Reklama

pátek 17. listopadu 2017

Od supervelmoci k nekompetenci


Paul Craig Roberts
17. 11. 2017              zvedavec      Katehon

Vyrůstal jsem ve druhé polovině 20. století, a dnes svou vlastní zemi nepoznávám. Prožíval jsem svůj život ve schopné zemi, a nyní žiji v nekompetentní zemi. Všechno je nekompetentní. Policisté jsou nekompetentní. Střílí do dětí, babiček, mrzáků, což vysvětlují tím, že se obávají o svůj život. Washingtonská zahraniční politika je nezpůsobilá. Washington se světu odcizil svými šílenými a nezákonnými útoky na jiné země. Dnes patří Spojené státy a Izrael ke dvěma nejméně důvěryhodným zemím na světě, a obě jsou považovány za největší hrozbu pro mír.

Vojensko-bezpečnostní komplex je nekompetentní. Národní bezpečnost je tak nekompetentní, že nebylo v jejích silách zabránit nejvíce ponižujícímu útoku proti supervelmoci v historii země - kdy pár lidí, zcela bezmocných, vyzbrojených noži na otvírání krabic, kteří neuměli řídit letadlo, zničilo Světové obchodní centrum a část samotného Pentagonu. Vojenský průmysl vyrobil za obrovské náklady stíhačky F-35, které nemůžou konkurovat ruským stíhačkám a dokonce ani F-15 a F-16, které mají nahradit.

Média jsou nekompetentní. Nemohu přijít ani na jednu pravdivou zprávu, která byla zveřejněna v 21. století. Musela být alespoň jedna, ale žádná mě teď nenapadá.

Vysoké školy jsou nekompetentní. Místo toho, aby univerzity zaměstnávaly profesory, kteří by učili studenty, najímají správce, kteří univerzity řídí. Namísto profesorů tam jsou děkani, rektoři, proděkani pro studijní záležitosti, asistenti proděkanů, asistenti děkanů, a další. Místo tematického vyučování jsou tam přednášky o regulaci řeči a speciální cvičení na zvýšenou citlivost ve skupině. Univerzity utrácejí až 75% z rozpočtu na administrativní pracovníky a správce, z nichž mnozí mají obrovské příjmy.

Veřejné školy se staly nekompetentními kvůli standardizovaným testům. Cílem současného vzdělávání je udělat nějaké testy. Akreditace škol a platy učitelů nezávisí na rozvíjení kreativity nebo nezávislého myšlení těch studentů, kteří na to mají, ale na tom, zda je donutí nadrtit se učivo, aby udělali standardizované testy.

A takto bychom mohli pokračovat donekonečna.

Místo toho zde uvedu své zážitky s všední nekompetentností, která způsobila, že jsem více jak týden nemohl psát.

Nedávno, když jsem právě nebyl doma, obslužný pracovník těžké stavební techniky, který pracoval na nedalekém staveništi, projel pod elektrickým vedením s vysunutým ramenem. Stroj nepřetrhal dráty, ale rozlomil na polovinu sloup elektrického vedení, který přivádí elektřinu do mého domu. Dorazili pracovníci z elektrárenské společnosti, nebo, jak se domnívám, externí dodavatel, kteří obnovili dodávky elektrického proudu do mé domácnosti, ale bohužel nezkontrolovali, jak je nulový vodič připojen. Následkem toho bylo v mém domě po celý týden nepřerušované přepětí elektrického proudu, které vyřadilo přepěťovou ochranu, jističe a všechny elektrické přístroje v domě. Před mým příjezdem provedli kontrolu elektrického napětí a zjistili, že elektřina v mém domě nejde. Pracovníci z elektrárenské společnosti zjistili, že vysoké napětí zničilo vše, co bylo připojeno do elektřiny.

Tak. Nejdřív to byl blbec, který pracoval s těžkou stavební technikou, a neuvědomil sil, že neprojede pod elektrickým vedením s vytaženým ramenem. Potom to byla elektrárenská společnost, nebo její externí dodavatel, který si neuvědomil, že nelze obnovit dodávky elektrického proudu, když je nulový vodič špatně připojen.

Takže každý spotřebič se spálil. Všude bylo sklo z popraskaných žárovek. Škoda byla několik tisíc dolarů.

To je dnešní Amerika. A nekompetentní osoby, které vládnou neschopným lidem, chtějí vést válku s Íránem, Koreou, Ruskem, Čínou. Vzhledem k mimořádně vysoké úrovni nekompetence v celých Spojených státech vám zaručuji, že tyto války nevyhrajeme.

From Superpower to Incompetence vyšel 10. listopadu 2017

10 komentářů :

 1. Paul Craig Roberts má pravdu usa nemohou zvítězit.

  OdpovědětSmazat
 2. Ja to tak nevidim ! Mam Ameriku rad ! Sem tam nejake to strileni mi nevadi ! V Africe to bylo daleko horsi.

  Ale elektrikare nemam rad take, jako pan Roberts z Atlanty. Oni my namontovali do meho draheho apartmentu poplachove zarizeni na CO 2 !

  Misto protipozarniho poplachoveho zariceni, jsme mel tak NOBL zarizeni, ze kdyz jsem si psoukl po mexickych fazolkach, tak prijeli hasici - a hned jsem mel
  prusvih !
  Amerika je proste pretechnizovana !

