Reklama

čtvrtek 9. listopadu 2017

Laik se diví, odborník žasne, kolik kandidátů na Hrad se přihlásilo. A nejen to.

Jiří Baťa
9. 11. 2017
Termín pro podání kandidatury na prezidenta republiky vypršel, do boje o Hrad vstoupilo, jak vyplývá z posledních zpráv, celkem 9 (slovy devět) bohužel, jen mužů. Žádná z potenciálních zájemkyň o kandidaturu neuspěla. Upřímně řečeno,, jakkoli nejsem proti ženské emancipaci, je to dobře. Vzhledem k tomu, že ani mezi těmito devíti „úspěšnými“ kandidáty není zrovna „překvalitněno“, odstoupení nebo neúspěšné snažení něžného pohlaví lze považovat za rozumné, neřku-li zrovna za šťastné. 

Boj o post prezidenta Česko republiky totiž bude jistě tvrdý, nelítostný a možná i nekorektní a účast ženských kandidátek by s největší pravdpodobností neměl šanci na úspěch. Rozhodující by však měly být hlavně osobní, morální kvality kandidátů, předpoklad nestranného, objektivního zvládnutí výkonu prezidentské funkce především z hlediska spravedlnosti, vlasteneckého cítění, ochoty hájit národní zájmy, stejně jako zájmy občanů České republiky.

Počet kandidátů, jak již zmíněno, je sice devět, nicméně do širšího zájmu o post prezidenta se oficiálně přihlásilo několik desítek občanů ČR, což vyvolalo dojem, že na post presidenta si troufne kde kdo. A i s vědomím, že se jim to nepodaří, protože na to nemají ani IQ potenciál, ani potřebné politické a veřejno-správní zkušenosti a už vůbec ne předpoklad, že kromě vlastní rodiny, sousedů, pivních nebo blízkých přátel je bude vůbec někdo víc volit. Nic proti tomu, na to má právo každý občan, který splní základní předpoklady stanovené Ústavou ČR, ale více soudnosti by jim skutečně neškodlilo.

Rozumný a soudný člověk až nevěří, jaké plytké a mlhavé představy o výkonu funkce prezidenta asi mají tito lidé, pokud svůj zájem o tento post nebrali dost vážně, resp. jen proto, aby se zviditelnili, aby se o nich psalo a mluvilo. Jestli ji to pozvedlo jejich ego, zda stoupli na ceně u svých známých, je otázka. Na druhé straně by si jako dospělí lidé měli také uvědomit, jak svým furiantstvím samotnou funkci prezidenta degradují či dehonestují a sami sebe u řady lidí možná i zesměšní. Nicméně, je to jejich problém a ti, kteří postoupili dále a kandidují, to jistě přežijí.

Pozornost a to zcela vědomou, plánovanou a předpokládanou, vyvolává truc protest pana Tomáše Hradílka (72) z Lipníka nad Bečvou, někdejšího disidenta, prvního českého polistopadového ministra vnitra, který prý až do naprostého, fatálního konce hodlá držet hladovku na protest proti opětovné kandidatuře Miloše Zemana na post prezidenta republiky. Více o tom říká sám pan Hradílek zde: blesk.cz

Lze chápat jisté pohnutky a důvody k protestu některých lidí, pokud je předpoklad, že způsob protestu má či bude mít přijatelnou formu, že je předpoklad, že zvoleným protestem bude dosaženo když ne úplného, tak alespoň částečného úspěchu. Položme si otázku, jaké šance a předpoklady má pan Hradílek, že dosáhne úspěchu za situace, že za

1) M. Zemanovi nemůže nikdo bránit či zakázat, aby znovu kandidoval,

2) Miloš Zeman na post prezidenta skutečně znovu kandiduje,

3) ze své kandidatury sám od sebe dobrovolně neustoupí,

4) je velký předpoklad, že M. Zeman bude mezi dvěma posledními kandidáty, kteří se ve finále o post prezidenta budou ucházet,

5) jeho zdravotní stav nesmyslně utrpí natolik, že se může dostat až na hranici života a smrti,

6) Miloš Zeman v závěrečné fázi nemusí uspět, avšak zdravotní stav pana Hradílka, držícího hladovku bude kritický, pokud vůbec předpokládaných 70 dnů přežije,

7) protestní hladovkou a případnou smrtí pan Hradílek zhola ničeho pozitivního nedosáhne, bude zbytečná.

