Reklama

čtvrtek 30. listopadu 2017

Jednou budem dál - s důchody a sociálním zabezpečením

Jiří Jírovec
30. 11. 2017Jednou budem dál, já vím […] jen víru mít, doufat a jít, cíl je blízko nás, já vím… Česká verse písně We shall overcome.
Tak nějak vyznívá rozlůčková řeč profesora Potůčka, když se snaží předat štafetu další, zatím neustavené zbytečné komisi, která zase bude (po)tvořit český důchodový systém podle budoucího zadání politických hlupáků.
Je nutné připomenout, že tento profesor neměl odvahu vzepřít se politikům a říct to základní:
(1) Je třeba vytvořit systém pro zabezpečení všech občanů ve stáří; a
(2) Důchodová reforma je jen jedním z prvků, které mají přispět k dosažení cíle uvedeného v prvním bodu.


K Bodu (1) je zjevný odpor, protože současná společnost uplatňuje staré komunistické heslo "bez práce nejsou koláče". Proto se objevují tendence spojit sociální dávky s prací. Smysl by dávalo, kdyby nešlo o "zasloužení si" sociální dávky, ale o nabídku práce za přiměřenou mzdu - s cílem snížit počet lidí, na sociální podpoře.

Bod (1) vyžaduje stanovit minimální příjmový standard, který by stačil na pokrytí nákladů na bydlení, potraviny a běžné životní náklady. V úvahu je třeba vzít skutečnost, že politici po roce 1989 naprosto zkurvili (není výstižnějšího slova) trh bydlení. Jestliže průměrné platy a ceny vzrostly přibližně 10x, nájmy rostly nejméně 30x.

Jenže proč to dělat pro staříky, když katastrofa související s cenou bydlení ohrožuje nastupující mladou generaci. Proč si kazit obchody s chudobou.

Česko sedí na časované bombě zvané chudoba. Politici žvaní o to, že se každý má o sebe postarat: stěhovat se za prací, spořit na bydlení, mít rodinu, šetřit na důchod a spotřebou podporovat HDP.

Jak může polovina lidí, která je příjmově pod mediánem 25000, cokoli ušetřit, když chudák Sobotka musel použít poslanecké náhrady na to, aby si mohl koupit vlastní byt. V roce 2009 měl základní příjem přes 60000 a k tomu různé náhrady - podle tehdejších medií dohromady 120k čistého. Jeho rodina živořila z jednoho mizerného platu a doma byla nevýdělečně činná těhotná manželka. No prostě hrůza.

Jeho nepřátelé takměř viděli Grosse 2.0, ale Sobotka obvinění ustál pomocí tvrzení, že poslanecké náhrady spojuje s platem každý. Tak "vo co go", jak se moderně říká.

Nikdy se nám nežilo lépe, říkají lidé této příjmové kategorie. Poslancem může být v Česku každý, kdo se o sebe dovede postarat. Ženám v nouzi pak jistý pablb vysvětloval, že si za to mohou samy. Měly si najít pořádného chlapa.

Před několika měsíci jsem hledal pořádného poslance, takového, kterého by zajímal problém člověka, který kvůli nemoci spadl skoro na dno.

Oslovil jsem jich celkem 170. Polovina z nich se neobtěžovala email vůbec otevřít. Ta druhá se teoreticky dostala k popisu situace onoho člověka, jeho CV a mohla si přečíst i skromnou žádost o trochu práce pro něj (přes internet) a kdyby ani ta nebyla, o příspěvek na transparentní účet, který jsem zřídil.

V dopise jsem uvedl, že mě pomoc tomuto člověku, jedné další osobě a Centru Paraple stojí měsíčně 20000 korun, kdežto oni, když mají 600000 ročně na administrativní a jiné asistenty, tak by tisícovku ročně mohli postrádat.

Předseda ODS v nedávno v ČT vysvětloval, jak pečlivě zvažuje každý hlas voličů. Ale hovno, pane Fialo, vy jste právě jeden z těch, kteří osobně a nebo prostřednictvím asistentů zmáčkli tlačítko "delete".

