Reklama

úterý 7. listopadu 2017

Návrat ruských vojáků na Kubu a do Vietnamu? Z Rady federace znějí hlasy pro...

Napsal/přeložil: Geo
7.11. 2017   Eurasia24
Rusko by se mělo v současné napjaté situaci zabývat otázkou opětovného umístění svých vojenských základen na Kubu a do Vietnamu. Diskuse o tomto možném kroku jako reakci na agresivní kroky Spojených států se vede na půdě Rady federace, horní komory ruského parlamentu. Předseda výboru Rady federace pro obranu a bezpečnost Viktor Bondarev se domnívá, že ruská vojenská základna na Kubě by na pozadí rostoucí agresivity ze strany Spojených států „odpovídala zájmům mezinárodní bezpečnosti“.


Bondarev zdůraznil, že s případným umístěním ruské základny na Kubě musí souhlasit Havana.
Současně poznamenal, že Rusko by mělo také zvážit – při svolení tamních orgánů – umístění vojenské základny ve Vietnamu.
Podle ruského politika a bývalého velitele letectva „zesílení napětí ve světě, otevřené vměšování do vnitřních věcí zemí – historických partnerů Ruska – nevylučuje náš (ruský) návrat do Latinské Ameriky.“

Dříve přitom první místopředseda výboru pro mezinárodní záležitosti Rady federace Vladimir Džabarov uvedl, že otázka umístění ruské vojenské základny na Kubě může vyprovokovat další zostření vztahů mezi Moskvou a Washingtonem a stát se příčinou „vzniku druhé Karibské krize“.

Sovětský svaz přitom od šedesátých, resp. sedmdesátých let minulého století disponoval základnami jak na Kubě, tak ve Vietnamu.

V roce 1962 postavil výzvědnou základnu Lourdes nedaleko Havany. Základna, která sloužila především sovětským zpravodajským službám, byla umístěna do blízkosti území Spojených států a působilo na ní až patnáct set operativců, techniků a dalšího bezpečnostního personálu. Po rozpadu Sovětského svazu ale ruské orgány rozhodly o jejím uzavření, k čemuž došlo v roce 2001.

Ve Vietnamu SSSR od roku 1979 využíval základnu Cam Ranh, a to nejen k výzvědné činnosti ve vojensky velmi aktivní oblasti Jihočínského moře, ale především k technické a logistické podpoře sovětských námořních sil včetně flotily jaderných ponorek působících v oblasti.

Na základně Cam Ranh byly také umístěny sovětské bojové letouny a sloužilo na ní až pět tisíc vojáků. Rusko jako nástupnický stát SSSR základnu opustilo v roce 2004, po uplynutí pětadvaceti let platnosti mezistátní dohody o užívání základny.

Geo, Eurasia24.cz

14 komentářů :

 1. Emeritní plukovník v.v.7. listopadu 2017 16:09

  Správně, molodci! Na hrubý pytel hrubá záplata. Třeba po zásluze zakroutit krk té USAcké váleční špině!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jsem pro,valecni stvaci a zidi z ussa na ktere Adolf nedosahl at jdou k certu....

   Smazat
  2. Tu židy si nech od cesty, blbe!

   Smazat
 2. Myslím, že je to jen prohlášení, bez aktuálního cíle základny obnovit. Jen varování, že doba nastavování druhé tváře je u konce a začne, respektive může začít očko za očko. RF určitě není na těchto základnách při své obraně závislá.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jsou to důležité opěrné body, chce-li Rusko používat své námořní a letecké síly k odstrašení.

   USA dnes koketují s Vietnamem proti Číně. Tohle by mohlo Vietnam pojistit pro blog spolu s Čínou.

   Nikaragua má spolu s Čínou v plánu stavět konkurenční průplav Panamskému. Vojenská přítomnost Ruska a Číny v Karibiku by pojistila svobodnou plavbu jejich lodí a lodí spojenců, bez ohledu na případná embarga ze strany ušáků.

   Určitě vás napadne ještě mnoho dalších důvodů - např. Venezuela a její protiamerická pozice.
   Jižní Amerika se emancipuje od amerického vlivu a přítomnost ruské a čínské floty a letectva mohou proces podpořit. vd

   Smazat
  2. Ale ano, určitě je to důležité, nicmně jsem stále přesvědčen, že je to spíš verbální hrozba, náznak možností. Vojenská základna v tak daleké cizině a při nepříteli, který neuznává žádnou morálku je prostě dost nebezpečné. Jsem si jist, že to všechno co píšete mají vyřešené. Jižní Amerika je zadní dvorek US a jestliže jsou jinde téměř všehoschopní a žádná lumpárna jim není cizí, tak na svém dvorku jim prostě půjde pěna vod huby. Falešná vlajka se jejich historií vine jako červená nit. Prostě - mezi potřebností a rizikem je tady asi třeba vážit na lékárenských vahách a to Rus umí. Určitě by nemluvili o tom, co chtějí, ale spíše o tom, co by mohli, kdyby chtěli. O tom co chtějí podle mne moc nemluví, respektive muví tehdy, když to mají a navíc, když se jim to hodí. Myslí několik kroků dopředu. Nejsou hloupí. No, a tak jde tak trochu o mediální prostor. On se při tom každý dost zamyslí, kdo je agresor a kam by to mohlo dojít. Připomínka "Karibské krize" do toho naprosto zapadá.

   Smazat
 3. OSN, v čele jejíhož výboru pro lidská práva stojí Saudská Arábie, hodnotí stav lidských práv v Česku. Ano vše se musí zlepšovat, ale jak může instituce, která schválí kandidaturu takové země jako je SA, vůbec něco hovořit o lidských právech. Muslimský stát. který šikanuje, mučí a vraždí kohokoliv, vede OSN v boji za lidská práva. Jaroslave Hašku a Karle Čapku, moc nám tady chybíš. Karel z Plzně

  OdpovědětSmazat
 4. Ussacký agresoři rozumí jedině síle!!!!

  OdpovědětSmazat
 5. A to nejméně....okolo USA musí být alespoň pět ruských základen.....nejlépe rovnou v Mexiku a rovnou na Aljašce.....vsadil bych se,že už tam ruské základny jsou,samozřejmě to rusům umožní všechny státy světa,protože těch amíků už mají plné zuby.....

  OdpovědětSmazat
 6. Není nad to, mít ty kurvy pindostánské na dohled. Než se vzapamatují, mají to tam hozené!!!! Kéž by se ppovedlo!!!

  OdpovědětSmazat
 7. Rusko a Čina by mněli pomoci Venezuele!

  OdpovědětSmazat
 8. Ta nekonečná nenažranost JUSEJ je zničí sama. Tak jako nás přivedla tam kde jsme. Nic netrvá věčně a HDP také neporoste do nebe. Moudrý člověk hledí omezovat své potřeby a hlupák nemá nikdy dost.

  OdpovědětSmazat
 9. Hloupost RF si musí bránit svou zem, nikoli drancovat svůj rozpočet na vzdálené vojenské základny. To je přesně to, na co dnes dochází US federální rozpočet, a to tak rychle, že to ani oficiální statistiky nejsou schopny zachytit. Nejlepší pomoc pro tonoucího je sám tonoucí, pokud má o svou záchranu skutečný zájem.

  OdpovědětSmazat
 10. Jo dobře dělá Rusko dá sežrat usa vlastní politiku.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.