Reklama

pondělí 20. listopadu 2017

PL získaly výbušný dokument ke kauze Jiřího Fajta, kterého Zeman odmítl jmenovat profesorem. Odhaluje obrovské odměny, pochybná autorství a zcela zásadní problém

20.11. 2017   PL,redakce
Šéf Národní galerie (NG) Jiří Fajt žaluje prezidenta Miloše Zemana u Ústavního soudu kvůli tomu, že nebyl jmenován profesorem. Hlava státu argumentuje tím, že si Fajt de facto řekl o úplatek ve formě sponzorského daru na svůj plat...  Pokud bychom vycházeli z toho, že by Jiří Fajt pobíral plat 89 tisíc měsíčně v této výši od svého nástupu až do součanosti, přišel by si na 3 560 000 Kč, k tomu odměny 1 755 000 Kč, tedy celkem na 5 315 000 Kč za tři a půl roku ve funkci. Připomeňme, že NG je nevýdělečná příspěvková organizace financovaná z peněz daňových poplatníků.


.Příběh sporu mezi ředitelem Národní galerie a prezidentem republiky začal před více než dvěma lety, na jaře 2015. Tehdy Miloš Zeman odmítl podepsat Fajtovo jmenování profesorem. Jako důvod prezident Zeman uvedl informace, že si Jiří Fajt řekl Komerční bance o milionový „sponzorský dar“, který by sloužil jako doplatek k jeho běžnému platu.

„Pokud ode mě někdo očekává, že jmenuji vysokoškolským profesorem například člověka, který si řekl o miliónový úplatek, tak má prostě smůlu,“ konstatovala tehdy nekompromisně hlava českého státu.

Fajt to sice popřel, ale dotčená Komerční banka, se kterou se tehdy o sponzorství platu šéfa Národní galerie mělo jednat, prezidentovo tvrzení nevyvrátila.

Jiří Fajt se od počátku se svým nejmenováním nechtěl smířit, začal se proto obracet na soudy, aby prezidenta „popohnaly“ v jeho nečinnosti. Jenže Fajt opakovaně neuspěl. Proto se nyní obrátil na Ústavní soud se stížností a doufá, že nejvyšší soudní instance prezidentu Zemanovi nařídí, aby ho profesorem nakonec jmenoval.

V této souvislosti je zajímavé, kolik vlastně Jiří Fajt coby ředitel Národní galerie bere. Připomeňme, že NG je nevýdělečná příspěvková organizace financovaná z peněz daňových poplatníků.
Fajtův plat a další odměny. Černé na bílém

Redakce ParlamentníchListů.cz se dostala k dokumentům z Ministerstva kultury, kde je přesně popsán nejen samotný plat Jiřího Fajta, ale též velmi bohaté odměny. Z dokumentu, který na resortu kultury vznikl koncem dubna letošního roku, vyplývá, že ředitel Fajt měsíčně pobírá 89 tisíc korun. Téměř 36 tisíc z toho dělá platový tarif, dalších více než 33 tisíc osobní příplatek a dalších přesně 20 tisíc korun příplatek za vedení.

Jenže těmi téměř 90 tisíci měsíčně to zdaleka nekonční, právě naopak. Pro srovnání, částka, která každý měsíc přistane Jiřímu Fajtovi na účtu v rámci základního platu bez odměn, představuje osm měsíců minimální mzdy.

Ale zpět k řediteli Národní galerie a jeho dalším odměnám. Vedle už zmíněných příplatků za vedení a osobní ohodnocení, dostal Jiří Fajt od svého nástupu do funkce (červenec 2014) na odměnách a prémiích 1 755 000 korun.

V roce 2014 to bylo 70 tisíc za plnění „profilových úkolů“. Za tutéž činnost dostal Fajt v roce 2015 120 tisíc korun a v roce 2016 dokonce 140 tisíc korun.

Následuje odměna ve výši 375 tisíc korun za přípravu Česko-bavorské zemské výstavy 2016. Dalších 900 tisíc korun za práci na naplnění už zmíněné výstavy a za tutéž činnost v roce 2017 (připomínáme, že námi získaný dokument je z dubna 2017) to bylo 150 tisíc korun.