Zájem o celý případ projevily dvě ženy, jedna z ODS, druhá z TOP 09, jeden poslanec poslal tisícovku a dva další mě odkázali na dobu po volbách. Jména zmíním s kritikou nebo poděkováním podle toho, jak případ nakonec dopadne. Zajímavé je, že ČSSD projevila absolutně nejmenší zájem: ze 42 oslovených poslanců jich dopis otevřelo pouhých 12.

Pokud jde o Bod (2) je třeba Potůčkovu komisi pochválit za zjištění, že privatizace důchodových systémů nikde nic nevyřešila. Tato informace ovšem zůstala skryta ve zprávě, kterou media ignorovala.

Obecně je známo, že důchodové systémy potřebují stát. Ten může ovlivnit valorizaci důchodů, regulovat nájemné, poskytovat daňové úlevy (pokud existuje progresivní zdanění).

Stát záplatuje systém příspěvky na bydlení, které ovšem obratem končí v kapsách pronajímatelů a jsou tedy nástrojem, který se tak či onak podobá obchodu s chudobou.

Investiční společnosti jsou prospěšné, pokud pracují výhradně pro okruh svých klientů. Příkladem je pensijní fond ontarijských učitelů. Ten zajišťuje pensi ve výši 70% průměru nejlepších pěti příjmů. Tento fond využívá všechny daňové úlevy, které stát poskytuje.

Diskutabilní je účast zaměstnavatelů, zejména v případě, kdy pense zůstávají součástí podnikového rozpočtu. Pokud taková společnost zkrachuje, hrozí nebezpečí, že pensisti o pensi příjdou, někdy úplně.

Zavěr lze obohatit odkazem na slova (tehdy komunistického básníka) Pavla Kohouta, jimiž vyjádřil naději na jasnou budoucnost:

"Bude to po letech, snad v pětiletce páté, z okna je bude vítat úsměv matky…".

Bohužel lze očekávat, že ani taková doba nebude naší ekonomické "elitě" stačit, aby si troufla odmítnout hloupá politická zadání politiků.

53 komentářů :

 1. Důchody a sociální zabezpečení je "nosná politická otázka", dělící skutečnou levici a pravici. Můj pohled je jednoduchý. Do systému základního důchodového a sociálního pojištění budou "platit" všichni(lidé) stejným procentem. Čerpat budou ale jen (ne)potřební. Rozevřené "nůžky" příjmů umožníly po čtvrťstoletí připojištění nadstardantních důchodů pro vyvolené, pominu-li tantiémy, majetek, podnikání. Neumím si představit, že Kelner, Babiš, a jiní(Kníže), berou legálně důchod. Takhle si to německý císař asi nepředstavoval. Důchod má být pojistka novověku k důstojnému stáří neúspěšných, to je hlavní myšlenka!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Doplněk-...stejným procentem z příjmu/zisku.

   Smazat
  2. Nevzdělaný blbečku, Povolný, víš jak si to představoval "německý císař"? Odchod do penze v 70 letech v době průměrného věku dožití 55 let v té době! Navíc systém za Bismarcka nebyl průběžný, ale fondový. A to, že důchody byly zamýšleny jen pro státní úředníky a vojáky tě asi úplně položí.

   Smazat
  3. Osobně bych za nevzdělaného blbečka, rudého zmrda, kreténa apod dával ban. Když tu řádí podobné hovado, stává se z toho pro ostatní slušné lidi nesnesitelný prostor. Toho chtějí tihle debilové dosáhnout. Jestli budete takhle pokračovat, tak se jim podaří vás vyhladovět a nebude potřeba ani Janda ani Romancová. Ale asi je to dobře. Prasáci nechť vítězí na všech frontách. Kdo si neumí udělat v hospodě pořádek a odrazuje slušné lidi, ať zkrachuje.

   Smazat
  4. Důchodové a zdravotní pojištění je podvod. Obě položky by měl stát zajišťovat jako výběr daní z nadhodnoty práce a zajišťovat pro všechny občany podle potřeb stanovených zákonem a ne z hladových mezd moderních otroků.

   Smazat
  5. 3:23-jako vzdělaný blbeček jistě víte, jak to bylo před Bismarkem a kolik let od té doby uběhlo. Po tolika letech a nástupu 4.0 nám pravice opět natahuje dobu odchodu do důchodu. I ten přiblblý socialismus se uměl lépe starat o národ. Vy následníci raději přivezete pracovní sílu jako "jiné zboží".

