Reklama

čtvrtek 30. listopadu 2017

Nacismus zámku Račice opět tabuizován - Tiskový průšvih ČTK

Jiří Jaroš Nickelli
30.11.2017  ČeskéNárodníListy

Čtenáři Český národních listů si možná vzpomenou na mou stať "Temná nacistická kapitola zámku Račice" (ČNL 22.10.2017 viz Publikace Základní řada). Tím více je zarazí zpráva ČTK v MF Dnes o prodeji a historii račického zámku. Copak nám to utajila ČTK? 
 
Samozřejmě tu kapitolu, která je v Račicích, v regionální i celostátní literatuře a v médiích absolutně tabu již více než půlstoletí! Přece onu éru držení Račic v majetku rodu šlechticů Schoellerů. Ano, správně, těch von Schoellerů, patřících k rakouské magnátské šlechtě. Těch, kteří měli za protektorátu na své brněnské textilce v Židenicích napsáno pod obřím portrétem Hitlera heslo "Wir danken unserem Führer!" ("Děkujeme našemu Vůdci" - pozn.red.NR) Šlechtě, která držela a drží v Rakousku i v Německu obrovské majetky počínaje průmyslovými podniky a konče bankami.

Zatím co ČTK se vyžívá v informacích, že račický zámek koupila společnost e-Finance za 27 milionů od Jihomoravského kraje, a že tam společnost vybuduje luxusní residenci s multifunkčním sportovištěm a bazény, v části věnované historii zámku najdeme pouze informace o původním gotickém hradě, přebudovaném za renesance a za empíru na zámek. Ještě se dozvíme, že "před druhou světovou válkou" byl sídlem generálního štábu československé armády, ale více nic.

Zejména se nedozvíme,že důvodem umístění generálního štábu byla všeobecná mobilisace čs.armády proti Hitlerovi, a že špioni - zámečtí nacisté! ze služebnictva nacisty von Schoellera, jenž v té době dlel ve Vídni u nepřítele státu v hitlerovské Ostmarce - podali tajnou zprávu nacistům v říši. A říšští nacisté připravili letku u Kottingbrunnu, aby bombardovala zámek a Račice srovnala se zemí. To ovšem ČTK neví - a snad ani nechce vědět.

Stejně jako to, že majitel von Schoeller starší byl kutý nacista, vyznamenaný Hitlerem za hospodářské vedení Ostmarky čili okupovaného Rakouska, jenž doprovázel Hitlera i do Benátek za Mussolinim. A že jeho syn Philipp von Schoeller byl oficírem Waffen SS wehrmachtu a byl za služby nacistům vyznamenán množstvím medailí reichu i ustašovského státu. A jen z tohoto důvodu nebyla žádána restituce zámku, jako tomu naopak bylo u Schoellerovy manželky, dcery knížete Salma, která se dodnes pere se státem o Rájec a tamní majetky. Toto je ten pravý důvod tabuisace rodu Schoellerů, anebo něco jiného?

ČTK se takto vpravila opět do role vynikajícího censora dokonce doložené i historie račického zámku. A tím se dostala do pozice nelogického zpravodaje. Neosvětlila, proč měla zámek v minulosti prostějovská textilka jako rekreační středisko.

Zámek totiž nezabrali bolševici, jak to vyvolává dojem ze zkreslené a torzovité zprávy ČTK. Zámek vyvlastnila Benešova republika pro nacismus podle dekretů presidenta Budovatele a Národního shromáždění vyhláškou vyvěšenou na ONV ve Vyškově již v květnu 1945.

A ta se dodnes zachovala v archivu ve Slavkově u Brna... Stejně jako se zachoval rukopis popisující celou temnou nacistickou kapitolu račického zámku, uložený v museu Vyškovska. (Celé historii nacismu v Račicích jsem se mimo jiné věnoval ve své knize Umlčená Osvětim). Von Schoeller senior byl vysoký nacista a za služby říši dostal i arizovaný židovský majetek rodiny rytíře Gomperze z Vyškova. Ovšem mladý důstojník von Schoeller nikdy nebyl denacifikován, to již dávno zjistil například brněnský genealog dr. Stehlík v práci z roku 2003. Ani tuto informaci ČTK nezná...