Pokud bychom vycházeli z toho, že by Jiří Fajt pobíral plat 89 tisíc měsíčně v této výši od svého nástupu až do součanosti, přišel by si na 3 560 000 Kč, k tomu odměny 1 755 000 Kč, tedy celkem na 5 315 000 Kč za tři a půl roku ve funkci.

Dokument z Ministerstva kultury, který výše uvedená fakta konkrétně jmenuje a který mají ParlamentníListy.cz k dispozici, také výslovně uvádí, že kromě toho všeho může Fajt pobírat i další peníze, a to díky jiné právní úpravě s Národní galerií. Kupříkladu prý může mít uzavřené různé pracovní smlouvy, smlouvy o vytvoření díla, licenční smlouvy a další kontrakty. Národní galerie prý ovšem nemá povinnost Ministerstvo kultury o existenci takových dalších právních vztahů informovat.
Fajt možná ani nesplňoval podmínky, aby se stal profesorem

Ukazuje se také, že odmítavé stanovisko prezidenta k Fajtovu jmenování profesorem nemuselo být jediným problémem šéfa Národní galerie. Podle dalších informací redakce totiž Fajt zřejmě nesplňoval ani stanovené podmínky k tomu, aby se profesorem mohl stát.


V době, kdy se jeho možnou profesurou zabývala Vědecká rada Univerzity Karlovy, totiž prý Fajt podmínky a způsobilost, kterou stanovují vnitřní předpisy (tzv. Opatření rektora), nesplňoval.

„V době, kdy Vědecká rada UK tento návrh projednávala, doc. Fajt tyto podmínky nesplňoval. Je však možné, že Vědecká rada UK byla v některých záležitostech uvedena v dané věci v omyl v důsledku jednání Vědecké rady Univerzity Karlovy v Praze, Filozofické fakulty, konané dne 20. 3. 2014, která žádost posuzovala v prvním stupni a došla k názoru, že uchazeč „splňuje všechna kritéria pro udělení vědecko-pedagogické hodnosti profesora Univerzity Karlovy v Praze v oboru dějin umění,“ jakkoliv z protokolu samotného vyplývá opak,“ říká důvěryhodný zdroj ParlamentníchListů.cz.


Konkrétně se má jednat o to, že v době, kdy k rozhodnutí o Fajtově způsobilosti došlo, nesplňoval tento kandidát podmínku v podobě souhrnné pedagogické činnosti na vysoké škole v trvání pěti let. Ve skutečnosti vyučoval pouze po dobu tří akademický let a dále se k činnosti nevrátil.

„Dotyčná komise rovněž uvádí, že Jiří Fajt se „v Lipsku osvědčil jako řešitel a vedoucí mezinárodních projektů, jako je zejména vydávání (…) monumentální řady Handbuch zur Geschichte der Kunst Ostmitteleuropas“. Z této monumentální řady nevyšel, navzdory opakovanému ujišťování, k datu zasedání komise (18. února 2014) žádný ohlášený svazek. V seznamu nejvýznamnějších prací uchazeče komise uvádí mj., že Jiří Fajt byl hlavním autorem výstavního katalogu „Prague, the Crown of Bohemia“, New Haven – London 2005. Oficiální bibliografické databáze však uvádějí, že hlavní autorkou publikace byla Barbara Drake Boehm, Jiří Fajt byl spolueditorem a dalšími autory byli společně s ním Robert Suckale, Paul Crossle, Zoë Opacic, Vivian B. Mann, Gerhard Schmidt, Jan Royt a Erno Marosi,“ zní jednoznačné informace redakce.

Hrad nechtěl nad rámec svých dřívějších vyjádření nic dalšího k nejmenování Jiřího Fajta doplňovat. „K této kauze už bylo z naší strany vše podstatné řečeno,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Pokud jde o jmenování profesorů hlavou státu a požadavky, které opakovaně prezident zmiňuje, Miloš Zeman jednak obecně odmítá, aby prezident republiky jmenoval profesory, protože většina procesů, kdy se kandidáti na profesuru vybírají a posuzují, je mimo jeho pravomoc.