   Smazat
  6. Na toho 3:23 se radeji nikdo nemuze zlobit,ten pise porad stejne picoviny.jeho mama ho potratila a fotr jako alkoholik se o nej nestaral.je to projte blbec ktereho stratila oslice v poklusu. Tak mir v dusi.....

   Smazat
  7. Miroslav Povolný
   Domnívám se, že by bylo také velmi vhodné zrušit veškerá zastropování odvodů na sociální a zdravotní pojištění. A důchody valorizovat všem stenou částkou a ne, jak si zase bohatí prosadili, aby valorizace byla procentuální.
   Ivana

   Smazat
 2. Pane Jírovče mluvíte jako spasitel, ale dle mého názoru naprosto chybně. Tuto situaci zavinili pohadrákové vlády, které zlikvidovali důchodový fond.
  Kdyby takto byl vykraden Nobelův fond tak dnes nebudou žádné Nobelovy ceny. Stejně tak byla vykradena zlatá reserva našeho státu. Vy který jste odešel do Kanady a dnes jste se vrátil s důchodem který je mnohokrát vyšší než nejvyšší důchod těch kteří zde přispěli k rozvoji republiky a dnes musí poslouchat kecy o tom jak jsme neschopní nejste ten který by mohl být arbitrem. Hlavně ne v této otázce. Dnes zemřel jeden z těch kteří nás do této šlamastiky dostali. Ti další se tváří že oni to mysleli dobře. Ano ale pro sebe. Takže ukončím tím jděte se svými názory někam do Canady
  Václav

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nějaký "důchodový fond" existoval jen ve fantasiích rudých dutých pošuků.
   A důchodci se mají jako prasata v žitě. V průměru 12.300 čistého měsíčně příští rok, špičkové zdravotnictví zdarma díky kterému se dožíváte o 8 let déle než za komoušů a je vás 2.4 milionů oproti 1.4 milionu v 80. letech minulého století. K tomu dalších 1/2 milionu invalidních a pozůstalostních důchodů. Máte slíbeno dostat přidáno 500 příští rok, ale furt budete pindat.

   Smazat
  2. Moje babička říkala to mohl říci řetízek a vůl mohl mlčet.
   Máte noční službu?

   Smazat
  3. 3:44
   A ty máš nějaká fakta k vyvrácení těch faktů co jsem já napsal, nebo se zmůžeš jen na ten ubohý, zoufalý, bezmocný prd, který jsi vyplodil?

   Smazat
  4. A ty máš Fakta ?
   Ty máš tak jedině díru v hlavě od toho jak Ti někdo nalévá do dutiny blbosti nějakým norimberským trychtířem. Jsi příliš mladý na to aby tě poznamenalo inkluzivní školství.

   Smazat
  5. 4:20
   Fakta jsem napsal, debile. Vyvrať jediný z nich.

   Smazat
  6. 5,02
   A kolik dneska oproti 80,letům všechno stojí to ti zapomněl zloděj Kraďousek a ostatní havlobanderovský ministranti financí říct,ty vemeno z kachny!!!!!

   Smazat
  7. K 03.13 - Ty nezestárneš ?

   Smazat
  8. 9:44-to záleží na tom, zůstane-li 3:13 nepoznán.

   Smazat
  9. Čtěte! - http://moneymag.cz/duchody-penze/8815-jak-prezit-s-nizkym-duchodem-cesi-neufinancuji-ani-zakladni-potreby?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

   Obecně platí to, že když je hlupákem ještě v 70-ti a "fascinují" ho barevné letáčky ve schránce, tak nic než stát se bezdomovcem nezaslouží! Bábinky kamarádka kupuje na každou chorobu co údajně má dva léky i když jí ani jeden nezabírá. Hlavně že za ně dá dva tisíce každý měsíc a ještě si při každý návštěvě nechá u doktora píchnout injekci za 150,- Kč, která ji uleví na 20 minut od bolestí :D:D:D