  Dalsi prusvih jineho druhu, jsem mel v
  Columbusu (Ohio) !
  Vsichni pri kazde prilezitosti meli domy ozdobeny VLAJKAMI ! Me se zadne vlajky nelibily, tak jsem si nechal usit / udelat vlajku s pecenym KROCANEM na zlatem podnosu ! Stalo to moc penez a byl jsem na muj prapor pysny, ale prijeli policajti a rvali na me jako na pacholka od krav a musel jsem to sundat !
  Asi proto, ze peceny KROCAN a posvatny Eagle maji podobny zjev.
  -------------------------------------------------------
  V Americe rozhodne neni nuda ! Zde je valka sranda a je to idealni zeme pro mlade lidi, kteri maji co nabidnout na pracovnim trhu !

  To , ze nekdy nafackujeme Arabum, povazujeme za
  prevenci ! Kdyby byli KRESTANE, tak by nebyli, tak neoblibeni !


  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 23:09 Až někdo "nafackuje" vám, tak se zřejmě budete divit. I u vás v Americe tak bude "sranda", jakou jste ještě nepoznali.

   Smazat
  2. V Evrope to bude horsi

   Smazat
 3. S Ruskem zadna valka NEBUDE ! Nas president Trump je velmi inteligentni a neco takoveho nepripusti !

  Valka na Middle East bude, ale ma to vyhodu pro
  Evropu ! Cim mene jich bude, tim lepsi pozici mame my Krestane, jak v Evrope, tak v Americe !

  OdpovědětSmazat
 4. Zde je jasné, že americký způsob řízení, prostřednictvím peněz, je od určitého stupně rozšíření, pro společnost zhoubný. Už v seriálu Rodina Sopranů, jsme mohli vidět, jak se zajišťuje byznys, pro chlapíky se sekačkami. Oni si koupí sekačku a chtějí každému u baráku posekat trávu, za peníze. Ale rajon má pod kontrolou místní mafián a tomu musí odevzdat „daň za to, že jsou tolerováni“. Pokud nezaplatí, nebudou „tolerováni“, nýbrž uvedeni do pracovní neschopnosti. A trávník v rajónu seká jiný chlapík, který si koupil sekačku a chápe americký způsob života.
  Takže ty elektrárenské společnosti jsou takoví větší Soprani a ta reálně pracující elektrikářská firma, to jsou takoví chlapíci se sekačkou, kteří chápou americký způsob života. Kvalita jejich práce, není v tomto systému rozhodující. Nechápu, že to Roberts nechápe. P.K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale no tak, přece nevěříte seriálům, filmům, knihám, vyrobeným "podle skutečných událostí"? Sledujete britské dokumenty? Nejde o realitu, ale o pohledy na ni podávané autory, jde o zábavní průmysl, o to, aby to lidé sledovali, a ne o "poskytování pravdivých informací".
   "Mafie", nebo spíš klientelismus, známosti, etc., mají na nižší úrovni mnohem větší moc v ČR, a je to dané tím, že většina se rodí a umírá na jednom místě, čím lépe se lidé znají, tím jsou větší tendence podporovat "staré známé", a ne odborníky. Naopak, v USA, v běžném životě rozhodně na mafiózní poměry, včetně podivného chování úředníků, které hraničí se šikanou, v podstatě nenarazíte, a vládne tam mnohem větší řád, včetně elektronické komunikace s úřady. Vyřízení stavebního povolení mi trvalo asi 3 hodiny; v 11 hod dopoledne mě přišel úředník upozornit, že k rekonstrukci domu musím mít povolení a vylepil mi na barák ceduli o zastavení prací. Jel jsem na úřad a kolem 15:00 jsem odjížděl s povolením. Pokuta činila $50 a poplatek za povolení asi $250, což zahrnovalo i 2xdvě kontroly inspektorů zdarma, jelikož elektřinu i vodu jsem zapojoval sám, což je dovoleno, pokud jste majitel domu a pracujete na vlastním. Ale zapojení musí být podle předpisů, což prověří inspektor z městského úřadu.
   Dokonce znám případ, kdy češka, matka dvou dětí, ilegálně žijící v USA, dostala od obce, kde bydlela řidičák, platný jen pro obec, aby mohla vozit děti do školky. Nic takového v ČR určitě nezažijete. Většinové představy o USA jsou v jistém směru fakt mimo mísu. Pravda je, že úřady fungují líp ne díky "lepším lidem", ale díky lepší organizaci, musí tam řešit mnohem větší kvanta lidí, využití technologií, lepším softwarům, apod. Na tyhle věci může mít vliv třeba jen to, že anlicky mluvící svět má mnohem větší potenciál, než pár českých vlastenců, kteří se dají celkem snadno a levně koupit, takže klidně prodají ostatní spoluobčany třeba i do otroctví.:-)
   To, co popisuje Roberts, je a bylo běžné všude na světě; jde prostě o lidský faktor, a člověk, jako jedinec, není přehnaně inteligentní, podléhá emocím, to, že si jeřábník nevšimne vedení, není o nic horší, než když většina lidí nedodržuje vzdálenost mezi vozidly, a pokud někdo musí náhle zastavit, dojde k havárce, což je běžné. Tohle není o USA, ale především o lidech. Jasně, asi těžko můžete někde strhnout dráty jeřábem, když tam není ani jeřáb, ani elektřina. Ve společnosti jde hlavně o její organizaci; bohužel, převažuje ovládání ideologiemi.

   Smazat
 5. Ja se divim ze se to vubec cely nezhroutilo. Ono se to slozi brzicko

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Už se těším na to, jak USA chcípnou na smetišti dějin! Ač jsem ateista, v ten den zapálím svíčku v kostele.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.