Reklama

čtvrtek 9. listopadu 2017

Šaltpáka kapitalismu: Češi nejsou, došli

Jaroslav Loudil 
9. 11. 2017
V ČR máme nejméně nezaměstnaných od prosince 1997, tedy za 20 let. Máme nezaměstnanost 3,6% a ta má dále klesat. ČR jako - "montovna Evropy" , kde se maká na tři směny v německých, japonských, korejských,... plechovkách u dálnic je výrazným barometrem ekonomické nálady ve světě. Pokud zakázek přibývá, tak naši "plechovkáři" - nestíhají a potřebovali by místo  tří směn směny nejméně čtyři, tedy den o 32 hodinách. Dnešní dobu tak charakterizují pouhá dvě slova  : "Češi došli". Ano, už nelze nikde zaměstnat další Čechy , Češi nejsou (kromě úmyslně nepracujících lidí na sociálce). Chybí : kuchaři, pošťáci, prodavači, úředníci, řidiči, manuálové montoven, zemědělci, číšníci, ...atd, atd. Požadavky však stále jenom rostou a rostou! Více vyrábět, více exportovat, více třídit, více dopravovat,...

V ČR roku 2017 je tak nutné  vymyslet  a nasadit : "Šaltpáku kapitalismu". Co je touto zázračnou šaltpákou?? Jsou to tmaví rumunští gastarbajtři náborovaní ve velkém pracovními agenturami spolu s Ukrajinci, Vietnamci , Bulhary atd. "Rekvírování posil na Balkáně" - tak má zachránit českou výrobu  a dát našemu kapitalismu - "jasný směr" - k lepším zítřkům. Tito noví lidé  z chudých ubytoven neumí slovo česky , zaplňují po nocích vozidla MHD velkých měst  a plní své igelitky životními potřebami přivandrovalců. Na těchto chudácích se přiživují nejrůznější paraziti  ,jednak pracovní agentury, jednak vedení zahraničních třísměnných plechovak, které jim dává 4 krát menší plat jak svým lidem doma za stejnou práci a výkon. Ale také samotní Češi, kteří jim pohotově poskytují  podnájem ve svých volných prostorách  a rumunští gastarbajtři tak vylepšují měsíční rozpočet spousty českých rodin.

Jak tato neuvěřitelná situace skončí ?? Velkým krachem ! Z grafu naší nezaměstnanosti je dobře vidět, že když bylo její minulé velké minimum, tak se psal rok 2008 a vypukla světová finanční krize , kdy se skoro položily i USA. Dne 18.září 2008 tam vypukl dokonce RUN lidí a firem na BANKU  a  USA čerpaly vodu z podpalubí jako Titanic. A další naše minimum nezaměstnaných ?? Ono období před 20 roky ?? Roku 1997 vypukla asijská finanční krize . Je to náhoda ??? Vždy když  u nás máme minimální nezaměstnanost, tak něco potom řádně rupne ! Takže  : Do třetice všeho dobrého ?? 1997, 2008, 2017 ?

V Praze stouply za tři roky 2014 -17 ceny nemovitostí o polovinu /48 %/. Kdo tam měl roku 2014 garzonku za 2 miliony, tak po třech letech už ji má za 3 miliony. Vydělal bez práce milion za 36 měsíců. Kdo měl ovšem na účtě  v nějaké naší bance také 2 miliony, tak za tři roky prodělal ,protože při nulových úrocích ho inflace obrala asi o  100 000 Kč.  Normální situace ?? Nikoli ! Situace před krachem.

P.S. Na budoucí brzkou velkou krizi zadělali centrální  bankéři spolu s nejvyššími politiky. Jak ? Roku 2008 nasadili v ekonomikách nulové úroky  (téměř nulové je drží dodnes = skoro 10 let). A zároveň začali tisknout po bilionech ničím nekryté peníze . Tyto peníze však  oproti očekávání neproudily do reálné ekonomiky ,ale do spekulativních obchodů. Americký akciový index DJIA tak stoupl od jara 2009 do nynějška z 6500 na 23 500 bodů  a dál prudce roste. Zároveň se vytvořila obří poptávka po - "bezpečných dluhopisech", a tak třeba ty německé spadly s výnosy do mínusu. Tedy , chcete mít bezpečně uložené peníze ? Dobře, nedostanete od nás  žádný úrok, ale naopak vy budete platit nám. Tedy žijeme  v ekonomickém ABSURDISTÁNU.

