Reklama

úterý 21. listopadu 2017

Jaderný vlak, Su-57, Armata, Prometej. Biliony rublů mají udělat z ruské armády sílu budoucnosti

- mbi -
21.11.2017 kommersant.ru  a Eurasia24

Rusko vystavené sílícímu vojenskému tlaku Západu hodlá v následujících deseti letech vynaložit biliony rublů na modernizaci a udržení vysoké bojeschopnosti jedné z nejsilnějších armád světa. Právě v těchto dnech získává obrysy podoba ruské armády nejbližší budoucnosti. Zde jsou podrobnosti.


Jak uvádí dobře informovaný magazín Kommersant, prezident Vladimir Putin se má během nadcházejících dnů několikrát sejít s vedením ministerstva obrany, členy vlády a s představiteli obranného průmyslového komplexu (OPK). Na setkáních mají být odsouhlasena kritéria nového státního programu vyzbrojování (SPV) na léta 2018–2027. Podle informací Kommersantu má být na realizaci programu vynaloženo 19 bilionů rublů, které by měly zabezpečit vyrovnaný rozvoj všech druhů a typů vojsk v následujících deseti letech.


Ladění not pod taktovkou prezidenta


Schůzky budou probíhat od 20. do 23. listopadu v rezidenci Vladimira Putina v Soči. Informaci Kommersantu potvrdily i zdroje z blízkosti vedení ministerstva obrany a prezidentovy administrativy. Že se setkání připravují, potvrdil i tiskový mluvčí prezidenta Dmitrij Peskov: „Taková forma celého procesu je nejvhodnější pro všechny jeho účastníky; je efektivní a umožňuje do hloubky projednat všechny problematické otázky.“

Poprvé se obdobná série setkání uskutečnila v roce 2013 a od té doby probíhá podobná akce vždy dvakrát ročně – v květnu a v listopadu. Setkání se účastní delegace ministerstva obrany, jejímiž členy jsou ministr obrany Sergej Šojgu, jeho náměstci, velitelé jednotlivých druhů a typů vojsk a celá řada dalších vojenských velitelů z generálního štábu.


Průmysl zastupují generální ředitelé největších holdingů sdružených v OPK – Sergej Čemezov (generální ředitel státní korporace Rostex), Igor Komarov (státní korporace Roskosmos), Jurij Sljusar (Sjednocená letecká korporace – OAK), Jan Novikov (koncern VKO Almaz – Antej; VKO – vzdušná a kosmická obrana; pozn. překl.), Boris Obnosov (korporace Taktické raketové zbraně) a řada dalších.

Za Kreml se kromě prezidenta setkání účastní jeho asistent pro ekonomické otázky Andrej Bělousov a ředitel prezidentovy administrativy Anton Vajno, za vládu vicepremiér Dmitrij Rogozin, ministr financí Anton Siluanov, ministr průmyslu a obchodu Denis Manturov a další vysocí vládní úředníci.

Podle Kommersantu bude nadcházející série setkání rozdělena do dvou částí. V první doloží armáda a obranný průmysl prezidentovi výsledky plnění státních obranných zakázek a státního programu vyzbrojování na léta 2011–2020, ve druhé pak definitivně posoudí technické a finanční parametry státního programu vyzbrojování na období 2018–2027.


Nové rakety i jaderný vlak

Velká pozornost bude v novém SPV věnována strategickým jaderným silám: pořízeny budou letecké křídlaté střely, balistické rakety pro ponorky a pro pozemní (stacionární i mobilní) nosiče strategických mezikontinentálních střel.

Během let 2018–2027 tak budou do výzbroje ruské armády zařazeny strategické rakety na tuhé pohonné látky RS-26 Rubež a vlakové komplexy Barguzin a také těžké rakety na kapalné pohonné látky RS-28 Sarmat (nosič hypersonických bojových hlavic „Výrobek 4202“).


Suchoje, MiGy i Tupolevy

Pro potřeby letectva budou pokračovat nákupy víceúčelových letounů Su-30SM, Su-35S a také frontových bombardérů Su-34 (všechny tyto typy letadel se zúčastnily bojů v Sýrii).


Vzdušné síly čekají také úplně novinky: uskuteční se nákup první série letounů páté generace Su-57 a pořízení 24 strojů MiG-35.

Bude také pořízena skupina strategických raketových nosičů a bombardérů Tu-160M2. Současně s tím budou probíhat další vědecko-výzkumné práce na vývoji dálkového strategického bombardéru PAK DA. Omezeny mají být nákupy vrtulníků.

