Reklama

neděle 12. listopadu 2017

Máslo ničím nenahradíš!


Zdeněk Hrabica
12. 11. 2017    zdroj
Podle významného německého filozofa Ericha Fromma byl filozof Egon Bondy jedním z velkých evropských filozofů XX. století. U nás byl jednou tento syn československého Masarykova a Benešova generála, jedněmi považován za figurku českého undergroundu, druhými prý za člověka, který před StB mluvil. Škoda jenom, že z příkazu ministra vnitra JUDr. Richarda Sachra byli z dokumentů o aktivní spolupráci s StB a nahlédnutí do nich vyčleněni ústavní činitelé - od hlavy státu po ministerského předsedu. Co kdyby o nich někdo prohlašoval stejné, co o Egonu Bondym?


Jenom na okraj: v USA je tajná spolupráce s FBI dodneška projevem opravdového vlastenctví.

Chvíle s ním prožité u půllitru piva v Praze a u něho doma v Bratislavě byly pro mne zlatými okamžiky života. Vedli jsme dlouhé diskuse o čínské filozofii i o české futurologii. Někdy také o Balzacovi a o jeho teorii postele. Nikoliv vždycky jsme si povídali s vážnou hubou, jaká nám narostla.

Na počátku devadesátých let mne „Něžný barbar“ - Egonek – uvědomil, a dokonce ve verších zatvrzele uvědomoval, jaké to bude, až všichni budeme zase žít a plesat ve vysněném kapitalismu.

Nevěřil výroku Winstona Churchilla, že nic lepšího než demokracii (kapitalismus) nebylo vynalezeno. Dopisy psal zeleným inkoustem a oslovoval mne v nich jinak, než všichni, co se lekli ze „sametu“. Psal mi: Milý soudruhu Zdeňku. Na krku nenosil křížek, ale klíček. Neměl televizi, nekupoval noviny, neměl radio, ale věděl všechno.

Pravil, že v kapitalismu bude hodně těch, kteří budou mít vysoko do žlabu. Namísto másla budeme jíst margarín, někdy i protektárotní kunerol. Osvícení, zloději a podvodníci nám budou vlévat do hlavy, jako zdatní to apologeti neviditelné ruky trhu, abychom co nejrychleji zapomněli na komunistickou propagandu o tom, že máslo ničím nenahradíš.

Trh se otevře ve velkém nahrážkám másla - dosavadní máslo nahradí osvědčenými margaríny – prodejci dají prostor značkám – jako například tukům RAMA, Perla, ať bude třeba slaná nebo máslová, budeme dovážet sýry, které zcela minuly mléčný základ, budeme upřednostňovat mletou kávu před rozpustnou a dáme zaznít kávě – jako třeba Douwe Egberts, Nestlé či Tchibo.

Občas si nasypeme do hrnků i kávu s příměsí bukvic.

A vcelku si budeme výskat do aleluja, sláva Bohu na výsostech!

A budeme do omrzení omílat, jaké to bylo včera dočista všechno za bolševika odporné, a jak je to dneska všechno krásné.

Rozdíl staletí a desetiletí nebudeme vnímat. Budeme si výskat!

V předchozích dnech připomněla herečka Eliška Balzerová při prezentaci knihy Retro 3 z pera Michala Petrova (Jota 2017) dávno vyšumělý vtip. Při natáčení Formanova filmu Amadeus prý doprovázel její manžel producenta tohoto krásného díla starobylou Prahou, v jejímž středu se táhla dlouhá fronta. Ten se jej optal, na co to ta lidská fronta stojí; byla na banány. Dostalo se mu odpovědi z úst onoho cizince, který na jeho informaci o banánech se zděšením reagoval:

„ To bych si je raději koupil!“

Nepopírám, že tomu tak skutečně bylo, stály se fronty na maso, na knihy, na kapry (fotograf Emil Kropp je skvěle nafotografoval), na šusťáky. I na devizové doložky. Trabant se kupoval za vyšmelené bony.

Za to máslo bylo lacinější a nestály na něj fronty.

Byla to divná doba. A cožpak ta nynější není také hodně divná?

