Reklama

středa 29. listopadu 2017

Potůček: Česko má kapitalistické ceny, ale socialistické důchody

- red -
29.11.2017 E-sondy

Část hrubého domácího produktu (HDP), která putuje v Česku do penzí, se v posledních letech snižuje. Za posledních pět let podíl důchodových výdajů na HDP klesl z 9,7 na 8,3 procenta. Vyplývá to ze zprávy o vývoji hlavních ekonomických ukazatelů, kterou zveřejnil Výzkumný ústav práce a sociálních věcí. Podle šéfa končící důchodové komise Martina Potůčka by politici měli jasně říct, jaký podíl HDP by do penzí měl putovat.


"Když se podíváme po Evropě, tak vývoj výdajů na důchody v jiných zemích je naprosto opačný. Český důchodový systém rozhodně není štědrý, rozhodně není rozhazovačný. My máme kapitalistické ceny, ale pořád máme socialistické důchody. Je velký prostor pro to, aby důchodci mohli žít důstojněji než dnes," řekl dnes (24.11.2017) novinářům Potůček. Důchodovou komisi zástupců parlamentních stran a expertů vedl od května 2014. Tým svou činnost ukončí na konci listopadu.

Podle Potůčka bude záležet na "politické vůli a politickém rozhodnutí", jak budou výdaje na penze v budoucnu vypadat. Politici by měli stanovit, jak by se měl podíl k HDP vyvíjet. "Všichni reformátoři důchodového systému pak budou mít ulehčenou práci, pokud politická reprezentace sdělí, že bude poměr vyšší než dnes," podotkl šéf končící komise.

Námitky, že důchodový účet je už léta v deficitu a jeho výdaje jsou vyšší než příjmy na penze, Potůček nepřijímá. Účet označil za "virtuální realitu". Samostatné konto, na které by plynuly odvody a z něhož by se důchody poskytovaly, neexistuje. Penze se doplácejí z rozpočtu. "Český systém nemůže být nikdy v deficitu. Důchody jsou placeny ale i z jiných zdrojů. Máme systém, který je kočkopes," řekl Potůček. Penzijní soustava má totiž rysy pojištění i sociálního zabezpečení.

Výdaje na důchodové zabezpečení se od roku 1990 do roku 1996 pohybovaly mezi 7,2 a 7,6 procenta HDP. Nejvyšší byly v roce 2012, a to 9,7 procenta. Od té doby klesají.

Výdaje na důchody odpovídají v EU podle údajů Eurostatu v průměru asi 10 procentům HDP. Zhruba tolik poskytuje seniorům Švédsko či Finsko. Rakousko a Francie vydávají kolem 12 procent svého HDP.

Celková suma na penze se postupně zvyšuje. Důvodem je nejen rostoucí počet seniorů a seniorek, ale také vyšší důchody z vyšších mezd či valorizace. V příštím roce by se podle návrhu rozpočtu mělo na důchody vyplatit 427,9 miliardy korun. Na důchodovém pojištění by se mohlo vybrat 421,1 miliardy. Letošní rozpočet počítá s výdaji 406,3 miliardy korun a s příjmy z důchodových odvodů 386,9 miliardy. Průměrná starobní penze činila na konci září 11 828 korun.

- - -

28 komentářů :

 1. T.j. velmi nespravedlive, jak je s duchodci v Cesku nakladano !
  Je vsak zajimave, jak to na ne pusobi psychicky !
  Oni nejen, ze jsou kousavy, ale oni chteji nas exulanty ctvrtit za ziva a samozrejme, za vse vinni Ameriku.

  Moje obrazovka na computru, je poprskana, ale ze
  vnitr , a to je urcite od nich.

  Proto navrhuji reseni ! Zvednout jim vsem duchody
  o 100 % ! Postavit pro ne ozdravovny zde, na Floride a v Karibske oblasti.
  A hned uvidite jak ti dedci zmeknou !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Netahej sem zen žebráckej americkej póvl. To se ti tam žije tak mizerně, že musíš denně opruzovat na českém serveru?

   Smazat
 2. Kristova noho,zač nás tímhle vohonem trestás....???

  OdpovědětSmazat
 3. no a jen co se zapoji do americkýho zdravotnickýho systému tak jim z důchodu nezbude nic a rychle zase ztuhnou, tentokrát už navěky hovnollule

  OdpovědětSmazat
 4. Ať jdou s tím průměrem do zádele. To číslo o skutečných důchodech absolutně nic nevypovídá - leda to, je to údaj k ničemu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak, taky to už asi 2 roky všude píšu, ty jejich vychytralé oinformování o 4% zvýšení důchodu, čili pro každého 500 korun. Jak jsem začal psát, že to pro toho nejbohatšího, který má 100 tisíc znamená 4 tisíce a pro babku, co má nejnižší důchod 3900 korun, pak 160 korun. Potřebuje pro udržení své životní úrovně ten se stotisíci ty 4 tisíce a ta babka vystačí na inflaci se 160 korunami? Stačilo to napsat do debat 20x a už se začalo tak trošku opatrně zmiňnovat, že to neznamená 500 korun pro každého. Bohužel rozhodují poslanci a i v těch komisích jsou lidi, co nemají důchod 12 tisíc, ale násobně, kteří raději budou hlasovat pro zvyšování důchodů ne paušálně stejnou částkou pro všechny, ale podle základu. Což je nesmysl, základ byl vypočten podle toho, kdo co odpracoval, ale tím by to mělo končit. Dál by se mělo zvyšovat stejně všem.

