Reklama

čtvrtek 23. listopadu 2017

Rozruch kolem roku 1968

Jiří Jírovec
23. 11. 2017
Tak jsme zase jednou rozhořčeni. Tentokrát kvůli ruskému článku, který vysvětluje události Pražského jara 1968. Ty, jak známo, vyvrcholily vojenskou akcí pěti zemí Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Rok 1968 je velice ošemetné téma. Buď připustíme, že společnost bezvýhradně podporovala Dubčekovo vedení (tedy KSČ) nebo uznáme, že proti systému jedné strany stála významná opozice. První možnost je mrzutá, protože znehodnocuje tvrzení, že komunistický režim byl nesnesitelný a bojovali proti němu všichni a všemi prostředky. Druhá možnost je velmi komplexní, protože vede k otázce, co chtěla opozice dosáhnout a jaké možnosti jí k tomu dávala tehdejší geopolitické situace.


To, že opozice chtěla daný systém změnit, je zcela jasné, stejně jako to, že v jejích akcích byly zapojeny zahraniční zpravodajské služby. Taková spolupráce je přece považována za plus při udělení diplomu za třetí odboj.

V Československu byl v období 1968-89 skutečně mír a nezměnil se sociálně-ekonomický systém. Význam srpnové invase ale spočíval v tom, že upozornila Západ, kam až může jít a do čeho se nemá plést.

Teprve po roce 1989 se stalo to, čím "Poučení z krizového vývoje" ospravedlňovalo 21. srpen. Byl obnoven kapitalistický systém a politická orientace země se otočila o 180 stupňů.

To je holý výčet faktů, nikoli moje hodnocení jednotlivých událostí.

Západ neměl zájem na tom, aby v Československu zvítězil dubčekovský socialismus s lidskou tváří. Důležité bylo využít změn k co největšímu oslabení východního bloku. To se přece dělo již od roku 1948.

Připomeňme si, že v šedesátých letech měl Západ presidenta Ceaușesca za hrdinu, protože nepovolil přístup armád Varšavské smlouvy na rumunské území. Když byl s manželkou v prosinci 1989 zastřelen, získal doživotně nálepku diktátor. Teď tam mají vojenské základny druhé strany a je klid.

Výňatky, které byly z ruského článku zveřejněny, jsou urážlivé v tom smyslu, že pochybují o tom, že Čechoslováci mají holubiččí povahu a neprali by se.

Nedávno jsem obědval s bývalými spoupracovníky. Místo jmen uvedu naše dlouhodobé pobyty v zahraničí v šedesátých letech. Kolem stolu byly dva roky Kanady, dva roky Británie, a po jednom roce Skotsko, Kanada, Německo a moje Kanada. Byli jsme všichni nestraníci.
Mluvili jsme i o komunistech a padl názor, že jsme proti nim měli bojovat. Prý i za cenu toho, že by to dopadlo jako v Sýrii. Někteří spolustolovníci tím pozdním nápadem nadšeni, ale nikdo by se asi skutečného boje nezúčastnil…

Zdá se, že zmíněný článek opomíjí tehdejší geopolitickou situaci. Existovala Železná opona a mocnosti měly pevně vykolíkovaná území, kde si dělaly, co chtěly.

Je nepochybné, že v takové situaci nehrozilo, že by USA a jejich spojenci vojensky zasáhli na obranu jakéhosi Dubčeka.

Je pravda, že 21. srpna 1968 šlo o hrubý zásah do vnitřních záležitostí Československa. Jsme tedy i po čtyřiceti devíti letech pobouřeni, když to někdo vidí jinak. To, že protestujeme proti článku, o němž ruský premiér prohlásil, že je v rozporu s oficiálním stanoviskem ruské vlády, je jistě v pořádku (*).

Naše reakce možná souvisí s přesvědčením, že připomínání historie zamezí jejímu opakování. Pak bychom ale měli hájit zájmy nás "malých" podle pravidla "padni, komu padni".

Pochybuji, že jsme kdy protestovali proti vojenskému zásahu USA v Panamě v prosinci 1989. Tehdy nebyl ve hře sanitární kordon kolem SSSR, ale kontrola panamského průplavu. Američané Panamu bombardovali, během tří týdnů zabili 2000-6000 lidí (odhad americká vlády je uprostřed), odstranili bývalého agenta CIA Noriegu a nechali jeho poraženého presidentského protikandidáta pronést přísahu (nejspíš o věrnosti panamskému lidu) na americké vojenské základně.

