Reklama

úterý 28. listopadu 2017

Koho straší populismus

Ch- Lindtner (FDP)
Jan Vítek
28.11.2017 Literárky

Politologové-vševědi prý také věděli, a říkali všem, kdo chtěli naslouchat, že Merklová novou vládu nesestaví, protože Evropou obchází strašidlo populismu. Marx nechť promine, ale tak to jeden z nich napsal ve vlivném švýcarském deníku, který nebudu jmenovat, aby se redakce nemusela stydět. Prozradím jen, že je to Rudé právo lidí, kteří věří v neviditelnou ruku trhu a jsou přesvědčeni, že prožíváme zlatý věk lidstva.Populismus má dnes stejně hanlivý přídech pro spoustu lidí jako třeba socialismus, komunismus, fašismus a další odpudivé ismy. Když je někdo populista, do lepší společnosti se nedostane, a když se v ní náhodu octne, dívají se na něj jako by měl lepru.

S populismem je lepší nic nemít, protože je nesmírně nakažlivý. Otřete se o něj a už v tom lítáte napořád. Stalo se to německé Svobodné demokratické straně (FDP), která s ním začala koketovat v nedávné volební kampani do Bundestagu, aby vzala vítr z plachet ultrapravicové Alternativě pro Německo (AfD), a skončila v jeho objetí. Dokladem bylo nedávné dohadování o tom kdo s Merklovou půjde do koalice a co za to bude chtít. Podle kancléřky už chyběl jenom krůček k dohodě, když mladý, bojovný předseda FDP Christian Lindner začal zvyšovat antiimigrační laťku výš a výš, že ji Merklová nemohla přeskočit a podlézt se jí nechtělo. Lindner to očekával, z aktovky vytáhl připravené prohlášení a rozdal je čekajícím novinářům. FDP v něm opětovně ujišťovala občany, že stůj co stůj splní svůj hlavní volební slib zastavit příliv imigrantů.

Lindnerovy kritici, je jich mnoho, ho nyní obviňují, že učinil z kancléřky lame duck, chromou kachnu, jak říkají Američané. Jeho příznivci, je jich čím dál víc, ho hájí. Neházejte všechno na Christiana a FDP, podívejte se, co udělal mopslík Merklové sociální demokrat Martin Schulz a oportunisté z jeho SPD, kteří se léta letoucí vezli v jejím super Mercedesu. Hned po volbách z něj vyskočili, a že najednou půjdou pěšky.

Když se ale vše uváží, tak vlastně za tu šlamastiku může německý lid. Není první, který uvrhl svou zemi do patové situace, a jistě ne poslední. Švýcarsko ji po několika referendech také zažilo, a má osvědčenou metodu, jak ji řešit. Nechá lid vyspat povolební kocovinu, vysvětlí a vymluví mu jeho mylné názory a představy, načež ho povolá znovu k urnám, aby mohl udělat reparát. Druhá možnost, ještě nevyzkoušená, je vyměnit lid. Není divu, že Merklová se nejdříve skláněla k té první, avšak nyní vidí, jak se k jejímu nehybnému super Mercedesu přiblížil utrmácený, zpocený mopslík a pošilhává po sedadle vedle ní… Není-li politika také umění rozchodů a opětného sbližování?

Zvláštní člověk tenhle Christian Lindner. Měl příležitost stát se ministrem financí a být zároveň zástupcem Merklové v její čtvrté vládě, ale raději se posadí na lavici opozice. Jeho nepřátelé o něm roztrušují, že trpí syndromem zastánce neobhajitelných věcí. Nejčastěji uváděným příkladem je, že chce zachovat pětistovky euro, aby banky postupně nepřipravily lidi o svobodu vlastnit peníze a platit jimi, bez níž by upadli do područí banksterů. Nebo že navrhuje smířit se s obsazením Krymu Ruskem jako „dočasného trvalého“ řešení, pro něž lze nalézt nejeden precedent. Nebo, že nevzdává naděje, že se mu podaří dát do kupy parlamentní komisi, která bude vyšetřovat osudové rozhodnutí Merklové v roce 2015 přijmout víc jak milion přistěhovalců.

Populista? Spíš realista, který si vzal poučení z prvního období vlády Merklové, kdy liberálně orientovaná FDP jí pomáhala tlačit káru. V parlamentních volbách v roce 2013 ji kvůli tomu nespokojení a zklamaní příznivci opustili a vypadla z Bundestagu. Nyní, když se podařilo s novým programem oproštěným od zpuchřelých článků liberálního dogma dostat obrozující se stranu opět k veslu, Lindner hodlá z tohoto počinku udělat odrazový můstek. Doufá, že poslancům FDP se podaří zvednout selskou peřinu, kterou hodila Merklová na to, co stojí její hosté německé poplatníky, a jak jejich pohostinnost odplácejí. Nač by se paktoval s někým, koho hodlá při nejbližší příležitosti porazit?

