Reklama

čtvrtek 23. listopadu 2017

Prezident Miloš Zeman předstoupil před novináře u příležitosti oficiální návštěvy Ruské federace.

23.11. 2017   PL
„Víte, že mám vůči některým novinářům pocit, že dokážou, jak říká stará anekdota, oddělit zrno od plev, a poté otisknout plevy. Takovou plevou je v případě mé návštěvy v Ruské federaci článek, který se objevil na webu Zvezdy. Nejenom, že se od něj ruské orgány ústy ministerského předsedy distancovaly, ale tento článek byl okamžitě smazán, autor článku vyhozen, šéfredaktor dostal důtku, ale co je nejkrásnější, a to mi říkal Jirka Ovčáček, den nato se na témže webu objevil článek, který vychvaluje pražské jaro 1968. Doufám, že prominete, když řeknu, že novináři, v tomto případě ruští novináři, plně odpovídají charakteru prostitutek, i když se jim u nás říká presstitutky,“ řekl úvodem Zeman.

„Byli jste patrně u všeho, co se tady až dosud dělo. Nemohli jste být ale u mého jednání s prezidentem Putinem, které se protáhlo na dvojnásobek původně dohodnutého času, a proto bych vás chtěl informovat o tom, že jsem mimo jiné při tomto jednání zmínil také otázku ukrajinského historika Kozlovského. Je to historik, který je v současné době ve vězení v Doněcku, byl obviněn ze špionáže a je autor asi padesáti odborných publikací. Já jsem asi před půl rokem napsal dopis panu Zacharčenkovi z Doněcké republiky a žádal jsem ho z humanitárních důvodů o propuštění Kozlovského z vězení. Konstatuji, že jsem nedostal odpověď, což je drzost a nezdvořilost, takže příště se o Doněcké republice budu vyjadřovat krajně pohrdavě,“ řekl s despektem Zeman.

Nyní podle svých slov požádal prezidenta Putina, aby zasáhl ve prospěch Kozlovského. „Dá se to technicky řešit tak, že by se zahrnul podle minských dohod do výměny osob. Ať už zajatých, nebo vězněných. Takže to je snad jediná věc, o které nevíte. Všechno ostatní už znáte,“ zakončil Zeman.

Po dotazu novináře se více rozpovídal o setkání s bývalým sovětským vůdcem Michailem Gorbačovem. „Vyměnili jsme si názory na situaci ve světové politice a pozici Ruska v této světové politice. Víte, že Michail Gorbačov podpořil anexi Krymu, to je vám, doufám, známo, a že se zlepšily i vztahy s prezidentem Vladimirem Putinem. Věnoval mi i svoji knihu,“ řekl Zeman k setkání.

Další otázka směřovala k setkání s prezidentem Putinem a k tomu, že Zemana mrzelo, že nemohl přivést lebku svaté Ludmily. „Kde byl ten problém?“ zeptal se novinář. „Pokládám to za chybu české i ruské strany. Ten problém byl dvojí. Česká strana si přála, aby lebka svaté Ludmily byla vystavena v chrámu Krista Spasitele. Ruská strana to odmítla a navrhovala jiný pravoslavný chrám,“ sdělil Zeman. Spory byly o délku vystavení lebky. „Dobrá vůle byla na obou stranách. Na druhé straně, znáte to, když se nějaký úředník ujme nějakého jednání, tak jeho sebevědomí vzroste a snaží se vytvářet úplně zbytečné překážky,“ dodal Zeman.

Řeč přišla i na ustavující schůzi Sněmovny a jmenování Andreje Babiše (ANO) premiérem. „Tak já budu mít schůzku s Andrejem Babišem 28. listopadu. Jednám poměrně rychle. Předpokládám, že mě Andrej Babiš seznámí s první verzí svého návrhu ministerského kabinetu. Zatím orientačně předpokládám, že bych Andreje Babiše jmenoval 6. prosince premiérem a kolem 15. prosince jmenoval jeho vládu, přičemž v intervalu mezi 6. a 15. prosincem bych se jako obvykle sešel s kandidáty na jednotlivé ministry. Jsem opravdu zvědav, zda tito kandidáti budou rozumět svému rezortu, když Andrej Babiš říká, že to mají být odborníci,“ řekl Zeman a vyjádřil se i k žádosti o vydání Andreje Babiše k trestnímu stíhání, která byla opět do Sněmovny doručena. Otázku položil reportér České televize.

