Reklama

středa 22. listopadu 2017

Projev prezidenta republiky Miloše Zemana na česko-ruském podnikatelském fóru

22.11. 2017   
Vážený pane prezidente, vážený pane ministře, dámy a pánové,
jsem velmi rád, že se mohu zúčastnit nejpočetnějšího byznys fóra z české strany za posledních dvacet pět let. Jsem rád, že je se mnou předseda Hospodářské komory Vladimír Dlouhý a předseda Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák, kteří spolu s prezidentskou kanceláří tuto misi připravovali.
Včera jsme hovořili velmi dlouho s prezidentem Putinem rusky. Moje ruština, jak víte, je naprosto plynulá, ale musím uznat, že i ruština prezidenta Putina byla docela dobrá. V každém případě, abych to prostřídal, tak dnes budu hovořit česky, už proto, že je zde pohodlné simultánní tlumočení.

Bohužel kromě příjemných věcí mám pro vás na závěr jedno nepříjemné sdělení, o jehož předání jsem se rozhodl jednomyslně i se svými kolegy, protože si myslím, že i o nepříjemných věcech by podnikatelé měli být informováni, zejména když tyto nepříjemné věci kazí jejich práci a znehodnocují dlouhodobou přípravu tohoto setkání.

Ale nyní mně dovolte, abych přešel k věci. Řekl jsem, že je to největší podnikatelská mise za dvacet pět let. Obsahuje sto čtyřicet podnikatelů a mám-li to srovnat, tak do Francie mě doprovázelo čtrnáct podnikatelů, z čehož logicky vyplývá, že Ruská federace má pro naše podnikatele desetkrát větší význam, než Francie. A to proto, že existují, podle mého názoru, některé zbytečné překážky z obou stran. Kritizoval jsem dlouhodobě sankce Evropské unie vůči Ruské federaci a uváděl jsem jako příklad Kubu, vůči níž byly aplikovány sankce padesát let bez jakéhokoli účinku. Kritizoval jsem ovšem i odvetné sankce Ruské federace zejména vůči České republice, a říkal jsem prezidentovi Putinovi, že se v tom případě ruští obyvatelé nedostanou k dobrému sýru, k dobrým jogurtům a prezident Putin se zeptal, zda se to týká i piva, protože jak víte, české pivo je nejlepší na světě. Nicméně i když tyto sankce jsou nepříjemnou překážkou, myslím si, že právě vysoká účast českých podnikatelů a vaše účast ruských kolegů zde, dokazuje, že stále existují velmi důležité oblasti spolupráce, o kterých ještě budou mluvit moji kolegové, a já jim proto nechci brát jejich témata.

Jsou to oblasti, které se týkají prakticky všech témat průmyslové spolupráce, neboť jak víte, Česká republika je nejprůmyslovější zemí Evropské unie. Je také zemí s nejrychlejším, a to pětiprocentním, ekonomickým růstem, nejnižší mírou nezaměstnanosti, asi tři procenta, s inflací kolem dvou procent, s velmi nízkým podílem státního dluhu třicet pět procent na HDP a s vyrovnaným státním rozpočtem. Takže máme se čím chlubit, ale na druhé straně si uvědomujeme, že jsme malá exportní ekonomika, a bez podpory našich exportérů v nejrůznějších oblastech dlouhodobě neuspějeme.

Jaké oblasti to tedy jsou? Já bych zdůraznil na prvním, tedy na významném, místě oblast energetiky. Uvědomte si, že mi dostáváme z Ruské federace podstatnou část dodávek energetických surovin, a jsme zemí s vyspělou tradicí jaderného strojírenství. Bylo by výborné, kdybychom našli vzájemné porozumění například s Rosatomem, a o tom jsme mluvili včera s kolegou Lichačovem, z hlediska uplatnění této tradice, ale spolupráce s Rosatomem nejenom při případném rozšíření českých jaderných bloků, ale také při spolupráci na třetích trzích.

Stejně tak bych uvítal, kdyby náš letecký průmysl se lépe než dosud uplatnil v Ruské federaci. Mám konkrétně na mysli L-410, které na rozdíl od některých jiných letadel nejmenovaných firem ještě nikdy nehavarovalo, takže jak politici, tak byznysmeni se v něm mohou cítit zcela bezpečně.

Kromě toho ovšem existují i témata, která jsou tak říkajíc klasická. Tehdejší Československo vybavovalo tehdejší Sovětský svaz mohutnými dodávkami tramvají nebo autobusů. Tato zařízení samozřejmě za celou dobu zastarala a je potřeba obnovovat je. Nabízíme i zde rozsáhlou spolupráci.

