Reklama

středa 22. listopadu 2017

Jak to bylo se syrskou válkou? Slova expremiéra Kataru potvrzují nejhorší domněnky o zvrácenosti Západu a jeho spojenců

Hamad bin Jassim
Alexandr Orlov
22.11.2017  Eurasia24
Jak se blíží ke svému závěru válka v Sýrii, začínají vyplouvat na povrch už i z vysoce postavených míst svědectví dokazující, že krvavý konflikt byl důmyslně zrežírován už před deseti lety. Jak to celé „fungovalo“ a kdo stojí za stovkami tisíc obětí, teď popsal sám expremiér Kataru.


Bývalý předseda vlády a ministr zahraničních věcí Kataru Hamad bin Jassim Al-Thani před několika dny v rozhovoru pro rádio BBC uvedl, že jeho země prostřednictvím Turecka poskytovala nejrůznější podporu a pomoc ozbrojeným opozičním skupinám v Sýrii. Spolupracovala přitom se Spojenými státy, Saúdskou Arábií, Jordánskem, Spojenými arabskými emiráty i přímo s Tureckem. Všechno to začalo v roce 2007 – rok poté, co Izrael utrpěl v jižním Libanonu těžkou porážku v bojích proti Hizballáhu. Podle bývalého katarského ministerského předsedy se Katar ohledně Sýrie řídil pokyny Spojených států a Saúdské Arábie. Jak říká, disponuje oficiálními písemnými dokumenty, které potvrzují pravdivost jeho slov.


Štáby pro sever i jih Sýrie


Veškerá pomoc ozbrojeným skupinám umístěným na území Turecka byla podle Jassima rozdělována prostřednictvím vojáků USA, Saúdské Arábie a Turecka. Na základně amerického vojenského letectva v Incirliku působil společný operační štáb rozvědky USA, Turecka, Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů, Maroka, Jordánska, Izraele, Francie a Velké Británie.

Štáb činnost protisyrské koalice koordinoval. Jeho hlavní činností byla koordinace vojenských operací přímo v Sýrii. Pro potřeby štábu vyčlenily USA šest špionážních družic, které byly schopny z orbitální dráhy nepřetržitě pozorovat celé území Sýrie.

Operační štáb na základně Incirlik odpovídal za vedení vojenských operací v severní části Sýrie. Analogický štáb ale existoval i ve městě Irbid v Jordánsku na letecké základně Hussein, kde – opět společně – působili zpravodajci z Jordánska, Izraele, USA, Velké Británie, Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů a Kataru. Úkolem tohoto druhého štábu byla koordinace činnosti protiasadovské opozice v jižní Sýrii.

Hamad bin Jassim také uvedl, že od jejího počátku do současné doby stála válka v Sýrii 137 miliard dolarů a že část těchto prostředků byla rozkradena polními veliteli a „emíry“ ozbrojených povstaleckých skupin, kteří se tak „stali milionáři“.

Uplácení syrských vojáků a politiků


Další prostředky byly použity na úplatky pro důstojníky vládní syrské armády, které je měly přimět ke zradě nebo k dezerci. Každý zrádce syrské armády dostal za svoji zradu od 15 do 30 tisíc dolarů.

Bývalý katarský vysoký činitel zveřejnil také informaci, že zrada a útěk syrského premiéra Rijáda Hidžába (v létě roku 2012 necelé dva měsíce předseda syrské vlády; zradil Asada, utekl v témže roce do Jordánska a postavil se do čela zahraniční syrské opozice; z čela opoziční vyjednávací komise HNC odstoupil před několika málo dny bez udání důvodu) proběhla v koordinaci s jeho bratrancem, který již řadu let žije v Jordánsku.

Ten dostal od Saúdské Arábie za svůj podíl na útěku Hidžába 50 milionů dolarů. Ze Sýrie zběhl s pomocí francouzské rozvědky a své sestry Madihi Tlass, která již dlouho žije ve Francii a má i francouzské občanství, také bývalý velitel Republikánské gardy Manaf Tlass. Mahidi Tlass je vdovou po syrsko-saúdskoarabském podnikateli Akramu Adjovi.

Odkud přišel pokyn?


Hamad bin Jassim rovněž prozradil, že velký podíl na rozpoutání války v Sýrii měl libanonský premiér Saad al-Harírí, který měl pro tento účel zřízenu v tureckém městě Gaziantep zvláštní kancelář v čele s poslancem libanonského parlamentu Akabem Sakrem.

