Reklama

středa 8. listopadu 2017

Prezidentů jako blech v kožichu

Zdeněk Hrabica
8. 11. 2017
V jednom z čísel humoristického týdeníku Dikobraz ze šedesátých let XX.století, se objevila velká pravda. Jeden urousaný historik po roce 1989 odsoudil tento týdeník k věčnému spánku, až nám po něm dodnes tuhnou tváře. V něm byly tehdy na titulní straně nakreslené zástupy lidu, a zelo zde oslovení: „Soudruzi , ministři!“
Připomíná mi to nynější hemžení, kolik hrdopýšků se na našem dvorečku nyní uchází o prezidentský stolec.


Hradu by se jim zachtělo.

Svého dávného času, když se ze zahraničí vrátil do rodné vlasti Tomáš Garrique Masaryk, aby usedl na Pražském hradě, zděsil se, když hrad byl rakouskými mocipány zplundrován a starožitný nábytek odlifrován do Vídně. Měl chuť na pečenou husu, musel si ji nechat zajít, na hradě nebyl ani kastrol na pečení. 


Byl jsem jako novinář u toho, když se po prezidentské volbě, zásluhou většiny poslanců KSČ a těch, kdo zastupovali Národní frontu, dostal do staroslavného hradu českých králů sametový Mesiáš. Likvidoval se svými kumpány samou radostí hradní mobiliář. Konkrétně se rozbíjel prezidentský servis s pětiznakovým erbem ČSR po Masarykovi, rozbíjeli jej hosté, oblečeni většinou ve svetrech.

Obrovský šok zažil další nově zvolený prezident Václav Klaus, když přebíral po svém předchůdci pestře pomalovanou pracovnu, odmontované vypínače ve tvaru srdíček a zástrčky a musel čekat na renovaci svých prezidentských místností.

Nic takového nyní nehrozí.

Ale - co když se přece jenom objeví s novými nadcházejícími přímými prezidentskými volbami kariérní osobnosti s monarchistickými či havlovskými sklony a začnou na Hradčanech větrat?

Nebo si jejich plebejci zopakují hradní jízdu na koleběžce, jak se také stalo.

Ještě před několika měsíci se kasali touhou po moci opití politici, prý s nejsilnějším mandátem. Opírající se jenom a jenom o demokratické strany a zásady, než splakali nad hořkým výdělkem.

S lítostí někdy vzpomínám na hulvátské výroky opentleného uniformovaného nacistického německého činitele, který donekonečna opakoval, že když slyší slovo kultura, sahá po pistoli. Tehdy sahal s určitostí po zbrani s výrobním číslem České zbrojovky a v holínkách vyrobených u Bati.

Něco podobného mne hodně často napadá, když slyším z kolovrátku mluvidel českých politiků, majících plná ústa demokraticie a svobody. Moje maminka by určitě takové hejsky napomenula hanáckým rčením: „ Abe jim ta hoba neopadla!“

Halasně vyřvávají na lesy, že jsou ochotni spolupracovat jenom s demokratickými stranami „napříč politickým spektrem“. - Aniž jsou ochotni přiznat, že demokracii jako vládu lidu, stále hlouběji a hlouběji už sami zakopali .

Soudruzi, pánové, ogaři, horní chaso – tedy prezidenti, je Vás v pořadníku na prezidentské křeslo Pražského hradu nyní jako blech v kožichu. Šavle hore a dejte se do boje.

Neprohloupíte, když se dáte do litého zápasu i s vlastní hloupostí a prostořekostí. Važte slova o tom, jak jste velcí, demokratičtí, silní v tahu na branku,opusťte své mesiášské komplexy

Opravdu - my z podhradí už nejsme opravdu žádné stádo!

Ilustrační foto autor

25 komentářů :

 1. Přesně tak nejsme stádo a tupé ovce.

  OdpovědětSmazat
 2. Nábor do dolů by neměl takový úspěch.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Za ty peníze, s autem se šoférem, s kuchařkou a s úklidem v režii; a po pěti letech za prezidentský důchod; a k tomu navíc doživotně zdarma kanclík zdarma na zahrádce a auto se šoférem doživotně na "štátne trovy"? Bych to bral ještě teď...

   Smazat
 3. Jeden dobrý efekt to má. Na transperentních účtech se můžeme dočíst, kolik taková sranda, jako sbírání podpisů či nahrávání zdravice, stojí. Vždycky jsem si říkal, za co proboha můžou utratil na volby desítky milionů, ale ono těch PR agentur je mnoho a mají velké potřeby. Když socdem dá na volby 50 milionů a očekávala, že na příspěvku za volby dostane 100 milionů, tak ty náklady mi prostě přijdou přehnané. A to ještě chudáci dostanou nakonec jenom 30 milionů.