Ale bylo to všechno už tak hrozně dávno.

Již před dávnými padesáti lety v roce 1968 uveřejnil slovenský satiristický týdeník Roháč stejně úsměvný pohled cizince na frontu banánů, tedy dávno před natočením Formanova filmu Amadeus.

Teď jsem ten úsměvná příběh slyšel opět – ale již jako zase originální originalitě jsem neuvěřil; včera jsem byl svědkem toho, jak se širou českou a moravskou zemi vrhly frontové trhovkyně a předvánoční hospodyňky na polské máslo, které ničím nenahradíš. Objevilo se ve slevě za 36, 60 Kč. Nekup to! Haha Bimby vzaly útokem Kaufland, ne po dvou, ale po čtyřech – přijely osobními auty.
Byl u mně kamarád z Polska a nestačil se při procházce - tentokrát ne Prahou, ale Jihlavou, divit, co se to u nás děje. Viděl jsem mu na obličeji a na očích, že by se tehlé honičky za máslem nikdy nezúčastnil. Z tváře bylo patrné, že by poznamenal, že by si to máslo, raději doma u nich na rynku či na tržišti koupil.
Nejsme všichni a všude stejní, jak by se mohlo zdát.

Foto autor

31 komentářů :

 1. Pane Hrabica máte na víc. Tohle je už jenom pro čekatele na rakev. Mám pocit, že nám intelektuálové zdegenerovaly.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak hoď do placu něco "víc" ty. Článek je velmi pěkný, výstižný i vtipný. Nebo musí každý mocí mermo psát o blížící se válce, případně o zločinnosti Babiše či nemoci prezidenta? Raděj se nauč český pravopis a pak piš svoje slinty. Cituji..Mám pocit, že nám intelektuálové zdegenerovaly...přičemž "intelektuál" je podstatné jméno životné, rodu mužského, tedy ve shodě podmětu s přísudkem může být jedině "zdegenerovali" nikoliv s ypsilonem!!! Mohl jsi si ten pitomej vejžblecht odpustit celej, ty zdegenerovanej intelektuále.

   Smazat
  2. 21:41 když už jste tak náročný k jiným, buďte i k sobě a dbejte na pravopis. Děkuji

   Smazat
  3. Chybí tam čárka? - pro 13. listopadu 2017 2:31

   Smazat
  4. 12:54 slovním rozborem Vám intelektuálové vyjdou jako co, prosím?

   Smazat
 2. Hrabica,co bych za to dal,aby byla fronta na kapra,aby v tuzexu bylo pravé JVC a Superky,a na Libeňáku výběr auťáků,který se dnes platí zlatem,co není,není,ale stačí se odstěhovat kosek na západ,nebo na východ a jedu to dál,tak na co psát ty plky?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A nač píšeš ty svoje zbytečný, úplně stupidní a blbý sračky, ty pravej JVC? Vyber si na Libeňáku auťák a odstěhuj se kosek na západ ty pologramotnej trubče. Obyčejně se lidi, který ovládaj češtinu, stěhujou "kousek" ty kosku. A proč ještě nejsi kousek jinde? Jestli se ti to tady nezamlouvá, tak odprejskni někam, kde jsou tuzexy -proč tady zacláníš? A jestli se ti článek nelíbí, tak do něj nečum a nečti to - pan Hrabica ti to nevnucuje. Vypadni z diskuzí a jdi si raděj číst Ferdu mravence, to bude pro tebe srozumitelnější.

   Smazat
 3. Ja jsem donedavna nasobil socialisticke ceny 10x, coz pri dnesnim "pracovnim boomu" uz je take "pro pametniky" a pocitam, ze bych uz mel zacit nasobit aspon 12x.

