Reklama

pátek 24. listopadu 2017

Rusové v Sýrii úspěšně vyzkoušeli elektromagnetickou zbraň

Napsal/přeložil: Ilja Novickij
24.11. 2017   Eurasia24
Ruská armáda vyzkoušela v Sýrii speciální elektromagnetickou zbraň určenou ke zneškodňování nepřátelských dronů.Testy elektromagnetické zbraně se uskutečnily během letošního října v provincii Dajr az-Zaur. Zbraň určená k boji s drony potlačuje signály GPS a Wi-Fi, jejichž prostřednictvím teroristé z Islámského státu bezpilotní aparáty ovládají.

Testy probíhaly přímo v bojových podmínkách. Experti se potřebovali přesvědčit, nakolik je schopnost zbraně rušit signály účinná. Všechna naměřená a zjištěná data a údaje již byly předány ruským výrobcům.

Je známo, že bojovníci IS používají v Sýrii zejména drony vyrobené v Číně a že je velmi často sami konstrukčně upravují. Jde zpravidla o malé špionážní drony, ke kterým jsou uchyceny granáty nebo výbušniny.

Pomocí těchto šahíd-dronů (šahíd neboli vyznavač – každý, kdo se pronesením šahády, tj. speciální formule vyznání víry, stává i po formální stránce muslimem – pozn. překl.) občas bojovníci IS způsobili vládním silám citelné škody. Tímto způsobem se jim například podařilo vyhodit do povětří sklad munice na stadionu v Dajr az-Zauru.

A právě k neutralizaci takovýchto dronů (až do hmotnosti cca 200 kg) sestrojili ruští konstruktéři testovanou elektromagnetickou zbraň. V reálných bojových podmínkách prokázala svoji vysokou efektivitu.

Jak na srpnovém na fóru Armija-2017 oznámil náměstek ministra obrany Ruské federace Jurij Borisov, během konfliktu v Sýrii bylo úspěšně otestováno již více než 600 nových druhů a typů zbraní ruské provenience.

Ilja Novickij

Zdroj: Politikus.ru

17 komentářů :

 1. Takovou „zbraní“ se vybavuje kdejaký amatér, když prostřednictvím víc nebo méně směrové antény zasáhne dron elektromagnetickým polem ve směsici kmitočtů kolem řídícího kmitočtu dronu. Ten ovšem může mít a často má podprogram, který při ztrátě řídícího signálu vede dron zpět k místu vypuštění. Dokonalejší zbraní pak je schopnost vyslat tak intenzivní elektromagnetický signál, většinou směrovaný, že zničí řídící elektroniku dronu. Výkonné drony ovšem mají elektroniku s vysokou odolností. Nejvyšším stupněm elektronické obrany proti dronům je schopnost převzít jejich řízení. Tomu je bráněno tak, že dron má inertní program vlastního řízení. Je samozřejmé, že elektromagnetická obrana proti dronům komerční provenience není žádný zvláštní technický problém. Texty typu tohoto článku jsou něco jako pokroutky proti kašli.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jen se potvrzuje, že na každou zbraň existuje protizbraň.Mobilní telefony je možné zarušit nízkovýkonovým rozhozením synchronizace a ne jen výkonovým pehlušením řídícího signálu. GPS lze nahradit rušivm GPS. A Rusové jsou špice v oboru. A je daleko snažší vyřadit stovky USA křižníků radiotechnickým systémem Čibina, který stojí pakatel nákladů. Každé podcenění protivníka má tragické následky- viz T34 proti německému Tygru a kalašnikovu proti USA zbraním.

   Smazat
  2. 20:27 To všechno je pravda. Jenže znalost principu a možných omezení takové zbraně neznamená, že nebude v mnoha případech dobře použitelná. Zvláště v případech levných čínských dronů, o kterých je v článku řeč. Nikdo přece netvrdí, že bude účinná proti všem typům i specializovaných dronů. Proto je poněkud úsměvná vaše snaha článek dehonestovat.

   Smazat
  3. No a co? Tak at leti dron zpet a odnese si ssebou i tu bombu k tomu co ho vypustil

   Smazat
  4. Dovolím si opravit. Ne Čibina ale Chibiny. To je název myslím pohoří. Nebo ostrovů? Teď si nevzpomenu...