Možná, že jednou se mu bude říkat teflonový Lindner. Všechna obvinění z populismu odráží větou, která je jeho mantrou i krédem: Říkám jenom to, co je, a neříkám to, co není.

Když tohle je populismus, koho může strašit a čím?

- - -

25 komentářů :

 1. Užitečný pohled do politických her. Dík za zveřejnění.

  OdpovědětSmazat
 2. Prefrence Merkelové a Schulze jsou na minimech a velká kolalice by poškodila obě dvě strany z dlouhodobého hlediska. Ale z krátkodobého hlediska je udrží u moci. nevím co si zvolí.
  http://www.epshark.cz/clanek/221

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ideální vláda pro Německo: AfD + NPD.

   Smazat
 3. Hádám, že zvítězí udržení kurzu za každou cenu. Schulz mohl být v záloze, až se totálně znehodnotí Merkelová a potom pokračovat v její politice, ale vypadá to, že už bude muset také nastoupit. P.K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ad 9:08
   ten kurz udrží v každém případě, a je jedno, jaká se teď vyjedná koalice. Kohokoliv zmáknou.
   Aby byla aspoň malinká šance na omezení vlivu korporátních sociálfašistů, musely by jejich už profláklé strany prohrát totálně, a to se nestalo.

   Smazat
  2. Vlado , koho predstavuji korporatni socialfasisti?? neni mi to jasne. Co sleduji debatu on NR mam dojem , ze neni nikomu prilis jasna politika , kterou sleduje Merkelova. Muj pocit je , ze jeji cil(ci Nemecka) je se zbavit odpovednosti za Druhou Svetovou , vytlacit Americke zaklady(Atomovky z jejich uzemi), udelat koalici s Cinou a vladnout Evrope a castecne Arabii zprumyslnit Arabii. K tomu musi potlacit Britsko-Americky vliv a imiigrace Arabu do Evropy je k tomu prostredek!!! inverzni kolonialismus .
   Jak to vidim Markelova predstavuje jen kulisu daleko vetsi politicke sile , ktera stoji za ni a protlacuje ji. Markelova sama o sobe znamena velice malo.
   Kazdemu by melo byt jasny co je cilem, lec zrejme neni, neb vidi jen podivnou pani Merkelovou.

   Brouk MacPytlik

   Smazat
  3. Korporátní sociál-fašisti to jsou všichni ti, kteří jakkoliv uvědoměle nebo naivně podporují kvazi-sociál-demokratické zřízení, kde korporace uplácejí volby a vybírají kandidáty a prakticky v našem státě neplatí daně ze svých nadměrných zisků.

   Smazat
  4. Anonymní28. listopadu 2017 17:58
   Německo si může nechat o průmyslnění Arábie jenom zdát. Musí plnit Kalergiho plán, na islamizaci Evropy a míšení původních evropských národů. Něco průmyslnit bude když tak Čína, nebo vzpurné Rusko. Naše střední Evropa se musí od likvidované západní Evropy oddělit, nebo potopí přednostně nás. P.K.

   Smazat
  5. Ad Brouk MacPytlik 17:58: 'Jak to vidim Markelova predstavuje jen kulisu daleko vetsi politicke sile , ktera stoji za ni a protlacuje ji. Markelova sama o sobe znamena velice malo.'

   Tohle je přece podstata celé současné kvazidemokracie.

   Korporáti mají k dispozici neustále se rozšiřující databázi, aby každého, kdo se dostane formálně k moci, přinutili spolupracovat. Tyhle informace většinou stačí. Jenom výjimečně jsou nuceni použít tvrdší prostředky. Takže jedinou indicií pak je, že jenom s otevřenými ústy zíráme, co to ten náš další nadějný politik najednou provádí.

   Politiky slabších povah si korporáti doslova vodí a jediný problém někdy je, že korporáti nemají nějakou direktivní hierarchickou strukturu, je to naopak velmi proměnlivá mnohohlavá hydra, takže pak jsou ty slabé povahy někdy docela zmatené, když některé špagátky je netáhnou stejným směrem.

   Politici silných povah, jako je Zeman, si dokáží jistý náznak autonomie podržet, ale je to jenom ve volbě prostředků, i oni musí jít korporátům na ruku.

