Reklama

pátek 17. listopadu 2017

Proč na výročí 17.listopadu nejásám


Lubomír Man
17. 11. 2017
Proč píši tyhle řádky zrovna dnes večer 17.listopadu? Protože zrovna dnes, ve výročí oné slavné protitotalitní revoluce,nejtíživěji pociťuji zklamání z toho, kam dospěla. Vím, že v těchto hodinách a minutách se na televizních monitorech v Česku odbývá hotový karneval oslav dnešního slavného výročí, že zaznívají nadšené projevy našich představitelů, že hraje hudba, kokardy, jásot, na praporu prapor, jak by řekl Viktor Dyk – a právě proto jsem tu bedýnku od rána ještě neotevřel. Protože já ten jásot nesdílím. A jsem si jist, že v tom nejsem sám, že jsou nás statisíce a možná i miliony těch, kteří nejásají prostě proto, že věřili, že od onoho přelomového dne roku 1989, kdy skončila jediná uznávaná pravda, se zeširoka otevírá brána pro pravdy všechny, pro všechny myšlenkové proudy, které budou mít každý pro sebe svoje strany, svoje noviny a časopisy, které budou v ušlechtilém boji idejí a v duchu Masarykova hesla demokracie je diskuse, soutěžit o ideje nejlepší a nejušlechtilejší. Že takovýto boj logicky a jaksi přirozeným výběrem idejí a názorů nejlepších vyprodukuje i nejlepší politiky, lidi vysoké duševní úrovně a ryzího charakteru, že studenti budou zase, jako za našich dní chodit do čítáren, kde si každý si vybere noviny svoje a při návratu z čítárny budou o svých politických názorech, předchozí četbou rozjitřených, tvrdě diskutovat.

Taková byla naše očekávání, a čeho jsme se dočkali? Toho, že jediná minulá uznávaná pravda A, byla vystřídána novou jedině uznávanou pravdou B: Anebo jste si snad všimli, že se naše noviny či časopisy – pokud jde o ideje či o tu jedinou pravdu, jedny od druhých v čemsi liší? Že by se ideově lišila televize NOVA od ČT? Či deník Právo od deníku MFDnes? Či časopis Respekt od časopisu Reflex? A divíte se pak tedy tomu, že studenti a vůbec mladí lidé se už dnes mezi sebou o politice víceméně nebaví? A pokud ano, je úroveň té debaty poplatná onomu ideovému úhoru, který jedině je dnes u nás k mání. Že je zkrátka politika nezajímá. A odkud se tedy mají brát, když ne ze soubojů idejí, politici na úrovni, po kterých tak bažíme?

Pochopitelně pustota idejí vyprodukovala i pusté politiky. Vzpomínám si, že jsem za totality jaksi z hloubi duše nenáviděl tři politiky, jejichž jména nebudu uvádět, protože pro daný problém nemají význam. Ale dnes jich nenávidím možná desítku a možná i víc – což mě šokuje i znepokojuje, a neuvěřitelný fakt k tomu navíc je ten – že všichni tihle mí noví nenávidění mi připadají dokonce ještě tupější, neřestnější a dokonce i nepřijatelnější, než byla ona trojka politiků mi nesnesitelných z doby minulé.

Proto nejásám. A říkám si, že dnešní stav jediné pravdy i tolika politiků, které nedokážeme mít rádi, nemůže snad trvat navěky.

Jo a taky, že snad přece jen jednou ještě potkám partu mladých lidí, bavících se o politice, z nichž každý bude mít jiný názor. Jinak to bude dál tzv. v háji.

32 komentářů :

 1. Lidé by měli nosit černé pásky na rukávě. Nechali jsme se naivně obelhat. Stát, kde probíhá ročně několik set tisíc tzv. exekucí a kde se válí desítky tisíc bezdomovců na ulicích, je totalitní stát. Demokracie je největší svinstvo, které jsem v životě poznal.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Slova demokracie a svoboda se už dávno ocitla ve spoečnosti sprostých slov.

   Smazat
 2. Tak jak jste oslavili dnešní Sorosův svátek?

  OdpovědětSmazat
 3. Pane Mane, jsem si jist, že jste hltal ČT po celý den velmi svědomitě. Jak je vaším dobrým zvykem.
  Já to teda nesledoval, bo jesm byl v práci, ale vy jste to určitě zvládnul za mě.

  OdpovědětSmazat
 4. Já jsem vzpomněl brutální agresi německých okupantů proti studentům vyjadřujícím nesouhlas s okupací.
  Datum porážky Čechoslováků a zahájení nové doby temna si nepřipomínám, to nechám na budoucích historicích.