Není ale možné se jen tak pravomoci samotného jmenování vzdát (jsou zakotveny v Ústavě mezi prezidentskými pravomocemi), proto podle svých slov hlava státu trvá na tom, že bude posuzovat, zda kandidáti splňují základní požadavky, kdy by se profesorem měl stát bezúhonný člověk, který i z morálního hlediska coby možný profesor má jít ostatním příkladem.

26 komentářů :

 1. To jsou ti ukřáplí chudáčci.

  OdpovědětSmazat
 2. Havloidsatanisti nemaj v sobě špetku studu.....tolik se těch vlastizrádných sviní štítím ! ...... kavárenská zrůdo Fajte , posílám flus !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ..Eichlera jsem několikrát viděl a slyšel v televizi...a měl jsem z něho docela dobrý dojem...žádné primitivní rusofobní žvásty..tak nevím ?..

   Smazat
 3. No dobrá, Fajt je podvodník. Zeman však odmítl jmenovat další dva obyčejné profesory, jejichž příjem není srovnatelný s Fajtem. Jeden se zabýval fyzikou tenkých vrstev a druhý pilně psal a byl z oboru humanitního. Fyzik vyjel před převratem na stáž do UK a určitě jako každý jiný byl na pohovoru. Ten druhý dělal po převratu vojenského přidělence ve Francii. Doufám, že na obou nemá ulpět Faltlovo bláto. Dopustili se tito dva uchazeči korupčního jednání?

  Velmi by mne zajímalo, jak nabyl Zeman titul CSc., který občas použije. Může to někdo vysvětlit, kdy se tak stalo? Po roce 68 neměl moc času, protože ho komunisti pronásledovali. Po převratu se prý tyto tituly rozdávaly na ksicht. Stačilo prohlásit, že se uchazeč cítil komunisty pronásledován.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 21:39 Než začnete psát nesmysly, tak je dobré o minulosti těch "obyčejných profesorů" něco vědět :
   Ivan Ošťádal - spolupráce s StB
   Jan Eichler - propag.. útvary čsl.armády

   Páni rektoři Zima (UK),Bek (MU) a zřejmě i jiní by také mohli tak"vyprávět" ...

   https://zpravy.idnes.cz/zeman-rekl-proc-odmietl-podepsat-jemnovani-tri-profesoru-pmb-/domaci.aspx?c=A150507_172218_domaci_cen

   Smazat
  2. Co profesor to blbec
   Nasrat jim vsem

   Smazat
  3. 22:35 Ivan Ošťádal také žaloval Zemana u Ústavního soudu, který dnes rozhodl, že si pan fyzik může trhnout nohou. Pan Fajt má stejnou možnost se znemožnit, nikdo mu v tom bránit nebude.

   Smazat
  4. 22:35, to je pro mne novina, že se StB zajímala o fyziku tenkých vrstev. Měla na to zvláštní útvar? Cvičili vyzvědače na tenké vrstvy?
   K tomu druhému případu. Podle tohoto modelu by byl každý, kdo absolvoval vojenskou službu, zrádce věci kapitalismu a lidských práv lhát, krást a podvádět.

   Zeman má modrou knížku, viďte! Milý chytráku. Tomu, co se stalo se říká podlá msta.

   Smazat
  5. Před převratem nemohli stranicky postižení obhájit CSc. nebo DrSc.. Vědecko-pedagogické hodnosti jim také nebyly dostupné, ať to byli odborníci s uznáním i v zahraničí. Tu dobu máme zpátky. Zase se kádruje.

   Zeman jede do Moskvy. Putin byl dokonce rozvědčík. Proč není Zeman zásadový a Putina neignoruje?

   Smazat
  6. Pánové 23:29,23:51 a další. Zapomínáte, že prezident může úkolovat tajné služby, proto má informace, o kterých se nám nezdá a kterých se "pražská galérka" bojí, proto ta averze k Zemanovi! Není jejich. Nějak mne zlobí "Bloger", proto anonymní Povolný

   Smazat
  7. Mezitim se odehraly novosti , ze president Zeman zradil nas vsechny coz my vsichni vitame a ze Merkel Berkel je odevzdavana peklu , vitame taky a snad jeste vic...

