Reklama

úterý 7. listopadu 2017

Profesor Oldřich Rejnuš přednesl: Zničení EU se blíží. Sobotka nemluvil pravdu. Merkelová o tom ví... „Euro je tikající časovaná bomba, která vyletí do povětří a zničí celý projekt EU. Jednoho dne se euro zhroutí jako domeček z karet, poněvadž ‚euro-projekt‘ je již nefunkční.

7.11. 2017 PL,část článku
Euro je neštěstím Evropské unie. Je to tím, že se jeho prostřednictvím finanční problémy jednotlivých států šíří do všech evropských zemí a malé problémy, které jsou normálně řešitelné, se stávají monstrózním a neřešitelným problémem celého evropského ekonomického společenství. S tímto razantním prohlášením vystoupil profesor Oldřich Rejnuš na Vyšehradském fóru 2017, největší investiční konferenci v České republice.

Připomněl i dva roky starý výrok německé kancléřky Angely Merkelové, že pokud zkrachuje projekt eurozóny, zkrachuje celá Evropská unie. Zároveň zcela odmítl úvahy o tom, že by naše desetimilionová země mohla být v jádru eurozóny.

Jak dlouho bude ještě trvat společná evropská měna? Takovou otázku si v názvu své přednášky na konferenci Vyšehradské fórum 2017, jejíž pátý ročník uspořádala společnost Golden Gate CZ s podtitulem „Ekonomické informace s předstihem“, položil profesor Oldřich Rejnuš. V úvodu připomněl zprávu Evropské komise z roku 2008: „Měnová unie a euro jsou obrovským úspěchem. Euro se stalo pilířem stability Evropy a světové ekonomiky.“ Na podzim 2008 však vypukla finanční krize a pohled na společnou měnu se během několika let změnil. „Euro je tikající časovaná bomba, která vyletí do povětří a zničí celý projekt EU. Jednoho dne se euro zhroutí jako domeček z karet, poněvadž ‚euro projekt‘ je již nefunkční. Sen Bruselu o evropském superstátu bude pohřben pod sutí hroutící se jednotné měny. Eurokraté zradili principy eura a svým jednáním demonstrují skandální nekompetentnost.“


Tvrdá slova, která profesor Rejnuš připomněl, pronesl tvůrce eura a první hlavní ekonom Evropské centrální banky Ottmar Issing, tedy člověk velice povolaný k tomu, aby se ke kondici společné evropské měny vyjádřil. Ze stejného soudku je i další citát, jehož autorem je bývalý předseda Evropské komise Jacques Delors: „V budoucnu přijde další krize, která otřese Evropou. Nevím, jestli to bude za šest týdnů, za šest měsíců nebo za šest let. Ale se současným uspořádáním je téměř nemožné, aby euro tuto krizi přežilo.“ A do třetice německá kancléřka Angela Merkelová: „Pokud zkrachuje projekt eurozóny, zkrachuje celá Evropská unie.“ To prohlásila na slavnostním shromáždění u příležitosti 70. výročí založení CDU v červnu 2015. Posléze v březnu 2017 dohodla ve Versailles s vedoucími představiteli Francie, Itálie a Španělska projekt tzv. „vícerychlostní Evropy“.
Jakékoli zadlužování už bylo možné beztrestně politicky zdůvodnit

Na základě těchto tří citátů a na základě té obrovské změny, která u eura nastala, si profesor Oldřich Rejnuš položil otázku, proč tomu tak je a co se vlastně se společnou evropskou měnou stalo. Upozornil především na důležitý fakt, že podpisem Maastrichtské smlouvy se všechny státy zavázaly, že nakonec vstoupí do eurozóny a přijmou jednotnou evropskou měnu. K tomu musely splnit čtyři základní kritéria: udržitelnost veřejných financí, cenovou stabilitu, stabilitu směnného kurzu a dlouhodobé úrokové sazby. „Z nich nás zajímají zdravé veřejné finance. A tam bylo psáno, že schodek veřejných financí nesmí být vyšší než tři procenta HDP a poměr veřejného zadlužení k hrubému domácímu produktu nesmí přesáhnout 60 procent. Nesplnilo to Řecko a všichni pak říkali, to jsou ty podvody Řecka a podobně. Ale oni o těch podvodech určitě věděli. A kdyby ne, tak si mohli skutečnost lehce prověřit, to nebyl problém,“ upozornil profesor Rejnuš na účelovou slepotu v případě Řecka.