Proti tomu byli Rusové v roce 1968 břídilové...

(*) Jan Kavan v ČT24 řekl, že ten článek byl pokusem "hodit vidle" do jednání Zemana s Putinem.

49 komentářů :

 1. Pravda je taková, že kdyby sem nepřišla vojska Varšavské smlouvy, bylo by tu to kapitalistické svinstvo o 20 let dříve. To ale není obhajoba stranické a státní byrokracie socialismu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V dubnu - v květnu 1968 se to už oficiálním orgánům státu a strany vymykalo z rukou. Neumím říct, jestli tehdy taky státní a stranické byrokracii, neb ta měla čím dál tím víc své zájmy, jež vyvrcholily v listopadu 1989 jejím pučem. Vývoj pak dirigovali v pozadí takymiláčci národa Kriegel a Šabata (dnes by se jim říkalo neomarxisté; přitom to též byli fabiáni a trockisté - "spravedliví" internacionálové), manipulátoři.

   Smazat
  2. Ne kapitalismus, ale demokratický socialismus.Kapitalismus v ČLR Ti nevadí?

   Smazat
  3. 21:03 je neználek a zjevný pitoma, který tehdy asi nežil, nebo tahal kačera. Motá páté přes deváté. Mimochodem Kriegel byl v té době už dávno mrtvý, jedině že by manipuloval ze záhrobí. A navíc - neomarxizmus nemá s marxismem nic společného. To jen blbečci vymysleli pojem, kterým odvádějí pozornost od svých vlastních zločinů.

   Smazat
  4. Autor zase zvatla..
   Zadna opozice proti komunismu ,
   /az potom /nebyla, nejdrive to byla REFORMA TRETI CESTY' nasi vlastni v mezich socialismu , ktery uz zapoustel koreny.
   Nikdo nechtel velkouzenare , velkotovarniky , zradny intrikujici ministry a politiky , druzstva se vyvijela velmi dobre a pozoruhodne, zbyvalo se zamerit na nejake nedostatky a vybujelou byrokracii....
   Slo o to odstranit TEHDEJSI NEOCONS , kteri meli krev a nezakonnosti na svych rukach/jako ty dnesni v USA a jinde !!/ a spravedlive je odsoudit za jejich zlociny , motivovane take zlociny a provokacemi zapadu , kteri pachali zlo a nasili z rasove , tisice let stare nenavisti vuci Slovanum , vrazdili a nicili v republice nejen komunisty..
   Nase treti cesta vzbudila ve svete velkou pozornost a nadeji a umernou take zklamani kdyz to rusove a mistni neocons zasekli !!
   Bohuzel jako mnohokrat slovak Dubcek zklamal a zradil...A Husak to dokoncil a dokazal nas postavit proti komunismu...

   Smazat
  5. Teprve az jsme se presvedcili ze s nima nehneme , zacali jsme rozvracet vysmechem, vtipem humorem a tichym nesouhlasem a opovrhli komunalni kritikou.
   Lide odchazeli z mest na delsi vikendy a venovali se zlepseni sveho okoli a uniku z tlaku husakovcu. Tedy chladna Ignorace a absence spoluprace s vladou..Nova reforma byla nejdulezitejsi ale bohuzel uz nebyl nikdo a nasi treti cestu pak spolehlive pohrbil zapad a havel a spol..

   Smazat
  6. pro 19:45 je to pravda, tím nám bylo prodlouženo klidné mládí v socialismu. Všichni pracovali i cigáni, nebyli zde Havlovi děti (bezdomovci), byly sociální jistoty, na dovolenou se nemusely brát půjčky, nebyli exekutoři, v noci nebyl problém jít po městech, byla podstatně vyšší bezpečnoct, STB fungovala měla síť agentů a donašečů, což si ta dnešní mladá kapitalistická čeládka myslí, že dnešní BIS je bez toho. Až se to opět obrátí, to budou předlouhé seznamy zrádců a udavačů, protže historie se opravdu opakuje....

   Smazat
 2. Takze,secteno a podtrzeno...dekujeme sssr,ze oddalila o 23 let svinstvo zvane kapitalismus a nato!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V roce 1968 socialismus zachránili, aby jej za 20 let zradili.

