Reklama

pátek 24. listopadu 2017

Nejsme ani svobodní

Petar Volgin
24.11.2017  zdroj

Bulharský publicista Petar Volgin se zamýšlí nad kvalitou svobody, kterou jsem získali za posledních 28 let. Na adresu vládnoucích elit říká: „Chudoba obyvatelstva jim vyhovuje. A udělají všechno možné, aby to tak zůstalo. Protože chudoba nedovoluje myslet. Ani klást odpor.“

Před 28 lety jsme měli ohromná očekávání, dostali hromady slibů, tenkrát na počátku „Přechodu k demokracii“. Tehdy jsme doopravdy věřili, že se na nás vylije roh hojnosti. A vylil. Ale jen na některé. Při rozdávání pokladů byla většina čekajících propuštěna. Jen si nestěžujte, hulákají teď na nás vítězové „Přechodu“. Máte přece to nejcennější, pokračují, máte svobodu, můžete si říkat, co chcete, dělat si, co se vám zlíbí, cestovat, takže nemáte důvody k nespokojenosti. Ano, jestli se svobodou chápe, že můžete psát na Facebook nebo přepínat kanály televizoru, je to tak, jsme svobodní. Ale to je velmi nicotná svoboda. Pro nás je však zásadní jiná otázka – můžou být svobodní chudí lidé? Nemyslím, že bychom se měli držet klišé, že svoboda je stav ducha a nezávisí na materiálních okolnostech. To jsou opravdu pitomosti. A s klidem můžete nazývat pitomcem každého, kdo vám něco takového vykládá, bez ohledu na to kolik titulů má před a za jménem.

Není možné být zároveň chudý, zároveň svobodný. V nejlepším případě, můžete mít v této situaci iluzi svobody. Když jste chudí, nemůžete nic. Jediné, na co vám stačí rozum, je přežití. Jeden z důvodů, proč nás drží na hranici existenčního minima je přesně tento – snaha, abychom zůstali nesvobodní. Jedině tak se cítí být elita v bezpečí. Ti, kteří by po nich mohli chtít skládat účty, nemají možnost to udělat. Musí makat, aby zůstali několik centimetrů nad hladinou. Za těchto podmínek nejde myslet na revoluci, nelze se snažit změnit status quo.

Postpřechodové elity tomu rozumí. Chudoba obyvatelstva jim vyhovuje. A udělají všechno možné, aby to tak zůstalo. Protože chudoba nedovoluje myslet. Ani klást odpor. Myšlení a revolta jsou dvě základní kvality svobodného člověka. Jestli nejsou, pak žádnou svobodu nemáme. Máme jen iluzi svobody, kterou nám pracně nutí celých těch 28 let. Stejným způsobem nám řvou do uší o „nutné civilizační volbě“ a „světlé euroatlantické budoucnosti“. Jestli bylo něčeho za tu dobu dostatek, pak to byly smyslu zbavené fráze. Čím jsou tyto hesla dutější, tím více jsou prohlašovány za svaté. Máme nyní i pěstitele nového vládnoucího liberálního new-speaku, kteří bedlivě sledují, aby ho nikdo nenarušoval. Nikdo nesmí říkat věci, které by byly v nesouladu se statusem quo. Každý, kdo si dovolí podobný hřích, bývá trestán. A ať mi teď někdo řekne, zda jsme svobodní.

Přeložil: Michail Stavrev

25 komentářů :

 1. Závidím. Závidím, jak dokázal pisatel nádherně popsat můj pocit. A předpokládám, že i pocit většiny chudých svobodných.

  OdpovědětSmazat
 2. Ani snad nemůžeme říkat, co chceme. Babiš sepsal a vydal KNIHU KDYŽ SPÍM, TAK SNÍM. No a teď dostal od jakéhosi DOHLEDOVÉHO ÚŘADU pokutu. Co to je prosím za úřad? To je Cenzorský úřad? A nikdo neví, jak současná STB přímo, nebo přes své konfidenty nás má již zaznamenané ve svém registru. Proto se zajímejte občané více o lidi, kteří vás práskají fízlům dnes, než za socíku! A že jich zase je na nové Cibulkovy seznamy, to si pište.

  OdpovědětSmazat
 3. Dobrý a pravdivý článek naprostý souhlas.

  OdpovědětSmazat
 4. Někteří z nás nejsou chudí a přesto nejsou svobodní. Mám několik kamarádů, kteří mají na účtě v bance několik milionů a přesto žijí jako chudáčci, jako malí Harpagončíci. Nikdy nikde nebyli, chodí nakupovat jen ty nejlevnější potraviny s prošlým datumem, v hospodě přepočítávaji drobné za dvě piva a třesou se jim ruce, když by měli dát jednu korunu spropitného. Nevím, jestli se tak narodili nebo je to tlak toho systému na psychiku. Možná je na vině ten strach ze všeho kolem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ti, kteří jsou bohatí a tvrdí, že nejsou svobodní JSOU NESKONALE BLBÍ. Jestli se tak narodili, tak to je už diagnoza částečné nebo úplné DEBILITY a s tím by seměli léčit.

