Reklama

středa 1. listopadu 2017

Jiří Paroubek: Rozhovor poradce pěti premiérů

Jiří Paroubek 
1.11.2017  VašeVěc

Redaktor Pergler na ihned.cz udělal rozhovor s poradcem pěti předsedů ČSSD a premiérů za tuto stranu O. Novotným. Nevím, jestli Ota Nonotný v poslední době pracuje pro vedení ČSSD, ale z rozhovoru, který udělal, to patrné není.... Jako kdyby nebyl jedním z těch hlavních poradců premiéra Sobotky v posledních čtyřech letech.


Bylo by laciné si dnes dělat z O. Novotného šprťouchlata na základě toho, kam ČSSD se svými radami dovedl. Rozhovor, který poskytl, je opravdu dlouhý. Ale obávám se, že vůbec nepostihuje hluboké příčiny strašlivé volební porážky ČSSD. A je otázka, zda je vůbec možné, aby je Ota Novotný pochopil.

V jeho uvažování se stále objevuje cosi o jakémsi konfliktu mezi konzervativci v ČSSD a mezi těmi druhými, kteří jsou mu zřejmě bližší. Bez liberální agendy prý sociální demokraté „logicky“ degenerují v nacionalistické socialisty“.

Proč tedy, proboha, O. Novotný nedoporučil rozvinout vedení ČSSD některá liberální témata? Například sňatky homosexuálů. Proč nedoporučil zvýraznit téma přímé demokracie? Proč vedení strany a ještě před rokem i dvanácti hejtmanům nedoporučil, aby udělali alespoň jedno krajské referendum v každém kraji? Byla to sociální demokracie pod mým vedením v roce 2010, která prosadila přijetí zákona o krajském referendu… Téma přímé demokracie však sociální demokracie přenechala bez mrknutí oka Okamurovi. To byla velká chyba.

Proč vedení strany Ota nedoporučil boj o vysloveně levicová témata? Jako jsou například boj proti růstu vojenských výdajů, snaha o omezení vojenské účasti armády ČR v zahraničních misích a například zahájení diskuse o potřebnosti vojenské základny USA na našem území (??? - pozn.red.NR).

Podpora růstu mezd, o které vedení ČSSD hovořilo v rámci tématu boje proti levné práci, je určitě téma správné. Ale obávám se, že bylo jediné a analytik typu O. Novotného na to měl upozornit. Stejně tak měl upozornit například na to, že pokud jdou ministři za ČSSD těsně před volbami do protivládní demonstrace za růst mezd, je to poněkud podivné. A takovýchto momentů, které byly pochybné nebo dokonce chybné, byly ve volební kampani ČSSD, ale zejména v posledních čtyřech letech, desítky. A z toho se utvořil volební výsledek, který ČSSD zaznamenala, tedy tragických 7,3 % hlasů.

Ota Novotný ve svých doporučeních vůbec neakcentoval zelená témata, a tak se ČSSD plně identifikovala se zájmy betonářské lobby. Ta má zájem na dostavbě 4 bloků jaderných elektráren v Dukovanech a Temelíně za olbřímí částku 300-400 miliard korun. Proč sociální demokracie jednoznačně neprosazovala ve svém programu podporu obnovitelných zdrojů, decentralizaci výroby energií, a zejména elektrické energie? Proč se nevydala touto cestou?

Co dělal O. Novotný před rokem, když se premiér Sobotka odebral do ČNB, aby podpořil vedení ČNB v nesmyslné a hloupé politice slabé koruny. Spal? Nebo nebyl přítomen na Úřadu vlády? Nevím.

Pro zájmy vývozců, alespoň některých, zejména těch, kteří pracují z tuzemských surovin, to nebylo špatné rozhodnutí. Ale pro většinu obyvatelstva, které platilo vyšší ceny zboží za dražší dovozy a dražší dovolené nežli muselo v případě plovoucí koruny, je to těžko pochopitelné. Sociální demokracie přeci není stranou vývozců, ale stranou milionů spotřebitelů.

Ve výčtu chyb v programové oblasti bych mohl pokračovat. Nevím, zda vedení ČSSD ještě dostává měsíční analýzy zpracovávané společností STEM, tak jako tomu bylo v minulosti. Analýzy STEMu, které jsem dostával na stůl jako předseda ČSSD, mi poskytovaly zcela přesný vhled do dění v útrobách české společnosti. Měl jsem přehled o všech oblastech jejího života. A věděl jsem, když jsme znal podrobnou diagnózu, jaká je možná terapie. Pokud vedení ČSSD takové informace k dispozici nemá, je to samozřejmě špatné. Ale pokud je má a nevyužilo je, tak je to ještě horší.

