Reklama

středa 1. listopadu 2017

Peshmerge Barzani


Yekta Uzunoglu
1. 11. 2017
Již dva dny jak světová media, tak ale i část českých médií, přinášejí na titulních stránkách informaci, že kurdský prezident rezignoval a to prý po zásahu irácké armády.... Přitom Masúd Barzani již před několika měsíci a opakovaně prohlásil, že jeho vyslání v politice končí s referendem a po kurdském referendu, kdy 93 % obyvatelů dalo svoje ANO pro nezávislost Kurdistánu v severním Iráku, odejde z politiky a žádný z jeho příbuzných nezastanou ve vládních funkcích! A také to udělal.


Dnem 1.11.2017 skončilo jeho prezidentské období, které bez voleb kvůli válce s ISIS bylo dvakrát kurdským Parlamentem prodlouženo, vždy po dvou letech. Napsal Parlamentu dopis, že nehodlá v té funkci pokračovat a požádal, aby ho nikdo nedal na listinu kandidátů tak, jak to několik měsíců opakoval.

Též poprosil, aby Parlament přenesl jeho pravomoci prezidenta zvláštním zákonem na Parlament a na vládu, což kurdský Parlament hlasy většiny poslanců učinil.

 Nevím a nechápu, proč jistá média jak v USA, tak ale i v Evropě mají tendenci kopat do bezbranných Kurdů, kteří ještě nemají svá dokonalá média, aby se mohli mediálně bránit. Kopat do někoho, kdo nemá žádné prostředky k obraně, není hrdinským činem v žádné kultuře a tak i odchod Barzaniho byl zde prezentován jako útěk poráženého.

Barzani poslal přes video při této příležitosti nejen celému kurdskému národu vzkaz a řekl: já jsem se narodil jako Peshmerge a chci umřít jako Peshmerge! Tím chce mimo jiné říci, že nechce zemřít jako prezident nebo státník.

Tím dal vzkaz svým nepřátelům a tím nepřátelům Kurdského národa, že od této chvíle mají proti sobě nikoliv prezidenta a diplomata, ale Peshmerge a to se vším všudy!

20 let se snažil s nadlidským úsilím nastolit v Iráku ústavu a ústavní pořádek, leč marně.

20 let se snažil marně přesvědčit světové mocnosti a všechny představitele národních státu v Evropě, že na Středním východě je třeba především demokracie a i ISIS nelze porazit jen vojensky, ale demokratickou ideou.

Ve videu vše přesně svému národu a světu sdělil: po všech těch nadlidských úsilích nastolit právo a demokracii a porazit ISIS, nám byl vražen zezadu do zad jedovatý nůž....

Barzani jako Peshmerge nebude muset již ztrácet čas s nic nepřinášejícími recepcemi, státními návštěvami, mezinárodními konferencemi a podobnými jak se ukázalo prázdnými akty, ale učiní vše ke zvýšení bojeschopnosti svého národa, k upevnění pevnosti kolem svého demokratického ostrova v oceánu barbarských řádů, barbarů, kteří jsou po zuby vyzbrojeni zbraněmi demokratických zemí!

8 komentářů :

 1. A co jste čekal? Že USA se Vám odmění vytržením Kurdistánu z Turecka, Sýrie, Iráku a Iránu? To dnes nikdo neudělá. Oprávněně se více politiků bojí, že by vznikl nový Izrael a tak Kurdy raději odstaví. Měli by se přestat zabývat touhou po samostatnosti a jít cestou maximálního zisku bez ztrát na životech i majetku. Na odtržení není vhodná doba.

  OdpovědětSmazat
 2. Pana Yekty a jeho soukmenovců je mi líto, ale dalo se to čekat. Také se dá čekat, jak sám píše, že zklamaní Kurdové se budou výhledově více radikalizovat. Poučili se, že po dobrém a za jednacím stolem se suverenita získává jen stěží. Bojím se ale, že bez významného a spolehlivého spoluhráče, kterého evidentně nemají, tak jako tak ničeho nedosáhnou. Neboť v tomto boji jsou podporovaní ti silnější.

  OdpovědětSmazat
 3. To neni mozny jdu na zachod je tam , jdu do lednnice je tam ten KurdoVopruz je jako zluta zimnice...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. "Masúd Barzani opakovaně prohlásil, že jeho vyslání v politice končí...A také to udělal." - "Co je to za debila, který nemění své názory?"- zeptal se jeden zeman svého ovčáčka. Ten ho poslal za tebou, prej si´s stěžoval (u doktora Cvokaře?), že se ho nemůžeš zbavit.

   Smazat
 4. Kurdům zřejmě nedošlo, že bojem s ISIS, tedy nepravidelnou armádou USA, si rozhodně podporu USA nevyslouží. Jenže pokud Kurdové nebudou mít svůj vlastní stát, budou stále rozbuškou na Středním východě.

  OdpovědětSmazat
 5. Nerad to zrovna Vám říkám, pane doktore, ale četl jste od Žižka "In defense of the lost causes"??

  Ne každý váš, kurdský, představitel je nutně rytíř bez bázně a hany na bílém komoni. My Češi bychom mohli povídat a Kurdové jistě nejsou oproti nám žádná vyšší ani nižší rasa. Připusťte si, že i tam dole u vás jsou taky jenom lidi. Kteří mimo jiné nejsou imunní vůči pokušení moci ani hrabání majetku a vlivu.

  Do těch dvaceti let nadlidského úsilí počítáte i víceméně regulérní občanskou válku mezi Kurdy v 90.letech, nebo to počítáte až potom ??

  V R

  OdpovědětSmazat
 6. Je Peschmerga Kurd? Jestli ano, tak jsou Kurdové vyzbrojováni přímo Američany. Takže je těžko mluvit o bezbranných Kurdech. A hranice se Sýrií, pro ně těžko představuje nějakou velkou překážku.

  OdpovědětSmazat
 7. 2:53 a podobní - styďte se! S Kurdy sympatizuji, ať už dělají chyby nebo ne.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.