  Tak tedy abychom se dopocitali, tak maslo stavalo 10Kcs a bylo vzdycky nejdrazsi polozkou v nakupu potravin a pro srovnani, vejce stavalo ~1.20Kcs/ks. Obcas se daly sehnat "krapky", za 80hal./ks., jen se pry pak musely opatrne nest domu. ;-)
  PS - deda s babickou, meli vzdycky ~10-15ti slepic :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak -v první řadě byste měl používat interpunkční znaménka, aby váš proslov byl srozumitelný. A za druhé se mýlíte, pokud jde o vejce. Byly ve třech jakostech, A, B,C - céčkové vejce stálo šedesát haléřů, áčkové devadesát haléřů. Křapky byly za dvacetník a kupovaly se jen po celých platech, aby se nemusely nosit tak opatrně. A právě na tom slově "křapky" je názorně vidět, jak je potřeba používání interpunkce "Krapky" není nic. Mohly by to být i krupky s překlepem. Co to máte za klávesnici? Jak můžete fungovat s tím, že píšete bez interpunkce, což pak není české a je to příšerné? Raděj bych nepsal nic. A ještě jste měl zmínit vodu - obyčejnou vodu. Ta byla zdražena stokrát. To byste se nedopočítal.

   Smazat
  2. Proto jsem radeji pripsal, ze jsme meli vejce od babicky, protoze tema cenama, jsem si uplne jisty nebyl.
   Klovesnici mam "Sun PC Keyboard" a layout je normalni US - QWERTY a na jinem layoutu, uz se asi psat nenaucim. Jeste pred ~20ti lety, jsem presel z UNIX keyboard layoutu, na ktery jsem byl zvykly, na PC keyboard, ktery zacinal byt tehdy trendy.
   S interpunkci mam odjakziva potize, protoze u vsech mych deti, byla diagnostikovana dysorthografie, takze se da si predpokladat, ze moje potize v hodinach Ceskeho jazyka, mely sve opodstatneni. T.zn. ze pravidla sice znam, ale neumim je pouzivat, proto nikdy nepoznam, ktere vsechny slova, patri do ktere vety v souveti a interpunkci nedelam vzdy dobre.
   Mozna jste myslel diakritiku? Ne, tu nepouzivam. S klavesnici jsem "srostl" :-) na prelomu 70/80tych, kdy jeste pocitace neumely ani verzalky, pripadne kapitalky, kdyz misto systemove konzole, byl pripojeny dalnopis (tty). Lide s dostatecnou slovni zasobou a vzdelanejsi, s tim vetsinou nemaji problem a chapou vyznam textu "on-line" :-) , zaroven se ctenim.
   PS - v tomhle trochu zavidim Nemcum, ze nemeli zadneho "zdatneho reformatora" a ponechali si sprezky, aby mohli psat "cistou" latinkou.

   Smazat
  3. jura 22:28 je člověk s omezeným rozhledem, když neví, že srovnávat ceny po 30ti letech vývoje, který považujeme za „mírový“ s přechodem na „efektivnější“ společenský systém je nesmysl. Krom toho by měl vědět, že kvalita potravin srovnávané cenové kategorie je vesměs problematická, srovnával by standardní spotřební koš a co hlavně, uvědomil by si, že potravinová soběstačnost ČSSR jako důležitý prvek hospodářské i politické bezpečnosti i nezávislosti byla vykoupena nákladným obhospodařováním půdy nízké a často i nejnižší bonity. Pak by si měl přepočítat koeficient pro důchodce, bráno vůči jejich tehdejším a dnešním příjmům, navíc za běhu tehdejší a dnešní inflace i možnosti rentabilního uložení úspor, jako rezervy pro mimořádné potřeby. Pak ještě zbývá porovnat náklady služeb a náklady na zdraví zejména starších osob. Ten „pokrok“, který někteří oslavují, je pro mnohé, ze skutečně širokého pohledu, proklatě drahý.
   Pro přesnost k háčkům a čárkám. Nejde o interpunkci, ale o diakritiku, ryze česky o nabodeníčka. Kdo z Čechů píše bez diakritiky je češtinářský barbar a vesměs rádoby módní blbec z dřevních dob PC nebo jejich „domáctnostních“ variant. I když už tedy, záhy, byl k dispozici kód „Kamenických“ s diakritikou. Stejně tak někteří zastydlí „modernisté“ tvrdí, že pro komunikaci prostřednictvím IT platí za standard tykání, což je za současného stavu techniky blbost.