   Smazat
  10. 3:13 milej zlatej dutej pošuku neznámé barvy. Za totáče byl vyměřován důchod, který představoval 52,3 % průměrného výdělku z 5ti nejvýhodnějších let posledního desetiletí zaměstnání. Do důchodu mohli muži s tímto nárokem odcházet v 60ti letech (horníci v podzemí a podobná povolání dřív), ženy v 58mi letech a za každé dítě o dva roky dřív. Dnes je to 42,2 % a nárok na důchod vzniká později pro všechny. Delší dožití můžeme přičítat i tomu, že zdraví dožívajících bylo založeno v kvalitě života za totáče, pokud i kvalitou zdravotnictví, tak žádný zázrak, za 30 let, bez ohledu na režim, se musel projevit pokrok. Nebo se za totáče léčilo stejně, jako za První republiky, za ní jako za Rakouska-Uherska, troubo? Jinak bych ti přál pokusit se vyžít v nájemním bytu s průměrným důchodem, když vybavení domácnosti i tělo dosluhuje. Zdravotnictví zdarma? Víš kolik léků je bez příplatků, kolik představují příplatky, kolik může stát doprava k lékaři málo nebo imobilního? Přeju ti dožít se z průměrného výdělku 120ti let. Ono ti to dojde. Budeš se mít a cítit jak prase v žitě, idiote.

   Smazat
 3. Logické by bylo, kdyby stát byl prostě spořitelna, do které by každý musel přispívat. To by ovšem každý režim musel vydržet více jak 25 let. Jak je vidět, politici ho při každé generační změně nechají zhroutit. Pročpak asi. Staříci splnili svoji rodovou povinost a teď nechť si svůj problém vyřeší pod drnem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A co kdybyste přestali s tím sociálním inženýrstvím a děcka živila své rodiče tak jako tomu vždy bylo po tisíciletí? A těm kteří nemají děcka by zbývala spousta peněz a statků které by si sami na stáří šetřili?

   Smazat
 4. 3.13,ty kokote!Ti duchodci vydelali za svuj zivot tolik,ze i po 27 letech je co rozkradat.A kdyby ti geny ceskeho naroda hospodarili s jiz vydelanym majetkem jako opravdovi hospodari,tak se tady nemusime dotahovat o 5stovce pridani.Pitomecku!Skutecne si zijem jako prasata!Ze ti rodice nerozbili hubu!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vymaštěný pičusi, kdybyste si vy, zasraní komouši neukradli na 40 let moc a neprováděli tu vaše hospodářské hokus pokusy, tak bychom dnes měli důchody jako, Němci, Rakušani... a tahle debata by byla úplně zbytečná.

   Smazat
  2. Kdybyste vy zasraní buržousti a grázlové neukradli moc, tak by nebyla nezaměstnanost, 200tisíc bezdomovců, statisíce oškubaných lidí co skutečně pracují, nežebralo by se o příspěvky na děti, které nedosáhnou na léčbu těžkých nemocí a tisíce dalších svinstev, které jste vyvolali k životu v tom vašem zasraném ráji. 30 let jste tu měli na to, abyste zařídili důchody jako mají v těch vysněných západních zemích a jsme na tom jako v těch rozvojovkách. T