  OdpovědětSmazat
 5. Já se doslova ztotožňuji se závěrem článku, pana Mana. Prožívám tytéž pocity, co se nenávisti současných politiků týče a nemám na mysli ty, kteří byli demokraticky zvoleni, ale ty ubožáky, kteří mají demokracie plnou hubu, ale nějak to nedopadlo, podle jejich představ, tak budou kopat kolem sebe, jak chcípající kobyla. Že, zmrde KALOUSKU, ubohý Fialo a spol.

  OdpovědětSmazat
 6. V 89 mně bylo 45, u komunistů jsem nebyl, k volbám jsem nechodil ale tak naivní abych si myslel že pravda a láska zvítězí nad lži a nenávistí, jsem nevěřil. Na Národní to chtělo transparent: Kde máte Růžičku, nebo Živáčk na hrad, nebo Zvrhli paraziti zvítězili nad naivními ovčany.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 23:58 ....a také: "Lež a nenávist konečně zvítězila nad pravdou a láskou"

   Smazat
  2. Zpověď bezdomovce18. listopadu 2017 3:59

   Na Václaváku v XI/1989 jsem měl v rukou klíče od bytu, chaty, garáže a kanceláře. Měl jsem sytý žaludek! V teplém kožichu se mi zvesela cinkalo! A teď? Teď jsem hladný, nezaměstnaný, rozvedený, bez stálého příjmu a důchodu. Nemám z čeho platit výživné! Mám na krku exekuce! Mám prázdní ruce bez klíčů a nemám už čím cinkat. Jsem otrhaný, chodím v otřepaných sandálech a s holým zadkem! Občas přespávám u charity!
   Děkuji Ti, Havle, že jsi se o mně tak "hezky" postaral za mou blbost!!! "Děkuji" všem politickým politrukům a zrádcům národa z protilidových vlád po roce 1989!

   Smazat
  3. Kdyby dodnes existovala Státní Bezpečnost, tak by se do důchodu chodilo v padesáti a obědy ve škole by byly zdarma, ovšem tzv kradiční demokradi by nevylezli z kriminálu, kam po zásluze patří..

   Smazat
  4. pravda a lež zvítězila nad láskou a nenávistí.

   Smazat
 7. Zdá se, že už jim to docvaklo. Alespoň některým.
  Sedmnáctý listopad býval odjakživa oslavou hrdinství, soudržnosti národa a celé společnosti proti tyranovi, proti zločincům a vrahům Českého národa. Po druhé sv. válce se stal zároveň oslavou mládeže celého světa, nové generace, která přežila nejstrašnější válku naší civilizace a zavázala se příštím generacím nedopustit opakování tohoto nejstrašnějšího zločinu proti lidskosti, proti celému lidstvu.
  V roce1989 zneužila soldateska řízená CIA v Československu tohoto výročí k provokaci, chtíc vytvořit záminku k vyvolání podmínek pro státní převrat, řízený z venku. Pro naivní figurky, selské synky, sedící v ÚV KSČ to bylo zcela nepochopitelné, a nechtěli ani po týdnech uvěřit, co dokáže zmanipulovaný dav.
  Z hrstky placených provokatérů se stalo vedení zástupu čumilů, který tvořil nadpoloviční většinu demonstrantů, kteří chodili na Václavák ze zvědavosti. Po několika týdnech lavírování na všech stupních řízení státu, se komunisté zalekli výhrůžek a zastrašování ze strany Havlistů řízených a placených americkou ambasádou a podlehli propagandě. Utekli z pozic.
  Po téměř třiceti létech se ukazuje, že tato zrada na Českém národě nebyla důvodná. Diletanté, veksláci, zelináři a kriminální živly dovedli náš národ i naši vlast na pokraj propasti. Zničili nebo rozkradli páteř našeho národního hospodářství a to celoplošně a totálně. V tom si nezadají ani s Hitlerem. Uvrhli celou společnost do bídy, přes noc zbavili sedm milionů lidí základů jejich existence, kvalifikované práce v oboru, kterému se věnovali řadu let, část celý život.
  Postupně je připravili o nejen o zdroj obživy, ale i o střechu nad hlavou, zdravotní zabezpečení, jeho zpoplatněním. Jako obzvláště zavrženihodné lze onačit zotročení celého národa vytvářením pracovních míst se mzdami, které jsou více jak třikrát nižší, než v reálném socialismu. Stejně zločinný je postup je i v případě penzí, které jsou nejméně na poloviční hodnotě oproti roku 1989. Pří zadlužení státu i občanů ve výši přesahující tři biliony Kč a rozkradení státního majetku ve výši jedenácti bilionů korun v hodnotách k 1. 1. 1990, je zločinnost současného režimu tím nejhorším, co potkalo Český národ v jeho historii.