Samozřejmě kdybych teď vyčetl další průmyslové obory, kde je spolupráce možná, tak tady budeme do pozdních odpoledních hodin. Chtěl bych pouze konstatovat, že jsem rád, že tady budou podepsány významné kontrakty, jejichž hodnota přesahuje dvacet miliard českých korun, a protože původně chtěli kolegové podepsat jenom čtyři nejvýznamnější, tak jsem si vymohl, že bude podepsáno všech devět, které jsou tady na stole, protože by to jinak byla urážka těch, kteří tyto kontrakty nebo smlouvy připravovali. Další čtyři smlouvy nás čekají v Jekatěrinburgu, protože jak víte, tak se říká, že New York není Amerika, Moskva není Rusko, Praha není Česká republika a i Jekatěrinburg je místo na světě.

Všechno začalo pozitivně, všechno začalo s úsměvem, včetně té ruštiny, a teď, co se stalo. Včera byl v televizním kanále Krasnaja zvezda publikován článek jakéhosi novinářského šílence s vylízaným mozkem, který prohlašoval, že v roce 1968 Sovětská armáda pomohla Československu tím, že ho okupovala. Toto prohlášení je urážkou našeho národa, a já jsem sám o této tématice vůbec nechtěl hovořit, abych nebouřil vody. Nicméně to, že tento článek vyšel právě v den mé návštěvy Moskvy, považuji za záměrnou provokaci. A teď nebudu říkat proti komu a proti čemu. Dnes odpoledne na setkání s premiérem Medveděvem budu žádat, aby se premiér od této provokace distancoval. Chci věřit, že se s ní nechce ztotožnit, protože v opačném případě by došlo k vážnému narušení rusko-českých vztahů, a to nejenom ekonomických. Dostal jsem zprávy z České republiky, že někteří politici mě dokonce vybízejí, abych přerušil svoji návštěvu Ruské federace a odjel domů. Já jsem to samozřejmě odmítl, protože jeden novinářský blázen by neměl narušit naši spolupráci. Ale očekávám od ruských činitelů, že se k tomu postaví čelem, a že tuto provokaci jasně a rozhodně odmítnou. To je vše.

Děkuji vám za vaši pozornost.

16 komentářů :

 1. No, až na toho HROBAŘE českého průmyslu, který za nejhlubšího socialismu studoval na kapitalistickém Západě, všivého Dlouhého, to celkem sedí.

  OdpovědětSmazat
 2. Vazeny pane presidente, reporter o kterem se zminujete byl na vyplatni listine "specialnich" zajmu.
  Je dobre, ze jste na neho nereagoval.
  Oni do ted stejne "klepnou" !

  K vuli "moralnim" vlastnostem reporteru vznikla kolem sveta "moda", strilet reportery.
  U nas byli, 26.8. 2015 zastreleni dva. (Alison Parker i s cameramanem.)
  Od te doby nic, protoze je nikdo necte, ale ve svete za tento rok jich bylo kolem 80.

  OdpovědětSmazat
 3. Vážený pane prezidente, chtěl bych Vám sdělit, že jste svým rázným odsouzením článku jakéhosi ruského pitomy dost hodně zhatil plány pražské kavárny, která se chystala roznést Vás na svých demokratických kopytech. Dokonce jeden náš hlídací pes demokracie, jakýsi Tabery by neváhal Vaše jednání kvalifikovat jako vlastizradu. Myslím si, že výkvět pražské kavárny se musí zalykat zlostí, když viděl jak jste se postavil k celému tomu kvaziskandálu a kterak se ruský premiér za celou věc omluvil a za vládu se od celé věci distancoval. Máte za to mou hlubokou úctu a obdiv. Nezbývá mi, než Vám poděkovat a popřát hlavně pevné zdraví. (Ale chtěl bych vzkázat pražským povalečům a kavárníkům, umělcům, hérečkám, neziskovářům, sluníčkářům, novinářům, prostě všem, kterým se tak dobře žije z našich daní.Napněte všechny své síly určitě v tom má prsty Vámi všemi nenáviděný Putin.)František

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Františku a čemu se divíš, Putin přece může úplně, ale úplně za všechno, jinak by to ani nešlo. Přece by jsi nemohl uvěřit, že se všichni ti, které jsi vyjmenoval ve svém příspěku ve 21:02, přiznají k vlastní ubohosti a neskonalé lži.

   Smazat
 4. Chlubit se Vladimírem Dlouhým, není zrovna OK!