Svoji úlohu v syrských událostech však sehrál také expremiér Libanonu Nadžíb Mikati, a to prostřednictvím velitele libanonské policie generálmajora Ašrafa Rifiho.

Jassim dále v souvislosti s válkou v Sýrii hovořil o výrazné úloze iráckých Kurdů, a to hlavně Masúda Barzáního. Na závěr rozhovoru prohlásil: „Sehráli jsme (Katar) významnou roli při rozvracení Egypta, Libanonu, Sýrie a Jemenu – a to vše proběhlo na pokyn Američanů.“

Proč začal Jassim „zpívat“?


Lze si jen domýšlet, co najednou přimělo Hamada bin Jassima k takovému odhalení. Mnohé z toho, co řekl, bylo známo již dříve. V tomto konkrétním případu jde ale o informace „z důvěryhodných zdrojů“ – o přiznání jednoho z organizátorů „barevných revolucí“ v arabském světě a války v Sýrii.

Je možné, že tak učinil na příkaz současného emíra Kataru, který byl v uváděné době následníkem trůnu, a to s cílem zkompromitovat Saúdskou Arábii, Spojené arabské emiráty a Jordánsko, jež přerušily letos 5. června s Dauhá všechny styky a proti Kataru zavedly ekonomické sankce.

Pak ale vzniká otázka: proč bývalý premiér hovořil v souvislosti s událostmi v arabském světě také o roli USA a Turecka, s nimiž má Dauhá i nadále dobré vztahy, a to zvláště s Ankarou? To silně riskuje – vždyť během doby, kdy vykonával funkci premiéra a guvernéra Investičního fondu Kataru, natolik zabředl do korupce, že o tom po arabském světě obíhaly celé legendy.

Tajné služby USA a Velké Británie na něj mají hromadu materiálů s důkazy. Ani další narušení vztahů s Rijádem nemá žádný smysl, pokud uvážíme, že král Saúdské Arábie Salmán bin Abd al-Azíz se chystá předat vládu svému synovi Mohamedu bin Salmánovi (poté, co jej letos v červnu jmenoval svým nástupcem místo dosavadního korunního prince Mohameda bin Nájifa; pozn. překl.). A s novým králem bude možné jednat.

Je zde zajímavé něco jiného. Po takto jasném a adresném přiznání by nemělo následovat nic jiného než zahájení mezinárodního vyšetřování okolností, za kterých došlo ke svržení legitimních režimů v Egyptě, Libyi, Jemenu a (pokusu) v Sýrii, neboť vše, co uvedl bývalý premiér Kataru, je jasným narušením norem mezinárodního práva a Charty OSN.

A všichni oficiální činitelé zemí, o kterých Hamad bin Jassim hovořil (a to včetně jeho samotného), by měli být uvězněni a souzeni soudem v Haagu za zločiny, které vedly ke smrti stovek tisíc lidí.

Je jasné, že síla a moc dnes stojí na jejich straně. I tak by se to ale mělo zkusit. Nebo alespoň seznámit s obsahem rozhovoru co nejširší veřejnost. Takové odhalení prostě nelze ignorovat.


Alexandr Orlov
 

Zdroj: journal-neo.org
Překlad: mbi, Eurasia24.cz
Mezititulky: Eurasia24.cz

13 komentářů :

 1. Bratislavčan (Blavák)22. listopadu 2017 5:49

  Tak to vypadá, že ta "slávna" OSN je len akási umele vytvorená klamlivá zástierka pre uskutočňovanie medzinárodných farebných revolúcií, protištátnych sprisahaní, buričstvá, podvodov, korupčníctva, machinácií, likvidácii demokratických princípov, potlačovaní národných prejavov a mnohého iného svinstva, špiny, blata, zlodejin a trestného obohacovania sa!!!

  OdpovědětSmazat
 2. USA je najsvinskejsi stat pod slnkom!Tragicke je ,ze sa hrdime,ze sme clenmi exklusivneho vrazedneho spolku s menom NATO.Je to najvacsia svinarna od nasich politikov,ze nas jednoducho natlacili do spolku vrahov,o nas bez nas,ale hlavne proti RF,ktora nikoho neohrozuje.Len prerusila rozpinavost juesej na Blizkom vychode,preto sankcie a psia hlava muzovi c.1 vo svete,Vladimirovi Vladimirovicovi Putinovi,podla us magazinu Forbes!Smrt kongresu juesej!