   Smazat
  2. Důchody se u nás skládají ze dvou složek - paušální a zásluhové. Jde o jejich vzájemné nastavení, které by bylo spravedlivější vůči nízkým důchodům.

   Smazat
 5. No jo německý důchodce jede z zimě do tepla Český uvažuje jestli jsi koupí léky nebo jídlo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 21:33 Německému důchodci zůstane kolem 80% mzdy kterou pobíral jako pracujíci. Českému to ořežou na 48% +- a tady je zakopaný pes. K tomu ty ceny a je pomalu žebrák.

   Smazat
 6. Celé to slavné HDP je podvod.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Klaus (ODS) objevil způsob jako okrást důch. účet. Prostě ho ZRUŠIL a penízky důchodců včlenil do státního rozpočtu. Takto důchodce okradl o 120 miliard Kč.
   Další šibal Topolánek (ODS) si vypůjčil 80 miliard Kč důch. peněz a ZAPOMNĚL je vrátit!
   TO SE JIM PREMIEROVALO, KDYŽ OKRÁDALI DŮCHODCE!

   Smazat
 7. Trochu mi to připomíná ten starej vtip, že si lidi po revoluci mysleli, že budou pracovat a krást jako za socialismu a mít se jako v kapitalismu. Netušili že se nejlíp adaptovat dokážou hlavně šmejdi a ostatní grázlové a ti slušní jenom vyděšeně čumí jako kyselý zelí před cukrovarem. Aottj.

  OdpovědětSmazat
 8. Na jedné straně slyšíme zprávy o ekonomickém růstu a na druhé máme nízké důchody a mzdy.
  Pokud bude systém parazitovat na pracujících, pokud bude vysoce hodnocena virtuální práce, bez které se společnost hladce obejde, zlepšení nečekejme. Politická vůle rozhodně nemá v úmyslu nic podobného řešit, byť o tom stále mluví ...
  Stát, která se zřekne veškeré výrobní sféry, má velmi omezený rozsah pro řízení sebe sama.
  Budoucnost ukáže, kam nás politická vůle dovedla, bohužel jen málokdo pochopí, že to co je vydáváno za vůli "boží", je důsledkem intenzivní práce vrcholných politiků.
  Jsme schopni ještě chápat, že Ti co si vzali na bedra řízení, mají i jistou odpovědnost? Nebo jsme jen stádo volů směřujících na porážku, volů bez vlastního úsudku??
  ABC

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zcela precizně vysvětleno. Těm, kteří kolegu 22:46 nepochopili: Švec se zbaví verpánku a pak se snaží podnikat v obuvnictví. Jak asi? Mějte se krásně kolegové.

   Smazat
  2. Kapitalistický systém bude vždycky parazitovat na pracujících. Prostě tudy cesta nevede. T

   Smazat
  3. 11:39 Cesta je ve zrušení práce, vole! Jak napsal sám Karlik Mordochajů:

   „Strach" není ničím jiným než pocitem utištění a sklíčenosti, který u buržoazie nutně provází práci, tuto ohavnou činnost nuzného dobývání chleba. V udatném německém buržoovi „strach" rozkvétá ve své nejčistší formě: pro něj je chronický a „vždy jemu rovný", bídný a opovržlivý, zatímco proletářova mizérie vždy nabírá nejostřejší násilnou formu a nutí jej pustit se do boje na život a na smrt, čímž jej činí revolučním a takto nevyvolává „strach", ale vášeň. Chce-li tedy komunismus zrušit buržoův „strach" stejně jako proletářovu bídu, rozumí se samo sebou, že to nedokáže, aniž by zrušil příčinu obou: práci."
   Karel Marx, Německá ideologie

   Smazat
 9. 20:30 & 20:35 VY dva NEIFORMOVANI hovnometnici !
  Vy nemate nejmensi informace o Obama Health Care, a to, co chce Trump.
  Zerete slamu v prazske kavarne a nerozumite NICEMU o co nas nejlepsi president od dob Reagana usiluje.

  Dnes mel projev v Missouri a co slovo to ovace !
  2 milliony novych zamestnani vzniklo od doby, co je presidentem (10 mesicu) ! Zkraceni dani pro kazdeho !
  DOW rekordne vysoko !