   Smazat
  3. Co obnášel socialismus a tzv. "totalita"30. listopadu 2017 15:43

   Výhody:
   • Všichni měli práci.
   • Zákony byly jednoduché, jasné a přísné, platily pro všechny.
   • Kdo pracoval, dostával pravidelně 2x do měsíce mzdu nebo plat.
   • Pojištění bylo skutečně pojištěním, smlouvy jednoduché, srozumitelné i laikovi.
   • Levné a všem dostupné úvěry.
   • Získání bytu s nízkým nájemným (v mnoha případech i získání podnikového bytu).
   • Všechny srážky šly automaticky ze mzdy nebo platu a byly vypočteny vždy tak, aby člověku zbylo na důstojné vyžití.
   • Skutečně bezplatná lékařská péče, značně preferovaná prevence a očkování.
   • Výdej léků a léčiv jen za symbolickou částku 1 Kč.
   • Podpora mladých rodin, matek na mateřské, jakož i péče o zdravotně postižené, seniory a těžce nemocné. Nebyla taková zvěrstva jako dnes, kdy hodně lidí a dokonce i dětí umírá jen proto, že rodiče neměli na jejich léčbu, případně nepatřili k těm šťastným, kterým se včas podařilo peníze sehnat za pomocí ponižujících zdlouhavých sbírek mezi lidmi.
   • Bezplatné preventivní prohlídky a očkování dět, mnohdy prováděné lékaři přímo ve školních zařízeních.
   • Rozsáhlá sociální síť se skutečnou pomocí, kde neexistovalo, že by někdo zůstal na ulici, bez domova, bez pomoci.
   • Byla přísně trestána šmelina a lichva, kupčení a spekulace. Tyto činy se vyskytovaly velmi vzácně, především ve velkých městech.
   • Bezplatné školství od jeslí, přes mateřské školky až po VŠ. Obrovská podpora učňovského školství, kdy již v průběhu učiliště učni získávali praxi a zkušenosti přímo v podnicích, do kterých pak po skončení učiliště a získání výučního listu nastupovali.
   • Lepší kulturní využití volného času, jak dětí, tak i dospělých.
   • Téměř neexistovaly drogy a narkomani a zcela žádné herny.
   • Učitelé ve školách, ale i mimo školy, měli přirozenou autoritu, respekt a úctu, měli větší možnosti v postihování přestupků žáků a rodiče s nimi skutečně spolupracovali.
   • Policisté (tehdy příslušníci veřejné bezpečnosti) byli respektováni, měli větší autoritu a velmi vysokou objasněnost trestných činů.
   • Soudy všech stupňů byly daleko pružnější a řešily každý případ kompletně, tj. pachatel byl odsouzen zcela automaticky k náhradě škody a ta mu byla ihned a samozřejmě srážena z platu kdekoliv, kam nastoupil do zaměstnání, dokud vše nezaplatil.
   • Velmi nízká kriminalita způsobená tím, že pachatel věděl dopředu, že bude dopaden a škodu bude muset splácet. Tehdejší věznice (nápravné ústavy) nebyly jako dnes, kdy mnoho rodin nebydlí v takovém luxusu jako současní vězni v nich dnes.
   • Nízká kriminalita byla způsobená také tím, že v záznamech pachatelů jejich trestné činy byly uvedeny stále, a ačkoliv nebyly počítače a internet, přece jen o každém zločinci a jeho skutcích věděli všichni zainteresování a tudíž nebylo úniku do anonymity.
   • Existovaly funkční odbory, podnikové rekreace, dětské rekreační prázdninové tábory, zájezdy...
   • Mládež byla maximálně zapojována do mimoškolních aktivit.
   • Velmi nízké zatížení lidí státní byrokracií, většinu pracovních věcí řešila mzdová účtárna.
   • Relativně větší soukromí a svoboda (možná někdo namítne, že to není pravda, ale třeba si uvědomit, že díky dnešnímu zneužívání techniky např. mobilní telefony, kamerové systémy, internet, kreditní karty, účty v bankách, velké množství duplicitně vedených registrů, se kterými pracuje velké množství lidí, a děravým zákonům na ochranu osobních údajů, je sledovaní soukromí tehdy proti současnému sledování zanedbatelné).
   Nevýhody:
   • Nebyly denně banány, mandarinky, pomeranče...
   • Dováželo se jen to, na co byly finance, tj. za peníze, které se utržily za vyvezené zboží.
   • Omezené cestování do zahraničí mimo tzv. NSZ, které bylo regulováno převážně z důvodu nedostatku zahraničních měn, kdy bylo preferováno dovážení zboží, které jsme neuměli vyrobit.

   Smazat
  4. Když jsou volby, tak mladí naštudují volební programy a pak volí. Nikoho nezajímá, zda tyto strany něco udělaly či nikoliv. Co takový Piráti? Už se perou, jak si ty peníze budou dělit.

   Smazat
  5. 15:43 Na hovno! Komouši cpali národ dotovaným chlebem jak králiky! Jeho spotřeba v roce 1950 byla dvojnásobná oproti dnešku! Zato masa poloviční! To samý latí o ovoci a zelenině! Včera ukázali oficiální tabulky, takže máte smůlu rudí lžháři! Spíš máme problém s plýtváním! Kvůli důchodcům a jejich honěním "akcí"! Pak to nesežerou a stejně vyhoděj - https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/cesi-vyhodi-rocne-jidlo-za-20-tisic-korun-dnes-ho-v-supermarketech-mohou-dat-na-charitu-39739?seq-no=1&dop-ab-variant&source=article-detail

   Smazat
  6. 5:20 chcete tvrdit, že v roce 1938 byla tehdejší ČSR na stejné ekonomické a sociální úrovni jako Německo, Francie a Britanie? Jako Rakousko ano, však také po celá ta léta totality byla životní úroveň V ČSSR a Rakousku shodná s tím, že Rakousko bylo zadluženo a mimo hospodářské embargo, s naplněným trhem, ČSSR pod západním embargem, bez dluhů a s nedostatkovým trhem, kdy nakonec každý měl všechno a žádné existenční obavy. Jste hlupák postrádající elementární znalosti.

