Reklama

neděle 12. listopadu 2017

Já musel referovat vládě o zdravotních problémech Václava Havla. Pokud jde o jeho kriminál... Ivan David tvrdě odpovídá všem, kteří útočí na zdraví prezidenta Zemana

Ivan David 
12.11. 2017   PL rozhovor
 „Jako ministr zdravotnictví jsem na vládě opakovaně referoval o zdravotních problémech prezidenta Havla. Nepamatuji si, že by na něj někdo kvůli jeho nemocem útočil. Václav Havel byl silný kuřák a zdaleka nikoli abstinent,“ říká bývalý ministr zdravotnictví Ivan David v souvislosti s urážkami, které směřují na hlavu Miloše Zemana v souvislosti s jeho zdravím. „Způsob snahy poškodit prezidenta Zemana je přímo úměrný ubohosti jeho nepřátel,“ vrtí hlavou nad aktivitami Zemanových odpůrců. A Mirek Topolánek, jenž chce také na Hrad? „Topolánek sází na svoje kouzlo osobnosti. Mýlil se už tehdy, když zdviženým ‚ukazováčkem‘ prý vzkazoval Kalouskovi, že je jednička.“

Čím dál častěji se hovoří o tom, jak je prezident Miloš Zeman nemocný, dokonce smrtelně. Brněnský radní za Žít Brno Svatopluk Bartík zveřejnil, že Zeman podle jeho „nejmenovaného zdroje“ trpí rakovinou a zbývá mu jen několik měsíců života. Následovala odmítavá reakce z Hradu. Dá se už dnes tipovat, že čím více se bude blížit prezidentská volba, tak tím více se budou objevovat takovéto zaručené zprávy o „nemocném“ Zemanovi?

Způsob snahy poškodit prezidenta Zemana je přímo úměrný ubohosti jeho nepřátel. Měli by se snažit přesvědčit argumenty, ale to se nedaří. Mainstream se ho snaží bojkotovat a dehonestovat. Každému držiteli červené karty je věnována větší pozornost než prezidentu republiky.

Prezident Zeman není zcela zdravý muž. Nakolik je zdravější nebo nemocnější než jeho souvěkovci, to si netroufám odhadnout. Domnívám se, že nedostatek tělesného zdraví, který nebrání výkonu funkce, nemůže být překážkou ani ke zvolení do funkce. V součinu zkušeností, osobních kontaktů a osobních kvalit nemá Miloš Zeman konkurenci ani v jednom protikandidátovi. Ti, kteří by mu chtěli překážet, to nemají lehké.

Debaty o zdravotním stavu Zemana oživily seznam chorob Václava Havla, které prodělal za více než dvacet let, z nichž jej většina postihla v prezidentském úřadu. Třeba v roce 1996 ho postihl těžký zápal plic a o několik dní později mu byla odstraněna polovina pravé plíce kvůli zhoubnému nádoru, což si následně vyžádalo dlouhou rekonvalescenci, kdy nemohl vykonávat své povinnosti. V dubnu 1998 se musel podrobit těžké operaci tlustého střeva s pooperačními komplikacemi. Takže Zeman není zdaleka sám, kdo má v prezidentském úřadu problémy se zdravím...

Jako ministr zdravotnictví jsem na vládě opakovaně referoval o zdravotních problémech prezidenta Havla. Nepamatuji si, že by na něj někdo kvůli jeho nemocem útočil. Občas jsem zaslechl narážky na jeho ne právě zdravý životní styl. Pokud jde o jeho kriminál, určitě to nebyl sibiřský Gulag. Václav Havel byl silný kuřák a zdaleka nikoli abstinent. Miloš Zeman byl silný kuřák a nikoli abstinent. Myslím, že rozhodující je intelektová výkonnost, kompetence a politické konání, s nímž se ztotožňuje většina voličů. Tak uvidíme.

Do boje o Hrad vpadl Mirek Topolánek, který je momentálně – dle sázkových kanceláří – na 3. místě. Okamžitě začaly klesat sázkové indexy dalších kandidátů, Michal Horáček se propadl v měření pravděpodobnosti vítězství již pod něj. Má Topolánek šanci uspět? Pomůže Miloši Zemanovi tím, že zastíní Jiřího Drahoše, o kterém i „kavárna“ teď tvrdí, že je to „želé 2“?

Být přijatelnější než Horáček je měkké kritérium. Topolánek má šanci uspět, jestliže se všichni jeho protikandidáti budou voličům jevit jako horší než on. Takovému vývoji podle mne nic nenasvědčuje. Mirek Topolánek sází na svoje kouzlo osobnosti. Mýlil se už tehdy, když zdviženým „ukazováčkem“ prý vzkazoval Kalouskovi, že je jednička.

