Reklama

středa 1. listopadu 2017

Nezlomní

Petar Volgin
Petar Volgin

Přesně před 70 lety se desítka lidí z Hollywoodu rozhodla postavit stále sílící antikomunistické a antiruské hysterii v USA. Přišlo je to draho. Stejně jako tisíce jiných Američanů přišli o práci, peníze, přátele, protože byli ocejchováni jako "agenti Kremlu" a jejich jnéna padla na černou listinu. A navzdory tomu skoro nidko z těchto "veřejných nepřátel" nezradil své přesvědčení a svobodného ducha.


Ceremoniál udílení Oscarů 27. března 1957 probíhal stejně jako vždy. Svítí světla, nominovaní zvažují své šance, vítězové štědře děkují za to nevýslovné štěstí. Když ale konferenciérka vyhlašuje vítěze v kategorii nejlepšího scénáře za film Statečný (The Brave One), padá do sálu smutek. Vítěz si pro cenu nepřichází. A je tu ještě něco podivnějšího, nikdo netuší, kdo to je. Jméno Robert Rich nikomu z přítomných nic neříká. Situaci zachránil Jesse Lasky z Asociace scenáristů, který přiběhl na pódium a převzal sošku. Publiku řekl, že jeho "dobrý přítel" Robert Rich nemohl přijít, protože je v porodnici, kde jeho žena právě přivádí na svět jejich první dítě. Publikum explodovalo v bouřlivém aplausu a nablýskaný spektákl pokračuje podle svého zajetého scénáře. Jenom snad, že Robert Rich se k porodnici ani nepřiblížil a slavný Jasse Lasky nikdy svého "dobrého přítele" neviděl. 

Neviděl ho nikdo. Sošky filmové akademie jsou rozdané a hned druhého dne začínají všichni hledat tajemného scenáristu. Ale nenajdou ho. Mezitím se objevila celá řada nejrůznějších lidí, kteří o sobě tvrdí, že jsou Robert Rich. Když chaos dosahuje vrcholu, Frank King, jeden z producentů filmu Statečný, publikuje oficiální zprávu, že Rich je talentovaný mladý tvůrce žijící v Mnichově a velmi brzy přijede do Hollywoodu. Robert Rich ale Hollywood zná moc dobře. Protože jako scenárista tam pracuje již od 30. let. Skutečně, jen posledních deset let nemůže psát pod svým jménem. Pracuje tajně, využívajíc pseudonym Robert Rich nebo prosí jiné tvůrce, aby říkali, že to, co napsal on, dělali oni. Takto získal dva Oscary. Jeden, za už zmiňovaný film Statečný, druhý za scénář k filmu Prázdniny v Římě z roku 1953. Za výkon v tomto filmu získala Audrey Hepburnová Oscara za hlavní ženskou roli. V tomto případě vítězný scenárista poprosil svého kolegu a přítele Iana McLellana Huntera, aby figuroval místo něj.

Problém je v tom, že skutečný  autor figuruje ještě od konce roku 1947 na černé listině scenáristů, režisérů a herců, kteří mají zakázáno pracovat v Hollywoodu. Protože jsou ocejchováni jako "komunisté" a "nebezpeční levičáci", kteří "do filmů podsouvají komunistickou propagandu". Právě proto člověk, který napsal scenáře k Statečnénu a Prázdninám v Římě, nemůže odhalit své jméno. Je to Dalton Trumbo. Před tím, než se dostal na černou listinu, byl Trumbo jedním z nejváženějších, a což je v USA mimořádně důležité, jedním z nejlépe placených scenáristů v Hollywoodu.

Devět z hollywoodských deseti zakázaných autorů čekají na snímání otisků prstů, když jsou definitivně odsouzeni k vězení mezi šesti měsíci a jedním rokem. Brzy se k nim přidal i Dalton Trumbo.

