Reklama

středa 8. listopadu 2017

Lid zklamal a ztratil důvěru elit... Povolební štvanice?

Ilona Švihlíková
8.11. 2017  !Argument, část článku
Znáte zvolání Bertolda Brechta o tom, že ti, kteří lkají nad výsledky voleb, si musejí zvolit nějaký nový lid. Nebo se ironicky ušklíbnout nad těmi, kteří by ten lid (ty fašisty!) tak rádi revolučně vedli, ale lid za nimi jaksi nejde.

Mám obavy z toho, že štvanice kvůli výsledku voleb dále zesílí. Koneckonců sama znám ze svého okolí dost lidí, kteří byli/jsou voliči Zemana, považují migraci za zásadní hrozbu a debatu o Žáčkově básničce za pitomost. Pokud se ovšem nalézají v pražských kruzích, mají strach mluvit, mají strach říci svůj názor. Koneckonců ti umělci, kteří nezpívali „kníže má k lidu blíže“, to dostali od svých kolegů pěkně sežrat. (třeba Vladimír Franz, pamatujete na něj?).

Autorka taky dobře zná „své pappenheimské“ a ví, že „si koleduje.“

To, že výsledky voleb jsou zatím interpretovány v tom smyslu, že „blbý lid propadl fašismu“, vypovídá o té měšťácko-liberálkovské elitě víc, než by nejspíš sama chtěla.

Instituce pro vyčleňování

Samozřejmě, že taková delegitimizace nemůže spoléhat „jen“ na působení pražských (především) „elit“ a médií. Je potřeba mít stálejší strukturu. Takže tu máme ÚSTR, v případě ruského nebezpečí Jakuba Jandu a Evropské hodnoty. A protože je ta demokracie po těch více než 25 letech taková křehoučká, je potřeba ji chránit institucemi, které patří do totality. Proto nás sociální demokracie obdarovala paní Romancovovou a jejím práskačsko-cenzurním úřadem.

Nejde ale jen o úřad. Vyčleňování z kategorie „slušných lidí“ probíhá také zesměšňováním, bojkotem a štvanicí na ty, kteří „zradili“, „zaprodali se“ atd.

Naštěstí disponují naše liberálkovské elity dostatečným počtem těch, kteří jsou „ostražití a bdělí“, řečeno majorem Terazkym, a ví, jak si to vyřídit s Prchalem, kavárnou Liberál, Zábranským, nebo Honzou Kellerem. Je ovšem potřeba, abyste se orientovali v tom, že jde o elitu, protože pokud byste sledovali jejich slovník a chování, mohli byste omylem usoudit, že se jedná o kriminální spodinu. Takový Honza Keller (není levičák, protože kdo je levičák, to určuje liberálkovská měšťácká elita) nejenže píše „agitky.“ Nejmírnější slovník lepších lidí ho počastuje výrazy jako je „fašoun“, „hovado“ a „dobytek“. To víte, to jsou ti lepší lidi. Ale protože na jejich straně je PRAVDA (láska přijde, až odejde Babiš a Zeman, že ano), tak je to v pořádku.

Koneckonců autorka sama má už také své zkušenosti. Byla již vícekrát vyzvána, aby učinila „soudružskou sebekritiku“ (když jste volili Zemana, že), či ji bylo vážně sděleno, že „aktivisté k ní mají výhrady“ (kvůli migrační krizi). A ti úplně „nejslušnější“ už rovnou napsali, že je autorka sociálfašista (jo, nesouhlasit s Mutti Merkel, to se nevyplácí). Paradoxně (nebo spíš ne) si k tomu vybrali slovo (sociálfašista) ze stalinského slovníku.

Volby jasně ukázaly, že toto vyčleňování, tato delegitimizace spjatá s pohrdáním, která se ústí v hysterické štvanice na čím dál patologičtějších sociálních sítích, existuje a je hluboce občany pociťováno.


(Jedna z mých kamarádek přiznala, že ji ve volební kalkulačce vyšel Okamura. Byla okamžitě pokárána jedním z těch „lepších“ sociálních demokratů s tím, že by se měla nad sebou zamyslet!).

19 komentářů :

 1. Brilantní článek

  OdpovědětSmazat
 2. Pokud chcete bojovat a zvítězit nad samozvanými elitami musíte použít jejich metody a zbraně, jen tak můžete být úspěšní.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:20
   Pokud chcete zvítězi nad těmi se kterými nesouhlasíte musíte mít lepší argumenty nebo jak vy říkáte zbraně. Pooužívat jejich metody je sebevražda.

   Václav
   PS: Chápu, že jsem chtěl použít - na hrubý pytel hrubá záplata.

   Smazat
 3. Hahaha.Už dlouho jsem se takhle nezasmál. Naposled u vyznamenáných na Hradě. Ilonka se trefila.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Také jsem si před kolegy zažertoval prohlášením, že jsem volil komunisty, protože mne nikdy nezklamou. Naši demokrati je totiž nikdy nepustí k vládě, aby mohli porušit své předvolební sliby.