O posledních dvou chybách ve volební kampani, by O. Novotný neměl hovořit s klidem. Pokud 14 dní před volbami premiér za ČSSD začne hovořit o potřebě přijetí eura, bez toho, že by specifikoval, že k tomu dojde jen v kurzu 1 euro za 18 - 20 korun, a tedy až v době, kdy tohoto konverzního kurzu budeme schopni dosáhnout, je chyba. Velká politická chyba. Úroveň konverzního kurzu totiž ovlivní to, jak mohou miliony českých občanů zchudnout, či naopak zbohatnout. Protože v nastaveném konverzním kurzu se budou převádět jejich úspory, ale také platy a důchody.

Druhá tragická chyba byla lithium. Ta podle mého názoru srazila výsledek ČSSD v posledních dnech před volbami o 2–3 % a možná více. Z přijatelných, byť stále tragických, cca 10–11 % na výsledek 7,3 %.

Vedení ČSSD musí zpytovat svědomí, kdo, respektive která zájmová skupina s tímto nápadem přišla. Vinit ministra Havlíčka není úplně spravedlivé.

Myslím, že Ota Novotný v minulosti odpracoval i dobré věci. Rád vzpomínám na podklad, který připravil k modernizaci ČSSD. A díky tomu, že se sešel dobrý záměr se schopností jej realizovat v letech 2007-2009, dosáhla sociální demokracie výtečných volebních výsledků především v letech 2008 (krajské a senátní volby) a také 2009 (volby do Evropského parlamentu) ostatně i ten volební výsledek ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2010, který činil 22,2 % a kterého si sám příliš nevážím, je stále trojnásobně příznivější nežli ten, kterého ČSSD dosáhla letos.

Myslím, že příští vedení ČSSD by mělo dělat vše proto, aby si našlo nové analytiky a spolupracovníky v programové oblasti, a to především mezi mladými lidmi, kteří končí na Úřadu vlády a kteří budou samozřejmě hledat uplatnění mimo svou „branži“…

Jiří Paroubek

24 komentářů :

 1. Jestli si ČSSD chce napravit reputaci, tak by měla začít přemýšlet nad smyslem politiky.

  V politice nestačí jenom něco nechtít.

  Zatím víme, co opoziční strany nechtějí, nechtějí vládu ANO. Pakliže nechtějí vládu ANO, v čemž jsou zajedno, důkazem z opaku jim -nezbývá- než chtít vládu svojí vlastní, a za tímto účelem překonat vzájemné antipatie.

  Prakticky od každé z parlamentních stran slyšíme, že by nešla do vlády s ANO, a vzápětí slyšíme, že by nešla do vlády s jednou anebo několika dalšími opozičními stranami. Míní-li vážně odmítnutí ANO, potom jim -z opaku- nezbývá, než nalézt způsob, kterým se proti ANO sjednotit.

  Opoziční strany mohou odmítat vládu jen s jedním subjektem, musí si vybrat, který to bude. Zatím si vybrali ANO, podle jejich vlastních slov. Víc stran vládních partnerů odmítat nemohou, protože tím by potom zablokovali jakýkoliv další možný vývoj.

  Opoziční strany nemají ten luxus odmítat se navzájem, pakliže má platit jejich odmítnutí ANO. Tak je to prosté.

  Alibisticky odejít do opozice není odpověď. Řeknu-li ne vládě ANO, musím říct ano jiné vládě, a hledat možnosti takové vlády. Osm opozičních stran může vytvořit několik šesti a sedmičlenných koalic, mohly by vytvořit i -krizovou- osmičlennou vládní koalici. Ať nad tím přemýšlí, ať si uvědomí, že odmítají-li ano, zůstává jim jediná možnost, široké koaliční dohody mnoha antagonistických stran.

  Na jedné straně vah mají odmítnutí ANO, a na druhé nezbytnost stmelení se do koalice schopné vytvořit vládu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. "Chtěl bych Tě mít pod mým počítačovým stolem s hlavinkou mezi nohama a vzdychat slastí jak mě saješ. Ale stejně krásné by to bylo naopak. Nemůžeme se teď k sobě někde na chvíli přiblížit, vložit si ty naše nádobíčka do rukou a navzájem se udělat? Mám teď psát prohlášení k roku co vláda dostala důvěru, ale myslím na Tvou prcinku. Takhle to nenapíšu."

