pátek 10. listopadu 2017
DAEŠ padl, na jeho místo přichází "Chalífát Chorásán"
Anna Irbulatová
10. 11. 2017 zdroj
V posledních několika letech zaznamenávají experti orientalisté rostoucí hrozbu pro mezinárodní bezpečnost od nové teroristické skupiny s názvem Chalífát Chorásán. Tato formace se viditelně upevnila v Iráku, Sýrii a ve Střední Asii, kde jde především o Pákistán, Afghánistán a řadu zemí SNS. Vlna takzvaného "arabského jara" vážně ovlivnila proměnlivost islamistických a džihádistických skupin - teroristé jedné skupiny snadno přecházejí do druhé. Když se ta či ona teroristická formace ocitne v zákazu, páteř gangu se zachová, mění se pouze název.
Někdy se název dokonce může shodovat s názvem cizí skupiny. Pojem Chorásán je velmi rozšířen u persky mluvících národů, uvádějí analytici.
Před třemi lety list The New York Times publikoval článek, který dokazoval, že nová teroristická skupina Chalífát Chorásán má mnohem větší zájem o provádění teroristických útoků proti Spojeným státům a americkým strukturám v zahraničí. Podle deníku se tato nová formace skládá hlavně z radikálů Al-Káidy, kteří přišli ze severní Afriky, jihovýchodní Asie a Blízkého východu. Jejich plány rovněž zahrnují provádění náboru v západních zemích a USA.
Rozvědka USA považuje nový "chalífát" za součást Al-Káidy, která operuje na Arabském poloostrově. Před několika lety úředníci ve Washingtonu varovali před nebezpečím Chorásánu, který má všechny potřebné zdroje a peníze k tomu, aby prováděl například útoky na letadla podobné těm z 11. září. Co zvláště znepokojuje americkou rozvědku je skutečnost, že mezi členy teroristické organizace je nemálo těch, kteří pocházejí ze západních zemí s průkazy totožnosti těchto států.
O seskupení Chorásán, které tvoří příchozí z Al-Káidy a které již ne prvním rokem bojuje v SAR, psal západní tisk již nejednou. Tento název byl poprvé zmíněn v době americké invaze do Afghánistánu v roce 2001, kdy organizace byla nucena se přemístit do Pákistánu, aby později vytvořila chalífát v Nangarháru s hlavním městem v Džalálábádu.
Podle některých zpráv je v čele Chorásánu Muhsin al-Fadhli, blízký stoupenec Usámy bin Ládina. Podle jiných byla tato skupina založena asi před 20 lety jistým Egypťanem Mohammedem Islambouli, bratrem džihádisty, spolupachatelem vraždy prezidenta Anvara Sadata v roce 1981. Islambouli se v devadesátých letech účastnil činnosti mnoha teroristických skupin v Afghánistánu a Pákistánu. Zpočátku hlavním místem bojů vůbec nebyl Blízký, ale Střední východ. K roku 2012 se skupina egyptského džihádisty připojila k vojenským akcím v Sýrii a Jemenu, a právě tehdy se Chorásán stal spojencem Džabhat an-Nusry a v Rusku zakázané skupiny DAEŠ.
Později, na jaře roku 2015, se Chalífátu, který operoval především v Pákistánu, podařilo znovu dostat se na sever Afghánistánu a okamžitě k němu (ne bez boje v některých případech) přimknuli teroristé Talibanu, Al-Káidy, sítě Hakkáni. Podle některých informací tvoří v tomto okamžiku většinu členů skupiny Chorásán příchozí z bývalého Sovětského svazu (z jižního Kavkazu a jižní Asie), kteří se předtím účastnili bojů v Iráku a Sýrii, a poté byli převezeni podél turkménské hranice. Tam se k radikálům připojili místní extremisté a sunnitští aktivisté islámské politické strany v Afghánistánu. Výsledkem jednání se všemi zainteresovanými teroristickými bojovníky Chalífátu Chorásán bylo oznámení o vytvoření provincie Chalífát, která by měla zahrnovat území Pákistánu a Afghánistánu.
Po úspěšných protiteroristických akcích Ruska a řady mezinárodních hráčů v Sýrii a Iráku, v jejichž důsledku byli fakticky poraženi teroristé DAEŠ se svými opěrnými body a ekonomickou složkou, se začal Chorásán aktivněji upevňovat v Afghánistánu. Teroristé nesoustředí na snahy podrobit si syrský ropný průmysl, nyní přebírají kontrolu nad afghánským obchodem s drogami (jedná se především o heroin), což přináší o nic menší prostředky. Afghánistán je pro Chalífát vhodný i tím, že právě tam je zvláště pohodlné získávat do svých řad nové síly na úkor obyvatel Střední Asie.V současné době se na hranici Tádžikistánu, Afghánistánu a Turkmenistánu vytváří vydatná teroristická skupina o počtu několika tisíc lidí, kteří se prezentují jako členové Chorásánu. Podle údajů americké rozvědky může v nejbližší době skupinu doplnit několik tisíc extremistů, kteří se vracejí domů z Iráku a SAR.