   Podle toho jak reagovali jsem svého žertu litoval.

   Smazat
  2. Tohle jsem o Janovi Kellerovi ještě nečetl, ale pamatuju že ho nějaký kaváráník v diskusi označil jako "ten rudý ostravský pudl":)

   Smazat
 4. Lid zklamal a ztratil důvěru elit...
  Fajn, a nemohli by tedy ty zhrzené elity nechat ten nevděčný lid svému osudu a přesunout se jinam - kde jsou lidé uvědomělí a ocení tu starost, nasazení a ty skvělé vlohy, co ty "elity" (čti - jelita) mají???
  Myslím, že by to by bylo ideální řešení.
  Jinak paní Švihlíkové velký palec nahoru.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty "elity", které lid zklamal se nepřesunou jinam, protože jim nejde o lid, ale o plná koryta. Paní Švihlíková napsala jste to perfektně.

   Smazat
 5. Švihlíková švihla pražské kavárně po holé.Ale fest.Arabů jsou v EU mraky,už tu bužírují z dojč dávek.Kdy zařvou ve svatém Vítu ALLÁH AKBAR?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Můžete to Alláhu Akbar zařvat při nějaké Dukově mši ve Vítovi, nebo třeba v Římě při mši papežské.

   Uvidíme, protože NENÍ-LI BŮH ALLÁHEM, OSOBNĚ VÁS ZTRESTÁ (tedy ne nějaká tlupa zfanatizovaných katolíků uzurpující si moc vystupovat za Boha v jeho Jménu) ledaže by nějaký komunista prozradil, že žádného Boha není... a pak je úplně jedno, co v té které svatyni hulákáte. Potom Pussy Riot, Spartafans, nebo jeptišky, či džihádisté jedno jsou. ALE AŤ SI HULÁKAJÍ NA SVÉ NÁKLADY ZA SVÉ, NE Z NAŠEHO PODVODNĚ VYLÁKANÉ. ALLÁHU AKBAR... CO VY NA TO, DUKO?

   Smazat
 6. Pěkně to paní Švihlíková napsala souhlasím.

  OdpovědětSmazat
 7. To, že se strany snaží preferovat své kandidáty na prezidenta svědčí o jejich naivitě. Posledním příkladem je Tupolánek a ODSŠTUV...Myslet si, že toho tupola prosadí svědčí o tom, že volič pro ně nic neznamená a považují ho za vola.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:47
   Zaznamenal jsem, že v některých případech bylo sčítání volebních hlasů poněkud podivné.
   Abychom se ještě nedivili co menšina dokáže!
   Václav

   Smazat
 8. Výsledky voleb nelze podceňovat, neboť měly ve všech krajích stejný výsledek, což je možno přirovnávat k referendu. Jestli by měla být menšinová vláda, mohli by mýt podporovatelé alespoň náměstky na nekonfliktních ministerstvech.

  OdpovědětSmazat
 9. Stojí za to si článek přečíst celý... Je výborný.
  Jen bych rád autorku uklidnil: "Nebojte, společně se zdroji vysychá i tato fronta fantomové inteligence a užitečných idiotů...";-)

  OdpovědětSmazat
 10. I já jsem, podobně jako jeden z přispěvatelů, v minulosti předestřela několik námitek proti kavárenskému způsobu myšlení, který je nám vnucován, a přišla jsem o přítelkyni, a moje rodina, která mě nemůže tak úplně zavrhnout, mi přimalovala obrázek rodinného blázna - ještě že mám oporu ve strýčkovi. Ale paní Švihlíková kdysi psala o "spirále mlčení", do které se dostaneme, když nebudeme své názory hájit. A je to pravda, jednou za čtyři roky vyjádřit svůj názor nestačí. Je mi to líto, protože já své názory nikomu nevnucuji, ale přesto jsem se dověděla, že jsem prý plná nenávisti. No, ano, asi jo, k nadnárodním korporacím, k EU, k bankám, které nám pouští žilou, k životu na jedno použití, k tomu, že někdo si natiskne peníze zadarmo a jiní je musejí splácet krvavou prací, že nám tito tiskaři kradou všechno, co vytvoříme.... tak to je moje nenávist, kterou mé okolí těžko chápe. Díky paní Iloně jsem před pár lety prohlédla. Byl to blesk z čistého nebe, jako když se písmena dítěti spojí v souvislý text. Díky, paní Švihlíková, myslím, že u mě se Vám to podařilo. Pavla

  OdpovědětSmazat
 11. Vhodným doplněním textu IŠ je "Dialektika voleb" Martina Hekrdly:
  http://a2larm.cz/2017/11/dialektika-voleb/

  OdpovědětSmazat
 12. Tahle teoretická kecálistka by si aspoň jednou měla něco zkusit v praxi.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.