Možná panu Hradílkovi křivdím. Možná si je pan Hradílek vědom, že nemá velkou šanci svým protestem uspět a zvrátit něco, co je předurčeno k neúspěchu. Možná si je vědom i nevratných následků, ,možná si fandí a vědomí, že tím snad vstoupí do historie a dějin české demokracie a státu, mu dodává odvahu se postavit něčemu, k čemu osobně zaujímá zásadní nesouhlas. Přesto mohu už dnes tipovat, jak jej i v případě jistého neúspěchu, bude mainstream vynášet jako hrdinu, který se snažil postavit M. Zemanovi, muže, který položil život ve snaze zabránit kandidatuře, případně znovuzvolení M. Zemana prezidentem České republiky. To vše navzdory tomu, že pokud ke zvolení Miloše Zemana dojde, bude zvolen demokraticky většinou hlasů občanů české republiky. K čemu bude platná jedna smrt člověka, který šel do boje nikoli ze zoufalství, ale z furiantství a představy, že jeho jméno bude navždy spojeno s volbami prezidenta v r. 2018? Mohu se mýlit ve výsledku voleb, ale výsledek jeho uvažovaného 70 denního nesmyslného hladovění, pokud dodrží své předsevzetí, lze očekávat s velkou přesností:+! Je to však jeho věc, jeho rozhodnutí.!

25 komentářů :

 1. Ať takhle protestují všichni havloidi.

  OdpovědětSmazat
 2. Nebyl první polistopadový ministr vnitra Richard Sacher?

  OdpovědětSmazat
 3. Akce pana Hradílka je příkladem občanské neposlušnosti, totiž, smysl to nedává, účinné je to absolutně, alespoň co se životních funkcí pana Hradílka týče. Pan prezident a 113038 občanů budou mít pana Hradílka nasvědomí. Ledaže by se snad sesbíralo 113039 v obráceném gardu. Pokud by to všem nebyl až přespříliš kreativní výklad Ústavy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. § 175: Kdo jiného násilím, pohrůžkou násilí nebo pohrůžkou jiné těžké újmy nutí, aby něco konal, opominul nebo trpěl, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až čtyři léta nebo peněžitým trestem. Pan Hradílek hrozí pohrůžkou těžké újmy (a je lhostejno že sám na sobě) aby prezident nekonal, čili OČTŘ by měly zahájit vůči němu trestní stíhání.

   Smazat
  2. A zamknout ho do spíže plné uzenin.

   Smazat
 4. Tohle je také jeden z kandidátů, pan Horáček. Jen pro otrlé.

  www.michalhoracek.cz/download/MH-Spis_Stb.pdf

  OdpovědětSmazat
 5. Konání pana Hradílka mi připomíná stejně marnou protestní akci lékařů, těsně před volbami. Dalo by se říci že jde o sprosté vydírání a asi i pokus volby, nebo volbu presidenta ovlivnit. Doufám že se už žádný takový pitomec nenajde, protože se zdá že s nimi roztrhl pytel a vydírá a drží hladovku každý kdo má díru do zádele.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jsem zvědav kam budete chodit až těch 30% vydírajích Lékařů-důchodců zavřou své ordinace, ne proto, že by nechtěli dále pracovat, ale proto , že díky nové úhradové vyhlášce nebudou schopni své ordinace dále provozovat.

   Smazat
 6. Hradilkovu protestu fandim
  Doufam ze hladovku vyhraje a chcipne

  OdpovědětSmazat
 7. Voliči je vyhodili z parlamentu, Janda už má v totalitním výzkumáku plno, tak to zkoušej jako prezidenti:) Potom už zbývají dvě možnosti, krást a nebo pracovat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já bych vás trochu poopravil. Řada z nich již kradla. Pojem krádež si lidská společnost definovala sama, v demokracii prostřednictvím svých volených zástupců. Tak že to, že podle těchto definicí nenaplnili skutkovou podstatu trestného činu ještě neznamená, že se tomu tak nestalo z prosté logiky věci.
   Pro lepší pochopení se vraťme do doby kamenné. Tlupa neandrtálců uloví mamuta, kterého si rozdělí podle nějakého klíče. Najíst dostanou především ti, kteří loví, už jenom proto, aby měli sílu ulovit dalšího mamuta. Zbytek si rozdělí podle nějakého klíče. Pokud by se tenkrát objevil nějaký politik, pravděpodobně by dostal po hlavě kyjem. Dnes jsme "civilizovaní". Politik si vymyslí zákon podle kterého nám z pomyslného mamuta nechá pouze chobot a my mu ještě zatleskáme. Vždyť nám mamuta sebral podle platného zákona.