   Smazat
  4. Nanoname "Anonymní13. listopadu 2017 3:20", myslíš to dobře, jako my i oni všichni. Přesto čtení napsaného, bez útoků na druhého, bývá vhodnější. "jura" píše dobře. I když je škoda, že jen pise.

   Smazat
  5. 12:59 a Jura nám 12. listopadu 2017 23:17 píše: "layout je, jinem layoutu, z UNIX keyboard layoutu, na PC keyboard, tehdy trendy, systemove konzole". To, čím vším jsem od prvních možností psaného textu s promítnutím na nějaké obrazovce, tisku na kde čem včetně zapisovačů popisovat nemá smysl, i kdyby to bylo, což není tak těžké, věrohodně česky. Srostl jsem se vším tím až po dnešní schopnost napsat cokoli s českou diakritikou. Považuji se za jedince s dostatečnou slovní zásobou, přiměřeně vzdělaného, dovolím si ale tvrdit, že český text bez diakritiky znemožňuje techniku rychločtení s důsledkem, že je, těmi kdo si tuto techniku osvojili, častěji ignorován. Z podobných důvodů se v obecných textech vyhýbám cizojazyčným pojmům, když nemám zapotřebí vyvolávat dojem sběhlého praktika v kdejakém oboru. Svým potomkům bych text jaký sepsal Jura zhodnotil krátce: „Svou módní pohodlnost blbě a s machrováním neokecávejte!“

   Smazat
 4. Škoda je, že nemáme jistotu, co se se Sacherovým činem stalo! Zničen nebo ukryt na pozdější dobu? Proč nebyl R. Sacher obviněn, nebo je to na vrub vlády? Tudíž nelegitimní včetně všech dalších? Kde jsou naši investikativci?

  OdpovědětSmazat
 5. Jsem už hodně starý,pamatuji 10 prezidentů,ale stále mě nejde na rozum,že ožívá tzv.retro,,skoro po 30ti letech od převratu se stále vzpomíná jaké to bylo. A nebylo to zase tak strašné jak se presentuje.Vzpomínám na mládí a analogicky si srovnávám dobu po 27 letech od převratu v r.1948 to zn. rok 1975.To nepamatuji, že okolí aní rodiče nevzpomínali na 1 republiku s láskou.Lidé žili optimismem a samozřejmě také na různé věci nadávali.Uvědomme si však, že to ovšem bylo před 42 léty.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vy jste vnímal svého prezidenta už jako miminko? A pamatujete jich deset? Tak to jste vylezl z hrobu -ne? Vzpomínky jsou vždycky jen vzpomínky a žádné "retro". Album fotografií určitě není retro, a pokud je možné srovnání například průměru - řekněme dvacet let do majetkového převratu a dvacet let poté, je možno i konstatovat, co bylo přijatelnější a co už začíná být neslučitelné s normálním životem. Je to srovnání a žádné retro. A s láskou se vzpomíná jen na to, co bylo dobré.

   Smazat
  2. 23:02- jsem poválečné dítě, přesto vědomě pamatuji 8 prezidentů! Uvědomujete si, že stále žijí váleční veteráni, ne jen ti "naši" vojenští, jak by se správně měli jmenovat a tak se oddělit od těch co bojovali za vlast a ne za USA!