   Smazat
  8. Za totality se schvalovala obhajoba uchazeče o titul CSc. strana. Nenávistná a závistivá osoba z uličního výboru KSČ mohla odborný rozvoj každého z nás zvrátit, protože se dovolení obhajovat už hotovou práci nedočkal. Za tohoto režimu jsem si myslel, že pro titul docenta a profesora musí uchazeč dobře učit a mít nějaké výsledky ve vědě, tj. publikovat a patentovat doma a v zahraničí. Jeho práce musí mít citace, tj. hlavně ohlas ve světě. Musí mít také dost studentů a vychovat přiměřený počet doktorandů.

   Jak zmiňuje 0:17, všechno je jinak. Prezident se ptá tajných služeb, kde byl zaměstnán i Hučín. Zeman okatě tajnými službami pohrdá. Tady něco nehraje. Když má být někomu odepřen titul, mělo by se to opírat o zákon. Práce v propagandě není nikde zmiňována jako něco, co by bylo z dnešních zákonů nepřípustné. Nevím, co dělal Ošťáhal, ale rozhodující by podle mne mělo být, zda poškodil tehdy svou vlast a zradil.

   Přiznám se, že osciluji mezi možnosti volit Zemana a nejít k volbám vůbec. Zeman toho nezávazného nažvaní. Občas však pustí neopatrně něco, co určuje, kým je. Podstatné pro mne je i to, jací jsou lidé kolem Zemana. Nemyslím pracovitého Ovčáčka, ale ty, kteří ho hájí třeba tady a jaké argumenty používají. Snažte se prosím Zemana co nejvíce poškodit, abyste mi ulehčili rozhodování.

   Smazat
  9. 8:10-pokud přirovnáváte tajné služby k uličnímu výboru KSČ, prosím ale existují různé stupně prověrek pro politiky povinně. Profesoři, vychovávající nové generace ji mít nemusí. Splní-li dané podmínky profesury např. Posselt a bude našim občanem, musí jej prezident jmenovat? Jinak tajné služby jsou povinny i bez požádání informovat o "charakterových vadách" občana, organizací. A že profesorům musí být umožněna propaganda? Tak ať jdou do politiky a tam profesuru přece nepotřebují!

   Smazat
 4. Mnozí disidenti a "také profesoři a skoroprofesoři" HOLT NA STUD, SEBEKRITIKU A SLUŠNOST ve škole chyběli. Vše pro prachy, za prachy, na úkor národa.

  O TEMPORA, O MORES...

  OdpovědětSmazat
 5. Lepší reklamu před volbami prezidenta si Miloš Zeman nemůže přát. Dalšího cizokrajného spoluobčana odstavil a za to mu děkujeme. Šmejdi jsou zoufalí, debilové neznající místní poměry a nechápou takové triviální věci, jako že třeba Míra Topolánek, je totálně profláknutá a vyřízená existence. Nějaký vůl to zkusil, protože ODS dostala hlasy, ale vůbec netuší proč.
  Tato republika může děkovat panu Bakalovi, že zajistil vítězství ANO. Dement dokola volící ČSSD, jistoty, prosperitu, zdroje jsou a podobný prolhaný sajrajt, musel přijít o byt, než mu došlo, "vocogou".

  OdpovědětSmazat
 6. Fajt udělá kuli prachům cokoliv...nedávno pověsil do galerie mega nafukovací člun obsypaný negroidními ilegálními migranty, aby padli pomatenci v Bruselu na zadek a pak neměla galerie prachy na platy pro bezpečnostní agenturu....

  OdpovědětSmazat
 7. Dobře udělal president třeba se zbavit kavárny.

  OdpovědětSmazat
 8. Plat má za to, že chodí do roboty. Odmeny, keď niečo urobí. Takých je v Česku aj v Slovensku ako maku. Pijavice.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Za správný postoj jsou funkce v ústavech pro výzkum "totality" a v tzv. "neziskových" organizacích. Lidé musí pochopit, že je třeba volit ty, na které nadávají tzv. média, ve vlastnictví jedné "sorošorganizace".organizace. Šmejdi mají tři zbraně. Nenávist, dluhy a lež a toho je třeba využít.

