Reklama

sobota 4. listopadu 2017

Francie zvýší daně nejbohatším korporacím. Co ČR?

4.11.2017 VašeVěc

Francouzská vláda včera schválila daňovou přirážku pro firmy, které mají roční obrat vyšší než jednu miliardu eur (zhruba 25,7 miliardy korun). Opatření se zřejmě dotkne 320 největších firem v zemi.Firmy, které mají ročně vyšší obrat než 1 miliardu eur, by částku přesahující onu miliardu měly nově danit nikoli 33,3 %, ale 38,3 %. Firmy s obratem přesahujícím 3 miliardy eur by pak onu částku, která přesahuje tři miliardy eur, měly danit 43,3 %.

Zvýšení daně pro největší francouzské firmy má pomoci udržet deficit veřejných financí Francie v mezích, které stanovuje EU, tedy pod 3 % HDP. Francii hrozil vyšší schodek veřejných financí poté, co francouzský ústavní soud zrušil daň z dividend, kterou před pěti lety zavedla vláda bývalého prezidenta Hollanda.

Zvýšení daní pro největší firmy by do francouzské státní kasy mělo dle odhadů přinést 5,4 miliardy eur, a držet tak schodek veřejných financí na 2,9 % HDP.

V České republice proti zavedení progresivního danění pro firmy či zvýšení daně z příjmu právnických osob argumentuj tím, že jde o trestání úspěšných či že o Českou republiku pak nebudou mít zájem investoři. Na příkladu Francie, která využívá progresivního zdanění a skutečně radikálního zdanění firemních zisků v plné míře, je vidět, že pro firmy jsou zajímavé i jiné ukazatele, než jen výše daní, které musí odvést, a že i přes mohutné přerozdělování zisků, které ve Francie probíhá, zde sídlí řada velkých a bohatých firem: 320 firem s obratem (=tržbami) vyšším než je 25,7 miliard korun rozhodně není málo. V České republice je firem s vyšším obratem než 25,7 miliard ročně zhruba něco přes dvacet.

Je proto vidět, že argument, že v České republice není možné například zavést druhou sazbu korporátní daně pro největší firmy (tak aby z ČR každoročně neodtékalo do okolních až 300 miliard korun na dividendách na účty mateřských společností českých dcer), je lichý.

Právě oněch dvacet firem, které mají ročně tržby vyšší než 1 miliardu eur, by přece i v ČR měly platit více než ostatní firmy. Logickým krokem po zavedení EET je postupovat také směrem ke spravedlivému zdanění firem, které by do českého rozpočtu pochopitelně přineslo více než 18 miliard, které A. Babiš plánuje získat ze zavedení EET.

- - -

14 komentářů :

 1. Škoda, že nevíme, který že to odborník je autorem tohoto článku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 20:22 to jako kdo vykecal, jaká nová zdaňovací pásma v nejvyšší příjmové kategorii francouzská vláda schválila?

   Smazat
  2. Spíš by mě zajímalo, kdo napal tenhle blábolózní článek.

   Smazat
 2. A týká se to jenom těch co něco dělají, nebo i bank? Ale ty platí asi daně jinde. Korporace sníží mzdy lidem a celé to půjde do pr...e. Je to ďábelsky vymyšlené, spěchají, asi už nemůžou udržet dolar.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vy budete také "pořádný" chytrák, který je raději, když daně platí chudí než, aby platil daně Babiš !!!!

   Smazat
  2. A Babiš je naopak platí, a zřekl se i ministerského platu. Za své politické působení si od těch zlodějskejch zmetků nevzal ani halíř - ekluje se mu to. No a to zas neví Herout. Ten kdyby se jedinej den neotřel o Babiše, dostal by kopřivku. Ubožák.

   Smazat
  3. 21:06 No jo když někdo hrabe 5000000 denně tak se těch drobných zřekne a je za Jánošíka. Působením v politice jsi nahrabe miliardy pro svoje firmy o kterých se nám ani nesnilo.

   Smazat
  4. 21:06 Babiš se prsí, právem, že daně platí v ČR. Ministerský či poslanecký plat pří jeho možných osobních příjmech (stejně jako např. u Kellnera, Vítka, Světlíka, Bakaly ...) jsou skutečně jen drobné. O těchto poměrech nic netušíte zas vy, omezenče.

   Smazat
  5. Heroute, zalez do kavárny.

   Smazat
  6. Zloději Babiše rádi nemají. Když jim četl v parlamentu, co všechno rozkradli, tak Sobotka dostal příkaz zbavit se ho, ale je tak hloupý, že nepochopil jak to má udělat.

   Smazat
 3. Tohle je cesta do pekel. Ale co už, Frantíci.

  OdpovědětSmazat
 4. Danit umel jen Gottwald

  OdpovědětSmazat
 5. Maďaři a Poláci taky zavedli korporátní daně a žádné hromadné odchody zahraničních firem se tam nedějí. Ono ty zahraniční firmy nemají kam jít. V Asii je už plno a jinde nemají šanci najít levnou a hlavně kvalifikovanou pracovní sílu. Mnohdy je pro ně problém vůbec najít lidi ochotné pracovat. U nás o tom všem mainstreamová média mlčí jako hrob. My jsme bohužel opět německý protektorát a protektor si nepřeje aby obyvatelé "Böhmen und Mähren" takové věci věděli, natož aby se tu realizovaly.

  OdpovědětSmazat
 6. Pohůnci korporací přece nemůžou jít proti svým zaměstnavatelům. A když ty odměny jsou tak lákavé.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.