  Jestli vsichni duchodci jsou jako vy dva, hovnometnici, tak nejlepsi improvement pro vas, by bylo nakopnuti do rite, vy dva Frankensteini.
  LONG LIVE TO PRESIDENT TRUMP !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. picus dick hovnolulu opet na scene skutecny nedomrdany kokot! NC

   Smazat
 10. IVO PATTA: Následující řádky jsem poslal 20. 5. 2014 e-mailem Prof. M. Potůčkovi (sociologie.netstranky.cz/18-cast-pokracovani-predseda.html). Z mailu vyjímám: Pane profesore, předsedo v pořadí třetí komise pro přípravu důchodové reformy, snažně Vás prosím, doplňte si vzdělání. Doplňte si vzdělání, abyste konečně věděl, že Česká správa sociálního zabezpečení (dále jen ČSSZ), pracuje systémem clearingu. ČSSZ inkasuje peníze ze sociálního pojištění střední, pracující generace a přerozděluje je starobním důchodcům. ČSSZ není banka. Každý pracující a daně odvádějící občan má u ČSSZ osobní účet, ale účet virtuální. Osobní účet, na kterém není ani koruna.
  Výsledkem Vaší nedostatečné kompetence ve věcech financování I. důchodového pilíře bude:
  1. Výrazné zvýšení příspěvků na sociální pojištění, cituji: Jedním ze způsobů je také redefinice způsobu, jakým se vypočítávají příspěvky na sociální pojištění.  Moderátor: Redefinice je jen jiné slovo pro zvýšení? Odpověď: Obecně je třeba uvažovat o výrazném zvýšení. 
  2. Přitom by se souběžně a trvale zvyšovaly nároky na státní rozpočet. Moderátor: rostla by suma vyplácených peněz, které stát na důchody v prvním pilíři vydává? Odpověď: Ano, za jinak stejných podmínek by to vzhledem ke způsobu výpočtu důchodů v prvním pilíři znamenalo v dlouhodobé perspektivě mírně zvýšené nároky na státní rozpočet.
  3. Předpokládané celoplošné vyplácení dětských přídavků všem rodinám, což opět akceleruje nároky sociálního systému na státní rozpočet. M. Potůček: V případě podpory rodin s dětmi v rámci sociálního systému považuji za vhodnější sociální dávky – například dětské přídavky vyplácené všem rodinám s dětmi.
  Ve všech Vámi uvažovaných opatřeních se pane profesore, jedná o růst mandatorních výdajů státního rozpočtu. Přitom již dnes mandatorní výdaje pohltí zhruba 900 miliard korun ročně (A. Babiš 2014). Vaše navrhovaná opatření tak rychle přibližují státní rozpočet do stavu, kdy vláda již nebude moci rozhodovat o investicích a díky této okolnosti fakticky přestane vládnout. To je a zejména bude zlé. Za ještě horší ale považuji tu okolnost, že reformy, které hodláte tak nákladně financovat, nezahrnují demografický problém. Dovolte mi příměr. Vaše reformy představují zlatou vaničku, ze které sociologové vylili dítě.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Prosím, kde jste tu zlatou vaničku vzal. Ta už byla ukradena při rozkradení důchodového fondu Klausem.

   Smazat
  2. 1:05 Proboha, že vás furt baví ty pravičácký bláboly o mandatorních výdajích. Ještě vás ty pohádky nepřešly? Koryfej přes mandatorní výdaje pan Kalousek to předváděl, myslím, dost dlouho a málem na to většina z nás chcípla. Ale, naopak, jistá partička se na těch zvýšených vládních investicích pěkně napakovala, že?
   Jirka

   Smazat
 11. Tady se mluví o reformách a zatím nevíme zda budeme tyto reformy schvalovat zde nebo je nařídí protektor.

  OdpovědětSmazat
 12. Ano,právě jsme slyšeli ty poslední Sobotkovy nehorázné lži a viděli na vlastní oči i ty jeho škleby.....

  OdpovědětSmazat
 13. 23:57 NC - Pan Dvorak jasne zakazal takove vulgarity !
  Vyjimka je povolena pouze retardovanym !
  Kvuli retardovanym / neprispusobilym a nezadoucim maji v Cesku vsichni male duchody !
  Ty jsi toho pricina !

  OdpovědětSmazat
 14. Chcipni zmrde zkurvenou zaprodanej uASSacky hovnotam!!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ruϟϟáci přeci kromě otrávený pěny do koupele žádný hodnoty nemaj :D:D:D Leda tak ještě AIDS! - https://zpravy.idnes.cz/v-rusku-je-milion-nakazenych-virem-hiv-dhl-/zahranicni.aspx?c=A160120_194050_zahranicni_san

   P. S.: Jo sprav si už to "R"!

   Smazat
 15. asi by to chtělo zkasírovat všechny náboženské obce, politické strany, bankám zavést daň z obratu a právnickým osobám zavést daň ze zisku ve výši 25 %

  OdpovědětSmazat
 16. A zas tu máme propagandu, ať je u vlády kdo chce. Plácá se tu o miliardách, které jsou nebo na něco jiného nejsou, jak a co je pro koho důležité. Podstatné je, jaký má co podíl na výdajích státního rozpočtu, jaký na jeho příjmech a o jaké podíly jde z HDP. Potom teprve ať každý zdůvodňuje ty, nebo jiné priority a nevyhýbá se mezinárodním srovnáním.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.