Je pravděpodobné, že nejvyšší lídři džihádistů chápou, že DAEŠ již nebude moci získat zpět své původní pozice. Teroristé skupiny se rozcházejí do jiných, menších skupin, které se mohou později sloučit s Chorásánem. Je pravděpodobné, že Chalífát je jakousi "reinkarnací" myšlenek DAEŠ, a to zejména s ohledem na skutečnost, že již mají svou vlastní provincii, která má zahrnovat celý Pákistán a Afghánistán. Co se bude dít dál a jak se američtí vojáci pokusí porazit radikály v Afghánistánu, o tom se pokusíme povědět již v jednom z dalších materiálů.
Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová
12 komentářů :
Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku
(
Atom
)
Další vážní projev následků válečného štvaní USA. Zapálit požár války a terorismu - to umějí. Ale pak tu válku udusit - to už nevědí!
OdpovědětSmazatTudíž stále platí dvě zásadní historické zkušenosti:
• USA ZAČÍNAJÍ války, ale je neukončují!
• Rusko nezačíná války, ale je UKONČUJE!
Tak to bylo a tak to bude!
Proč by je ukončovaly? Vždyť jim tento stav vyhovuje. Chcípá se daleko od jejich hranic, mohou se roztahovat po celém světě, zasahovat do záležitostí cizích států s poukazem na "boj proti terorismu", mohou omezovat svobodu slova, špiclovat vlastní i cizí obyvatelstvo, vyrábět a prodávat zbraně .... .
Smazatanonymní-15-22 JAK JE VIDĚT,VŮBEC NEVÍTE KTERÁ BIJE.
OdpovědětSmazatProtože toto napsat může jenom--BLBEC--LM
15:22 vy vlastně máte celý příspěvek o tom jak to dělají Ušáci a musím vám říci že máte pravdu i když jste to trochu popletl. Nu což i to se stává nikdo není neomylný, no ale příště se už polepšete vy trumbero.
OdpovědětSmazatIslám zažívá "návrat k písmu" obdobný husitské vzpouře proti církevnímu establishmentu. Když korán říká utínejte hlavy a i končetiny, tak islámští husité nechtějí dělat žádné kompromisy a držet se litery svého zákona. No, a výsledek jsou ISIL, DAEŠ, BOKO-HARAM, a všechna budoucí muslimská XY zabijácká uskupení.
OdpovědětSmazatRád bych si přečetl z ruských zdrojů,co jejich informační a výzvědné služby dělaji,co podniknou nebo o co se aspoň pokusi udělat s radikály na své jižní hranici.Proč čekají až američani budou za ně tahat kaštany z ohně?Vždyť SSSR následně RF svoji politikou vypustili džina terorismu,éto jejich dělo,proto taky početně největší skupiny v řadách teroristů pochází z RF a bývalých republik SSSR,které má RF pod"palcem",tak by snad jak Sýrii měli konat,né!Ale asi se jim z nějakého důvodu nechce a počkají a pak vše rozeserou,jak vždy,že.
OdpovědětSmazat16:28 - a to jste slyšel kde? NA Radio Svaboda? nebo dokonce na Svobodce? V Sýrii velkou část práce speciálních oddílů vykonali Čečenci v rámci armády Ruské federace. To jste měl na mysli? A prosím vás, kdy ti vaši Američané za někoho něco tahali z ohně?
SmazatPokud vím, tak se píše, že Usáci evakuují své "lidi" někam, takže asi je jasné kam.
OdpovědětSmazatKaždému impériu nebo velmoci vyhovuje v okolních státech chaoz a anatchije . Akorát usa už dávno není velmoc .
OdpovědětSmazatAmerika má v rukávě spousty jiných "daešů". Tam kde vstoupí americká bota, už neodejde. A ti většinou černí, co letí domů ve futrálech, těch mají beztak dost.
OdpovědětSmazatStačí se zamyslet kde na to všechno berou prachy a jak je možné že to banky nevidí. Taktéž výrobci zbraní jsou známí a neni problém vědět kam ty výrobky jdou. Všechno je to jenom o rozděl a panuj. Svět chce být klamán.
OdpovědětSmazatBohužel nekonečná válka proti terorismu bude pokračovat.
OdpovědětSmazat