„Nepochybuji o tom, že informovanost České televize dosahuje až do Libereckého kraje. Jistě víte, že hejtmanem Libereckého kraje je Martin Půta, který je už tři roky trestně stíhán. A hejtman je něco jako premiér kraje. Takže měřme každému stejným metrem,“ vyzval Zeman.

Další otázka se věnovala prezidentským kampaním v Rusku a v Česku. „Poznamenal jsem svým bonmotem, že si nejsem jist, zda prezident Putin bude v březnu příštího roku zvolen 70 nebo 80 procenty. To bylo jediné, co se týkalo, a byl to bonmot, prezidentské kampaně. O české prezidentské kampani jsme nemluvili vůbec. Ale zato jsme věnovali velmi podstatnou část našeho rozhovoru tématu, které novináře asi příliš nezajímá, ale zajímá lidi, kteří se zabývají naší spoluprací. Ekonomickou spoluprací. A to je téma takzvané lokalizace. To neznamená nic jiného, než že zahraniční podniky umístěné na ruském území mají určité výhody. No a asi 90 % našich podniků takové výhody požívá a asi deset procent našich podniků se dostává do problémů a je kritika, že jsou svým způsobem diskriminováni. A my jsme se dohodli, nejen s prezidentem, ale i s dalšími ministry vlády na ruské straně a s ministrem Havlíčkem na české straně, že se tímto problémem, tedy stížnostmi našich podniků, budou zabývat. Dalším takovým tématem je dekret 166,“ poznamenal Zeman a vysvětlil podrobnosti.

„Dekret 166 se v podstatě týká výhod pro automobilový průmysl. A tyto výhody mají uplynout koncem roku 2018. Tak jsme se samozřejmě ptali, v zájmu Škody Auto a dalších podniků, jaký bude osud, a protože se připravuje následný dekret, co asi tak bude obsahovat. Takže jenom na těchto dvou konkrétních případech vidíte, že se většina našeho času věnovala a týkala technických, ale důležitých podrobností spolupráce obou stran,“ dodal Zeman.

Své pak Zeman řekl ke slovům předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga, jenž řekl, že návykové látky hlavu státu změnily a že nemá zábrany. „Kromě návykových látek, které Karel Schwarzenberg na rozdíl ode mě neužívá, mluvil také o tom, že je nesprávné, abych vyzval novináře, aby se naučili rusky, a že je dokonce nesprávné, že hovoříme bez tlumočníků. No, já bez tlumočníků hovořím ať už v ruštině, nebo v angličtině; a v New Yorku nebo ve Štrasburku mně to nikdo nevyčítal. Proč by mně to měl vyčítat tady, uvědomte si, prosím, že to znamená zkrácení nebo naopak prodloužení efektivity našeho jednání na dvojnásobek. Právě proto, že nepotřebujete ty tlumočníky,“ řekl Zeman.

První dáma po dobu návštěvy Ruska měla separátní program, prohlédla si Moskvu. „Šťastná to žena, jak pravila Božena Němcová,“ dodal Zeman.

Závěrem se hovořilo o plynovodu Nord Stream, který ostře vadí Ukrajině, vyvolává odpor v Polsku, pochybuje o něm Evropská komise a odsuzují ho Spojené státy, které by rády do Evropy dovážely vlastní zkapalněný plyn. „V Polsku ano, u nás ne. Jsem rád, že vás mohu informovat, že i po konzultaci s ministrem průmyslu a obchodu jsem vyjádřil plnou podporu České republiky plynovodu Nord Stream 2, abychom byli přesní, protože by to pro Českou republiku znamenalo ekonomický přínos v přibližné výši 1 miliardy eur.
Takže já chápu, že když Polsko už trošku utrpělo tím, že se díky sporům o tranzitní poplatky – a ten původní plynovod vedl přes Baltické moře, a ne přes polské území, a jak víte, Baltické moře je velmi tolerantní, protože tranzitní poplatky nevybírá – tak z toho vyplývá, že lze pochopit odpor Polska vůči tomuto produktu. Ale znovu vám opakuji, že podobně jako Gerhard Schröder i já vřele podporuji tento projekt z důvodů, které jsem právě uvedl a jsem rád, že mě ministr obchodu a průmyslu v tomto podporuje,“ zakončil Zeman tuto otázku.