  OdpovědětSmazat
 5. Fandím presidentovi je čas skoncovat s kavárnou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Prokázal státnickou rozvahu. Žádná horká hlava. Kavárně spadly hračky do kanálu.

   Smazat
 6. Skvělý prezident. Myslím, že se zapíše do historie naší země jako ten nejlepší. Vykonal pro naši zemičku mnoho dobrého a jistě ještě vykoná...
  Ivana

  OdpovědětSmazat
 7. Jsem jen tak trochu na pochybách v jednom.Český průmysl! Tramvaje, traktory (no lokomotivka se čékáďákům, co šli průvodem v roce 89 manifestačně na Václavák dva roky po revoluci srovnala se zemí), letadla,ocelářské, hutní výrobky, pivo, je to cugrunt naše? Vím akorát zcela jistě, že některé fabriky a výrobny vlastní nenávidění čeští oligarchové Babiš, Bakala, Kellner, Dospiva. Ti co tam jeli zastupovat ryze český průmysl, nejsou to jenom příštipkáři z našeho celkového průmyslu? Smí se vůbec Prazdroj chlubit tím že je dnes české pivo? A co Gambrinus vyráběný též v Polsku,Kozel, Staropramen? Dokonce za Lobkowicem prý stojí Číňané...No a jediný náš pivovar Budvar to stejně dlouho neustojí... Nejde pouze o značku, české označení výrobků, z jejichž prodeje má stát v podstatě prd?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 7:40 - nic se nestrachuj o naše nenáviděné oligarchy. I oni velice rádi prodají Rusku svoje výrobky a to bez ohledu na sankce na Rusko uvalené.

   Smazat
  2. Naše traktory jsou super a pivo nechápu,co máte s nějakým Gambrinusem. Nová Paka má výborné pivo a vše jde do RF a to bez problémů už od tzv. revolty 89. Pivovar jde neskutečně nahuru. Tak do toho netahejte prosím ty cizácké pivovary,které pošlapaly kvalitu piva již s prodejem. Plzeň není co bývala, Gambrinus tak možná 10. pro staříky a Svijany jsou sladká sračka,která nemá šanci se dostat na vývoz. Tak asi tak.

   Smazat
 8. Zde pěkně ujel teď není možné posuzovat věci dnešními kapitalistickými pohledy.A co současnost ČR. je obyčejný protektorát USA to mu nevadí a řekl to před Trumpem ? Stále žadoní o setkání s ním.---

  OdpovědětSmazat
 9. 10:59 co má co "žadonění" o setkáni s Trumpem společného s cíli, prostředky a možnostmi státní zahraniční politiky, šťouro?

  OdpovědětSmazat
 10. Tak jsem se podle odkazu někde tady podíval na pořad ČT k misi prezidenta ČR v Ruské Federaci a dočkal se komentářů pánů Farského (Starostové), Foldyny (ČSSD) a pána za Piráty, jméno nepamatuju. Pan Farský obdarován moderátorem neomezeným prostorem k vedení řeči včetně práva skákat do řeči a vést monolog paralelně s oponentem, vykázal neuvěřitelnou argumentační drzost. Totiž, že celá mise je zbytečná, když export do RF představuje „zanedbatelné procento“. Ten pán se ukázal demagogem, když právě to je ten důvod, který by měl vést k všestranné politické podpoře pronikání na trh Ruské Federace s únikem od subdodavatelské role zejména německým firmám, které jsou na ruském trhu různě zavedené a finalizací naše dodávky násobně zhodnocují. Pak se divíme našim nízkým výdělkům v průmyslu. Bohužel, pan Foldyna, jako hypnotizován hadem, nebyl schopen razantně využít argumentaci, která je nasnadě a prosadit se proti demagogu Farskému s jeho matným pirátským přizvukovačem i jejich podpoře moderátorem. Pana Farského jsem si zapsal jako naprosto nechutného propagandistu, který sice mazaněji a s lepším exteriérem, ale o dost přesahuje nechutnou kavárenskou služebnost svého předsedy Gazdíka.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Do Ruska jsem často jezdil služebně v rámci výstavby JE.Přesně Jste vyjádřil mé pocity.Také jsem viděl tu nechutnou diskuzi na ČT v přítomnosti toho demagoga ze STAN.Ještě teď mám silně překyselené žaludeční šťávy,a to normálně nejsem zvyklý blít.

   Smazat
 11. https://www.mpo.cz/cz/zahranicni-obchod/statistiky-zahranicniho-obchodu/zahranicni-obchod-1-9-2017--233077/

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.