U Itálie a Belgie bylo nedodržení kritérií vědomé, šlo o politické rozhodnutí, kdy se konstatovalo, že obě země míří správným směrem, takže časem kritéria splní. A tak byly do eurozóny přijaty. „Ale když někomu seberete jeho vlastní měnu, připravíte ho o kus suverenity. Ty státy najednou nebyly schopny řídit samy sebe, svoji ekonomiku, protože monetární opt-out politika přešla na Evropskou centrální banku. A toho si Issing a další ekonomové byli vědomi. A právě proto vymysleli Pakt stability a růstu. Jde o dohodu, že roční deficity veřejných financí nesmí překročit hranici 3 procent a celkový státní dluh hranici 60 procent. Již v roce 2001 ji však porušilo Portugalsko a následně Německo a Francie. A místo uvalení sankcí došlo již v roce 2005 na návrh Francie a Německa k jejímu ‚rozšíření‘ o situace, kdy lze deficit veřejných financí překročit. Takže následně již bylo možné de facto jakékoli zadlužování beztrestně politicky zdůvodnit,“ konstatoval Oldřich Rejnuš.
Vykládat o Česku v tvrdém jádru eurozóny je nesmysl

Šlo o to zabránit státům, aby se zadlužovaly. Když už neměly vlastní monetární politiku a nemohly podle potřeby hýbat s úrokovými sazbami, což místo nich mohla činit Evropská centrální banka, tak si pomáhaly tím, že vydaly schodkový rozpočet. „Tím, že vydáte schodkový rozpočet, se snažíte ekonomice pomáhat. Severské státy fungovaly, ale ty jižní byly ekonomicky nevyspělé a slabé proti Německu, takže v praxi to fungovat nemohlo. Pak se stalo, že kritéria porušilo Portugalsko, potom i Německo a Francie. Ale místo toho, aby došlo k uvalení sankcí na Německo a Francii, si Francouzi a Němci vydupali, že se tenhle pakt ‚rozšířil‘, takže bylo možné veřejné deficity překročit. Důležitější se stalo politické zdůvodnění než dodržování. A právě to měl Issing na mysli, když to kritizoval. Napadl mě citát Quod licet Iovi non licet bovi neboli Co je dovoleno bohovi, není dovoleno volovi,“ poznamenal, Prof. Ing. Oldřich Rejnuš, CSc., ekonom a vysokoškolský pedagog .

12 komentářů :

 1. EU zašla do slepé uličky, ale její tzv."elity" se již odmítají vracet. A bude hůř, jediná šance je rozpést Ariadninu nit nebo Gorgonský uzel, kterým je EU smotána a neakceschopná. Hodiny však běží a vše se stále více zašmodrchává. Karel z Plzně

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Karle já bych to nazval syndrom závislosti. Podobně jako alkokolik, feťák a jiní ktří si myslí že se ze slepé uličky závislosti dostanou tak i EU a její vůdčí země neustále doufají, že čím více bude evropy tím se to vyřeší. Omyl, to je ten obr na hliněných nohách ktérého nyní ještě rozežírá červ migrace.
   Václav

   Smazat
 2. Další z článků, kde je přání otcem myšlenky. Už už je něco na spadnutí, a ono pak nic.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tvrda slova... Ale takovejch slysime z kancelari dost a dost. A coz takhle neco pro to udelat ?

   Smazat
  2. Mnozi se miliony tech , kteri by radi bourali , odstranovali , ovsem my vime ,ze neco zbudovat da daleko vetsi usili , tvorivost a zkratka tezkou praci.
   To dnesni inteligenti nejak nechapou...
   EU byla dobra myslenka a viselo to kolem Evropy jiz po staleti...Ale prijdou Germani Hunove a vsecko znici...A s nimi to same ...
   Jako to bylo drive na zamcich.. Spravce , komornik a ucetni pisar se hrbili denne pred slechticem, lhali , kroutili se, [podlezali , falsovali a pohrdali temi , kteri kazdodeni praci vytvareli vse vcetne, vyvoje nasi lidske spolecnosti ..

   Smazat
  3. Jsou existence , napr. blbej ale plnej energie , ktere vraci svet nekam zpatky.
   Akce Weinberger a valecne pokriky o znasilnovani 20 let zpet je degradace zen , ktere behem dlouhych asi 20 let netusi ,ze byli znasilneny /to je opravdu neinteligentnti/ !! A nekdo jim to musi treba poradit ?
   A nebo z toho chteji mit nejaky prospech. A tak se kvalifikuji jako svine.
   Ale oboji ukazuje na velkou Nerovnopravnost a Nerovnocennost mezi zenou a muzem...
   Tady se veci riti zpet do doby kamenny kdy zenska oprasovala akorat v jeskyni atd...
   Dvojka bez kormidelnika , prave rovnopravnosti a rovnocennosti Hillary a Obama zase denne ukazovala a dokazovala pravy opak , vseho co nam idelogie a propagandy
   denne tvrdi .Tim deformuji fakta a deni v dnesni spolecnosti..A prozrazuji skoro vse o sobe..proto ovladli media a snazi se obzalovavat a odsuzovat besneneim v mediich a to je tak akorat vse , protoze navic nemaji schopnosti.. A zase potvrzuji jejich nedostatecnost...