   Smazat
 5. to 10:19
  Ty o kterých tady píšete jsou otroci mamonu, dobře jim tak. Byla to jejich volba.Klidně bych jim ještě přitížil a navalil na ně další balvany strachu a nejistoty.

  OdpovědětSmazat
 6. Nepodceňoval bych chudobu a chudé. I chudý může být charakrter a inteligentní člověk, třeba ne tolik vzdělaný, protože na to samozřejmě nemá.Dle mého názoru udržovat lidi v chudobě jen proto aby byli poslušní je zavádějící. Ono být bohatý, vzdělaný ještě není znakem vysokého IQ dotyčného. Z jakých kruhů se mnohdy rekrutovali některé největší mozky lidstva? Kolik chudých se svým vlastním přičiněním a pílí dostalo svými revolučními myšlenkami před ty bohaté? Můj závěr je, že chudý neznamená v žádném případě být blbý a tím ovladatelný. A ještě jedno, že chudoba omezuje svobodu a že chudoba nedovoluje myslet? Promiňte ale to může napsat jen pitomec a nebo Bulhar. M.R.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. M.R.-chudoba dělá lidi závislé na moci a s menší možností vzdělání, tedy být jen "v podhradí". O tom píše "Bulhar". Tak dokažte opak, ať tím pitomcem nejste nakonec sám.

   Smazat
  2. Vy jste to vzal ale zhurta, místo pitomce a Bulhara to klidně může napsat Čech, American, Žid, Muslim atd......
   a to , že " chudoba " nedovoluje myslet jste právě dokázal, vašnosti

   Smazat
  3. 12,38 - máte pravdu, jestli je člověk čestný a charakterní nesouvisí vůbec s majetkem a bohatstvím, ale to by platilo za situace, když by vše ostatní bylo v pořádku. Tady nyní zapomínáte na jednu věc, a to, že vládnoucí mašinerii jde o to udělat lidi ne plánovitě chudé, ale TOTÁLNĚ ZÁVISLÉ - a závislý člověk může být i bohatý, naopak jich je hodně, kterým režim dal nezaslouženě výhody, majetky a oni se bojí a jsou vydíratelní a budou za ně kopat až do zblbnutí, navíc rozvrácený systém vzdělávání, útoky na rodinu a výchovu ... cílem je člověk totálně omezený ve všech směrech svého rozvoje, nikoliv jen majetkově. Prostě otrok, dobrovolně nebo násilím, to jim je jedno.

   Smazat
  4. 13:53 přesně tak, to je fundamentální. Věci zašli v tomto ohledu příliš daleko. Myslím, že se blíží doba, kdy toto bude hlavní téma. Lidé se budou moci zcela odříznout od řady věcí, na kterých jsou závislí (elektrika od čezu, česnek z číny :-) apod.), a bude to velkolepé. Vidím to optimisticky, a bude to myslím opravdu brutální.

   Smazat
  5. 13.08 o menší možnosti vzdělání pro chudé píši, nebo ne? Čím jsou bezdomovci závislí na moci? A píši, že chudoba dovoluje myslet (je to z otazníkem 13.14 čtěte pozorně) a neovlivňuje inteligenci a opakuji, že vědomosti a tituly ještě nejsou znakem inteligence jednotlivce. Uvádím příklady prof Putna, JUDr. Benda...Ale to jemožná ten můj přiblblý pohled člověka, který není zrovna chudý a se svým odlišným názorem, než tím, který bych měl s vámi zastávat, bych se neměl do této problematiky motat. Proto se omlovám, Bulhar má pravdu. M.R.

   Smazat
  6. M.R.-pokud se budeme bavit o jednotlivcích(o lidech), máte pravdu Vy. V systémové chudobě má pravdu "Bulhar".

   Smazat
  7. 13.53 Vážený pane, souhlasím s vámi. Omezená vzdělanost, udělat z lidí pitomce, tupé nemyslící stádo se nemusí bezpodmínečně týkat jen chudých. Podívejte se co se dnes dělá s dětmi všech skupin společnosti.Jak jsou vychováváni, bez vlastního tzv. světonázoru názoru, bez logiky uvažování. V tomto případě bych opravdu nerozlišoval mezi chudými a bohatými.

   Smazat
  8. PS.- bezdomovci jsou produktem systému(nepoužitelným odpadem, který systém nehodlá léčit).

