Reklama

pondělí 6. listopadu 2017

Lithium v Bolivii

6. 11. 2017
Citujeme z Wikipedie (ZDE):
Prezident Evo Morales znárodnil ropný průmysl i těžbu plynu a cizí těžaře výrazně omezil. V současnosti usilují zejména japonské koncerny (Mitsubishi, Sumimoto) o získání licence na těžbu lithia, jehož se v Bolívii nachází polovina světových zásob a jež se využívá pro výrobu akumulátorů elektromobilů a hybridních motorů. Dozor nad těžbou lithia má státní agentura Comibol a cizince hodlá připustit nanejvýš jako minoritní společníky, raději jako zákazníky. Do konce roku 2009 má být otevřen první bolivijský lithiový důl Río Grande na Salar de Uyuni.[3]

12 komentářů :

 1. Nevím, jak to myslíte s tím rokem 2009. Když jsme to rychle zkoušel najít na netu, tak z bolivijských novin mi to vyhodilo třeba tenhle článek z 2015

  http://www.eldiario.net/noticias/2015/2015_10/nt151003/editorial.php?n=9&-industrializacion-del-salar-de-uyuni


  kde se píše, že "konečně" bude přistoupeno k průmyslovému využití Salar, když vláda podepsala kontrakt s Číňany (firma Camec) a že do roku 2018 se tam má investovat asi miliarda dolarů jenom do (průzkumu a těžby) lithia. Zajímavé na tom je i to, že podle této dohody tam měla ta čínská firma zároveň zainvestovat kus železnice a cukrovar.

  Zřejmě slušnej oddíl.

  V R

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Číňani se věnují efektivitě podniku, neremcají do místního folklóru. Nabídli investice do infrastruktury kraje, když to postaví sami, ušetří obě strany..
   hele wikipedie:
   https://cs.wikipedia.org/wiki/Salar_de_Uyuni
   Těžaři pracují od rána do večera bez odpočinku za pomoci žvýkání koky. Solná krusta, jež pokrývá pláň a slouží jako zdroj soli, kryje též slané jezero nesmírně bohaté na lithium. Obsahuje asi 50 až 70 % světové zásoby lithia,[2] které se zde také těží

   Smazat
 2. Bože, pane Davide, co jste to sem dal za canc?

  OdpovědětSmazat
 3. Ten odkaz ve vyhledáči nenašli, ale zřejmě by to bylo v cizí řeči. Ovšem, nedávno jsem narazil, v uplně jiné souvislosti, kosmický program, na zajímavé využití Lithia. Americká firma, soukromá, provozující malé raketoplány už nepoužívá na ochranu před teplem při návratu keramické destičky, ale slitinu Lithia a Hliníku. Nejsem sice odborník na metalurgii, ale na příkladu Bronzu, dva měké kovy dávají tvrdou slitinu, se určitě dá Lithium velmi dobře prodat a ti naši vládní dacani chtějí asi republiku tutově okrást!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mnohem dulezitejsi je Lithium..strategicka surovina na vyrobu baterii vseho druhu, bez lithia to nejde lehce. Na li.thiove baterie funguje veskera mala elektronika..telefony, pocitace , vysilacky atd

   Smazat
  2. 2228
   V poslední řádce máte nadbytečnou spojku ,,asi"

   Smazat
 4. Podle mého názoru celou vládu a 95% poslanců patří spravedlivě odsoudit.
  Minimálně za porušování povinnosti při správě cizího majetku, lépe za porušování ústavy - absencí ochrany nerostného bohatství, připuštěním rozkrádání do ciziny.
  Nejsem soudce, ale kdybych byl, tipoval bych, že už za dosavadní míru zanedbání tvorby potřebných zákonů jaké mnohé jiné zemně mají, pro všechny výše zmíněné výjimečný trest a zabavení majetku.
  Děda.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dědo, zanedbání tvorby potřebných zákonů? Které zákony ti konkrétně chybí? A které poslance bys soudil?
   Tyhle kecy jsou o ničem.

   Smazat
 5. Tak co jsme se z článku dozvěděli. V Bolívii těží lithium Číňani, u nás ho budou těžit Australáci. Kde je rozdíl?

  OdpovědětSmazat
 6. Jedine slovensky Ondro Babis,bol proti tazbe zahranicnou spolocnostou,zial,cssd,ma dlh 300 melounu a chcela ho stopit!A Cesi,s tym nemozu nic udelat!

  OdpovědětSmazat
 7. Možná by někdo mohl vysvětlit tu skutečnost, že ložiska lithia v Bolivii (Salar de Uynui) a u nás jsou nebe a dudy. V Bolivii jde o součást sedimentů s vysokým odbasem chloridu lithného, navíc uložené povrchově. U nás jde o hlubinná ložiska cinvalditu (K(LiFeAl)3(SiAl)4O10(F,OH)2).
  Je tedy velmi sporné, zdy by těžba u nás byla z ekonomického hlediska vůbec racionální.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale jako obecný téma do každý hospody se to hodí náramně. Poslední dobou je každej hospodskej kecal odborníkem na těžbu čehokoliv.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.