Zato bude pro potřeby vzdušných a kosmických sil zahájena výroba raketových protivzdušných a protiraketových systémů S-500 Prometej a Buk-M3, výroba bezpilotních leteckých prostředků a také produkce nového systému kosmického opticko-elektronického průzkumu Razdan.


Konečně stavba letadlové lodi?

V oblasti vojenského námořnictva počítá nový SPV s nákupem dieselelektrických ponorek, jaderných raketonosných ponorek nové generace typu Husky (nesoucích na palubě nové mezikontinentální balistické rakety na kapalné pohonné látky) a také s nákupem zásobovacích plavidel, minolovek, korvet, fregat, vlečných lodí nebo vědecko-výzkumných plavidel.

Součástí realizace programu budou i sériové nákupy malých raketových člunů nesoucích na palubě křídlaté rakety Kalibr.

Podle informací Kommersantu se součástí SPV může stát i stavba letadlové lodi na jaderný pohon – konečné rozhodnutí o stavbě však generální štáb přijme později.


Obrněnce nové generace a Ratnik pro výsadkáře


Pozemní vojska obdrží nové systémy PVO (včetně systémů vyvíjených v současné době v rámci zkušebně konstrukčního programu Standart), tanky T-90 a T-14 Armata, bojová vozidla pěchoty Kurganěc-25 a obrněné transportéry Bumerang.

Důraz bude kladen také na modifikaci typů zbraní a techniky pro činnost v arktických oblastech; jde zejména o raketové PVO systémy S-300V4 a komplex Tor-M2.

Podle expertů bude armáda také dále zdokonalovat systém řízení a velení taktickému uskupení vojsk a dostane nové komplety výstroje a výzbroje jednotlivce Ratnik v konfiguraci upravené pro potřebu výsadkových vojsk.

  


Dostane se na všechny

Připomeňme, že probíhající vládní program, jehož finanční objem odhadovalo ministerstvo obrany v roce 2010 na rekordních 19 bilionů rublů, odborníci opakovaně kritizovali za jeho nevyváženost. Největší výdaje byly totiž plánovány do oblasti námořnictva (4,7 bilionu rublů), posilování letecké techniky (v celkové ceně kolem 4,5 bilionu rublů) a na nákup prostředků vzdušné a kosmické obrany (3,4 bilionu rublů). Zbývající prostředky byly určeny na modernizaci strategických jaderných sil (přibližně 2 biliony rublů) a na výzkum a vývoj nových zbraní a techniky.

Na vybavení pozemních a výsadkových sil novými typy výzbroje tak nakonec „zbylo“ pouze 2,6 bilionu rublů. Během realizace programu byla tato suma (zejména v souvislosti s konfliktem na Ukrajině a s rozmístěním infrastruktury NATO u ruských hranic) nakonec navýšena, při plánování nového státního programu se však již armádní velení snažilo zpracovat jej jako vyvážený.

Následně pak vicepremiér Dmitrij Rogozin potvrdil, že v novém programu k disproporcím nedochází, a to ani ve prospěch námořnictva, ani letectva nebo vševojskových sil.

Konečná varianta státního programu vyzbrojování bude Vladimiru Putinovi předána k podpisu v prosinci.

Zdroj: kommersant.ru


27 komentářů :

 1. k nadpisu za mě : zaplaťPánBůh.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Takovej vlak je moc lepsi nez "sitting duck" ztrnuly na jednom miste zakladny a podobne letadlovy lode ...

   Smazat
 2. Nic jiného nelze dělat nmůžou dopustit aby opět fašouni stály před Moskvou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A oni se nějací fašouni chystají stát před Moskvou?

   Smazat
  2. Leda ve tvých snech.

   Smazat
  3. Fašouni už pochoduji v pobaltských republikach na hranici s Ruskem.Taková je skutečnost.

   Smazat
  4. Svatá pravda !!!

   Smazat
  5. Tam bude jaderný brzo všecko! Ale co, ať si maj chcípnout na jádro nebo ma otrávou pěnou do koupele, ale co my? Co si počnem až na nás začne zářit náš hradní Myloš? Neměli bysme mu vzít zpětný vízum, aby si ho tam nechali? - https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/455471-radioaktivni-mrak-se-nad-evropu-rozsiril-z-ruska-podezreni-pada-na-jaderne-zarizeni.html

   Smazat
  6. 16:52
   Tobě by měli sebrat i listek na vstup do blázince,blbe jeden podmerecnej!!!!

