Reklama

pátek 10. listopadu 2017

DAEŠ padl, na jeho místo přichází "Chalífát Chorásán"


Anna Irbulatová
10. 11. 2017     zdroj
V posledních několika letech zaznamenávají experti orientalisté rostoucí hrozbu pro mezinárodní bezpečnost od nové teroristické skupiny s názvem Chalífát Chorásán. Tato formace se viditelně upevnila v Iráku, Sýrii a ve Střední Asii, kde jde především o Pákistán, Afghánistán a řadu zemí SNS. Vlna takzvaného "arabského jara" vážně ovlivnila proměnlivost islamistických a džihádistických skupin - teroristé jedné skupiny snadno přecházejí do druhé. Když se ta či ona teroristická formace ocitne v zákazu, páteř gangu se zachová, mění se pouze název. Někdy se název dokonce může shodovat s názvem cizí skupiny. Pojem Chorásán je velmi rozšířen u persky mluvících národů, uvádějí analytici.

Před třemi lety list The New York Times publikoval článek, který dokazoval, že nová teroristická skupina Chalífát Chorásán má mnohem větší zájem o provádění teroristických útoků proti Spojeným státům a americkým strukturám v zahraničí. Podle deníku se tato nová formace skládá hlavně z radikálů Al-Káidy, kteří přišli ze severní Afriky, jihovýchodní Asie a Blízkého východu. Jejich plány rovněž zahrnují provádění náboru v západních zemích a USA.

Rozvědka USA považuje nový "chalífát" za součást Al-Káidy, která operuje na Arabském poloostrově. Před několika lety úředníci ve Washingtonu varovali před nebezpečím Chorásánu, který má všechny potřebné zdroje a peníze k tomu, aby prováděl například útoky na letadla podobné těm z 11. září. Co zvláště znepokojuje americkou rozvědku je skutečnost, že mezi členy teroristické organizace je nemálo těch, kteří pocházejí ze západních zemí s průkazy totožnosti těchto států.

O seskupení Chorásán, které tvoří příchozí z Al-Káidy a které již ne prvním rokem bojuje v SAR, psal západní tisk již nejednou. Tento název byl poprvé zmíněn v době americké invaze do Afghánistánu v roce 2001, kdy organizace byla nucena se přemístit do Pákistánu, aby později vytvořila chalífát v Nangarháru s hlavním městem v Džalálábádu.

Podle některých zpráv je v čele Chorásánu Muhsin al-Fadhli, blízký stoupenec Usámy bin Ládina. Podle jiných byla tato skupina založena asi před 20 lety jistým Egypťanem Mohammedem Islambouli, bratrem džihádisty, spolupachatelem vraždy prezidenta Anvara Sadata v roce 1981. Islambouli se v devadesátých letech účastnil činnosti mnoha teroristických skupin v Afghánistánu a Pákistánu. Zpočátku hlavním místem bojů vůbec nebyl Blízký, ale Střední východ. K roku 2012 se skupina egyptského džihádisty připojila k vojenským akcím v Sýrii a Jemenu, a právě tehdy se Chorásán stal spojencem Džabhat an-Nusry a v Rusku zakázané skupiny DAEŠ.

Později, na jaře roku 2015, se Chalífátu, který operoval především v Pákistánu, podařilo znovu dostat se na sever Afghánistánu a okamžitě k němu (ne bez boje v některých případech) přimknuli teroristé Talibanu, Al-Káidy, sítě Hakkáni. Podle některých informací tvoří v tomto okamžiku většinu členů skupiny Chorásán příchozí z bývalého Sovětského svazu (z jižního Kavkazu a jižní Asie), kteří se předtím účastnili bojů v Iráku a Sýrii, a poté byli převezeni podél turkménské hranice. Tam se k radikálům připojili místní extremisté a sunnitští aktivisté islámské politické strany v Afghánistánu. Výsledkem jednání se všemi zainteresovanými teroristickými bojovníky Chalífátu Chorásán bylo oznámení o vytvoření provincie Chalífát, která by měla zahrnovat území Pákistánu a Afghánistánu.

Po úspěšných protiteroristických akcích Ruska a řady mezinárodních hráčů v Sýrii a Iráku, v jejichž důsledku byli fakticky poraženi teroristé DAEŠ se svými opěrnými body a ekonomickou složkou, se začal Chorásán aktivněji upevňovat v Afghánistánu. Teroristé nesoustředí na snahy podrobit si syrský ropný průmysl, nyní přebírají kontrolu nad afghánským obchodem s drogami (jedná se především o heroin), což přináší o nic menší prostředky. Afghánistán je pro Chalífát vhodný i tím, že právě tam je zvláště pohodlné získávat do svých řad nové síly na úkor obyvatel Střední Asie.V současné době se na hranici Tádžikistánu, Afghánistánu a Turkmenistánu vytváří vydatná teroristická skupina o počtu několika tisíc lidí, kteří se prezentují jako členové Chorásánu. Podle údajů americké rozvědky může v nejbližší době skupinu doplnit několik tisíc extremistů, kteří se vracejí domů z Iráku a SAR.