   Smazat
 3. Zmiňovat jako příčinu budoucí očekávané krize jen nekompetenci EU byrokracie či "projekt" €ura se mi zdá jako zužování problému.
  Tím zásadním je (podle mého názoru) dnešní hegemonie neoliberálního (ideologického, politického .. a ekonomického) modelu.
  Který zcela programově usiluje o to, aby státy (i nadstátní politické instituce) rezignovaly na vědomou a promyšlenou státní ekonomickou (finanční, bankovní a hospodářskou) regulaci.
  A místo toho hlásá floskule o svobodném a ničím neregulovaném trhu, volných pohybech kapitálu, deindustrializaci či postindustrializaci, potřebě vládního nezasahování atd. atd.
  Ne (jen) Euro, ale toto přivede do záhuby EU a každou další!

  OdpovědětSmazat
 4. Ekonomika a politika jsou spojené nádoby.
  Myslím, že by ekonomové měli být schopni přemýšlet nad politickým řešením ekonomických problémů a obráceně.
  Protože to vypadá, že bruselští „politici“ si „myslí“, že řešení mají.
  To, co považuje pan Opluštil za příčinu budoucího krachu, oni považují za prostředek, který jim umožní (sice podle nich s odřenými ušima, ale přesto) projít „velkou ekonomicko-sociální krizí“ do budoucího „superstátu“, který bez problémů pomocí „virtuálních peněz“ a podobných ekonomických „instrumentů“ vyřeší všechny ekonomické problémy a povznese nás (= je samotné) do dalších „zářných výšin“!
  Že to „na nějakou dobu“ zničí životní úroveň, společenské vztahy, zlikviduje a zcela změní kulturu všech národů (a tím i národy) v EU, jim připadá jako „dobrá daň“ za budoucí snadno ovladatelnou, zunifikovanou konzumentskou masu.
  Jejich cíl už není občan, ale OVČAN, který hodně konzumuje!
  Proto co nejvíc urychlují likvidaci národních států (tím pádem samostatných národních ekonomik), vymysleli a urychlují řízenou migraci a vědomě rozkládají a atomizují společenské vědomí, pomocí „nového“ myšlení a šikovně mystifikované a uplacené vůdčí části mladé generace.
  Že prohlédnou na své stáří nevadí, protože to už bude pozdě! Větší šance na změnu by byla, kdyby co nejrychleji prohlédli!
  Pavel p

  OdpovědětSmazat
 5. Ty státy už jsou tak zadlužené, že ani tolik peněz neexistuje, aby to mohli splatit. Další vršení „dluhu“ je jenom umělé udržování tohoto nesmyslného systému při životě. Dluhy splaceny nebudou, můžou být klidně zrušeny škrtem pera. Ale současný stav umožňuje přesun světového bohatství, do vlastnictví 1‰ a jejich mocenské rozhodování o záležitostech, které jim nepřísluší. To třeba s využitím neomezených možností korupce. Např. o věcech, které přísluší národním vládám. P.K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Asi před rokem jsem si poslechl přednášku Mariana Vitkoviče na Zemědělské univerzitě v Nitře. A to, co tam přednášející vykládal jen mi potvrtilo, co jsem už dávno tušil, ale nemměl jsem pro to žádnou pevnou oporu.
   Vitkovič přednášel o studii skupiny statistiků z nepříliš známé americké univerzity, kterou zpracovali na základě dlouhodobých statistických řad (v délce snad 150 let)a na jeímž základě došli k překvapujícím závěrum. V podstatě celou historii (statisticky známou) kapitalistického ekonomického systému se táhne jev, kdy čím dál více kapitálu se soustřeďuje v čím dál méně rukách. A veškeré státní a politické zásahy (fiskální a monetární politika, sociální stát a pod.) mají na tento trend minimální dopady. Někdy jej mírně urychlí, někdy mírně zbrzdí, trochu více s tím "zamíchají" válečné konflikty velkého rozsahu. Jedná se tedy o jev trvalý a endogenní (mající příčinu v systému). Tyto trendy se, v podledních asi 40 letech, ještě urychlily a to díky neoliberální ideologii.
   Problém tedy nespočívá ve špatném nasavení kapitalismu, ale v kapitalismu samotném! Kapitalismus totiž nedokáže spravedlivě (nebo alespoň relativně spravedlivě) rozdělovat výsledky lidské práce! A koncentace peněz a moci v nemnoha rukou, zadlužení, korupce, zločinnost a podobné jevy jsou toho důsledkem a ke kapitalismu nerozlučně patří. A to, co tu popisujete, jsou jen logické symptomy kapitalismu v jeho současné fázi.
   Jirka

   Smazat
 6. Není to jenom EURO, i u US dolaru se již přehřívají tiskány. Proto chtějí přejít na bezhotovostní placení.

  OdpovědětSmazat
 7. Taky skvělý článek no jo Češi si zvolily placení cizích dluhů.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.