Naopak Schoeller jun. byl ještě vyznamenáván Spolkovou republikou Německa - na rozdíl od otce, který strávil v Rakousku dva roky ve vazbě za nacismus. Rakousko se denacifikaci nikdy moc nevěnovalo, jak zjistil již badatel, blahoslavený Simon Wiesenthal, anebo historik E.B.Bukey. Ani toto zjevně ČTK nezná, a proto její torzo informací o novější historii račického zámku jen ohlupuje čtenáře. Žádný div. Psát o nacistické historii, která se dotýká současných tzv.restituentů, se jaksi nehodí, není-liž pravda, vyznavači politické pseudokorektnosti? Ovšem ani ČTK nemůže spoléhat na nekonečné utajování temných skvrn nacistické historie zámku Račice.

MF Dnes 28.11.2017, str.15 Račický zámek přestaví na wellness hotel. Za sto milionů.
Dr. Jiří Jaroš Nickelli,
Historicko dokumentační komise ČSBS Boskovice

35 komentářů :

 1. Jo za chvilku by postavily adolfovi pomník a sloužily tryznu za 6 armádu.

  OdpovědětSmazat
 2. Pokud by to bylo naopak a ČT by nám podávala pravdivé informace, bylo by to na zamyšlení, copak to ti presstituti a mediální kurvičky vyvádějí, že najednou nelžou. Překrucování historie je na denním pořádku. Například prý Plzeň osvobodili Američané, ve skutečnosti se o osvobození zasloužili sami Plzeňáci a hodně jich to zaplatilo životem. Při náletch taky umírali, ale po náletech Amíků, kteří chtěli zlikvidovat plzeňský průmysl. Amíkům teď budou v Plzni nahonem stavět nějaký nový pomník a budou se glorifikovat do nekonečna a ti mrtví Plzenáci? Na ty si sotva někdo vzpomene.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 21:35 ach ta Plzeň. Taková Francie by měla USA už dàvno žalovat u mezinárodního soudu,že spojenci při válčení proti němcům přivodili smrt mnoha tisícům Frantíků.Že byla vàlka? No a co. Příště by mohla půlka Evropy žalovat Rusko,že v WWII bylo zmařeno mnoho civilních životů při osvobození od fašismu

   Smazat
  2. 7:35 Takže ji neosvobodily USA a taky je pravda že do 5. května 45 tu byl klid, než antievropští živlové vybudili to tzv. Pražské květnové povstání, ono absurdní divadlo, které si vyžádalo několik tisíc zmařených lidských životů. Zbabělá pražská chátra, která celou dobu využívala veškeré výhody Protektorátu a ještě navíc všemožně šmelila a okrádala vlastní spoluobčany, v sobě najednou objevila „statečnost“ a začala přepadat německé vojáky v ulicích, rabovat byty německých civilistů, rozbíjet výlohy, pálit knihy a vlajky, zamazávat německé nápisy, stavět nesmyslné takzvané barikády a páchat nejhorší zvěrstva na ženách, dětech i starcích ... tito „hrdinové“ dokonce pronikli i do rozhlasu, povraždili tam stráže, a když byly povolány posily, začal český hlasatel zoufale vykřikovat do mikrofonu, aby každý přišel na pomoc, neboť „esesáci vraždí české lidi“. Ano, byli to právě oni, kdo vyzýval slušné české lidi, aby napadali německé vojáky a civilisty! Přitom bylo více než jasné, že německá armáda si chce již zajistit pouze volný průchod na Západ, aby nepadla do rukou krvelačných mongoloidních hord zvaných Rudá armáda. Bohužel v konečném důsledku to takový velký rozdíl nebyl, protože několik let po válce vyšlo najevo, že v amerických zajateckých táborech našlo smrt přes milion německých vojáků.

   Smazat
  3. 10,06
   To máš z pamětí udavače Havla nebo tvýho zheblýho fotra z SA od teplomilnýho Röhma?.-)

   Smazat
  4. 10:06 - uráží vlastence, kteří v květnu 45 povstali na celém území Čech. Nešlo jen o Prahu, povstání bylo ve všech větších českých městech. Plzeň se skutečně osvobodila sama, pak přišli američtí okupanti (gen.Patton) a nově vzniklé české samosprávné orgány, které se přihlásily k legitimní české vládě a k prezidentu Benešovi zakázali! Kam vkročí noha amerického vojáka, končí demokracie a začíná hra na demokracii. Psát o armádě, která nás osvobodila z genocidní okupace, na jejímž konci měla být likvidace celého českého národa, jako o "krvelačných mongoloidních hordách" může jen nemyslící prase a lidský odpad.