   Smazat
  2. Píšete nesmysly. Tanky v roce 1968 a následná "normalizace" pohřbily myšlenku na socialistický stát. Bylo to nejen zločin proti mezinárodnímu právu, ale i zločin proti politické levici.

   Smazat
  3. 22:59-dávám Vám za pravdu. Západu(CIA) se podařilo v 68. porazit nejen vlastní revoltující mládež ale i načasováním našeho 68. vyprovokovat Brežněva k debilnímu činu, který ochromil celosvětově ideu komunismu na západě i východě. Resumé? V 68. i 89. jsme byli statisté. V obém šlo i dnes jde o boj dvou skupin sionistů(východ-západ) a my jsme kompars. Smutné,že? Přesto si nezoufám, ještě žiji. PS. Židé za to nemohou, jen jejich vynález "kapitál", který potřebuje k životu změnu-ničení a obnovu!

   Smazat
  4. Ten "východní" kapitál Marx-Leninův byl na stejném principu, jako současný Euroatlantický, který je jen sofistikovanější.

   Smazat
  5. 22:59 Ty tanky si přivolali svou blbostí takoví jako "ty". No vlastně ty ne. Tahal jsi tenkrát mámu za cecek, nebo tahal kačera. Nejspíš s tebou chcal fotr po plotech. Ty tanku.

   Smazat
  6. 11:17 - hlupče, bylo mi tenkrát 20. Probudil jsem se do politického života v rodině lidí, kteří tehdy spolurozhodovali a měli své mladistvé ideály, které blbečci jako Gottwald a spol. zneuctili. Ty zřejmě patříš k pohrobkům blbečků.

   Smazat
  7. 22:15-zajímavé, jak se probouzí ve 20ti do politického života? Navíc v rodině(snad společnosti) lidí? Snažím se provokovat, co když jste vy zneuctili "mladistvé ideály Gottwalda a spol? Nechcete se pamětníku rozepsat podrobněji, bez invektiv?

   Smazat
 3. Narodil jsem se později a nevím nakolik byl 68 vnitřním politickým bojem, nebo byla jedna ze stran řízena západními tajnými službami. pokud byla, měl autor co tvrdil o udržení míru pravdu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To že pan Jírovec má pravdu potvrzuje chování Dubčeka za Listopadového puče, kdy tento velice ochotně spolu se svými souputníky spolupracoval s klikou kolem Havla na likvidaci socialismu v ČSSR ! Nakonec na přání Německa zlikvidovali společný stát Čechů a Slováků, což přitom těmto dnešním darebákům nebránilo a nebrání se neustále ohánět panem Masarykem, přičemž likvidovali jeho dílo a odkaz ! Z Masarykovy kréda : Demokracie znamená nebát se a nekrást udělali "Nebát se a krást " !!
   Jako pamětník tvrdím, že tenkrát by se jim kontrarevoluční puč nepodařil, protože lidé si pamatovali praktiky zlodějského kapitalismu a komunisté byli komunisty !!

   Smazat
  2. Já to pamatuji. Nás pálilo dobré bydlo. Chtěli jsme víc a lež a nenávist vítězila nad pravdou a láskou. Jsem ateista, respektive, nechci mít nic společného s těmi, co se vydávají za "služebníky boží", ale tuhle atrapu demokracie bych nazval trest boží.

   Smazat
  3. Petr Herout píše o chování Dubčeka. Ovšem lze připomnět i názor tehdejšího předsedy parlamentu, kdy v Japonsku něco mluvil optimisticky zhruba o socialismu. Ale co hlavně - pak některé noviny pak v ČSFR se zlobily, že má odlišné názory od běhu ČSFR.
   Jak velká bude "likvidace", to možná ani p. Havel nevěděl v lednu 1990, když odmítal v projevu "nezaměstnanost" a nevím zpaměti, co ještě zmínil. Nebyl Dubček tím, který by potřeboval jednat shodně s klikou.

