Reklama

pátek 10. listopadu 2017

Kdo by se měl zodpovídat za zdevastovanou Sýrii?

Sophie Mangal
10.11. 2017   Zvědavec
Většinu zkázy způsobily letecké útoky koalice vedené Spojenými státy
Šest let trvající násilnická, bratrovražedná válka v Sýrii přinesla místní vládě podstatné škody. Syřané, kteří se z hrůz, jež zažili, pravděpodobně nikdy nezotaví, teď musí nést břímě v podobě ničivých následků. V tomto ohledu existuje jen jediná otázka: kdo by se měl zodpovídat za všechen ten chaos a utrpení civilních obyvatel?

Přiznat chyby je zcela jistě obtížnější než je dělat. Dokazují to nedávná vyjádření organizace Friends of Syria („Přátelé Sýrie“).

V interview pro tiskovou agenturu Reuters uvedl britský ministr zahraničních věcí Boris Johnson, že Spojené státy, Velká Británie a jiné země, které se staví proti syrskému prezidentovi Bašáru al-Asadovi, nebudou podporovat obnovu země, dokud nedojde k „politickému posunu směrem od Asada“.

Výkonný tajemník amerického ministra zahraničí pro záležitosti Blízkého východu David Satterfield potvrdil, že se Syřané budou moci na pomoc „Přátel Sýrie“ spoléhat až poté, co dojde ke změně režimu. Americký diplomat rovněž řekl, že rekonstrukce Sýrie přímo závisí na politických procesech, jejichž povahu a průběh určí výhradně Ženevské mírové rozhovory.

Stanovisko západních zemí lze jen těžko akceptovat, jelikož většinu zkázy, k níž v Sýrii došlo, mají na svědomí letecké útoky koalice vedené Spojenými státy. Podle monitoringové organizace Airwars provedly koaliční letecké síly od počátku „protiteroristických“ operací více než 14 000 bezhlavých úderů, při nichž došlo nejen ke zničení infrastruktury, ale i k úmrtí přinejmenším 5 500 civilistů.

Mělo by se mluvit i o Rakká. Z tohoto města nadělaly hromadu trosek společné operace koalice a Syrských demokratických sil (SDF). Nikoho nejspíš nepřekvapuje, že k problematice obnovy města se zástupci současné americké administrativy odmítli vyjádřit.

Dokonce je to tak, že jediní, kdo se podílejí na snahách o navrácení měst do původního stavu a kdo Syřanům poskytují humanitární pomoc, jsou spojenci Sýrie - Rusko a Írán.

Za poslední dva dny Rusko dodalo civilistům v Aleppu a ve východní Ghútě několik tun různých výrobků a základních potřeb.

Konvoje s humanitární pomocí přijíždějí i z Teheránu. Írán pomáhá Syřanům v Dajr az-Zauruprostřednictvím dodávek potravin, léků a ošacení. Nadto plánuje íránská vláda zorganizovat přesun více než dvou set tun humanitární pomoci do Aleppa.

Zároveň s tím podepsala syrská vláda při schůzkách, které se odehrály v rámci 59. Damašského mezinárodního veletrhu, se zástupci Indie, Íránu a Libanonu řadu vzájemně prospěšných smluv o společné výstavbě.

Vlastně se zdá, že o normalizaci situace v Sýrii má zájem jen několik málo zemí. Západ, vedený Spojenými státy, se jen těžko vzdá svého zvyku vydávat peníze ne na pomoc, ale na ničení. To je hlavní důvod, proč není Washington připraven převzít zodpovědnost za své skutky navzdory faktu, že za ně Spojené státy nesou vinu.

10 komentářů :

 1. To snad vědí už všichni a ví to i Boris. A to samé by mělo probíhat v Libyi a Iráku. Karel z Plzně

  OdpovědětSmazat
 2. Téměř všechny války jsou válkami USAvrahů , jejich rozpínavosti a drancování pro záchranu prokletého krvavého dolaru !!!Takže samozřejmě USANATOvrazi musí Assadovi , jež byl opětovně SVOBODNĚ zvolen svým lidem uhradit nevyčíslitelné ztráty , které tam krvežízniví váleční psi napáchali. ............. ne jako fašouni od vedle , kteří místo uhrazení našich ztrát v JEJICH válce si nárokují Sudety , které jim fašistická zrůda Herman slíbil . Navíc nám "láskyplně" touží dodat statisíce svých vyznavačů pedofila a ISISvrahy na celoživotní dovolené a na vrch požrání dotací , jež z nás jejich otrokářské firmy dostávají každý rok a pak milostivě tu v Havlově Zkurvystánu něco málo nechaj.........ty jejich prokleté dotace jsou z našeho .....to se fašounům moc líbí , že čeští otroci je tak dobře živí od panování vlastizrůdyVaškaFlašky !

  OdpovědětSmazat
 3. Tady se plne ukazuje hyenizmus zapadu, ktery neni schopen napravovat skody ktere zpusobil,

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je přesně jako dobrovolný hasič-pyroman. Zapálí ve vsi stodolu a pak je první ve zbrojnici u stříkačky.

   Smazat
 4. Je neuvěřitelné že tolik lidí po Vietnamské válce důvěřovalo jusej. Takovou genocidu může dělat jen totálně zdegenerovaný zvrhlý parazitický stát. Může mi někdo dát k tomu nějaké zdůvodnění. Proto dnes máte o co jste usilovaly. Jenom Vás nenapadlo že budete těma vietnamcema a snad to dopadlo ještě hůř. Nevlasníme ani ten kousek země na kterém stojíme a divím se že se s námi tak serou.

  OdpovědětSmazat
 5. Ale co je mi známo, tak už Sýrie vyhlásila, že nestojí o obnovu země s pomocí západních "demokracií". Takže opravdu zbytečné kecy.

  OdpovědětSmazat
 6. co takhle zničit pár vládních baráků v anglii přesnými Kalibry už toho válčení bylo dost je potřeba udělat pár preventivních řešení a zavřít válečníkům rypáky !!!!!!!!!

  OdpovědětSmazat
 7. Copa,copa mazalové,co máte demokracie a svobody plnou hubu,co nadáváte na mainstrem,že uveřejňuje co se mu hodí,když děláte to samé? Nelíbila a nehodila se vám do krámu pravda o profitu Ruska a Íránu z válčení v Sýrii.?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:52 - Mám skromný dotaz: jsi blbec dobrovolně od narození nebo za peníze? Co to meleš za panský propagandy?

   Smazat
 8. Je to naprosto jasné usa+západ+muslimský poskoci.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.