   Smazat
  5. 10:06 Takové hajzly zavřít do lochu a nechat makat v dolech. Můj táta tuhle zem osvobozoval od těch tvých německých vrahů. Běž něco takového vykládat lidem co to přežily např Lidice. Zmetku kolaborantský nejsi náhodou syn moravce?

   Smazat
  6. Pane Dvořák, nikdy jsem neslyšel, že západočeský kraj se osvobodil sám ob okupační armády (až snad po roce 89) teda němců. Jste lhář a demagog, navíc i překrucujete fakta. Píšete,, o US okupantech,, jenže skuteční okupanti tady byli víc jak 20let. Hamba vám a doufám, že vám to nějaký Plzeňák dokáže vysvětlit

   Smazat
  7. Město Plzeň (pletete si město a kraj, asi úmyslně, abyste mohl panu Dvořákovi nadávat) se od Němců osvobodili Škodováci a lidé si ustavili i Národní výbory, orgány legitimní československé vlády. Američané tyhle orgány samosprávy rozehnali a zakázali. Chovali se jako okupanti a ne jako osvoboditelé! A nepleťte si okupanty a ukupanty - Němci, Američané a Sověti byli v naší zemi okupanty de jure i de facto. Pravda Sověti 2x (květen - září 1945 a srpen 1968 až do léta 1991). Ale to zase motáte jablka s hruškami, jak je vaším notorickým zvytkem, že?!

   Smazat
  8. Nenávistnému hlupákovi 13:17:

   Citát:5. května se skupina českých povstalců kolem tzv. Národního výboru odhodlala vystoupit proti okupační moci – již brzy ráno vyšli do ulic a začali ničit nacistické symboly. Jejich hlavním cílem bylo zmocnit se vysílače letových zpráv a rušičky vysílání z Londýna – vysílač byl dobyt krátce po poledni a takto znělo první svobodné hlášení: „Hovoří Plzeň, svobodná Plzeň hovoří. Voláme Vás, občané města Plzně a celých západních Čech. Oznamujeme Vám, že jsme se zbavili nadvlády Němců a jsme svobodni.“ Následovalo obsazení plzeňské radnice davem lidí a vyjednávání představitelů Národního výboru s nacistickým starostou o mírumilovném převzetí moci nad Plzní do českých rukou a odzbrojení německých jednotek. Zástupci Národního výboru ve svým vyjednávání použili lest, když informovali nacistické pohlaváry o údajných dvaceti tisících, dobře vyzbrojených, povstalcích ....
   Zdroj:
   http://www.svornost.com/kalendarium-6-kvetna-1945-osvobozeni-plzne-americany/
   "Hamba vám a doufám, že vám to nějaký Plzeňák dokáže vysvětlit" - si říkejte denně 100x sám sobě před zrcadlem.

   Smazat
  9. A ještě dobový dokument o chování amerických okupantů v Plzni:

   https://www.aliancens.cz/single-post/2016/05/10/Co-se-taj%C3%AD-Ameri%C4%8Dan%C3%A9-v-Plzni-1945

   Než příště začnete nadávat, raději si něco nastudujte. Nebudete za tak velkého pitomu, jako dnes.

   Smazat
  10. Jasně Prahu také neosvobodila Rudá arnáda, ikdyž Vlasovci byli také Rusové. Řekni ty MUDrlante jak by Plzeň, co se sama osvobodila odolala něm. armádě, která táhla na západ, co? Rusové byli někde u Berlína a US armáda v Aši. Díky tehdejší politice existovala demarkační linie ale o tom si přečti někde jinde.

   Smazat
  11. 15:15 - Proč vstupujete do diskuze, aniž byste si přečetl, co je již napsáno a uveřejněno výše? Proč ze sebe děláte většího troubu, než jste?

   Smazat
  12. V Plzni postavili pomník osvoboditeli. Generál Patton se stal modlou. Psychicky labilní fašista, který se vyžíval mlácením vojáků v nemocnicích, kde na ně řval, fackoval je a všichni pro něj byli simulanti. V boji mu bylo jedno, kolik padne vojáků.Vrcholem jeho kariéry bylo, že vypracoval plán znovu ozbrojit zajaté esesáky a spolu s nimi ovládnout evropu.