   Smazat
  7. 16:52 Zase jste si přečetl jen titulek, jak jste zvyklý z Blesku? K tomu, že je v ovduzduší jen milióntina nebezpečné dávky jste se nepročetl? Pro ostatní jen doplním, že Ruthenium 106 (a nic jiného zjištěno nebylo) se používá v lékařských přístrojích a jako zdroj energie v některých satelitech. Jestli nad Ruskem shořel v atmosféře nějaký satelit, tak jen "uvědomělí rusofóbové" z toho můžou vinit Rusko. Nebo idioti, což vyjde nastejno.

   Smazat
  8. Bohuzel pro zapad ten tlak sili i na ne samotne a daleko vice nez jinam!!!..Hrouti se prohrami kam se podivaji , politicky , hospodarsky a vojensky.
   Spojenci vcerejsi prchaji dnes na Vychod. A vidi zaruku.
   Tak se stalo , ze inspirovali Rusaky k velkemu vyvoji , ktery nikdo necekal v TAK KRATKY DOBE. Lidi treba zerou kurky ale sou spokojeny , ze je v Kremlu nekdo kdo se o ne stara !!
   Uz i prestavaji chlastat atd.
   Samozrejme vzdy je obrana vyhodna na "domacim hristi" a kdyz si nepritel nabehne , protoze bylo dost casu se pripravit.
   Usak by se mel vzbudit a pronest: Co umi rusove my umime lepsi. A jet se do Ruska poucit , jak se to dela aby unikl katastrofe.
   Zkusit se vratit k normalnimu vyvoji a normalnimu zivotu..Ale to bohaci nikdy nedovoli , radsi jdou do kytek , jiste a bezpecne...
   Ani nic jineho neumi...A vezme to 2,3,4 generace ...Trump je Druha generace a podivejte se jak je zpatlanej korupci ..

   Smazat
  9. 23:27 přečetl jsem celý článek a dověděl jsem se,že na všechny se dostane,jo co se týče armády,ale... otevřete ruský tisk a dovíte se,že důchodci mají opět smůlu,na důchody nejsou ruble,na ty se nedostane.A vaše doplnění RU 106? Opět stačí číst ruská média.Informace z Čeljabinska,Majak, agentury Rosatom byla tak rychlá jak tenkrat před léty o Černobylu.Neni divu,že potom vy píšete kraviny.

   Smazat
 3. Když V. Putin veřejně prohlásil, že Rusko už nikdy nepřipustí aby žádná další válka probíhala na jeho území a že Rusko má prostředky zasadit jakémukoliv agresorovi zničující úder na jeho vlastním území, mohly se z toho západní propagandisté pominout. Nejvíce se z toho samozřejmě dlouho nemohli vzpamatovat v Pentagonu, který si do té doby představoval, že do války s Ruskem prostě nažene evropské poskoky a oni za oceánem to budou jen v klídku a pohodě řídit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně!Lze ještě dodat,že ruské velení řeklo,že při prvním útoku kdekoliv na ruské území budou zničena jadernými údery města v USA protože vědí,že jakákoliv aktivita NATO je řízena z USA.A tak je správné,protože hada je třeba zabít uříznutím hlavy.Kdo chce
   kam......! A takto se to mělo dít vždy když USA započali jakýkoliv konflikt ve světě a už by byl od nich dávno pokoj a klid.

   Smazat
  2. Ekonóm (ne prognostik)22. listopadu 2017 11:51

   Také lze uvažovat i o tom, že Rusko v době soutěže ve zbrojení mezi ním a USA uzbrojí USA až na mizinu. Potenciál na to zřejmě má. A válkychtivým USA zůstanou jenom oči pro pláč, obrovský 84 trilionový dluh a hromada vytištěných bezcenných papírku (dolarů).

   Smazat
 4. 11,28
  uASSácký okupanti jsou schopný všeho!

  OdpovědětSmazat
 5. "Schůzky budou probíhat od 20. do 23. listopadu v rezidenci Vladimira Putina v Soči. "

  Je otázkou, zda včerejší návštěva Bašára Háfiz al-Asada nebo dnešní Miloše Zemana na stejném místě nějakým způsobem nesouvisí, přímo či nepřímo, s programem jednání uvedeným v článku.
  "Jekot" části médií a politiků by tomu napovídal ...

  OdpovědětSmazat
 6. A teď si představte, že by na světě vládl společenský systém, který by neměl ve svých genech zakódovanou expanzi, drancování, loupeže, vykořisťování, plundrování přírody a mrhání lidskou prací na prostředky ničení vlastní existence. Tolik lidské práce vynaložené na zabíjení. Bohužel si lidstvo zvolilo cestu do pekel a kapitalismus jako ten nejvyšší a tedy skutečně poslední vývojový stupeň lidstva.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Re (12:00):
   Snad jednou lidi v převážné většině do takového stádia i dospějí.
   Ano, to, do čeho v bezbřehé touze po majetku zabředli, totiž je nevede ke světlým zítřkům. Spíš ke všeobecné zkáze.

