vybudovat velkou vojenskou základnu (The equivalent would be Russia bombing Spain to support Catalonia's right to self determination and build it's largest military base there).
Z článku „Západobalkánské zápisky, Zanikne Bosna a Hercegovina? Vznikne stát Kosovo?"


19 komentářů :

 1. Srbský prezident Vučić měl na emisaru výkonného ředitele pro Evropu a euroasijské záležitosti Hoyta Yee především požadovat náhradu za škody, které Srbsku způsobily USA a jejich spojenci v NATO bombardováním Bělehradu a jiných míst v roce 1999 a ne se jím nechat "vydírat".
  L.S.
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Operace_Spojeneck%C3%A1_s%C3%ADla

  OdpovědětSmazat
 2. Pošlete do Srbska : Stropnického , Vondru , Žántovského a oni ukážou jižním SLOVANŮM jak lezou zâpadnî SLOVANÉ do americké riťi .

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 21:42 Jste přesvědčen, že uvedení pánové jsou Slované nebo se jen za ně "vydávají" ?

   Smazat
  2. 21.52
   Jste ignorat a blbec. Slovanem se může cítit každy kdo jedná v zájmu Slovanů. Nemůže to být hovado které dehonestuje vlastní národ
   (příkaldně He-man, Bělobrádek, Jurečka, Sobotka, Halík a podobné zrůdy.
   Václav

   Smazat
  3. Václave, asi "peskujete" 21:52 neoprávněně. Jmenovaní "21:42 vám připadají, že se cítí být Slovany?

   Smazat
 3. Doufám že Srbsko pošle usa kam patří zpátky za oceán.

  OdpovědětSmazat
 4. Je vidět, že se Srbové nebojí slov, která z trouby letí.

  OdpovědětSmazat
 5. Srbi by so svojimi vrahmi z USA vôbec nemali jednať a mali by ich vykopnúť zo Srbska resp. by ich nemali pusti na vlastné územie.

  OdpovědětSmazat
 6. Srbové nejsou žádní dementi a podržtaškové, jestli si to někdo jenom na okamžik myslel tak je dement a hloupý Neználek. Aottj.

  OdpovědětSmazat
 7. Kdyby jste náhodou netušili a nevěděli, jak vypadá ono pověstné "kroucení rukou", o kterém mluvil v minulosti bývalý americký prezident Obama. Tak toto je právě ono. Americké šíření demokracie všude ve světě má svá daná a neměnná pravidla. Pokud by náhodou Srbsko mělo ještě velká ložiska nějaké nerostné suroviny, např. ropy, tak jsem přesvědčen, že by ti "demokraté" z USA chudákům Srbům tu demokracii už nějak vbombardovali do hlav. Nakonec když se člověk podívá na naši politickou scénu mají američtí demokratičtí učitelé zdatné žáky i v našich demokratech. Pokud náhodou demokratické volby nedopadnou podle demokratických představ našeho guru přes demokracii, tedy pana demokrata Kalouska, tak využije všech demokratických pák, aby prosadil svou demokracii. Tak mě napadá, kdybychom měli velká ložiska ropy, zřejmě by už demokratickým tiskem na západě chodily zprávy, že Babiš žere malé děti, v Čapím hnízdě dělá pokusy s jadernými bombami a jeho Agrofert vyrábí chemické zbraně. Následné humanitární bombardování by pak v přímém přenosu přenášela americká stanice CNN. Husajn a Kaddáfí by mohli vypravovat, teda pokud by je demokraticky nezlikvidovali. František

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dosti přesná glosa, Srbové se musí v brzké době rozhodnout, zda zůstat svobodní, byť okopávaní SS a EU nebo se stát kolonií a být pod diktátem EU, která jim nikdy nedovolí, ani nemůže, dosáhnout ekonomické úrovně zakládajících zemí EU. Potom jim EU bude diktovat i to, kdy se také ze zbytku Srbska stane konečně celé Kosovo, jenom muslimských etnik tam bude více než současná jedna. Karel z Plzně

   Smazat
 8. Co ty svině americký investovali do Srbska? Rozbombardovali jim zem, naprosto bez důvodu, Kosovo je přeci odjakživa srbské. Jen jak rozbít státy v Evropě a těžit z toho pro sebe. Měli by koukat, aby negři už konečně začali chodit do školy, ženský aby byly normální a nepráskaly chlapi, že na ně před 50 lety sáhnut, buzeranty pozavírat za šíření HIV ad. Doufám, že se to tam u nich brzy v té demogracii posere.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No, scénář je vždy stejný, a to rozflákat bombardováním, urvat co se dá (Kosovo - jeho přírodní bohatství a ještě k tomu postavit základnu) a pak vyslat MMF, aby financoval obnovu rozbombardované země, pokud možno US firmami.

   Smazat
 9. Cílem americké demokracie v Evropě je rozmístění nových jaderných raket středního doletu na území evropských států až USA vypoví smlouvu z roku 1991. Je nepochopitelné, že se to nestalo alespoň pro KSČM a SPD ústředním tématem jejich předvolební kampaně. Voliči ostatních stran se mohou těšit na instalace raketových základen v ČR.

  OdpovědětSmazat
 10. Kosovo bylo, je, a bude zase srbské. Je to jen otázkou času, kdy dojde v USA k občanským nepokojům, pak se budou muset jejich vojenští rozsévači demokracie vracet domů z jejich početných základen, aby potlačili občanskou válku - a to bude signál k vyřizování účtů, jako např. v Kosovu. Odsun sudetských Němců bude příkladná akce Červeného kříže proti tomu, jak Srbové naloží s muslimskými vládci narkostátu Kosovo a jeho obyvateli.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zlatý slova. Však už mají Amíci doma připraveno dost plastových rakví pro ty nechápavé Američany. To že si Srbové udělají doma pořádek jak jen to bude možné, to je bez debat. Pokud to bude pod taktovkou Moskvy tak to asi proběhne i civilizovaně.

   Smazat
 11. Americký "vděk" je všem dobře znám. Hlavně jim jsou dodnes vděční Indiáni za vyvraždění prý až 100 000 000 původních obyvatel. dnes jich je v USA míň než buzíků (necelá 4%). Další velice vděční jsou negři pochytaní a dovlečení z celé Afriky. Že jich pár set tisíc možná i milion cestou nepřežil je jen malichernost a pomluva. A teď nechtějí být Srbové vděční za rozvrácení Jugoslávie, vybombardování v délce 2,5 měsíce, ukradení Kosova a mnohaleté štvavé obviňování v celosvětových zpravodajstvích pod taktovkou USA včetně "spravedlivých" mezinárodních soudů. Věru tedy mají být za co vděční. Stejně jako Japonsko za jaderné vybombardování a poválečný hladomor s 1 milionem mrtvých, Korea, Větnam, Panama, Grenada, Salvádor, Libie, Irák, Afghanistán, Sýrie, Somálsko a celá plejáda dalších zemí kde investovali do vývozu demokracie a tzv amerických zájmů dle jejich představ a stálo a stojí to mraky mrtvol. No bylo by dobré, kdyby je také takto někdo obohatil aby mu za podobné věci také pak byli vděční. Bože to jsou choré mozky a zvrácené myšlení. Vrahům má být oběť vděčná za vraždění.

  OdpovědětSmazat
 12. Americký vlkodav již cení tesáky a ohrnuje pysky. Doufám. že ho Srbsko zažene.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.