Přeložil: Michail Stavrev
- - -

Petar Volgin (*1969) je spisovatel a novinář, vedoucí publicistického pořadu 12+3 na prvním programu Bulharského národního rozhlasu (BNR) - Horizont. Od roku 2009 byl zakladatelem a vedoucím publicistické relace Dekonstrukce, která byla v říjnu 2015 zakázána na základě nařízení Rady elektronických médií Bulharska. Na podporu pořadu i autora se pořádaly demonstrace a podepisovaly petice. Volgin je častým terčem kritiky masových médií, politiků i veřejných intelektuálů, přesto odmítá odejít ze státního rozhlasu do soukromého sektoru. Bulharský národní rozhlas, který se svého redaktora zastal, se dostal mimo jiné do ostrého sporu s agenturou Muzikator - monopolním správcem hudebních autorských práv (bulharská OSA), který se pokouší zakázat státnímu rozhlasu vysílat hudbu.

13 komentářů :

 1. a vraj - ehm - náš režim, bývalý, a STB a tak - pche, kam sa hrabeme ... na demokratov nemal ani Stalin

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No spíše to bylo na západě i na východě fifty-fifty. Velice doporučuji film Trumbo. Co se svobody projevu týče, prakticky ty samé represe jaku u nás za komančů.

   https://www.ulozto.cz/hledej?q=Trumbo

   Smazat
 2. Šmarjapano, běžte s těmi bláboly a sprostými lžemi do prdele. Stačí jmenovat namátkou jen Olivera Stonea či Michaela Moorea kteří v hollywoodu vesele natáčí, režírují a produkují své levičácké, komunistické antiamerické filmy ve velkém.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jenom proto ,že už nejsou 50.léta a 50. léta končila i v Československu v roce 1960 !! A filmy Stoena a Mooera jsou komunistické proč ? Mluví se v nich o znárodňování ?

   Smazat
  2. Pan Voskovec byl zavřený v USA skoro rok ve vězení za podezření že má něco s komunisty. Před pronásledováním a uvězněním uteklo z USA i mnoho umělců např. CHarlie Chaplin.

   Smazat
  3. 15:49 o znárodňování nic, ale bohužel se tam říká pravda a to sluníčkáře vytáčí :-(

   Smazat
  4. 14:56 Do prdele nejdu. Tam už si ty a tvoji druzi z pražskobažinářské chamradi. Zeman na Hrad 2018.

   Smazat
  5. Však proto taky ta Amerika tak dopadla! De do prdele! Je to tam samej negr, buzerant a smažka! Do za biče otrokáře nebylo, to si piš! A Amerika by šlapala jak hodinky a dávala po hubě všem globálním komančérům a podobný svoloči a xindlu ...

   Smazat
  6. 14:56 docela dobře reprezentuje neznalé a nemyslící zbožňovatele současného režimu. Nejenže neví, ale ani není schopen umístit událost do běhu času, natož do dobových souvislostí. Dobře, že se projevuje, alespoň je jasné, s kým také musíme mít tu čest.

   Smazat
  7. Gratuluji k naprosté nevědomosti a ignoranci. Trumbo se vrátil až po filmu Spartakus, když se za něj postavili i herci a režisér.
   A ty milý přispěvateli 14:56, si nasaď papírovou hlavu Joea McCarthyho a běž demostrovat k ambasádě USA, neb dobrý starý Joe se v USA opět vrací...

   Smazat
 3. Ježíšikriste ten 14:56 to je ale blábola a sprostý lhář, hlavně ale neinformovanej hlupáček. Aottj.

  OdpovědětSmazat
 4. slavná česká demokracie... P.J.H.
  ...Po 11.září 2001 na vlastní kůži zažívá půvaby a vymoženosti české formy demokracie. Na základě svého fejetonu „Babylon se hroutí“, je okamžitě odstraněn ze všech finančně výdělečných mediálních funkcí. Aby se vůbec uživil, píše (přes půl roku!) tedy alespoň pod pseudonymy, jako např. Josef Smutný, či Pavel Slepý.....

  OdpovědětSmazat
 5. Tak to je západ řve nejsme jako oni mi jsme horší.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.