V aule pražské Právnické fakulty ve středu proběhla debata prezidentských kandidátů. Mirek Topolánek tam kromě jiného uvedl, že prezident je pro české občany něco mezi tatíčkem Masarykem a bohem, a takové vizi se prakticky nedá dostát. „Má to být člověk, který dá slovům jako vlast a naděje ten správný smysl,“ popsal svou vizi prezidentství. Dají se mu jeho bohulibé úmysly věřit?

O smyslu slov „vlast“ a „naděje“ mají, myslím, voliči jasnou představu a jiný smysl si od Topolánka těžko dají vnutit. Myslím, že si ho většina voličů spojuje spíše s hrozbami než s nadějemi. Lidé ke všemu ochotní nemají vlast, mají jen bydliště.

Mezi politickými stranami se stále živě debatuje o možné toleranci vlády Andreje Babiše. Komunisté „vyměkli“ a začínají o tom uvažovat, Tomio Okamura se tváří zásadově, i když ve hře je třeba podpora návrhů na obecné referendum, v ČSSD dle informací z tisku též pomalu zraje varianta spolupráce s Babišem. Senátor Pirátů Libor Michálek také vybízí k podmíněné spolupráci s ANO. Dá se už teď odhadnout, kdo „podlehne“ a co mu bude za podporu ze strany Babiše „slíbeno“?

Komunisté nejsou připraveni na nové volby, nebo přesněji, jsou připraveni stejně málo jako ti ostatní z budoucí opozice menšinové vlády v demisi. Tomio Okamura může málo a většího vlivu dosáhne jen pokud něco ze slibů splní. On na to nemá dost lidí a nebude na to mít ani čas, ale jeho voliči to přesto očekávají. I on potřebuje volby co nejpozději. Problém je v tom, že na spolupráci s Babišem se nedá přiliš vydělat a nové volby hrozí prodělkem.

Bude hrát nějakou úlohu mezi politickými stranami úvaha, že by Babiš mohl všechny ostatní zbavit vlivu na státní podniky a na státní správu?


Babiš bude prosazovat zákony s podporou pravice. Občas nějaký veřejností sledovaný, ale věcně nepodstatný zákon neprojde jen proto, že ho navrhuje Babiš. Ovšem pokud jde o další pravomoci premiéra a členů vlády, nikdo jim v jejich uplatnění nezabrání. Za krátkou dobu mohou nastrkat na většinu klíčových pozic svoje lidi, kteří budou pro Babiše pracovat ještě dlouhá léta.

Miloš Zeman jede do Ruska a s ním chce jet i rekordně velká delegace podnikatelů. Bude kvůli návštěvě Zemana v Rusku opět velkých rozruch v médiích? Pokud se o Rusku hovoří, tak i odpůrci V. Putina přiznávají, že Rusku se momentálně ekonomicky daří, a to navzdory sankcím. Jak s odstupem hodnotit to, jak naše politika – ale zejména EU jako celek – zareagovala na události na Ukrajině z roku 2014?

Rusko je obrovskou obchodní příležitostí. Jedině spolupráce s Ruskem nám může pomoci vymanit se z pozice relativně levné montovny. Sankce proti Rusku zasahují Českou republiku daleko do budoucna. Zpřetrhané obchodní vztahy se navazují těžko. To je jeden ze skutečných motivů „protiruských“ sankcí. Přesycené trhy západní Evropy dost příležitostí nenabízejí.

Politiku Schwarzenberga, ale také Zaorálka a dalších, nepokládám za „naši“, ale „jejich“. Američtí jestřábi mají v Evropě svoje loutky. Ukrajina stála nad propastí a naši představitelé ji postrčili kupředu. Z jejich pomoci se dlouho nevzpamatuje.

Andrej Babiš se v rozhovoru pro americkou zpravodajskou stanici CNN přihlásil k hodnotám Evropské unie a litoval odchodu Británie z EU, protože to podle něj evropský blok poškodí... Pokud ale jde o náš případný odchod z EU, dle ekonomů bychom hned ztratili 400 tisíc pracovních míst a naráz bychom prý „zchudli“ o třetinu. Exposlanec KDU-ČSL Ivan Gabal dokonce tvrdí, že bychom museli vracet miliardy evropských dotací, které jsme již využili. Zastánci „czexitu“ ovšem namítají, že bychom mohli zůstat na evropském trhu v rámci EFTA, a to zcela automaticky. Jak se na to celé dívat?


Babiš je a vždy byl především oportunista. To je jeho životní krédo. Podle slov Werichovy písně bych odhadoval, že už jako kojenec dovedl volat „sláva onomu prsu, které více mléka dává“.