   Smazat
  7. 7:45 váš intelekt je skvěle ilustrován tím: „Komouši cpali národ dotovaným chlebem jak králiky! Jeho spotřeba v roce 1950 byla dvojnásobná oproti dnešku! Zato masa poloviční! To samý latí o ovoci a zelenině“. Roku 1950 bylo pět let od konce světové války. Krom Švýcarska, Švédska, Španělska a Portugalska byl všude na potraviny, textil a obuv přídělový systém. V té době byly „příděly“ potravin v ČSR jedny z nejvyšších a ceny nejnižší v Evropě. V tomtéž roce byl otevřen částečně volný trh potravin s vyššími cenami a roku 1953 byl přídělový systém zrušen. Tedy dřív než např. v Britanii, Německu a Rakousku. Kapánek se orientujte, bažante.

   Smazat
 5. Anonymu 5:17: Joj, a co kdybyste zrušili daně a ať si každý vybuduje tu silnici ke své chatrči a za cizí silnici zaplatí kožešinou? Taky by byl dobrý nápad těla nespalovat a udělat z nich mejdlo.

  OdpovědětSmazat
 6. Milý anonyme, 3:13 a později
  Až budete v důchodu, pokud jste si nenakradl ve velkém, tak budete vy první, kdo bude brečet. Léky jsou drahé a lidé nemají na to dost peněz. Nemusí být všichni úspěšní a chytří. Vy jste toho důkazem. Sociální inteligenci rozhodně nemáte a díky vašemu výrazivu se dá s úspěchem pochybovat i o té běžné inteligenci.
  Zkušenost je nepřenositelná. Myslím si, že jste odsouzen si prožít bídu. Možná hned, možná až v důchodu. A pak budete prosit soudruhy o odpuštění. Já jsem si také myslel, že se chudina má sama postarat. A dostal jsem za uši. Dnes se všem chudým omlouvám. Byl jsem hlupák.

  OdpovědětSmazat
 7. "Bez práce nejsou koláče" není žádné komunisticke heslo. Je to staré české přísloví, i když to třeba nějaký komunista taky někdy řekl.
  Komunistické heslo zní: "Každý pracuje je podle svých možností, každému podle jeho potřeb."

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak třeba já potřebuju hlavně NEpracovat! Páč já jsem pravej komunista a ti říkají že práce spadla do kanálu, já ji tahat nebudu, já jsem si jí nevymysel, já se na ni vyseru! - http://gci-icg.org/czech/komunismus1.htm#budpracicest

   Smazat
  2. Neměnný postoj komunistů:

   Pryč s prací!

   Zatímco stalinistický režim velebil „poctivou práci“ pro tzv. „blaho společnosti“ a pro „mír“, komunisté, včetně Marxe, se vždy stavěli proti práci.

   „Strach" není ničím jiným než pocitem utištění a sklíčenosti, který u buržoazie nutně provází práci, tuto ohavnou činnost nuzného dobývání chleba. V udatném německém buržoovi „strach" rozkvétá ve své nejčistší formě: pro něj je chronický a „vždy jemu rovný", bídný a opovržlivý, zatímco proletářova mizérie vždy nabírá nejostřejší násilnou formu a nutí jej pustit se do boje na život a na smrt, čímž jej činí revolučním a takto nevyvolává „strach", ale vášeň. Chce-li tedy komunismus zrušit buržoův „strach" stejně jako proletářovu bídu, rozumí se samo sebou, že to nedokáže, aniž by zrušil příčinu obou: práci."
   Karel Marx, Německá ideologie

   Smazat
  3. A Marxův zeťák napsal tato slova:

   „Kdyby dělnická třída, vyrvavše si ze srdce neřest, která ji ovládá a degraduje její povahu, povstala ve své strašlivé síle, nikoli aby se domáhala lidských práv, která jsou jen právy kapitalistického vykořisťování, nikoli aby se domáhala práva na práci, jež je jen právem na bídu, nýbrž aby ukula bezostyšný zákon zakazující každému člověku pracovat déle než tři hodiny denně, země, stará dobrá země, by se otřásala veselím a cítila by, jak v ní pulzuje nový vesmír..."
   Paul Lafargue, Právo na lenost, 1848

   Smazat
 8. Pane Jírovče, děkuji za článek jménem všech slušných lidí a omlouvám se za ty debily co zde v diskuzi plácají nesmysly. V každé době a v každém národě najdeme lidské zmetky, to ale neznamená, že budeme se jim přizpůsobovat a podle nich žít. Opět přijde doba kdy tito dostanou rákoskou pořádně na prdel.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tou "dobou" myslíš tu komoušskou totalitu co tady byla kdy jste lidi "mlátili rákoskou"? Tak ta doba ty zmetku naštěstí už nikdy nepřijde a ty za chvíli chcípneš jako zoufalý debil. Ale chápu, že bez naděje se žít nedá, tak doufej.

   Smazat
  2. Jen si to nemaluj milánku. Ta doba přijde a chcípneš v beznaději.

   Smazat
  3. 9:06 Těš se miláčku migranti mají podporovat režim co pude do kytek celý zadlužený západ a až to padne tak tak se těš.

   Smazat
 9. 9,06
  Ty pohadrákovej sračkodebile,kam jsme to dopracovali víme a vidíme všichni,kteří nemají jako ty a spolek havlofekal party vraženou držku v ussácký prdeli!!!!!!

  OdpovědětSmazat
 10. Pro 2:10 a několik dalších:

  Můj článek se týká situace, která existuje v Česku. Je zjevné, že to mnozí diskutující nechápou a nezbývá jim, než se uchýlit k nadávkám a urážkám.

  Zkuste odpovědět na otázku, co si může dovolit člověk, který pracuje za minimální mzdu, která v Praze nestačí na garsonku. Jak má založit rodinu, jak má ušetřit na důchod.

  Nedávno byl v ČT rozhovor s důchodkyní, která řekla, že má důchod jen 10k, ale že mají s manželem každý den zeleninu a ovoce a že si tedy nemohou stěžovat. Reportér se samozřejmě nezeptal na žádné detaily. Až jeden z nich odejde, bude ten zbývající v hajzlu s celou slávou.

  Čeští politici se jako čert kříži vyhýbají slovům "regulace (nájmů)" a "nezásluhový (důchodový) pilíř". Proto nejsou ochotni prosazovat systémová řešení, ale jen záplatují to či ono změnou parametrů.

  Dodám, že nepíši z Kanady. Od roku 2014 žiji v Praze a do Kanady se vracím na krátké návštěvy, protože tam žije část mé rodiny.

  OdpovědětSmazat
 11. Pane Jírovec je jasné koho si ČT pozve do diskuze a proto to netřeba uvádět. To že se v současnosti dožíváme vyššího věku dožití je právě zásluhou toho co tady bylo za komoušů. Ti co jim je dnes třicet se snad ani důchodového věku nedožijí. Jedí odpad z celého světa a užívalí si západní morální devastace. Kdyby Vám v Kanadě bylo lépe tak by jste v ČR nežil. Rodinu máte v Kanadě.

  OdpovědětSmazat
 12. Bez práce nejsou koláče. To že by bylo komunistické heslo? Myslím, že jde o univerzální pravdu, i sběr plodů, či hledání jedlých kořenů bylin a lov zvěře je prací a tato práce stála u základů zrodu lidstva. Povinnost práceschopných dětí je u nás dokonce zakotvena zákony: děti musí chodit povinně do školy ve stanovený čas, musí se učit. To jen dospělí u nás, když dokončí povinnou školní docházku již nemusí povinně také pracovat. To už mohou klidně parazitovat na druhých - když nechci dělat, tak přece mne musí živit ti, kterým práce nesmrdí. Jenže tady je problém kapitalismu: není schopen pro práceochotné práci zajistit, natož pro práce se štítící občany. A pak tedy jsou nezaměstnaní. No a když dospělý několik roků nepracuje - aspoň oficiálně - tak co by se dřel, když mu jde plat i bez práce. Máme sice jen pár set tisíc lidí takto nezaměstnatelných, ale je to jejich chyba, nebo chyba v kapitalistickém systému, který si pak hraje na demokracii? Kdesi jsem si přečetl, že máme ale i pořádnou a proti době socíku nebývalou milionovou armádu invalidů - copak se to stalo s národem, že tak masivně zchroml na těle i/či na duši! Tak tedy se nedivme, že občany Česka čeká v budoucnu ne ráj Německa, ale chudoba. Ovšem jak které. Pokud bude 20 občanů mít v majetku polovinu státu a zbylých 10 milionů tu druhou, tak to bude pro těch 10 milionů skutečně chudoba. Ale čí vinou?