   Smazat
  2. Sloužit Satanovi k ničemu dobrému nevede. V nejvyšších patrech společnosti Satan plně vládne (například ceremoniál otevření Gotthardského tunelu, u bank často socha světlonoše, socha svobody kombinace světlonoše a zlé egyptské bohyně- ani to moc nezakrývají). Lidé jsou pro ně méněcenní a dobří pouze jako otroci. Tady v bývalém socialistickém bloku to mnozí nechápou, protože i když KS strana Satanovi sloužila (a jakmile mohla nás Satanovi prodala), přeci jenom díky Stalinovi měl socialismus kořeny ve snaze a touze vytvořit spravedlivou společnost.

   Smazat
 7. Konecne zajde chut geriatrickemu kongresu juesej na preventivni jadrovy uder RF.Bravo muz c.1 vo svete,Vladimir Vladimirovic Putin,podla us magazinu Forbes.

  OdpovědětSmazat
 8. Mír ve světě bude zabezpečen, až budou mírové mise Ruska a Číny na hranicích Kanady a Mexika s USA. Přeji světu, aby to bylo co nejdříve. Pak snad zkrotnou vidiny Pentagonu o dobrém byznysu udělaném na milionech mrtvých civilistů.
  V USA se říká, že každý Američan potřebuje svého psychiatra, psychoterapeuta, ale zdá se, že osazenstvu Pentagonu se ta péče nedostává. Mohl bych nějak finančně přispět?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To jako až armády RF a Číny obsadí Kanadu a Mexiko? Nebo jak byste si představoval, že by se tam ty armády dostaly?

   Smazat
  2. 19:19 asi tak, jak ami na hranice s ruskem, milý watsone

   Smazat
 9. Ono je to opravdu dost jednoduché.

  Rusko aritmeticky vzato se konvenčními zbraněmi nemůže ubránit západnímu útoku (navíc zahájenému z takticky výhodných pozic blízko ruské hranice). Aritmetická přesila je jedna věc a na bojišti to v historii často vypadalo ještě jinak, ale okecat se to taky nedá. Jde o až násobnou přesilu, přesně takovou, o které se vždycky vojáci učili jako o nutnosti pro úspěšný útok.

  Tím méně pak samozřejmě má Rusko kapacitu pro úspěšný konvenční útok na Západ. (Obsadit Pobaltí by samozřejmě dokázalo, stejně jako Američani Grenadu nebo Panamu, otázka je, proč by to dělalo - snad krom případu, kdy by v krajní nouzi likvidovalo předmostí hrozícího útoku kousek od Petrohradu).

  Přežití Ruska jako nezávislé mocnosti v současných hranicích, která plus mínus kontroluje vlastní zdroje, tedy vojensky závisí jen a jen na schopnosti zasadit dostatečně zničující jaderný úder. Dostatečně znamená kompletně. Schopnost znamená připravenost. Případně i připravenost to názorně předvést při nějaké eskalaci v menším měřítku. V případě nutnosti i v Evropě.

  Jediná alternativa už je jenom gorbačovská zrada číslo dvě a definitivní vyprodání se na západ. To asi ke konci spínalo i Jelcinovi a v hloubi duše to ví i Michail Sergejevič, když jezdí po těch dobře placených přednáškách.

  V Rusku jsou ovšem pořád takoví gorbačovci a navíc mají kapitál. Je ale dneska už dost málo pravděpodobné, že by zvítězili bez velké "smuty". Případná smuta a občanská válka v Rusku by téměř jistě znamenala i válku v Evropě, akorát za ještě daleko horších podmínek pro Rusko. Kdo se pak dostane k jaderným knoflíkům a co s nimi udělá, odhadovat nelze, ale dá se to porovnat se situací na v tomto srovnání dnes ještě relativně klidné a mírné Ukrajině - která by měla jaderné zbraně a nikdo by nevěděl, co přesně může odpálit který oligarcha nebo banderfuhrer.

  Naděje na přežití, České republiky a většiny z nás a našich rodin, kteří zrovna nebudeme náhodou na Seychellách a jinde, se v těchto variantách limitně blíží nule. Podle toho bychom měli raději zacházet s těmi, kteří se nás snaží k realizaci této perspektivy přiblížit. Ale asi nebudeme.

  VR

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak to je "hustý", ale asi nejblíž k pravdě

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.