Hrubý státní dluh USA je dnes 106 % HDP, tedy přes 20 bilionů Dolarů. Bude  tak velmi zajímavé sledovat, jak vlastně bude chtít tamější centrální banka FED novou velkou krizi řešit. Selský rozum totiž říká, že dalším zadlužováním už to jistě nepůjde.

http://www.usdebtclock.org/

https://www.finance.cz/500425-nezamestnanost-klesla-na-3-6-procent-snizit-se-ma-i-v-listopadu/

34 komentářů :

 1. ako mi bolo vysvetlené - z banky dostanem 100 Kč - a aj do nej 100 Kč vrátim, ale, hm - oni chcú úrok, kde naň vziať ? takže všetci - celý svet dlhuje úrok - komu .... a ako to že stále nám požičiava ? - vieme a necháme to tak ...

  OdpovědětSmazat
 2. Úroky jsou příjmem bank, které společně a solidárně tvoří bankovní systém, jehož "HDP" v celkovém součtu odpovídá přibližně HDP jednoho celého kontinentu.

  Bankovní systém tvoří virtuální, neviditelný kontinent žijící z globálního zadlužení. Bankovní systém je forma privátního zdanění, úroky jsou defakto daně hrazené bankovnímu kontinentu za obsluhování peněžních toků a transakcí.

  Bankovní kontinent je samostatnou polonezávislou nadnárodní vládou, která vybírá daně formou úroků z úvěrů všeho druhu. Fixní příjmy jsou státní dluhy, které v lepším případě zůstávají statické, obvykle narůstají a vzácně (podtrženo) výjimečně klesají. USA jsou trvale na samé hraně únosnosti, dost možná jsou "experimentálním prostředím" pro definování trvale udržitelného zadlužení; je v zájmu bankovního sektoru, aby tento dluhový "strop" byl co nejvyšší.

  Je to dlouhodobý hazard se stabilitou, a přetěžování lodi, jejíž bočnice se dostávají dluhovým zatížením nebezpečně blízko hladině. Příjde-li ekonomická vlna, převalí se snadno přes nízoučké rezervy, a "loď začne nabírat víc vody, než bude ekonomika schopná vyčerpat."

  Bankéři si rybník nevypustí, mají zájem na vysokém "udržitelném stropu", protože ten definuje jejich fixní příjmy, výši daně, kterou uvalují, a pod kterou se ještě systém nehroutí. Amerika už by šla dávno ke dnu, kdyby ji nedržely zahraniční banky, kterým dělá tu službu, že definuje vysokou míru udržitelnosti.

  Bankovní sektor je politickým světem sám o sobě, vlastním virtuálním kontinentem, který sleduje společný zájem vytvářet a udržovat co nejvyšší permanentní zadlužení států. Je v tomto smyslu nezávislý na tradiční politice, je správním systémem "svého vlastního světa, kontinentu" zdánlivě následující a podřízený národní politice, ve skutečnosti však zcela nezávislý a demokraticky kontrolované politice konkurenční.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bankovní systém je nezávislý. Ten, kdo tiskne peníze, je stupeň od vrcholu, ovládá a rozhoduje. Ti na žebříčku pod ním jsou jen služebníci a vykonavatelé. Tím, jak se bankovní systém stal ze služby prostředkem, vznikla zásadní nerovnováha finančního prostředí. Bankovní systém, jako služba lidu, se stal dominantním parazitem na lidské společnosti. A usměrnit toho parazita bude velmi těžké, ne-li nemožné. Krize .... uměle vyvolaný proces, kdy se tikety (peníze) v podobě majetku přesouvají k tomu, kdo tiskne. Odebírán je širokým vrstvám na nižších stupních společenského žebříčku.
   Třeba v dohledné době proběhne souboj mezi parazity a třeba vyhraje parazit méně agresivní, spíše služebníček ..... :-)
   ABC

   Smazat
  2. Agresivita bude vítězit i nadále, pro "obyčejného člověka" je podstatné, že USA krach nehrozí.