   Další zajímavosti o Novotném zde:

   https://www.expres.cz/poradce-preimera-sobotky-oto-novotny-d84-/zpravy.aspx?c=A160107_172813_dx-zpravy_pali

   Smazat
  2. 10:49
   Co na to členská základna?

   Smazat
  3. By mě zajímalo, která prcinka klečela pod stolem, když se sepisovalo memorandum o Lithiu?

   Smazat
  4. někdo tu již dřív napsal, proč je nevolí:

   V zahraniční politice
   1) Veletoč L. Zaorálka v případě radaru v Brdech a podpora útoku na Rusko (posilování „obrany“ Pobaltí).
   2) Podpora Majdanu a ukrajinských fašistů spolu se Schwarzenbergerem.
   3) Nevyslovení odmítnutí oficiálních KDU-ČSL delegací na sjezdu Landsmanschaftu vládou a celou ČSSD.
   V domácí politice
   4) Zametení církevních restitucí pod stůl.
   5) Roztržka s levicovým prezidentem a demise/nedemise vlády.
   6) Kauza OKD.
   7) Kauza lithium, která jasně ukázala na klientelismus ve vládě.
   8) Kauza Altner a nevyplacení smluvní odměny

   Smazat
  5. 10:49 Je to nechutné, ale na obranu je třeba říct, že za white-media nestojí žádní skinheadi, ale ódéesáci, mafie kolem Kubiceho. Stejná práce jako Šuman.

   Smazat
 2. Analýza, výsledky analýzy, analyzovat-stále to slyšíme z úst špiček ČSSD. Nejsem politolog ale vím proč je pro mne ČSSD nevolitelná.
  1. Absolutní nezájem řešit nějakým způsobem tzv.církevní restituce. Bývalá vládní strana si pro schválení této obrzlodějny vytáhla do parlamentu i odsouzeného.
  2.Porovnám si navýšení platů poslanců a politiků za volební období s navýšením platů a důchodů nás,tzv.obyčejných lidiček.
  3.Neustálé poklonkování a hrbení se v předklonu před každým, s odpuštěním, prdem přicházejícím tu z Berlína, tu z Bruselu, tu z Washingtonu.
  4.Mediální, materiální a politická podpora kdejakému spolku, který se tvářil ohromně demokraticky a nestranně a přitom se aktivně podílel na rozbití stávající vlády v zemi, která nemínila držet hubu a krok.
  5.Mediální štvanice pořádané veřejnoprávní televizí či rozhlasem na kohokoliv, kdo si dovolil mít jen trochu jiný názor na cokoliv.
  6.Absolutní nezájem ochránit české spotřebitele před nenažranými nadnárodními potravinářskými firmami.
  Stačí to jako důvod? Nebo to bude muset někdo podrobit analýze, pokud možno hluboké analýze.
  František

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Františku, zrovna jsem chtěl napsat, proč jsem nevolil socany, ty jsi mi v podstatě ukradnul mé důvody, já bych jen doplnil jeden svůj důvod. Zapojení našich vojáků do vojenských akcí mimo republiku a jejich aktivní podíl na okupaci.(např Afghanistán.)

   Smazat
  2. Kdo jednou zradí, vždycky zradí. Už nevolit.

   Smazat
  3. Slyšel jsem,že se začina zvedat vitr u samych voličů.Už nechtěji čist donekonečna popisy nechutne situace do niž nas stale vice zatahuje politicka třida Šmejdů a jsou tu prvni jejich navrhy ve formě DESATERA VOLIČE.

   JE TO PRY POPRVE V DĚJINACH NAŠI ZEMĚ,KDY SE NOVI AKTIVISTE ANGAŽUJI A PŘEDKLADAJI SVYM VOLIČŮM CO TU JEŠTE NEBYLO!
   Videl jsem ho na www.nwoo.org v rubrice nejčtenějsi,kde pod spisovatelem Vyhlidkou se snaži verbovat pan SKALA,ktery pry ma svou snad ještě zacofanějši politikou nahradit pry precedu.

   Nakonec se tam sice poperou učastnici diskuze kde je přes 120 diskuznich přispėvků mezi sebou svymi ostrymi myšlenkami,ale to asi patři mezi pry folklor!

   Smazat
  4. Zřejmě nechápete význam slova "analýza: ve filozifii ČSSD. Správný smysl "anál lízat", jen teď po tom debaklu neví, kdo o to bude stát.

   Smazat
 3. Mohl by mi prosím někdo doporučit politickou stranu, která má ve všem pravdu a nikdy neudělala žádnou chybu? Děkuji
  Nerozhodný volič

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 7:33 - Nerozhodný voliči, mohl by si mi prosím vyjmenovat politickou stranu, která téměř ve všem neříkala pravdu (řečeno úmyslně lhala) a častokrát udělala chybu? Děkuji.