  OdpovědětSmazat
 8. DRUHÁ ČÁST k 0:29
  Zločinci sedící ve vládách, parlamentech a státní správě, si bláhově mysleli, že tento gradiozní lupičský podnik budou moci provozovat do nekonečna. V letošních volbách jim národ vystavil účet. Po prvním hysterickém vytí smeček z jednotlivých partají, ČRO a ČT nastala řež mezi jednotlivými zločineckými klany. Jeden druhého napadal a obviňoval z viny za neúspěch v oblbování národa před volbami.
  Teprve v posledních dnech začínají chápat, že vývoj je neměnný, nezvratný a pro ně děsivý. Poslední rekce ukazují, že v řadách zločinců zavládla beznaděj a strach. Začínají se utěšovat, že snad zvrátí vývoj na polit. scéně jakousi národní frontou (upozorňuji, že vůbec né českou) nebo volbou defraudanta, exhibicionisty či pedo fila Českým prezidentem.
  Jejich zoufalost vám dokládám na několika článcích. Symptomů je však mnohem víc.
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Tomas-Haas-Od-roku-1989-jsme-se-neposunuli-temer-tricet-let-kupredu-ale-zpet-512636

  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Mojmir-Grygar-Stopy-naseho-Listopadu-512624
  http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/politika/basta-jak-ukazuje-vyvoj-tak-nasi-politici-pokracuji-v-destrukci-statu/
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/V-Brne-se-vzpominkove-akce-zucastnilo-postupne-nekolik-set-lidi-512666
  https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/bylo-naivni-si-myslet-ze-dozeneme-zapad-pesimista-kryl-mel-pravdu-rika-milan_1711171645_jgr
  http://www.info.cz/cesko/signatar-charty-machacek-se-oprel-do-studentske-vudkyne-revoluce-pajerove-zatracena-p-ca-prohlasil-19446.html
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Putna-se-pri-projevu-na-Ujezde-poradne-vytocil-Tyhle-volby-vyhral-pan-ktery-vlastni-svinsky-server-a-svinskou-televizi-Vyhraly-fake-news-512648

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. http://domaci.eurozpravy.cz/spolecnost/207134-fischerova-kocab-sommerova-ruml-kubisova-a-dalsi-pisi-zemanovi-ustupte-od-kandidatury-odpocivejte-a-umoznete-hradilkovi-zit/
   http://neovlivni.cz/20-let-pote-privatizace-telecomu-jasne-ze-tam-byly-uplatky-vzpomina-akcionar/
   http://neovlivni.cz/akter-sarajevskeho-atentatu-penize-z-privatizaci-se-vozily-v-igelitkach/

   Smazat
  2. Debatu Pajerové, Macháčka, Chauna jsem poslouchal. To se Macháček ještě udržel, já bych ji plesknul přes hubu, že by jí už její pojetí demokracie nešířila! S "jedinou možnou pravdou a láskou" si nejbližší měsíce ještě užijeme. Dnešek byl začátek jejich kampaně. Naše odpověď bude zvolení Zemana jim navzdory.


   Smazat
  3. Omlouvám se za nechtěnou úpravu!

   Smazat
  4. 1:38 Nic se neděje, ale ohled na druhé potěší.

   Smazat
 9. I já ten jásot nesdílím. V listopadu jsme si nechali sebrat náš stát. Jásat dnes nad vykradeným státem, který se navíc řítí do imigrační poroby, můžou jen ti mimoni v ulicích. Bohužel, i takovou mládež jsme si tu už nechali vypěstovat. Jak dlouho to těm fríkulínům vydrží? TES

  OdpovědětSmazat
 10. slavi jenom komunisti do všech stran prekabatěny a jejich děti a neni divu rozebrali si republiku do posledniho šroubečku včetně zbrojniho arsenalu jak armady tak i lidovych milici soudu i policie nevijimaje zatimco zfanatizovane davy pěli jak laska a pravda jim to nanda

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ...to nebyli žádní komunisti, ale takzvaní "ukomunisti", ti vlezou všude tam, kde získají nějaký prospěch. K vůli těmto živlům to také tak špatně dopadlo v 89.Těm se jen rozvázaly ruce pro jejich lumpárny, které nás dovedly až sem, kde jsme dnes.Bohužel.