   Smazat
  6. Vláďa z Brna29. listopadu 2017 8:35
   Vidím to podobně, u toho Zemana může být vysvětlením také to, že ho vodí jedna z největších hydřích hlav, takže „má jasno“. P.K.

   Smazat
 4. A zase ti socani.
  Stejní jako doma. Za koryto, vždy k máni. Jak dlouho si ještě, ta hořčicověhnědá banda, bude říkat levice ?

  OdpovědětSmazat
 5. Ti socdem jsou skutečně zoufalci, teďka si je Merkelová i s prezidentem, bývalým socdem, natře na chleba. A tak jim třeba. Jestlipak si naše ODS z toho vezme příklad a půjde taky s Babišem, když by mohla zachránit republiku, že. Mohli by stejně jako v Německu překonat tu averzi a pracovat pro národ. Ale ještě budou mít v Německu problém, prý ze 150 socdem poslanců s koalicí souhlasí jenom 30, to asi budou chtít velké odstupné. Nejlepší by bylo, kdyby žádali, aby to nevedla Merkelová, v zájmu státu, že.

  OdpovědětSmazat
 6. Pokud budou Němčouři okupovaný Ušáky a vázaní kancléřskou smlouvou, kdy Amíci určují kdo bude kancléřem a samo sebou dohlédnou na to aby to byl někdo, koho mají v hrsti, nebudou si ani náhodou dělat co by chtěli. Aottj.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nemci nemaj pravo na vlastni vladu
   Kvuli nim chybi v Evrope 100 milionu Evropanu

   Smazat
  2. 12,01
   Naprostý souhlas!!!

   Smazat
  3. No a misto tech chybejicich evropanu si merklova a spol pozvala nahrazku na doplneni populace

   Smazat
 7. Populismus, slovo, které má změněný výraz a používá se k dehonestaci protivníka. Každý politik, každá strana je populistická, každá slibuje a každá hovoří jazykem, který chtějí slyšet volici. V politika je dokladem toho, že "Slibem, nikoho nezarmoutíš". Když to přeženu tak mohu dát do oběhu nový výraz, politika=populismus.

  OdpovědětSmazat
 8. Když někomu nemohou vyznavači kapitalismu lidem nadat do komunistů či fašistů, tak mu nadají aspoň do populistů. To je folklor těch IQ TYKVE a s tím se až tak moc dělat nedá. Ostatně nejlépe člověk zakryje vlastní vadnost, když si vymyslí vadnost někoho, s kým názorově nesouhlasí. Právě ovšem pro to mizivé IQ je jakákoliv diskuse vyloučena, to je ještě horší, než vymlouvat bludy pacientům na psychiatrii. Jen by nás asi měl zarazit ten český nadstandard v pokleslém IQ, potřebnosti megadávek psychyatrů na chorou mysl i fyziatrů na choré tělo českého národa. Rekordní počty sebevrahů u nás (4x více mrtvých než na silnicích) kupodivu nikoho nezarážejí a tato skutečnost se pomíjí.
  No a když se na politické scéně objeví SELSKÝ ROZUM, tak retrogarda "intelektuálů" ho zadupe, neb na ROZUMBRADY si přivlastnila patent

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11:54
   Žvaníš hovadiny!

   Smazat
  2. Pocet sebevrahu nema nic spolecneho S IQ. Nejvysi pocet sebevrahu melo Svedsko a Madarsko...celkem inteligentni narody. Mezi lidmi podle profese jsou to zubari , psychiatri na prvnich mistech celosvetove.
   Zajiste Cesi by se meli snazit zlepsit sve vzdelani(IQ) na priklad ty sam!!

   Brouk von Pytlik

   Smazat
  3. 18:06
   Raději se starej o svoje IA osliku trotliku

   Smazat
  4. Brouku, protiřečíte si. Sebevraždy páchají opravdu lidé s vyšším IQ, protože si uvědomují svoji situaci, kterou neumí řešit. Je jedno zda v sexu, majetku nebo chudoby. Blbci nic neřeší ale žijí. Možná tím se snižuje průměrný IQ lidí. Už ty statistiky a knihy nečtěte, když je neumíte vyhodnotit.

   Smazat
 9. V Americe je populismus bran jako spravna vec
  Ze tomu tak neni v ceske havlodemokrature, to je jen ukazka nizkeho politickeho vzdelani
  Smutne

  OdpovědětSmazat
 10. Kéž by se makrele nepovedlo sestavit vládu a byly by nové volby.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.