   Smazat
  2. Nerozumím pojmům téměř ve všem a častokrát, mohl byste to nějak upřesnit?

   Smazat
  3. Je to tradiční velká a malá strana

   Smazat
 4. Pravdu, pane anonymní z 7:33, měla nebohá SPR-RSČ... V už před rokem 92 byla:
  Proti NATO
  Proti EU
  Proti přivandrovalcům
  Proti Zešíleným restitucím
  Snad se dá ten program ještě někde najít... Zařízli SRP-RSČ presstituti. Zadupaná možnost, pohřbená naděje...Odpočívej v pokoji nebohá strano!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdo ovládal média?Kdo je stále ovládá? Kdo rozhoduje čí názor se pustí do étéru?
   Jsme u toho- Neuvěřitelně propadli realisté- právě ty jsem tipoval že vyrazí nahoru preferencemi, ale potaženi byli piráti-bordel pokračuje.

   Smazat
 5. Souhlasím s článkem.

  OdpovědětSmazat
 6. Jak je vidět, tak Paroubek ani jeho exkolegové napříč politickým spektrem jsou mimo. Neustále si přivlastňují úspěchy, které nebyly způsobeny jejich šarmem, ale zklamáním z vládní politiky, a tak voliči volili v dalších volili "menší zlo", neboť nebylo na výběr. A pak byla ta "rozumně znějící" opozice ve vládě ještě horší, než jejich předchůdci...

  OdpovědětSmazat
 7. Proč, proč, proč? Proto, že pan O. Novotný je jen prostředníkem mezi oligarchií a politickými loutkami ČSSD. To, jak propadla soc.dem. ve volbách, je tedy dílem oligarchie, prostředníka pana Novotného a vedení soc. dem. politickými loutkami s panem Sobotkou na čele. Ostatně všechny tzv. systémové partaje skáčou, jak oligarchie diriguje. Ona totiž nepíská, nechce být ze zákulisí české politické scény slyšet. A pokud je členská základna soc. dem. ještě něčeho schopná, tak si vynutí, aby se současné vedení vzdalo svých poslaneckých mandátů.

  OdpovědětSmazat
 8. Já to vidím obecně, jako soumrak stranické "demokracie", která demokracií nikdy nebyla a ani být nemohla. Jen teď už je to lépe vidět. Ti kteří strany ovládali a doposud ovládají - loutkovodiči je s největší pravděpodobností odepíšou jako spotřebované a neopravitelné. Hledají nové cesty k vládnutí, viz např. Piráti a v brzké době i Ano, k oblbování a manipulování především mládeže. Peněz a zkušeností na to mají dostatek. je také dost Jidášů, kteří lid za stříbrné zradí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane Forgáči, asi by to chtělo specifikovat ty loutkovodiče a na příkladu Pirátů ukázat jak a kdo je "vodí".

   Smazat
 9. Vesměs mi připadáte jako romantici. Voliči programy stran nečtou. Voliči jsou samozřejmě nespokojeni. Trvá otázka, kteří a do jaké míry právem, zda tvoří a jakou většinu. Voliči, v důsledku nespokojenosti volí cokoli, o čem se domnívají, že přinese změnu. Politici a jejich rádci to samozřejmě vědí a podle svých možností a schopností, za větší nebo menší podpory těch či oněch, reagují. Reakce nebezpečné systému koriguje televizní a tiskový mainstream v zásadě tím, že jeho pretendenty systém z principu nadprůměrně živí. Pokud by hrozilo skutečně nebezpečné vybočení nutně, krom reakce politicko mocenské klaky bude reagovat i stát. To mi říká, že každá z tzv. nesystémových stran se víc nebo méně zřetelně, cestou svého úspěchu, stane stranou mírného pokroku v mezích zákona. V nejlepším případě. A tak pořád dokola, dokud skutečně nebude natolik zle, že to na každého z většiny naprosto a nevyhnutelně tvrdě dopadne. Pak se zrovna není moc, na co se těšit. Systém k tomu ale pracuje.

  OdpovědětSmazat
 10. Pane Paroubku nenechte se otrávit, zviklat ani odrovnat další miliardou, kterou na Vás poštvou/pošlou, když budete ve vedení čssd spolu s panem Zimolou hájit zájmy Česka. Nikdo jiný není. Přeju pevné zdraví a ať se Vám to podaří.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.