Je pravděpodobné, že nejvyšší lídři džihádistů chápou, že DAEŠ již nebude moci získat zpět své původní pozice. Teroristé skupiny se rozcházejí do jiných, menších skupin, které se mohou později sloučit s Chorásánem. Je pravděpodobné, že Chalífát je jakousi "reinkarnací" myšlenek DAEŠ, a to zejména s ohledem na skutečnost, že již mají svou vlastní provincii, která má zahrnovat celý Pákistán a Afghánistán. Co se bude dít dál a jak se američtí vojáci pokusí porazit radikály v Afghánistánu, o tom se pokusíme povědět již v jednom z dalších materiálů.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová 

12 komentářů :

 1. Další vážní projev následků válečného štvaní USA. Zapálit požár války a terorismu - to umějí. Ale pak tu válku udusit - to už nevědí!
  Tudíž stále platí dvě zásadní historické zkušenosti:
  • USA ZAČÍNAJÍ války, ale je neukončují!
  • Rusko nezačíná války, ale je UKONČUJE!
  Tak to bylo a tak to bude!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proč by je ukončovaly? Vždyť jim tento stav vyhovuje. Chcípá se daleko od jejich hranic, mohou se roztahovat po celém světě, zasahovat do záležitostí cizích států s poukazem na "boj proti terorismu", mohou omezovat svobodu slova, špiclovat vlastní i cizí obyvatelstvo, vyrábět a prodávat zbraně .... .

   Smazat
 2. anonymní-15-22 JAK JE VIDĚT,VŮBEC NEVÍTE KTERÁ BIJE.
  Protože toto napsat může jenom--BLBEC--LM

  OdpovědětSmazat
 3. 15:22 vy vlastně máte celý příspěvek o tom jak to dělají Ušáci a musím vám říci že máte pravdu i když jste to trochu popletl. Nu což i to se stává nikdo není neomylný, no ale příště se už polepšete vy trumbero.

  OdpovědětSmazat
 4. Islám zažívá "návrat k písmu" obdobný husitské vzpouře proti církevnímu establishmentu. Když korán říká utínejte hlavy a i končetiny, tak islámští husité nechtějí dělat žádné kompromisy a držet se litery svého zákona. No, a výsledek jsou ISIL, DAEŠ, BOKO-HARAM, a všechna budoucí muslimská XY zabijácká uskupení.

  OdpovědětSmazat
 5. Rád bych si přečetl z ruských zdrojů,co jejich informační a výzvědné služby dělaji,co podniknou nebo o co se aspoň pokusi udělat s radikály na své jižní hranici.Proč čekají až američani budou za ně tahat kaštany z ohně?Vždyť SSSR následně RF svoji politikou vypustili džina terorismu,éto jejich dělo,proto taky početně největší skupiny v řadách teroristů pochází z RF a bývalých republik SSSR,které má RF pod"palcem",tak by snad jak Sýrii měli konat,né!Ale asi se jim z nějakého důvodu nechce a počkají a pak vše rozeserou,jak vždy,že.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 16:28 - a to jste slyšel kde? NA Radio Svaboda? nebo dokonce na Svobodce? V Sýrii velkou část práce speciálních oddílů vykonali Čečenci v rámci armády Ruské federace. To jste měl na mysli? A prosím vás, kdy ti vaši Američané za někoho něco tahali z ohně?

   Smazat
 6. Pokud vím, tak se píše, že Usáci evakuují své "lidi" někam, takže asi je jasné kam.

  OdpovědětSmazat
 7. Každému impériu nebo velmoci vyhovuje v okolních státech chaoz a anatchije . Akorát usa už dávno není velmoc .

  OdpovědětSmazat
 8. Amerika má v rukávě spousty jiných "daešů". Tam kde vstoupí americká bota, už neodejde. A ti většinou černí, co letí domů ve futrálech, těch mají beztak dost.

  OdpovědětSmazat
 9. Stačí se zamyslet kde na to všechno berou prachy a jak je možné že to banky nevidí. Taktéž výrobci zbraní jsou známí a neni problém vědět kam ty výrobky jdou. Všechno je to jenom o rozděl a panuj. Svět chce být klamán.

  OdpovědětSmazat
 10. Bohužel nekonečná válka proti terorismu bude pokračovat.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.