Poslední otázku pak položil reportér ParlamentníchListů.cz, kdy se Zemana zeptal na článek korespondenta ukrajinské agentury UNIAN Romana Cimbaljuka. Ten tvrdí, že Zeman při své vstřícnosti k Putinovi zapomíná, že 25 % Čechů mluví rusky, a že by se tudíž mohlo stát, že podobně jako na Ukrajinu by vtrhli do Česka ruští vojáci, aby si například v Karlových Varech vynutili uspořádání referenda o připojení k Rusku. „Vpád Putinových vojáků by musel znamenat, že se k nám budou probíjet přes Ukrajinu a přes Slovensko. Já mám v plánu návštěvu Slovenska, tak to musím sdělit Andreji Kiskovi, aby se dokázal včas připravit,“ řekl ironicky Zeman.

16 komentářů :

 1. Mám rád Zemanovu střídmost slov bez klišé a prázdných politologických obratů. Jeho mluvě rozumíme my dole i ti nahoře. Jen ti nahoře soptí, proč asi?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Prezident by měl mluvit česky, ani anglicky ani rusky nemluví dobře, ale s chybmi, a tím snižuje svoji vážnost. To je v mezinárodních vztazích obvyklé. Dále by měl svoje projevy číst, jako např.Putin a státníci ve Valném shromáždění OSN, a pak se vyvaruje těch přešlapů, např. když řekne, že Rusko je 10x důležitější než Francie, tam mu to připomenou.

   Smazat
  2. 16:34 Máte novinářský talent. Z žertovné nadsázky Zemana, odvozené z počtu podnikatelů v delegaci, dokážete levou zadní vytvořit úplně jiné sdělení. Měl byste se ucházet o místo zpravodaje ČT, máte velkou šanci na úspěch.

   Smazat
 2. Jako jeho volič začínám mít výhrady. Protože mu neodpoví Zacharčenko, tak pohrdá Doněckou republikou? Není to pane prezidenta na hlavu?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. pan zacharcenko ma milose , viete kde ...

   Smazat
  2. Ano, budu také Zemana volit, ale souhlasím, že tohle pohnojil...

   Smazat
  3. Též ho budu volit jinak tam jsou samé západní loutky.

   Smazat
 3. 14:41
  Pane Povolny, president Zeman je jediny hodnotny statnik, ktereho vy Cesi mate !
  Jeho snaha je stejna o jake mluvil nas president Trump ve volebni kampani !
  Zvysovat prumyslovou a obchodni spolupraci !

  Chci vas vsak informovat o zajimave veci...
  President Trump nechce sveho zete a jeho dceru ve Washingtone !
  On je pozadal, aby se vratili do New Yorku. (Vyhazov !)
  Pravdepodobne je to kvuli tomu, ze Kushner (jeho zed) dluzi Sorosovi balik penez a nebo v tom ma prsty
  Stephen k. Bannon, ktery vede Braitbart News.
  On je STATEGICKY a zna tahy do budoucna.

  Dnes je u nas Thanksgiving (svatek podekovani / hostina s krocanem), takze se nic nebude dit az do pondelka.

  OdpovědětSmazat
 4. O jake anexi ten Zeman mluvi? Jestli vubec vi co to je anexe? Deni v Krymu nesplnuji definici anexe.

  Co je Zemanovi do toho, koho zajali v DNR - pokud nekoho zajali, tak asi protoze strilel na civilisty nebo se jinym zpusobem podilel ve sve podpore ukrofasistu.

  Nejak od nej neslysim kritiku ruznych Stetinacu, kteri si podavalii ruce s ukrofasistama a podilili se da se rict na organizaci statniho prevratu na Ukrajine. Neslysim od nej kritiku EU a USA, ktere to cele rozpoutali. Neslysim od nej kritiku Ukrosu, ze nevysetruji strelce na majdanu a zbesile vrazdeni v Odese.