   Smazat
 7. Ke svobodě se člověk rozhoduje sám, je to věc jeho rozhodnutí, zda bude nebo nebude svobodný. Proč by to mělo být klišé? Jiná věc je, že si lidé myslí, že jsou svobodní, ale jsou přitom otroky (v řadě případů ně někoho jiného, ale něčeho). I otrok, který poznal, že je otrokem, se stává svobodným. Lidé si dnes asi povětšinou myslí, že svobodní jsou. Až jim někdo řekne, že nejsou tak asi zase bude nějaká revoluce. To ale není dobrá cesta, lepší bude, když si to každý pěkně srovná ve své hlavě sám.

  OdpovědětSmazat
 8. Magor Jirous byl svobodný i za socialismu - vytvořil si vlastní svobodný svět a v něm se pohyboval. To ale umí málokdo. Ten, kdo musí v 6:00 být v práci, aby nakrmil rodinu, dovolenou si může vzít jen podle kalendáře nadřízeného, je nesvobodný i kdyby si mohl říkat, co chtěl.

  OdpovědětSmazat
 9. Vážení diskutující, připomínám, že svoboda jednotlivců a svoboda územních celků jsou nezbytnými podmínkami k realizaci demokracie. Ani jedna z uvedených svobod není přítomna, takže kdo tvrdí, že u nás svoboda a demokracii je, je mírně řečeno slabý duchem.

  Štefan

  OdpovědětSmazat
 10. Chudoba je natolik omezující , že předem vylučuje se svobodou se potkat. Kdo to nezažil , nemá ponětí , jak moc je veškeré člověčenství chudobou omezováno ! A právě pro ta omezení nás vládci ZLA udržují tak tak nad vodou. S plnými držkami "svobody a demokracie" nastolují vlastizrádní popřevraťáci absolutní totalitu ! Ne takovou , jakou jsme znali do převratu , ale opravdovou , neskutečně zlou a pekelnou ! Avšak nasazení panovníci z nás mají strach , protože sami dobře ví , že i chudý otrok může situaci zvrátit nejenom sobě , ale i jim , pokud ho vládci ZLA doženou na okraj propasti. A to se poslední dobou nejenom v Havlově , v USA a především v celé EU děje !!! Panovníci , vlastizrádci a zrůdy peklu sloužící , poslední dobou balancujete na hraně !

  OdpovědětSmazat
 11. Chudoba obyvatelstva jim vyhovuje. A udělají všechno možné, aby to tak zůstalo. Protože chudoba nedovoluje myslet. Ani klást odpor.“
  - Dovolím si odporovať základnej premise článku!
  Keby to tak bolo, neexistovali by povstania otrokov, nevoľnícke vzbury, buržoázne revolúcie, ani socialistické.... ak by tá veta vyššie platila!
  .
  Problém nie je chudoba, tá mocným vyhovuje! - Oni sa ale musia starať o to, aby nenastala EXTRÉMNA chudoba. - Teda chvíľa, keď už ľudia nemajú čo stratiť, iba život a aj ten nestojí za veľa.
  - Takže chudoba nezabraňuje povstať, či myslieť, ale iba obmedzuje schopnosť to použiť, pretože drvivú časť života človek musí obetovať "boju" o kúsok chleba a miesto na spanie.
  .
  Takže, keďže sa tu v Európe naozaj nemáme až tak zle v porovnaní s väčšinou Sveta, nečakajte tu masívne boje a revolúcie. - Môžu nastať, ale až keď sa kocky domina pohnú kdesi inde a zvrhnú aj u nás starý poriadok.
  .
  Človek nebude bojovať na život a na smrť, pokiaľ má čo stratiť, kým má akú takú nádej, že jeho deti budú žiť o trošku lepšie ako on.
  ... až raz nastane situácia, že nebude čo stratiť - uvidíte tie povstania a revolúcie, až vás bude v noci mátať. Ale do vtedy....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. četl jsem pozorně článek "bulhára"(já si to mužu dovolit jsem taky bulhar) a váš komentář ,pořad mi s toho vychází že máte stejní názor,akorát vy jste vy jste rozebral i následky -mimochodem není zas tak daleko doba kdy ve světe zavládne strach a hlad ,až jednou začne byt hlad větší než strach strach nechtěl bych byt "elita"

   Smazat
  2. Žorži, když už to dojde tak daleko, skutečná elita, která za to může je "nedosažitelná" zlobě lidu, naopak to odnesou nejbližší zástupné oběti.

   Smazat
 12. Petar Volgin to napsal skvele.Bez dlouhych kecú ,presne vystihl realitu .Jak krásne přečist si neco tak výstižneho.Úžasné ,díky .

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.