   Smazat
 8. Nevím, ale hladovka v případech podobných páně Hradílka, mi hladovka připadá, jako citové vydírání. Pochopil bych protest, kdyby se mne někdo snažil separovat od většinové společnosti. Kdyby mi někdo upíral to, co je dopřáno většině lidí. Ale vynucovat si svůj menšinový názor? Dítě bych za takové jednání ohnul přes koleno. Co se má dělat s dospělým? Snad poslat na psychiatrickou kliniku.

  OdpovědětSmazat
 9. Tento "hladovkář" nikoho nezajímá. Pouze škodí lidem naší země. Nechápu, jak senátoři mohou dávat podporu více prezidentským kandidátům, je to odporné. Nebo jsou za tyto hlasy navíc placeni? A kým asi? Zeman má pravdu, kandidáty volí lidé a jedním hlasem nebo má snad senátor hlas 5 000 krát větší, a proč ne stotisíckrát. Třeba počet hlasů pro toho a toho je X plus 2 senátoři, čili 10 000 hlasů navíc! To je ale hnus, velebný pane. Karel z Plzně

  OdpovědětSmazat
 10. V zajmu spravedlnosti politicke korektnosti navrhuji opet toho kdo drzi Jeziska a Mojziska .

  OdpovědětSmazat
 11. Pan Hradílek je zřejmě těžce nevýlečitelně nemocný (asi hlavně psychicky)člověk. Umře zřejmě tak, jako tak. Tak proč svoji smrt nějak nezužitkovat a nevstoupit do nebe jako mučedník? Tedy já být jím, tak se raději upálím. To člověk taky trpí ale oproti hladovce ne tak dlouho... M.R.

  OdpovědětSmazat
 12. Jen poznámka. Proč by jen proto, že na úřad prezidenta kandidují chlapi pitomci, nemohla s nimi kandidovat chytrá a inteligentní žena? Třeba Němcová, Langšádová,nebo Štěpánová? Ta to na Hradě už dobře zná. No ten závěr je vtip ale jinak si stojím za svým.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Náhodou, taková ryšavka Štěpánová, to by nebylo marný.
   Hrad zná, jezdila tam na koloběžce a byla často s Havlem v doutníkárně. A jméno Štěpán by dělalo dobře i komunistům.

   Smazat
 13. Hladovkář, už zprofanované povolání. Poslední slušný byl Gándhí. Ti zdejší přes den pili a v noci jedli.

  OdpovědětSmazat
 14. Žádná žena na kandidátce na prezidenta republiky! To je jen důkaz, oč jsou ženy moudřejší a tedy i chytřejší, oč jsou kritičtější a férovější, oč jsou chtivější práce a ne moci, oč méně potřebuji exhibovat než muži. Ale snad jednou přijde i jejich čas a soudobou podlost politiků nahradí solidnost političek. Za pozornost stojí, že ale mužatky v politice se chovají velmi podobně jako muži - viz ódees.

  OdpovědětSmazat
 15. S hladovkou pana Hradílka to vypadá, též s ohledem na věk, že jde buď o demenci nebo Alzheimera. A nebo je obézní a hladovění mu prospěje. Prospělo i Zemanovi, zatěžuje méně své klouby a prakticky se mu vyléčila cukrovka. Takže neopičí se náhodou pan Hradílek? Ale pozor, hubnout se má za asistence dietologů ne s babskými radami.

  OdpovědětSmazat
 16. Jestliže někdo podpoří ohrožený většinový názor sebeobětujícím se činem, možná(!!!???) je to pochopitelné. Jestliže se někdo obětuje jen pro svůj názor, nebo přesvědčení, podporován skupinou přívrženců, pak je to vůl!

  OdpovědětSmazat
 17. Pan Hradílek měl jedinou solidní možnost - sám kandidovat na prezidenta a vyhrát. To by bylo fair

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.