  OdpovědětSmazat
 4. Každý kandidát si zaslouží respekt za odvahu. Než začnete kritizovat, ptejte se sami sebe, proč nejste mezi devatenácti odvážnými.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já se spíš divím jejich drzosti a sebestřednosti. Té mají víc než odvahy! vd

   Smazat
  2. 8:39 Ano, máte naprostou pravdu, jejich odvaha je opravdu dech beroucí. A co máme ještě odvážných poslanců a senátorů, kteří by pro nás třeba i zhynuli a to všechno skoro zadarmo. Nyní ale vážně, jaké dryjáky berete ?

   Smazat
  3. ...respektuji pouze lidi za projevenou moudrost jenž přináší plody*

   Smazat
  4. Odvaha Václava Havla nabyla takových rozměrů, že nechal zavřít pana Sládka aby se sám dostal na post presidenta. Obdivuhodné.

   Smazat
  5. Ptám se sám sebe, proč nejsem mezi devatenácti kandidáty na prezidenta a odpovídám si sebekriticky, protože na to nemám. Ptali se sami sebe taky tak ti, kteří kandidují? Volič jim ukáže, to na co jsem přišel já už teď. U některých opravdu akorát vyhozené peníze za předvolební kampaň. Že nekandiduji, tak ušetřím. M.R.

   Smazat
  6. 11:20 Přesně jsi vystihl princip voleb. Kandidovat může každý, podmínky pro kandidaturu jsou jasně dané a všem dobře známé.
   Holt někdo si koupí auto, někdo barák a jinej utrácí svoje peníze za volby. Je to každýho věc.

   Smazat
  7. Ano, to je ten demokratizmus. Někdo zná dobré lidi, jiný zná dost kompro na deset či více aktivních politických gaunerů ze sněmovny či ze senátu... a je dost silný v kramflekách, aby nezemřel Dubčekovou smrtí, nebo na otravu poloplášťovým olovem...

   Ale kandidovat může "každý" jako ve starém Římě... kdo mohl lidu darovat chléb a hry (panis et circenses), živit a prosazovat početnější klientelu... a chodit rok v bílé tóze. Ano, KAŽDÝ! Ale každý holt není, nebyl a nebude každý.

   Smazat
  8. 9:19

   Kdysi jsem frčel na Zyprexe a Dogmatilu, ale začalo mi to kazit zuby, tak jsem s tím praštil.

   Smazat
 5. S tím respektem bych to moc nepřeháněl,vždy je to představitel nějaké vlivové "demokratické" skupiny,která touží urvat především něco pro sebe.

  OdpovědětSmazat
 6. Važme si toho koho teď na hradě máme. To co někdy přijde po něm bude jen a jen horší.

  OdpovědětSmazat
 7. Zda nejsme stádo tupých ovcí ukáže až výsledek voleb prezidenta. Je zajímavé, jak se "rozhnojnily" řady kandidátů. Stále se volá po somatickém vyšetření Zemana "profesorkým konsiliem", já si ale myslím, že je daleko důležitější volat po vyšetření psychiatrickém jeho protikandidátů, neb ta smělost těch směšných figur naznačuje nepochybně deficit v jejich soudnosti. Jsem si jist, že by ta garnitura Zemanových protikandidátů byla obohacením oboru psychiatrie.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já se přikláním k tomu, že nikdo nemá právo jakkoliv urážet prezidentské kandidáty. Každý můžeme volit, koho chceme a tak je to správně. Takže pokud by mělo proběhnout psychiatrické vyšetření prezidentských kandidátů, tak prosím všech. Petr

   Smazat
  2. 11:07 Já se zase přikláním k tomu, že by tito kašpaři měli vést kampaň na úrovni a né založenou na kopání do současného prezidenta. Doposud je to jejich hlavní náplň.

   Smazat
  3. 11:26 A není to věcí každého kandidáta, jak postaví svoji kampaň? Volič rozhodne.

   Smazat
  4. 12.34 Kdo chce kopat do presidenta, ten kope... když nemá na víc a nemá co Českému lidu nabídnout.

   Dežo prý bude po volbách potřebovat pár kopáčů do party... Ale páni kandidáti jsou pro skutečnou práci zpravidla nepoužitelní; myslím ty, kteří nedosáhli důchodového věku a nebo nesplnili podmínky pro přiznání starobního důchodu, aby nedošlo k mejlce.

   Smazat
 8. Volby prezidenta?Pro některé kandidáty mají olympijskou myšlenku:Není důležité zvítězit,ale zúčastnit se.

  OdpovědětSmazat
 9. Nedej bože aby se to někdy obrátilo. To by bylo zase obětí .....ismu.

  OdpovědětSmazat
 10. Hlasenie miestných rozhlasov. Pozor pozor ! V Prahe sa budu konať volby preziďenta. Je eště vela volných miest.
  Žiadamé občanov Slovenska, aby se hlásili u pána Babiša.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak tedy otázka pro všechny. Zeman nebude moci z jakých koliv důvodů kandidovat. Kdo jemu rovnocenný na Hrad ze současných kandidátů? Zajímají mě především názory jeho odpůrců. Zdůrazňuji, že on taky není pro mne to pravé ořechové. M.R.

   Smazat
  2. 15:08 Ze stávajících, naprosto nikdo.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.