   Smazat
 3. Ano, pohrobci německého nacismu mají v současné banánové kolonii své stoupence na nejvyšších místech, i v novinářské bandě. Proto Lidovci svými nejvyššími zástupci holdovali nedávno svým "milým krajanům ".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jen vzpomente ,jak se Havel ze vseho nejdriv bezel omlouvat Nemcum za prikori spachana ceskym narodem .Totez Schwarzenberg.Fujtajbl

   Smazat
  2. kdo z vas či vašich rodiču přatele se mohl houpat na kolenouch řišskeho prtektora- jen vyvoleni sourry nadlidi

   Smazat
  3. 7,57
   Jen udavač,vochlasta,donašeč,bonzák,netáhlo,zmrd,milovník ussáckejch okupantů....Venzl flanděra Havel!!!!!!

   Smazat
  4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  7. 13,06
   Zmlkni hňupe!

   Smazat
  8. To je keců, jak novodobá tkzv. demokracie zavádí cenzůru. Na NR jsou školení udavači a cenzoři ještě od dob Husáka a přisluhovačům těchto struktur to nevadí. Dvořák a spol jsou zrádci národa, protože ty samé praktiky pokřivené kremelskou lží jsou u nás známé od roku 1948.Co VY vyčítáte Havlistům? Jak lžou a podvádí? Vždyť to samé děláte do dnešního dne a to už 70 let jenom tady v tomto státě

   Smazat
  9. Nadávající hulváty a prostoduché blbce vašeho typu budu mazat, kdykoli na ně narazím. Toto je privátní web, na kterém diskutují slušní lidé a ne nevychovaní a ulhaní idioti jako vy.

   Smazat
  10. Pane Dvořáku a, že nemažete i taková numera jako (10:09 a 7:57). To není hulvát a blbec? Když si myslíte, že ne, tak jste idiot sám. Čí je tento privátní web? Váš, anebo Vašeho chlebodárce. Jste tak čitelný, že to mlátí o zem.

   Smazat
  11. 15:37
   Ta to vy uASSacky volotrci jste dokonalost a pravdomluvnost sama,vid ty minusovy number?!!!

   Smazat
  12. 15:37 Když se vám tu nelíbí tak sem nelezte běžte jsi na pravdoláskařský web a nám dejte pokoj provokatéři.

   Smazat
 4. EU je ctvrta rise a vede ji Adolfa Merkel

  OdpovědětSmazat
 5. Je mi blivno z našich taky spoluobčanů. Lež a zaprodanost zemi vládne.

  OdpovědětSmazat
 6. vstanou noví bojovnící ????

  OdpovědětSmazat
 7. 21:46 bohužel je to tak. Jenom slepý nevidí, že v celé Evropě (a nejenom na Ukrajině) už zase ožívá nacizmus. Je velmi smutné, že denacifikace po druhé světové válce neproběhla v západní Evropě, dokonce ani v západním Německu (jenom ve východním), ale ani na východě Evropy třeba ani v Rumunsku, Polsku a v pobaltských státech!!! Výsledky jsou už vidět, že?

  OdpovědětSmazat
 8. ČTK není cenzorem jen zdaleka v této kauze. Funguje tam perfektní cenzura jako všude jinde. Bohužel.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Osobně jsem byl svědkem, že ČTK stejně jako publicistické redakce ČT cenzurovaly i protestní vyjádření a stanoviska známých osobností v kauze tzv. "církevních restitucí". Svorně propagandisticky podpořily okradení české společnosti a dodnes v tom pokračují.

   Smazat
 9. Dvořáku vy jste byl tím svědkem i před rokem 89, když vám pracujici lid dal peníze na VAŠE jistě pravdivé dokumentární skvosty.

  OdpovědětSmazat
 10. 15:59 zajisté jste tyto "jistě pravdivé dokumentární skvosty", alespoň jejich podstatnou část prošel a porovnal je s odpovídající realitou, aby vaše poštívání nemělo podobnou úroveň, jakou má redakční práce ČT, ČRo a větší části tiskovin. Pokud ne, řadíte se mezi ubohé, nefér propagandisty.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.