   Smazat
  2. Skutečný komunista byl můj praděda, který v roce 1952 vystoupil z KSČ na protest proti tomu, že se do strany začali tlačit karieristi.
   Asi tak to je.

   Smazat
  3. Skutečný komunista byl můj otec, který v roce 1945 vstoupil do KSČ. Pro své názory byl 1953-1954 v uranových dolech. Přežil to.

   Smazat
 11. Poznámka k těm dvěma nade mnou. Mám copy na název "Ukomunista".
  K tomu druhému. Můj otec v témže roce, kdy mi bylo patnáct, udělal totéž. Byl ve straně od konce války a když do ni začali vstupovat po r. 48 všelijací živnostníci a lumpenproletariát, viděl že to je konec.
  No a já už potom nebyl pionýr, na vojně jen vojín a dále v zaměstnání vždy jen zástupce toho či onoho soudruha vedoucího. Většinou Ukomunistů.
  Poslední dobou už volím komunisty. Nic jiného mi nezbývá.

  OdpovědětSmazat
 12. Zato já jsem včera jásal ! Po třech dnech zácpy, sem se dočista vysral.
  A na Havla jsem vzpomínal. I na ty tisíce obětí komunistické policie, tedy SNB. I když těch svíček bylo jako by zahynula celá praha.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A co jsi nám chtěl sdělit, 12.10, kromě toho, že se posráváš, demente? Ty jsi přesně oběť té zvrhlé a úchylné polistopadové demokracie - totálně vymaštěnej, zaživa vykuchanej, mozku zbavenej pitomec. Zatímco oběti komunistické SNB jsou se stotisícovými platy ( i ty na ně přispíváš) ve vládě, v parlamentu, v senátu, na manažerských pozicích ve všech státních a polostátních firmách, případně jsou z nich podnikatelé a mají miliardy, z tebe je ubožák, kterej se posrává, má z toho dětinskou radost, dřepí denně u počítače, a sděluje to veřejně. Jdi do prdele!

   Smazat
  2. 12:18 Neber to, nebo zapomeneš jak se jmenuješ.
   Nerozeznat o co jde, to je na chocholouška. Nebo jsi na to šel jako já a jsi zkurvený havloid.

   Smazat
  3. 12:10- použil nadsázku a ironii.

   Smazat
  4. A proč jako - jsem havloid 12.30? Protože jsem nazval pravým jménem skutečnost, kdy na veřejných diskuzích kdosi svěřuje ostatním že se 17.listopadu 2017 posral? ( což je mimochodem i jako nadsázka a ironie hodně - ale hodně trapný). Budeme sdělovat, nad čím jsme se posrali, poblili, a kdy se nám povedlo si úspěšně zašukat? Těm, co denně dřepí u počítačů a gruntujou svoje proplesnivělé nitro ironickejma nadsázkama na diskuze, se to jistě nedaří delší dobu ( tím myslím šukání bez nadsázky) a asi už nikdy nepodaří. Musí si nějak odreagovat frustrace ze své impotence, a diskuze pro ně mají zástupnou funkci jakéhosi anonymního psychiatra. A pokud jde o ty "oběti SNB" o nichž píše ten úspěšnej ironickej posránek, já žádnou jinou oběť, kromě těch, které denně předvádí televize, bulvár a media, ( jak už jsem je popsal v příspěvku z 12.18) neznám. Ty jo? Hlavně že rozeznáváš mezi sračkama a zvratkama o co jde, a co z toho je správný. Asi budeš každodenní diskutér, když už se v tom dokážeš orientovat. Já ne - a proto jsem havloid - dokonce zkurvenej?

   Smazat
  5. Ach jo, tolik zbytečných slov.

   Smazat
  6. Jestli těmi zbytečnými slovy myslíte celé diskuze obecně, nebo jste si vybral jen některé příspěvky, které neladí s vaším psychickým zaměřením? Protože podle mně je zbytečné komplet celé to diskuzní žvanění - všude. Nic to neřeší, nikdo zodpovědný za to, na co se nadává, to nečte, čtou to stále jen ti samí, a píšou příspěvky rovněž stále jen ti samí ( včetně vás - vy nechybíte nikde) a dokonce se píše všechno stále stejné, co se pořád omílá kolem dokola. Ano, zbytečné žvásty. Ale aby mě někdo, kdo tady píše, jak se úspěšně vysral, nadával zkuvených havloidů? To je na rozbít tlamu - o tom žádná.

   Smazat
  7. 12:44 Ne nejsi havloid zkurvenej. Seš jenom hlupák. A já ti odpouštím.

   Smazat
 13. Souhlas s autorem kdo by jásal nad tím co se děje.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.