   Smazat
  4. 21:25 - trochu zmatené, asi pod vlivem. Dubček přece nebyl žádnou osobností. Po celou dobu normalizace seděl na ředitelském místě někde na pile na Slovensku a nechtěl s disentem mít nic společného. Na Havla od začátku byli nelepení důstojníci CIA (Tigrid, Vondra, Medek, Schwarzenberg a další) a ti toho dobráka alkoholika manipulovali. Občas trochu zavzdorovala paní Olga, ale po její smrti byl Havel už je Bakalovým Vencou Flaškou.

   Smazat
 4. Mirek Mastný: "Musel jsem zažít kapitalistický ráj, abych si začal vážit socialistického pekla ..."

  OdpovědětSmazat
 5. Jirovce Kanadane a elpe,
  Cele stranicke (KSC) nedorozumeni, vzniklo kvuli me ! Dodnes mam vycitky svedomi.

  V prosinci 1967 jsem vyprazdnil obsah svych strev na rohosku pred sekreteriatem KSC...Byla tma, mrzlo a komousi meli schuzi.
  Peclive si oprasili a ocistili na rohozce boty a misto zpevu Internacionali se zacli hadat, kdo jim tu "klubovnu" posral.
  V Lednu 68, to bylo jeste horsi ! Obvinovali jeden druheho !
  V Unoru jejich pohlavari pachali sebevrrazdy a jejich nejvyssi politruk utekl do Ameriky. (Gen. Sejna)

  Na Lake George - Adirondack si otevrel hospodu.
  Soveti ho hledali a chteli mu udelat z usi tabaterku, ale v Syracuse (stat N.Y.) je Americane zmlatili a poslali domu.

  V Srpnu 68, to bylo jeste horsi ! Soveti prijeli a cesky NEumeli ! Ja dostal strach, ze hledaji me, tak jsem utekl do Afriky, kde jsem se podruhe NARODIL, do uspechu a positivniho nahledu na svet.

  Kdyby neprisel Breznev, tak bych dnes nemel ani na najem a ani na Strudl.
  Ahoj. (At zije emmigrace ! Ja jsem jeji posledni Mohican.)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na toho Lulu je spoleh, dobře to vysvětlil panu Jírovcovi, kdo to byla ta opozice. Přesně tak, jenom pomýlená a oblbnutá frakce jedné strany. Když se po 89. dostali k veslu, vůbec o té třetí cestě nic nevěděli a byli rádi že jim Klaus naordinoval tu jedinou správnou. Ani současných odhalení si nepřipustí, že slouží sionistům a zůstanou navždy tím shnilým co odpadlo a opět vzklíčilo.

   Smazat
  2. 22:15 - tu jsi se snad úplně pomát´. Klaus a "jediná správní cesta". To může napsat jen slepý nemyslící ignorant. A ještě do toho zamotá sionisty. Fakt vůl.

   Smazat
  3. Drahý Hovnolulu, je evidentní, že jsi se narodil jako debil. Jediné co tě chválí, je tvoje výdrž, jedinné plus je, vydrželo ti to až do dnes.

   Smazat
  4. 23:21-i Vám vydržela anonymita a "štěkot pinčla za plotem".

   Smazat
  5. 1:19 znám několik miroslavu povolných. kterej ty pak jsi ?

   Smazat
  6. 11:22-určitě se neznáme, jinak byste mně poznal ale můžete zkusit mi ty Vaše představit!

   Smazat
  7. Švejku, vy mně ještě neznáte, ale až mě poznáte!!!

   Smazat
  8. 14:45-přesnější by bylo: Kterej Povolnej, já znal jednoho....

   Smazat
 6. Jsem rád že se převrat v 68 nepovedl jednou lidi zjistí že makají na cizí koule a komunisti to s nimi myslí nejlépe.

  OdpovědětSmazat
 7. Každá doba má své obhájce a zrádce.Vidět ČSSR jako pupek světa je a bylo zavádějící. Dnes vidíme NATO a USA na hranicích Ruska a k tomu jim přitakávají synáčkové komunistických prominentů např. Telička ,Dlouhý, Ruml, Šiklová a další. Obyčejní lidé drží opět většinou hubu a krok. Okupanty byly ale všechny okolní socialistické státy ne jenom Rusko. Pro obyčejné lidi bylo soupeření kapitalismu a socialismu přínosem. Dnes tu máme jen kapitalismus a všechny ty vydobité jistoty jdou do kélu.