   Smazat
  5. 21:31 nejde o dehonestaci, ale o upozornění na to, že takové články jsou orientovány na publikum s jistou hladinou naivity, která je přecejen jiná u nás, než v širé Rusi. Vzpomínám na Radio Vltava a tiskovinu Tribuna vzniklé bezprostředně potom, co se Rudá armáda domestikovala v ČSSR po invazi v roce 1968. Oni si potichu zoufali i Indra, Kolder a Bilak. Jak to tak vidím, v tomto ohledu se toho až tolik nezměnilo. Je ovšem zábavné slyšet a číst, jak ta propaganda Ruské Federace mává světem.

   Smazat
  6. 0:00 nejsem odborník ale z širších souvislostí (co už Rusi v této oblasti ukázali) bych odhadoval, že zaměří svou zbraň na dron, stisknou tlačítko, dron se vrátí odkud byl vyslán - a odpálí výbušninu. Vsadil bych se že se to brzy potvrdí. Děda.

   Smazat
  7. 6:30 "Propaganda RF mává světem"??? Můžete prosím vysvětlit, jak strohá informace o úspěšném testování uvedené zbraně "mává světem"? Mám slušné znalosti v tomto oboru, proto nevidím důvod článku nevěřit. Jestli jste jen propadl módnímu označování všech zpráv z RF za propagandu, tak vaše příspěvky chápu (a vás lituji). Jen byste se v takovém případě neměl ohánět pseudoargumenty, "orientovanými na publikum s jistou hladinou naivity", jak sám říkáte.

   Smazat
  8. 21:08 - Chibiny, pohoří na Kolském poloostrově, jižně od Murmanska, na jehož jižním podhůří se nalézají města Kirovsk a Apatity, nejvyšší vrchol 1200 m. Velice krásný kout Ruska. Mik

   Smazat
  9. 21:12 příliš chápavý asi nejste. Pouze s lítostí upozorňuji, že článeček o té "zbrani" je dětinsky naivní. Zřejmě patříte mezi ty, kterým taková úroveň imponuje. Trapně jsem se splet.

   Smazat
  10. Pro 7:15. Myslím, že je nepodstatný název Čibiny, Chybiny či rqx75148. Podstatné je, že se jená o vícekmitočtový adaptivní rušič. V tom je problém, že jej nikdo jiný než Rusové nedokáže vyrobit a praxe potvrzuje, kromě jiných nových ruských pasivních zbraní, jeho účinnost.

   Smazat
  11. Vystup z anonymity a chovej se jak slušný člověk.

   Smazat
  12. Pro 12:11 čistě technicky vzato, onen článek nijak neprokazuje, že stejně výkonné nebo i výkonnější zařízení nemá kdokoli jiný a vůbec ne, že by mělo být problémem něco takového vyrobit. Dokonce lze předpokládat, že k výrobě postačí existující součástková základna, takže rozhodující budou univerzálnost, spolehlivost, provozuschopnost v širokém rozsahu podmínek, nároky na obsluhu, mobilita i výrobní náklady. Jistěže i další takticko technické parametry. O ničem z toho, krom obdivných vět, článek nevypovídá a vypovídat ani nemůže. Naivové.

   Smazat
  13. Pro 3:41.Jako technik se na všechny politiky a ideologie dívám svrchu a s pohrdáním.Jen si představte těch přes 150 základen USA po světě, to množství techniky a lidí.Inovace trvá desítky let a přitom stačí nové technické prostředky, které tu stávající techniku úplně vyřídí.Rozhodně bych Rusko nepodceňoval. A součástky? Ty má nejlepší Čína, tak jaképak embargo proti Rusku?

   Smazat
 2. Dobrá zpráva,která potěší slušné lidi.A já také jednu přidá.V Damašku na letišti bylo zabaveno obrovské množství tablet Captagon islamisty řízené režimy USA a Izraele.Ti pod vlivem těchto látek necítí žádné zranění a
  dopouštějí se hrozných zvěrstev.Je známo ,že tyto tablety užívají i tzv,vojáci kyjevské fašistické Chunty.------https://dimpenews.com/tag/captagon/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proto taky je jich řada bradou vzhůru.

   Smazat
 3. Mno jo ve válce budou hrát velkou roli i hackeři všechno je našlapané elektronikou....

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.