Reklama

úterý 28. listopadu 2017

Baťka "srovnal" Evropskou unii


Jurij Makarenko
29. 11. 2017 E-news
Bělorusko učinilo svou volbu a nahlas to oznámilo, přičemž se téměř dokonale vyhnulo všem pastím. Je známo, že Minsk se v poslední době zmítal, snažil se posadit se hned na několik židlí a podřepl nejednou v jednoznačných reverencích před Evropou. Je docela možné, že Alexandr Lukašenko se jen snažil vytáhnout výhodný bonus z evropských partnerů, ale nemohl nechápat, že za jakýkoliv "prezent" bude muset zaplatit a že Brusel si dříve či později vezme své. Proto působení Minsku na západní frontě vyvolávalo pochopitelně určité obavy i mezi samotnými Bělorusy. Ať už to bylo jakkoli, poklony Západu a demonstrativní podpora Ukrajiny se ukázaly být jen hrou, a svou neoblomnou pozici Alexandr Lukašenko ukázal již v září, když ignoroval srdcervoucí kvílení evropských "přátel" o nebezpečí cvičení Zapad-2017 a hrozbě invaze ruských vojsk z území Běloruska.

V předvečer postoj Běloruska ve vztahu k Evropě znovu (pro zvlášť nechápavé) oznámil šéf ministerstva zahraničí Vladimír Makej při shrnutí výsledků summitu EU Východního partnerství. Diplomat uvedl, že Bělorusko se necpe střemhlav do Evropské unie, i když vítá rozvoj dvoustranných obchodních a ekonomických vztahů. Bělorusko je již členem Euroasijské hospodářské unie a má v úmyslu se plně podílet na jejím rozvoji.

Makej zdůraznil, že v zahraniční politice se Bělorusko nyní zaměřuje na téma diverzifikace, jak již nejednou uváděl Alexandr Lukašenko. Přičemž za nejdůležitějšího partnera považuje Minsk Rusko a EAEU a nemá v úmyslu v nejbližší budoucnosti změnit svůj postoj. Evropa bude vždy na druhém místě na seznamu, bez ohledu na to, jak lákavě by "zářila" svými vyhlídkami evropská integrace a následný vstup do EU.

Takže tak diplomaticky a kategoricky ministr zahraničí Běloruska postavil všechny tečky nad i a Evropu postavil na své místo. Na pozadí určitého ochlazení vztahů s Bruselem a prohlubující se konfrontací s Ukrajinou, kterou Minsk podporoval pouze k uspokojení představitelů Evropské unie, zní Makejovo prohlášení jako varování pro Evropu. Brusel příliš agresivně postrkoval Bělorusko do své jámy (která by v konečném důsledku nabývala ukrajinskou podobu). Minsk definitivně utnul další křivá obvinění a oficiálně oznámil věrnost Rusku.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

9 komentářů :

 1. Konečně někdo rozumný neskočil EU na špek. Bělorusko uchranili před vyrabováním a zotročením země.

  OdpovědětVymazat
 2. Bělorusko není uzavřené do sebe. Vidí jak dopadla naše republika, jak prospívá Pobaltí, Ukrajina... A... PROKÁZALO SCHOPNOST POUČIT SE Z NAŠICH CHYB A Z NAŠEHO NEŠTĚSTÍ.

  OdpovědětVymazat
 3. Dobře Bělorusko učinilo pryč s eu Rusko je věrohodný partner.

  OdpovědětVymazat
 4. Alexandr Lukašenko dlouhou dobu vypadal jako by chtěl sedět na dvou židlích a brát výhody jak ze západu, tak se nechat dotovat Ruskem. Což je neslučitelné, protože západ se snaží zničit Rusko a to již od nepaměti (na štěstí se ukazuje, že Satan prohrává, ale zápas ještě neskončil).

  Že by se tedy nakonec rozhodl a pochopil, že USA státní elity jsou odpisované (zákulisním vedením, jsou moc přežraní a nikdy nemají dost, a tak jich má dost i sám Satan).

  OdpovědětVymazat
 5. Má to svoje výhody, mít za zády silnějšího kámoše. To si potom jeden může dovolit odmítnout i nabídky, které jinde nejde odmítnout. Až Bělorusům trochu závidím.

  OdpovědětVymazat
 6. Bat´ko,strań se Západu, odtud přichází jen svrap a neštovice, za chvíli by ti tam začali rozepisovat v rámci východního partnerství severoafrický utečence. Doufám, že už se plete provaz na gen. Pavla

  OdpovědětVymazat
 7. On někdy někdo nabízel Bělorusům vstup do EU?

  OdpovědětVymazat
 8. O Baťkovi a jeho vyčůrané politice hovořil V. V. Pjakin ve svých videích už několikrát a podle toho co říkal si Baťka dosti zahrává. Totiž kámoši ze západu by mu prý mohli zařídit takovou malinkou barevnou revolučku, to oni dobře umějí a Rusy také dosti vydírá, takže je to malinko a hraně. Ale třeba to ustojí, ale když štve všechny bude to mít těžké. Aottj.

  OdpovědětVymazat
 9. Jistý nedávno zemřelý glosátor vývoje zejména ruské společnosti vždy prohlašoval, že Bělorusko je jeden velký partyzánský oddíl, vedený taťkou národa. Vývoj mu dává plně za pravdu. A kvalita běloruské rašeliny také - údajně je tak dobrá, protože má v sobě nejvyšší obsah Němců

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.