Když se mluví o „ekonomech“, pak stojí za to je vyjmenovat. Někteří mají názor opačný. Když se řekne „ekonomové“, může to být pravda, pokud jde alespoň o dva absolventy nějaké ekonomické školy. Tvrzení bez důkazů nemají žádnou cenu, ale na důkazy se už nikdo neptá. V jakém stadiu rozpadu bude EU v okamžiku „czexitu“, to je dnes těžké odhadnout. Dělat účet bez hostinského nemá smysl. Gabalem bych se vůbec nezabýval, je to exot.

Západní svět je ohromen vlnou nařčení ze sexuálního obtěžování. Jde zejména o umělecké kruhy. Bylo odhaleno bolavé místo naší civilizace, nebo jde o nafouklou věc?

Pokud je nařčení rovnou nezpochybnitelným důkazem, tak se nelze divit. Dnes jsme o tom diskutovali na soudně znaleckém semináři. Zejména pro ženy je příliš snadné a zcela bez rizika někoho označit jako pachatele. Bývalý manžel se pak často léta soudí, ale svoje děti už neuvidí. Bolavých míst naší civilizace je mnoho. Například „lidská práva“ jedněch, kterými jsou tím upírána práva jiným. Z uměleckých kruhů často zaznívá ignorance, exhibicionismus, hysterie a narcismus. Pokud se tímto hodnocením někdo cítí dotčen, může si aspoň vybrat.

9 komentářů :

 1. Pamatuji si,( je to již delší dobu zpět ), jak nějaký horlivý , zapálený redaktor v Čro. líčil krutý komunistický žalář, jenž doslova a záměrně zničil V.Havlovi zdraví. Po nekonečné snůšce, stupidních, debilních blábolů člověk došel k závěru, že Gulag byl procházka růžovým sadem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17:15 Až na to že se ten ochmelka flinkal v knihovně.

   Smazat
 2. Děkujeme! Bohužel z politiky snad zcela vymizeli džentlmeni, kteří prezentují sebe, svůj program, své názory. U nás je to v politice, zejména těch tzv. tradičních stran, zcela jinak: program netřeba mít, je třeba mít je dobře proříznutou hubu, talent na lhaní a silný hlas - což dohromady s hlásnou troubou tzv. veřejnoprávních medií zajišťuje úspěch, ale především dobré inkaso pro kapitál a solidní všimné či korupné pro politické sluhy a media.

  OdpovědětSmazat
 3. Volím Zemana, to je jasná věc!

  OdpovědětSmazat
 4. Éra gulagů byla pozoruhodná hlavně tím, že počet obyvatelstva SSSR výrazně stoupl. Éra 2. světové mírové mise (podle soudobé vojenské terminologie) naopak vedla k citelnému poklesu populace SSSR. Potřebuji vysvětlení, protože podle našich medií v té éře gulagů údajně zemřelo 100 milionů občanů SSSR a v té éře 2. mírové mise to nestálo snad ani za řeč - snad 20 milionů. Jo ta zpropadená matematika někomu kulhá na hlavu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je zajímavé , že ve 30.letech minulého sttoletí byl v USA i SSSR zhruba stejný počet vězňů , asi 3 miliony !!

   Smazat
  2. 18:26 V předvečer říjnové revoluce mělo carské Rusko 120 milionů obyvatel. Přes utrpěné územní ztráty mělo k roku 1940 160 milionů obyvatel. Jestliže tedy Stalinský režim zlikvidoval opakovaně tvrzených 40 až 60, dokonce až 100 milionů obyvatel SSSR, tak by to namenolo nově narozených a přeživších až 140 milionů za nějakých 20 let. Nevím díky komu. A to tam proběhla občanská válka, zahraniční intervence, hladomor, Rusko japonská a Rusko finská válka. Máme tady ovšem idioty, kteří chrlí čísla bez schopnost cokoli si dopočítat a zjistit, co je nesmysl.

   Smazat
 5. K útokům na prezidenta- je třeba názory pana Davida, nebo zkrátka lapálie Havla sdělit do médií- jak se choval tehdy- starostlivě a jak nyní- cože se to změnilo od té doby?
  K Rusku- já jim sice fandím, ale nedělám si iluze o tom, že by nás oni zachraňovali- EVRAZ - ruská to firma zavřela ocelárnu ve Vítkovicích(a já přišel o pěknou práci)takže ne všechno je jen černé, nebo jen bílé.

  OdpovědětSmazat
 6. Vygooglujte si článek - Wolf: Opilec Havel.
  Morave

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.