  OdpovědětSmazat
 8. O politiku jsem se po roce 1968 přestal zajímat. Prožil jsem ale krásných bezstarostných 21 let. Vystudoval technickou VŠ, založil rodinu a vychovával děti. V práci pohoda, proti dnešku luxusní plat technika v chemičce (kolegové si o tom dnes mohou nechat zdát). Vydělával jsem víc než jsem stačil utratit, přitom jsem splácel půjčku na domek, který jsme si vlastníma rukama s manželkou postavili. To vše za naprostého nezájmu o politiku.... Pak přišel rok 1989 a s ním stres a starosti. Inflace a znehodnocení úspor, nejdříve ztráta zaměstnání manželky, pak i moje. Bídný předčasný důchod, naprosto nesrovnatelný s těmi 3200 Kčs /cca 32000 Kč/, které by mne v první důchodové kategorii (Klausem zrušené) čekaly, kdyby nepřišel převrat. Zkur**ný kapitalismus! Čert nám ho byl dlužen! O politiku se dál nezajímám. Jen při každých volbách dám hlas komunistům. Z vděčnosti za těch nádherných a bezstarostných 21 let..

  OdpovědětSmazat
 9. Tak nějak nechápu reakci těch "některých našich spoluobčanů". Když tady byl čínský prezident, mohli někteří, s kalouskem v čele, chodit v tibetských vlajkách a všichni jsme z toho měli a máme být u vytržení, z té jejich statečnosti a uvědomělosti. Pokud teď nějaký trouba menšího významu než třeba ten kalousek napíše, v obrobné situaci, blbost, všichni z těch "některých našich spoluobčanů" se mohou zbláznit. Takovéto jejich jednání si nezasluhuje, aby bylo akceptováno. Rysy jejich chování se dají sledovat už na úrovni dětí ve školce, těmhle to vydrželo až do zralého věku. Jen se divím některým ostatním lidem, že jim to žerou. Hold školství nám upadlo a na méně kvalitní materiál to mělo devastující dopad.
  Nejhorší je že tyhle ubožáky = "některých našich spoluobčanů" někdo ponouká, či hlavně platí, a troubové kteří nemají rozum jim na to skáčou.

  OdpovědětSmazat
 10. Honza Kavan ma pravdu! Byla to akce spicek kavarny a us ambasady zdiskreditovat MZ behem jeho navstevy v RF a zaroven to vyuzit proti nemu v presidentske kampani. Nevyslo to. :) :) :) MZ jim krasne nakopal. Nasi "demokrati" uz musi byt opravdu zoufali, kdyz vymysli takove podrazy s takovymi tematy....., ktere uz nikoho, ale nikoho nezajimaji. Tady je videt jejich odtrzenost od reality ve ktere zije vetsina lidi majicich naprosto, ale naprosto jine existencni starosti. Ted jde kavarne o existenci, dobre byti nemakacenku a zvanilu prisatych na statni rozpocet umoznujici jim bezpracny a lehky zivot. Cas se jim opravdu krati.

  OdpovědětSmazat
 11. Tak já jsem jeden z těch, kdo "mírovou misi" vojsk Varšavské smlouvy do ČSR v r. 1968 přehodnotil. Jistě, Dubčekův socialismus byl pro Pentagon a NATO jen přechodnou stanicí. Všechny aktivity USA vedly k rozpadu Varšavské smlouvy a k tomu, čeho bylo dosaženo nakonec až v r. 1989. A proč ten napoleonskohitlerovský zájem o SSSR, dnes o Rusko. Světu vládnoucí oligarchie žíla, žije a bude i žít jen potud, pokud bude moci krást a krást a krást z bohatství druhých národů. Země pod správou EU už odevzdaly svou daň oligarchii, Česko cca 10 bilionů Kč při tzv. privatizaci a svými, povinně ve prospěch oligarchie, vyrobenými dluhy. A tedy ubozí oligarchové chřadnou tou bídou, v Africe není co krást, muslimové se brání válkám USA, na Číňany si USA netroufají. Tak se prostě USA a oligarchii zdá, že tím nejslabším článkem momentálně je Rusko, jenže doby Gorbačovovy a v alkoholu naloženého a navíc senilního Jelcina jsou pryč. To je tedy k vzteku a oligarchie, závislá na růstu růstu kapitálu se vzteká, nejen před Bílý dům. A tak tedy nakonec skutečně my i Svět musí poděkovat za srpen 1968, za těch 21 roků míru, klidu, života bez nezaměstnaných, bezdomovců, žebráckých organizací, bez exekutorů a jiných teroristů, bez nepřízpůsobivých, bez grandiózních beztrestných defraudantů a co hlavně: nebyli jsme ani rekordmanský národ sebevrahů, natož tempem vymírající a potřebující dovoz námezdné pracovní síly.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Máš recht. Vidím to podobně. Ne že bych byl z toho tenkrát nějak "na větvi", ale nepociťoval jsem nějaké těžkosti jako měli bývalí lichváři a kšeftmani, kterým komanči tak nedemokraticky zatli tipec.
   Nemohu ale hodnotit to co bylo po hadře. Byl jsem už v důchodu, po třiceti létech práce na čelbách či rubáních a dobývkách uhelných a uranových dolů.
   Každopádně jak to tak sleduji, tak dnes jako zaměstnanec bych tak klidný nebyl. Blížíme se ve všem tomu demokratickému západu, ve všech možných hnusech a nelidskostech. Vždyť stačí jen zapnou telku a kromě pomluv socialismu tam vidíme jen vraždy, loupeže, znásilnění a mrtvé lidi už přímo na ulici.
   Mnozí lidé jsou smutní že jsou už staří. Já si ale nedovedu představit být mladý a žít tady v tom divném světě.

