Reklama

.

.

středa 8. listopadu 2017

Německo zformulovalo negativní scénář pro Brusel: EU má blízko ke krachu. Bundeswehr nevylučuje, že do 20 let dojde k rozpadu EU


8. 11. 2017 zdroj a zdroj
Analytici na Ministerstvu obrany Německa nevylučují rozpad Evropské unie a úplnou reorganizaci stávajícího světového řádu. Svědčí o tom zpráva "Strategická prognóza - 2040", která byla k dispozici novinářům listu Der Spiegel. Ve 102-stránkovém dokumentu experti Bundeswehru vyložili několik scénářů událostí na mezinárodní scéně v příštích 20 letech. Pro EU a Německo nejnegativnější scénář předpokládá "četné konflikty" na pozadí několika desetiletí politické a ekonomické nestability.


"Rozšiřování EU se zastavilo, stále více států společenství opouští ... Evropa ztratila své globální konkurenční výhody. Stále neuspořádanější, chaotický, konflikty trýzněný svět zcela mění prostředí v Německu a Evropské unie, pokud jde o politiku bezpečnosti", což je podle německých analytiků nejhorší možný scénář.

Druhý negativní scénář předpokládá rozdělení Evropy na dva bloky, které se postupně od sebe vzdalují jak z ekonomického hlediska, tak i z hlediska sociálně-politického. Přičemž východoevropské země postupně přecházejí do sféry vlivu Ruska, což je vysvětleno jejich závislostí na dodávkách energií, konstatují analytici.

Další scénář popisuje "fiasko globalizace", což, jak soudí v Bundeswehru, se stane zánikem "evropské iluze". To podle expertů povede k prudké aktivizaci zahraniční politiky Ruska a Číny a odcizení EU od transatlantických partnerů.

Pozitivní prognózy (Globální Západ a Mírový prostor) zahrnují růst spolupráce v rámci EU a rozšíření společenství, budování partnerství se svými sousedy a úspěšný rozvoj tržních procesů na celém světě.

"Tajná zpráva Ministerstva obrany SRN si zaslouží velkou pozornost. Tento oficiální dokument jasně naznačuje možný krach Evropské unie a to, jak tato událost ovlivní bezpečnost Německa. Zároveň jsou v něm stanoveny strategické scénáře, na něž se má orientovat Bundeswehr", rekapitulují novináři.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

5 komentářů :

 1. Včera bylo pozdě.

  OdpovědětVymazat
 2. Hezká fotka z mého mládí. Vojáčci sice trochu jiní, ta "von Laden" tam taky kdysi nebyla, ale ten kříž ?
  Nečekal jsem že se toho dožiju. A že naši vrazi budou noví kamarádi.

  OdpovědětVymazat
 3. Článek o "Strategické prognóze " Bundeswehru
  tady byl už v pondělí, 6.11. !

  Došli vám témata, tak tapetujete.... rozumím.

  OdpovědětVymazat
 4. Dvacet let je dlouhá doba. EU musí padnou maximálně do deseti let.Jinak už nebude návraatu.

  OdpovědětVymazat