   Smazat
  2. K tomu studiu "totality": Marně čekám, kdy ten náš "protitotalitní ústav", který byl už dávněji zřízen a je bohatě vyplácán z našich chudých daňových kapes, jednou konečně začne zkoumat např. nacistickou slovenskou, polskou, maďarskou, německou, italskou, španělskou, Pinochetovou chilskou, americkou (USA, indiáni, černoši), sovětskou, severokorejskou, čínskou totalitu... etc. Možno také zkoumat totalitu V. Británie, Francie, Španělska, Portugalska..., kterou tyto koloniální a vykořisťovatelské státy a velmoci ještě v minulém století využívaly vůči svým mnohým koloniím! Domnívám se, že ten výše cit. ústav dosud ani nesepsal seznam totalitních států v různých historických obdobích a také je ani nezačal studovat. Jako by byla jenom u nás totalita zaviněná komunisty. Vždyť za své nemalé platy by novodobí Koniáši měli podávat v těch svých kancelářích také nemalé výkony! A na veřejnosti kde nic, tu nic!
   Tiše po pěšině.
   Nechtěným paradoxem současnosti je, že bývalí a současní údajně totalitní komunisté a mnoho nevinných netotalitních občanů jsou povinní ze svých kapes platit náklady na činnost "protitotalitního ústavu". Přitom dosůd nebylo a ani není zjištěné nakolik činnost cit. ústavu napomohla našim občanům zvýšit si svou nízkou životní úroveň. Ač máme banány, ale za nekřesťansky vysoké ceny!

   Smazat
 9. Na co ja mam hebla kdyz mne priklepli pensi cca 6000 Kc. Mam si ho snad prodlouzit? Vzdyt klidne kourim cigara ve sprse . A to nic? Napisu to Bibimu je to kamos byli jsme spolu v kibucu

  OdpovědětSmazat
 10. Spíš je třeba si všimnou,jak šel Fajt Hermanovi na ruku a pak ta odměna tomu odpovídá.Také jde o něco jiného,jak se neustále podporují židé mezi sebou,ale státními penězi v té kultuře je to do očí bijící.

  OdpovědětSmazat
 11. ...profesor Sajrajt Fajt.

  OdpovědětSmazat
 12. Prosím o sdělení, na které vysoké škole pan Fajt působí, jakou vede katedru a jaký má rozvrh přednášek a v jakém oboru, velice rád si ho poslechnu. Tím se také dozvíme, která vysoká škola podala návrh na jmenování profesorem a je tedy jeho zaměstnavatelem. Také by mne zajímalo, jakou práci či jaký soubor vědeckých prací předložil pan Fajt a s jakým výsledkem své práce před vědeckou radou vysoké školy obhájil.
  A obecně již mimo pana Fajta k "věda a výzkum": Tečou tam ročně obrovské miliardy s neustále papouškovaným tvrzením o návratnosti aplikací ve výrobě.... Zatím jsem neviděl kvalifikované vyúčtování. Jinak vím, jak bezedná je potřeba "vědy a výzkumu". Ona totiž patří mezi vyvolené střední třídy kapitálem, které musí ale tučně platit zaměstnanci ze svých daní.

  OdpovědětSmazat
 13. Je potřeba se zamyslet nad tím, zda je prezident povinen vždy respektovat žádost (tedy nikoli příkaz) ke jmenování někoho profesorem. Myslím, že to není jeho povinnost, ale jen právo rozhodnout, zda toho kterého člověka jmenovat nebo ne. Pokud uzná za vhodné někoho nejmenovat myslím, že by ani nemusel veřejně sdělovat důvody. Co se týká Fajta, nepřestávám zírat, za co všechno od (a mnozí další) dnes berou peníze. Asi teď někoho naseru, ale za komunistů byli ředitelé a podobné funkce placeni za práci ad hoc, maximálně dostávali dekádní odměny, ale ty byly tak maximálně 20% jejich platu. Ta výše platu Fajta je za co? Ve srovnání s prací např. hasičů nebo záchranářů a policajtů (ne všech samozřejmě) při akcích, je to něco neskutečného.A ještě se bude domáhat profesury, zmrd jeden!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pravda pravdoucí. V této otázce jsem komunističtější než komunisté. Propastné rozdíly v platech jsou nehorázné a to i když budeme naivně věřit, že ten pán ve své funkci lítá jako motorová myš. O čemž ovšem silně pochybuji. Rozevírající se nůžky, no. Na všechno máme pojmenování. Jen ne spravedlivé řešení.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.