  OdpovědětSmazat
 13. 11:07 - to je omyl pane ! Byl jsem v Alberte !
  Kanadanu Jirovcovi tam namrzly koule, tak utekl do
  Ceska do lazni s teplou vodou ! S duchodem to nema nic spolecneho ! Kanadane jsou zazobani vsichni !
  Vim jak je tam draze !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11,16
   Leda při sezení na latríně ty Hovnosračko z u ASSackýho smetiště!!!!!!

   Smazat
  2. 11:27 Ty čechomužiku s flaškou otrávený sibířský pěny do koupele, běž sám blábolit někde pod mostem jako každá podobná komoušská zdechlina neschopná života bez nafetování prdy svýho kreténskýho liliputního fýrera z Kremlu:)

   Smazat
  3. 7,56
   Do nekonečna se opakující Hovner Žůžovka kuřbuř debilovič a jeho tlamosračky,ketrejm už neveří eurohovnotnej hulibrk ani temn zrzavej příčesek z Fuckingtownu!!!!!.-DDDD

   Smazat
 14. S názorem autora, J. Jírovce, na nutnost zachování průběžného důchodového systému souhlasím.
  A jistě v této republice nejsem ojedinělým.
  Jedině takový systém totiž dává i do budoucna záruky na (důchodové) zajištění dalších a dalších generací.
  A pokud jde o autorův odkaz na neschopnost empatie mezi poslanci i jinými jedinci z řad našich "elit", vidí to stejně jako my všichni. Nemají ji, ke korytům se prodrali jen pro své a nikoliv obecné zájmy.
  Jedinou námitku mám proti prosbám o charitativní pomoc. Charita je snad sice i bohulibá, ale ve společnosti nic podstatného neřeší. Leda tak pomáhá načechrat si peříčka těm, kteří si nahrabali.
  Pomoc ve společenském měřítku mohou zajistit jen solidární systémy sociálního zajištění (prostřednictvím daňových aj. odvodů).

  OdpovědětSmazat
 15. Potíž je v tom, že český důchodce pobírá jenom kolem 48% +- mzdy kterou pobíral jako pracující. Na západě kam v poslední době pohlížíme, pobírají důchodci 80-90% původní mzdy. Jim se životní úroveň tak rapidně nepropadne. Připočítejme k tomu ještě vysoké ceny, a když důchodce zůstane sám je žebrák. Důchodový účet byl do r. 89 přebytkový. Po 89 ho vláda přesunula do rozpočtu a peníze na důchody postupně chybí.

  OdpovědětSmazat
 16. Neverte tomu HLOUPAKOVI - 11:27 !
  Duchodci se zde maji dobre !
  Zvlaste zde na Floride, kde je slale leto.

  Navstevy u lekare jsou POVINNE, kazde 3 mesice ! (Zdarma !) Leky jsou zdarma ! Zivotni styl ma kazdy jiny, dle sveho zajmu. Duchodci sem jezdi na doziti i z Evropy !
  Kanadanu je zde take hodne , ale vice z Ontaria, nez z druhych provincii.
  Ten ULTRA BLB 11:27, zde nikdy nebyl, jinak by to nenazval smetistem !

  Naguglujte si nejake misto a pripiste IMAGES a podivejte se na ruzna mista, ktera vas zajimaji a az se u vas zvednou duchdy, tak nezapomente prijet.
  11:27 pise blbiny !

  OdpovědětSmazat
 17. Ty kokote,nauč se česky a nemel dokola ty voloviny z uASSacky prdele!!!!!!

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.