   Smazat
 12. Tady se zase maže !

  OdpovědětSmazat
 13. A pak se to zase objeví. Zázraky se dějí.

  OdpovědětSmazat
 14. Panove PRIZNEJTE SI ! Mate nostalgii po vasem mladi a spojujete to se socialismem !
  Vyschl vam pytlik a pero vam nepise !
  Vase milovana, ktera ve vas videla osobnost, vas dnes oslovuje :'starej hnup' !

  Socialismus byla nekonecna buzerace, stale hledani tridniho nepritele, totalni nesvoboda a bida.
  Vse bylo opryskane, zdevastovane podchmurne a sede !

  Socialismus , to byl Trabant a Kapitalismus, to byl Cadillac a nebo Mercedes.
  Socialismus to byla dovolena u rybnika za vesnici a Kapitalismus, to byly vylety po nejkrasnejsich mistech na svete, dle vaseho napadu.

  Jak je to u vas ted sice nevim, ale od pohledu je to daleko lepsi.

  A cele to prazske jaro, nebylo nic jineho, nez vnitrni boj dvou frakci v KSC !

  Ja se 'narodil' po uteku z CSSR a tech brzy uz 50 let na svobode byla radost, obohaceni praci a vzestup.
  Je dobre, ze ta socialisticka doba je pryc.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nelzi, jeste porad vytiras podlahy v us supermarketech? Opryskane, sede, pochmurne :):):) zajed si na emerickej stredozapad, do tech malych mestecek, kde opravdu chcipl pes...benzinova pumpa, neco jako kolonial a hospoda. Tot vse. A jeste si zajed do Detroitu, Michiganu, nemusis prolizat jizni Manhattan nebo Bronx....Asi ti vyschl mozek a to nemluvim o tvym peru... places, ze nemas pratele, pro emericany jses povl, nemas nikoho a styska se ti po Cesku, ale nepriznas si to. Je mi te lito, jses nula, bez rodiny, deti...jses jen zapskej zavistivej a chudej starik bez budoucnosti :):):)

   Smazat
  2. pro 12:02 jsi vůl nebo troll, vyber si hňupe

   Smazat
  3. 14:35 Nenadávat, nevšímat, ignorovat. Blbovi z honilulu nejvíc vadí nezájem.

   Smazat
  4. 14:01 oo bezpravnem cesku?

   Smazat
  5. 14:50 a vubec nelepsi by bylo kdyby si ty, cesky poddany, drzel hubu, to ti slusi

   Smazat
 15. Měl to být socialismus s lidskou tváří. Ve výkonném a pracovitém Československu. To se nehodilo nikomu z našich sousedů, ani z těch za velkou louží.
  A Dubček a jeho kamarádi to tenkrát táhli "do statků a hrdel". Nemohli vyhrát !

  OdpovědětSmazat
 16. Pozor zlý pes ! Nekrmit ! Nevšímat ! Štěkání ho pak přejde samo.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.