Reklama

středa 15. listopadu 2017

Americký raketový štít je děravý

Jan Vítek
15.11.2017 Literárky

Představte si dva muže s puškou vzdálené od sebe dva kilometry, mezi nimiž je pahorek. Jeden se jmenuje Joe a druhý Sam. Je temná zimní noc a hustě sněží. Joe zvedne pušku a stiskne spoušť. Současně Sam uslyší poplašný signál a na obrazovce iPadu se mu objeví nápis ODPÁLENO. Zvedne rychle pušku a zamíří do mraků někam nad pahorek. Ví, že kulka, kterou Joe vystřelil, má parabolickou trasu a že ji musí zasáhnout dřív, než ho trefí do hlavy. Máte to ? Dobrá, a teď mi řekněte, jakou má Sam šanci, že se mu to podaří ?


Co je to za pitomost?, divíte se. Omyl, vážení, žádná pitomost. Dokonce to není ani moc za vlasy přitažené, protože obdobná situace by nastala, kdyby místo kulek letěly mezikontinentální střely s atomovou nadílkou. Ó, nepřeháním! Představte si Samovo velitelské stanoviště na Aljašce, kde najednou zaječí siréna a na obrazovkách se objeví nápis ATTACK ! To znamená, že Joe odpálil a mezikontinentální rakety jsou na cestě. Během snad pěti, sedmi minut musí někdo rozhodnout, zda jde o skutečný útok nebo planý poplach zaviněný pěticentovým čipem, který někde na radarech selhal, jak už se párkrát stalo. Správnost a rychlost rozhodnutí hrají existencionální úlohu. Protože raketový štít je neustále udržován ve stavu nejvyšší pohotovosti, trigger alert, stačí vyťukat heslo, otočit klíčem a stisknout knoflík. Teď ale prosím o vaši zvýšenou pozornost, neboť zde je jádro pudla: aby Samova střela zničila Joeho střelu ještě v atmosféře, musí se do ní strefit anebo vybuchnout v dostatečné blízkosti. Obě střely se pohybují rychlostí pět tisíc metrů za vteřinu, to znamená desetkrát rychleji nežli kulka. Obě jsou řízeny těmi nejlepšími radary a používají špičkovou naváděcí technologii. Jaká je šance, že stíhací střela zničí útočící ?

Jak to můžeme vědět, říkáte…. My, laici, těžko, ale americký raketový odborník Joe Cirincione, který léta pracoval v kongresovém výboru pro obranu soudí, že se střely spíš minou. Podle něho jediný způsob, jak stíhací střela, killer, by mohla stoprocentně uspět je, aby ta útočná spolupracovala...míněno ironicky, ovšem.

Technologický pokrok pomáhá odstraňovat příčiny závad antibalistických systémů a zlepšovat jejich spolehlivost a přesnost. Jenomže, paradoxně, každá vylepšená a dokonalejší technologie, přináší s sebou nové problémy a nová rizika, což způsobuje nová selhání, jejichž příčiny se hledají hůř než příslovečná jehla v kupě sena. Obrazně řečeno, technický a technologický pokrok vychytá staré blešky a nasadí nové.

Ano, máte pravdu, že prezident Trump skutečně ujistil americký lid, že štít je účinný na devadesát sedm procent, čili že ze sto raket jich dokáže zničit devadesát sedm. Netvrdím, že lhal, jistě tomu sám věří, protože mu to řekli jeho generálové, ale co jistě zamlčeli je, že podmínky, za kterých byla zkoušena přesnost byly víc než ideální. Konaly se ve dne za dobré viditelnosti, v dobrém počasí a útočící střely nebyly vybaveny elektronickým zařízením schopným zmást sensory stíhačů, které Joe standardně montuje na všechny své rakety. Cíle při těch zkouškách, jež se v posledních letech konaly, byly často zahřáty, aby je tepelná čidla snadno našla, a některé byly dokonce vybaveny naváděči, takže „spolupracovaly“. Od roku 1989 byly stíhací střely vyzkoušeny jen devatenáctkrát, protože jsou velmi nákladné, každá stojí zhruba dvacet milionů dolarů. V deseti případech se strefily. V předchozích realističtějších zkouškách každý pokus selhal.

Jak došel Pentagon k bezmála sto procentům ? Cirincione se domnívá, že vycházel z předpokladu, že použitím dvou či více střel znásobí možnost zásahu. Ale každý inženýr vám vysvětlí, dodává, že když jedna střela se nedokáže z nějakého technického důvodu strefit, lze se nadít, že ostatní ze stejné příčiny také minou.

Výsledky zkoušek zkoumal Government Accountability Office, tak řečený kongresový hlídací pes, který prověřuje, zda se federální peníze nevyhazují oknem, a došel k závěru, že následkem nepředvídaných technologických závad nemusí raketový štít být spolehlivý. „Když říkají, že nemusí,“ prohlásil kalifornský kongresman John Garamendi, „je zcela jasné, že nebude“. Američtí vojenští odborníci nejsou tací škarohlídi a stále věří, že se vědcům a technikům podaří vynalézt lepší stíhací střely, které se častěji strefí. Joe má stejný problém a proto myslí na nemyslitelné. Vybudoval údajně systém druhého sledu, který samočinně odpálí odvetu, když skryté měřící stanoviště kolem jeho hlavního města zaznamenají atomový výbuch a začnou ukazovat vysoký stupeň zamoření. Systém se jmenuje Mrtvá ruka.

