Reklama

středa 8. listopadu 2017

Německo zformulovalo negativní scénář pro Brusel: EU má blízko ke krachu. Bundeswehr nevylučuje, že do 20 let dojde k rozpadu EU


8. 11. 2017 zdroj a zdroj
Analytici na Ministerstvu obrany Německa nevylučují rozpad Evropské unie a úplnou reorganizaci stávajícího světového řádu. Svědčí o tom zpráva "Strategická prognóza - 2040", která byla k dispozici novinářům listu Der Spiegel. Ve 102-stránkovém dokumentu experti Bundeswehru vyložili několik scénářů událostí na mezinárodní scéně v příštích 20 letech. Pro EU a Německo nejnegativnější scénář předpokládá "četné konflikty" na pozadí několika desetiletí politické a ekonomické nestability.


"Rozšiřování EU se zastavilo, stále více států společenství opouští ... Evropa ztratila své globální konkurenční výhody. Stále neuspořádanější, chaotický, konflikty trýzněný svět zcela mění prostředí v Německu a Evropské unie, pokud jde o politiku bezpečnosti", což je podle německých analytiků nejhorší možný scénář.

Druhý negativní scénář předpokládá rozdělení Evropy na dva bloky, které se postupně od sebe vzdalují jak z ekonomického hlediska, tak i z hlediska sociálně-politického. Přičemž východoevropské země postupně přecházejí do sféry vlivu Ruska, což je vysvětleno jejich závislostí na dodávkách energií, konstatují analytici.

Další scénář popisuje "fiasko globalizace", což, jak soudí v Bundeswehru, se stane zánikem "evropské iluze". To podle expertů povede k prudké aktivizaci zahraniční politiky Ruska a Číny a odcizení EU od transatlantických partnerů.

Pozitivní prognózy (Globální Západ a Mírový prostor) zahrnují růst spolupráce v rámci EU a rozšíření společenství, budování partnerství se svými sousedy a úspěšný rozvoj tržních procesů na celém světě.

"Tajná zpráva Ministerstva obrany SRN si zaslouží velkou pozornost. Tento oficiální dokument jasně naznačuje možný krach Evropské unie a to, jak tato událost ovlivní bezpečnost Německa. Zároveň jsou v něm stanoveny strategické scénáře, na něž se má orientovat Bundeswehr", rekapitulují novináři.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

5 komentářů :

 1. Včera bylo pozdě.

  OdpovědětSmazat
 2. Hezká fotka z mého mládí. Vojáčci sice trochu jiní, ta "von Laden" tam taky kdysi nebyla, ale ten kříž ?
  Nečekal jsem že se toho dožiju. A že naši vrazi budou noví kamarádi.

  OdpovědětSmazat
 3. Článek o "Strategické prognóze " Bundeswehru
  tady byl už v pondělí, 6.11. !

  Došli vám témata, tak tapetujete.... rozumím.

  OdpovědětSmazat
 4. Dvacet let je dlouhá doba. EU musí padnou maximálně do deseti let.Jinak už nebude návraatu.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.