  OdpovědětSmazat
 3. Zajímavé, až na ten poslední odstavec. To si fakt někdo příčetný ještě myslí, že OSN bude něco vyšetřovat, pokud to nepoškodí Rusko? To ani náhodou. I kdyby expremiér Kataru přinesl v tašce doklady vlastnoručně podepsané Obamou, tak by se nestalo nic. A takhle my si tady žijeme.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Všechno má svůj čas, sice budou na nejvyšší úrovni dělat mrtvého brouka a jelikož ovládají média, to směřovat do ztracena, jenomže vždycky se najde nějaká čistá dušička, která řekne to co už stejně všichni vědí "Král je nahý". No a jak to bude dlouho trvat? Tak dlouho jak si budeme sami přát a dělat mrtvého brouka... Aottj.

   Smazat
 4. USA by se měli stáhnout z ze Sýrie. Jenom tam napáchali škody a podpořili radikální islám. Intervence USA poškodili křesťany na blízkém východně a pomohli islamistům. V Iráku už křesťané nejsou. Podle nedávné zprávy USA dodaly zbraně do Sýrie v hodnotě dvou miliard dolarů. Většina z těchto zbraní skončila v rukou ISIS přímo nebo nepřímo prostřednictvím "umírněných", kteří si sebou vzali zbraně, když se přidali k ISIS nebo al-Káidě. Kdyby vyhráli takzvaní "umírnění" (ve skutečnosti ISIS) v Syrii, tak by tam křesťané taky nebyli.

  http://www.epshark.cz/clanek/152/ceho-dosahli-usa-v-syrii

  OdpovědětSmazat
 5. Po izraelské blamáži s Hizballáhem... To říká mnohé, co nebylo článkem řečeno. Izraelští sionisté prostě nesnesou vedle sebe kohokoli, kdo není s nimi, "vyvolenými". Zapomínají ale, že i oni jsou pouhým nástrojem GP.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. nESOUHLASÍM - židé přes americký kongres ( kde jich je na 80%) naopak řídí GP.židé se po II. SV zvedli zkonsolidovali, nalezli do vlád všech zemí, jen Rusku a Číně se jim to asi moc nedaří. Proč myslíte, že měl Havel krátké kalhoty při inauguraci (to znamenalo sluha židů)

   Smazat
 6. NATO se nikdy netajilo tím ,že by nás vyhladili atomovka a ani na okamžik by neváhali.Všechny větší města a civilní obyvatele v nich.To jsou momentálně naši kámoši.A věřím ,že pokud by to válečná situace vyžadovala udělali by to i v dnešní době .

  OdpovědětSmazat
 7. Všechny zločinné státy, co se účastnili rozbití Sýrie by ji měli zadarmo obnovit. Byla by to jejich morální povinnost za ty zločiny, co tam způsobili.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak veru. Vsetkybreparacieva odskodne za obete. A samizrejme zodpovedni pred sud.

   Smazat
 8. No jo teroristé z usa nechtějí odejít ze Sýrie.

  OdpovědětSmazat
 9. V záležitosti války v Syrii, a nejen tam, není potřeba aby něco až teď vyplouvalo na hladinu vědomí.
  To, co a jak bylo zřejmé a jasné už před mnoha léty. Syrie byla perla blízkého východu. Jediný tamní stát s náboženskou vlažnosti a toleranci, s dobrou životní úrovni, ale bohužel jak to už všude bývá, s podhoubím militantního islámu, placenými provokatéry a americkými agenty. S nepřatelským Izraelem za zády, který Syrii bezostyšně ukradl území Golanských výšin. To sousedství se stalo pro Syrii osudné. Většina země v troskách, uprchlíci v Evropě, navíc zváni Merkelovou, aby i tak oslabili aspoň populačně tento stát. Cpe se jim horem dolem jen aby se prohlásili za odpůrce Asada, i když to ve většině není pravda.

  OdpovědětSmazat
 10. To spíš budou soudit Asada za válečné zločiny, než skutečné válečné štváče... Podívejte se na válku v bývalé Jugoslávii, která strana je a která není souzena. Tak už to v té naší světské a slepé "spravedlnosti" chodí.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.