Ano, nemýlíte se, raketový štít je drahý špás, který podle posledního dostupného údaje stál 33O miliard dolarů a kasa cinká dál. Pro lepší představu, miliarda je číslo s devíti nulami. Ale tento údaj je z doby před tím, než se vztah mezi Samem a Joem tak zhoršil. Účet se dnes nejspíše blíží k polovině bilionu, což je dvanácti nulové číslo. Zbrojaři a spříznění politici se nevzdávají naděje, že najdou svatý Grál. Nehledě na to, že jen blázen by zavřel tak výnosný zlatý důl. A tak kasa vesele cinká dál a dál.

Nač je nám štít, který je tak děravý? Tuto otázku položte svým politikům. A nevěřte jim, když řeknou, že lepší je děravý nežli žádný. To je makový cumel.

- - -

13 komentářů :

 1. Je zde ještě jedna věc, kterou je třeba zmínit - mezi Joem a Samem je 12.000 km, horší to má ale např. taková další potenciální účastnice, říkejme jí Anděla. Tady je vzdálenost k pahorku už docela malá a výpočty? Jsou vůbec nějaké? A mají vůbec smysl pro Andělu? Asi sotva. To ale Sam dobře ví taky, nicméně hlava jej z toho asi až tolik nebolí.

  OdpovědětSmazat
 2. Nudne kecy od amatera. Priste prirovna bitevni lod k trakari

  OdpovědětSmazat
 3. Americký raketový štít není děravý. Správně by se mělo napsat "americký raketový štít je programovatelně děravý". V praxi to znamená, že si koupíte "železo", ale software od něho má ve svých rukou stále USA. Dokud budete poslušná loutka, tak vám bude fungovat. Pokud vypovíte poslušnost, budete mít problém, systém vám fungovat nebude. Nemusíme chodit tak daleko do minulosti - viz francouzské rakety, které najednou přestaly poslouchat Saddáma Husajna. To je asi také hlavní důvod, proč si třeba takové Turecko kupuje protiraketovou obranu od Ruska, jinak úhlavního nepřítele a hlavní cíl NATO.

  OdpovědětSmazat
 4. Jo žádný štít nemají Kim vystřelil raketu která letěla přes Japonsko a žádný zásah je nekonal.

  OdpovědětSmazat
 5. Joe - prezývka J.V.Stalina - k Japonsku - no ale keby chceli, tak ....

  OdpovědětSmazat
 6. Tak teda nerozumím, co chtěl autor říci. 300 miliard je číslo s devíti nulami, půl bilionu, to je 500 miliard číslo s 12 nulami? Stejné jako kulatý čtvereček.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přečtěte si článek ještě jednou. Autor netvrdí, že 300 milard je číslo s devíti nulami, ale že 1 miliarda má 9 nul a v další větě, že 1 bilion má 12 nul.

   Smazat
 7. Princíp nie je v tom, žeby celkom nefungoval.
  Základným problémom je v tom, že naozaj dokáže s veľkou pravdepodobnosťou zostreliť jednotlivú raketu, letiacu dostatočne dlho a s možnosťou poslania niekoľkých proti rakiet.
  Problém je ale v tom, že keby naozaj sa druhá strana rozhodla vystreliť, nebola by to JEDNA raketa, ale desiatky, až stovky + pripočítajte klamné ciele + pripočítajte plánované zmeny cieľov niektorých rakiet....
  V tom prípade môže "štít" zostreliť xy rakiet s ktorých bude veľká časť klamné. -- Ale nevyhnutne MUSÍ fatálne množstvo rakiet preletieť!
  .
  A preto aj USA, aj Rusko, aj Čína majú tzv. mŕtvu ruku. Ktorá proste odpovie, aj keby boli zničené veliace a rozhodovacie štruktúry.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:39 Bud to jste troll, nebo ignorant.
   Ustrednim motivem je vysvetlit a popsat, ze vlastne v technickych moznostech raketove obrany neni moznost sestrelit zadnou strelu letici rychlosti 5000 m/s.
   To co jste napsal vy, jsou jenom vlhke sny a prani vyrobcu a politiku...
   Napisu to jeste sportovni terminologii.
   Utok:obrana = 100:0

   Smazat
  2. Mili, on to 18:39 píše. Tak se nerozčiluj a raději příště čti pozorněji!

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  4. 20:56 Cetl jsem pozorne, i clanek i prispevek. Rozdil je v tom, ze 18:39 pise, ze nektere raketova obrana zastavi a nektere projdou. Clanek i ja tvrdime, ze projdou vsechny. Rozumite?? RO je schopna sestrelit velke a relativne pomalu letici cile jako stihaci, bombardovaci, nebo dopravni letadla, vrtulniky, stare typy utocnych raket atd., ale v zadnem pripade neni schopna zasahnout maly objekt letici rychlosti kolem 15000 a 20000 km/hod.
   Vemte si dve jehly, rozpazte a zkuste se svihem trefit hrotem jedne jehly do spicky druhe. Sto x pokus nula x zasah...

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.