  Zeman u me teda klesl. Muj hlas nedostane, pomuzu havloidum s jejich kandidatem a odstehuji se z CR zpatky do Ruska.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Timur a jeho Garda.
   Správně,jenže Zeman nesmí kritizovat sionisti

   Smazat
 5. 15:43 dodatek !
  O tom, ze Kushner a Bannon se NEmeli radi, psaly vsecny nase media. Kazdy z nich mel svoje podpurce a Bily dum byla arena "zapasniku".
  (Bannon je byvaly namorni dustojnik z Norfolku , Virginia.) Je velmi inteligentni se sklonem k rebelii. Jeho sefa mu nekdo zabil v roce 2012, v L.A. On zemrel na ulici ve veku 47 let, jako nejaky bezdomovec.
  V zakulisi se vede tvrdy boj o nasmerovani Ameriky !
  (A bude to jeste horsi !)
  At zije Trump, Zeman, Orban a Bannon !

  OdpovědětSmazat
 6. Timure 15:47, Majdan maji na svedomi Neocon's s podporou Globalistu !
  America je v tom uplne nevinne !
  Tyto skupiny NErepresentuji zajmy Ameriky, ale pouze male skupiny dobre organizovanych lidi.
  Tyto skupiny nemaji radi presidenta Trumpa, ktery hlasal vzdy jinou agendu - a proto vyhral volby - DRTIVE ! To, ze ovladaji media , nema v dnesni dobe ucinek, protoze lide jako je napr. Alex Jones je znici, kdykoliv zacne mluvit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Illuminati, neoconi, ja to chapu, ze zijeme v mediokracii, potazmo korporatokracii ale vysvetluj to te konzumni spolecnosti. Navic, vetsina amiku si vubec uvedomuji, ze maji deep state. Dokonce bych rekl, ze evropane si uvedomuji vice nez samotne amici, ze tam je deep state. Jsou nejvice konzumni spolecnost na planete - jedou apple, youtube, musicions, hollywood, fast-food, car tuning (ratstyle / carshaving / trucks with aeroplane turbines.. ja nevim co vsechno), uzivaji si zivota, cestuji vsude po svete za babku ($$) a maji nejake Rusko, Cesko u prdele. Nemaji ani potrebu zjistovat podrobnosti toho co se odehralo v Krymu. Mozna po 9/11 se % skeptickych amiku se zvysil ale jsou porad v mensine.

   Smazat
 7. Timure 16:47 !
  Americky zivotni styl se neda generalizovat !
  Tech zivotnich stylu je mnoho a kazdy si vybere ten, ktery mu vyhovuje.

  Americane si uvedomuji velmi dobre, co je to
  Deep state ! Proto vyhral volby Trump.
  Prumerny American ma respekt pro potoky krve a slz, ktere Rusko prolilo ve svych valkach.
  Prumerny American vi, ze Krym patri Rusku ! Rusko ho zdedilo i s kulturou po Byzanci ! American vi o carevne Katerine II.

  Americane neuznavaji Majdan, protoze je proti jejich Konstituci ! Vlada se musi menit legalne a ne vystrilenim namesti v Kijeve.

  Prumerny American NEZNA, tak dobre rusky a evropsky zemepis jako Evropan ! NEDIV SE JIM ! Oni znaji velmi dobre jejich stat.

  Prumerny American chodi daleko vice do kostela nez Evropan, a tim, ze se Rusko hlasi ke Krestanstvi a je stejne arijskeho puvodu, jako jsou oni - bili, tak by jsi byl snadno exeptovan.

  Americane NEMAJI radi Islam, proto nejaka nenavist proti Rusku u nich neni !

  Trum jasne rekl, ze chce s Ruskem mir a ze valka je nemyslitelna. (Valku chteji Globaliste.)

  OdpovědětSmazat
 8. Jeste neco Timure !
  Vim kdo jsi a vim, ze mas tvoje Rusko rad ! Tak o nem neco napis !
  Bude-li to zajimave, tak to vsechno vyslepicim Republikanum. (Anglictina neni problem. Rusky nerozumim ani slovo. Pis cesky! )

  OdpovědětSmazat
 9. Setkání Putin-Zeman to je příkladný vztah představitelů států. Víc takových vztahů a brzy bude možné globálně nastolit NOVÝ SVĚTOVÝ ŘÁD - http://miloslav7.blogspot.cz/2016/09/novy-svetovy-rad.html

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.