   Smazat
  3. Ja jsem se narodil az za Novotneho, takze jich pamatuju jen 6, ale takove orezani svobody, jake nam prinesl "policejni superstat" EU, nebylo ani za nejtuzsi normalizace, zacatkem 70tych let. Dnesni terror predpisu vede k tomu, ze uz pomalu neni mozne nic. Vsechno je totiz svazane takovym mnozstvim predpisu, ktere jsou vzajemne nesplnitelne. Jedine, co je nam dovoleno, tak cpat se junk-food z hypermarketu. Vsichni mi znami, se svyma zvyklosmi zacinaji narazet na tuto uredni sikanu. Priklady? Jeden znamy, napr. rad cestuje obytnym autem a po vikendech jezdi po CR, jen dovolenou traviva mimo CR. Driv byl zvykly proste zajet nekam po lesni ceste a tam zastavit a prespat. Dnes je pokuta, za vjezd na lesni cestu, v radech 10ti-tisicu Kc! Svagr minuly tyden prodal Harleye. Jednak je mu pres 70 a uz zacal premyslet nad tim, kdyby to neubalancoval pri sundavani ze stojanu a 400kg masina, by mu lehla. Hlavne si ale prosel technickou, kdy musel vsechny homologace, ktere delal pred 20ti lety znovu predkladat, protoze H&D proste nerazil na vsechny dily ty E (v kolecku) homologace. Takze napr. ma sice oranzove blinkry, ale neni na nich vylisovane to cislo toho Evropskeho homologacniho protokolu. Ja jsem se 31-leteho Opela - Rekorda, letos uz radeji zbavil, pri predstave, ze s nim budu muset na technickou. Je to silena doba a nejhorsi je, ze ti mladi uz v tomto otroctvi vyrostli, takze uz ani nevi, co to ta svoboda, vlastne je. Proto dnes uz staci jen vytvaret tyhle bubliny kolem masla a vajicek a pod. a stado jde, jako na provazku.

   Smazat
  4. Juro, a to jsme ještě v té "lepší" části světa, kde "švejkovství" udržuje hladinu rozumu v plusu od většiny zemí.

   Smazat
 6. Za vše je třeba poděkovat eu pryč s nimi.

  OdpovědětSmazat
 7. Chce to : " socialisticky pracovat, kapitalisticky žít ". Jedině tak dáme alespoň trochu za uši těm lumpům kapitalistickejm.

  OdpovědětSmazat
 8. Bude hur, neposlouchate Honolulu
  A pak cumite, co jste si u havla vycinkali
  Ja havlovi necinkal

  OdpovědětSmazat
 9. Egon Bondy byl odporný stařík, který dělal díru do hlavy máničkám U Bonaparta a jinde. Protože některé máni byly nevzdělané tak mu to i žrali. Samý bláboly jinde by neprorazil. A ta jeho bába to byla taky klasa.....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rád bych se dozvěděl, na základě znalosti které práce Egona Bondyho jste došel k tomuto hodnocení? Ptám se proto, aych mohl v téměř kterékoli z jeho prací srovnat názor váš a svůj. Přednost bych rád dal něčemu co je blížší filosofii. Dík

   Smazat
 10. Balzarová kecá, měla několikaměsíční dceru v době, kdy tu Forman natáčel a banány byly jako první příkrm pro miminka od věku 4 měsíců. Byly normálně k sehnání, jinak by to přece nemělo smysl je doporučovat. Film natáčel v zimě, byl prý nedostatek sněhu, asi nám ho zakázal Putin. Takže ta fronta mohla být maximálně tak na nějaké mandarínky, i když i ty byly normálně. Nebo ve čtvrtek na knížky, že.

  OdpovědětSmazat
 11. Banány nebyly, pokud si pamatuji, v 60. a na začátku 70. let. Pak už k sehnání byly, stejně jako: levná jabka, hrušky, švestky, meruňky, broskve, blumy, hrozny a nesmím zapomenout na třešně! Opravdu, byla to hrozná doba !!!Máslo za 8 Kč, za stejnou cenu smažený sýr+ brambory v levné hospůdce. Výborný chleba, salámy a jogurt. Tučné mléko. Divím se, že jsme tu děsivou totalitu přečkali!

  OdpovědětSmazat
 12. Prosím, není to s tím nedostatkem másla tak, že ho mají moc na hlavě čeští političtí a mediální sluhové kapitálu?

  OdpovědětSmazat
 13. No,ja som sa narodil za Háchu,takže mňa oblbnuť je prakticky nemožné.

  OdpovědětSmazat
 14. Já za Husáka, ale není to jen o tom.Je třeba se umět dívat okolo sebe, mít zájem, naslouchat starším a pak si utřídit třeba i podle toho názory, nebo je porovnat se svými myšlenkami. A pak, když je člověk opravdu člověk, a ne svině je možné žít dobře.

  OdpovědětSmazat
 15. Socani mají na svých hlavách másla tuny za rozkradené miliardy!Na hlavě ozubené pleše je ho nejvíc!Jen ho nakrájet i s ním!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.