   Smazat
 3. Nechápu, proč musíme pořád rozšiřovat výrobu, leda za cenu dovozu statisíců cizinců bůhvíodkud, se kterými si nebudeme za chvíli vědět rady. Tak ať vyrábějí v dosavadním rozsahu, nepořizují nové linky nebo výroby když na to nemají lidí.Vietnamci a Ukrajinci už budu za chvíli nárokovat práva menšin.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. MY bohužel nic nerozšiřijeme ,tyhle podniky nám totiz vubec nepatři .Češi tam makají za minimální peniz.Český stát z toho má temer prd.

   Smazat
 4. Bezpečný dluhopis, to je něco jako perpetuum mobile :))))

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Za německé dluhopisy bylo Tošovským vyměněno měnové zlato (Stanislav Motl:Kam zmizel zlatý poklad republiky)

   Smazat
 5. Češi nedošli,
  Češi jsou nezaměstnaný !!!
  ..statistické údaje UP jsou jen výsledkem neustálé šikany a nechtěného vylučování...jinými slovy, kdo nechce dělat za darmo ponižující práci na ulici, nemá nárok být vedený na úřadu práce.
  Čechům nikdo nechce zaplatit je jeden důvod proč nejsou a ten druhý je že se Čechům úmyslně zlikvidovalo středo-odborné školství.
  Ostatní jsou bláboly nahrávající migraci Ukrajinců*

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17:03
   Začalo to již za ČSFSR, bylo programově zlikvidováno učňovské školství a řada strojních a elokrotechnický oborů a nahrazeny učňovskými obory s amturitou. Tyto obory vychovávali a vychvávají polovzdělané a manualně absolutně nevyhovující a nepřípravené lidi, kteří se ale domnívají že jsou vzdělaní. Jinak začala velkovýroba vysokoškolsky vzdělaných individui která stát a společnost vůbec nepotřebují a pokud ano tak ne v takovém množství(právnici, komedianti,filozofové soc. inženýři a pod)
   Pokud zde někdo studuje obor který je ve světě potřebný tak okamžitě po studiu odchází (někdy i v průběhu studia) na stáže do zahraniči. Bohužel už se nevrací a peníze které jsou do něho vloženy (tedy peníze nás všech) jsou nenávratně ztraceny. Vlastně tedy takového jedince vychováváme 25 let a potom bezplatně předáváme do ciziny. Pokud tam něco vytvoří tak to draze koupíme.
   Václav

   Smazat
  2. 9:51
   Ještě doplňuji. Ti kteří se jinde neuplatní se vracejí domů a jako odborníci kteří mají západní zkušenosti jsou zaměstnáváni zde na naprosto nepřiměřené platy a většinou páchají větší škodu než kdyby nedělali vůbec nic.
   Václav

   Smazat
 6. Otázkou je, zda údaje o "nedostatku" pracovníků nejsou, za účelem nutnosti přijetí a vítání migrantů, "šmejdy" ve vedení našeho státu, v médiích, apod., vymyšlené ....
  "Kuchaři, pošťáci, prodavači, úředníci, řidiči, manuálové montoven, zemědělci, číšníci, ...atd, atd." v žádném případě nechybí, jen nedělají, co se vyučili nebo vystudovali. Mnoho z nich pracuje na různých úřadech státní správy, v neziskových úřadech, "kde od práce nebolí ruce a nohy", atd. atd.
  Samostatnou kapitolou, jsou mladí lidé, kteří místo vyučení a nástupu do zaměstnání, "studují" i po třicítce různé humanitní obory, financováni svými rodiči, státem a "šedou ekonomikou" ...
  L.S.

  OdpovědětSmazat
 7. Rozbíhá se robotizace průmyslové i zemědělské výroby. Již letos se prodalo v Německu, Holandsku a Dánsku, například 2/3 dojíren krav plně robotizovaných a zcela vážně se uvažuje o zemědělské technice na robotické nebo dálkové ovládání, kdy jeden "řidič" obsluhuje několik zemědělských strojů. Během 1O let se počítá s minimálně polovinou všech podniků již úplně robotizovaných. Jen nevím, jestli budou také plně robotizovaní převaděči migrantů z Afriky a Asie do Evropy nebo zde zůstane lidský faktor ještě ve velké většině. Co tu budou dělat a čím nás obohatí vím,.. Karel z Plzně

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:02 U nás se žádné plně robotizované dojírny krav neuplatní. V naprosté většině obcí u nás živou, čtyřnohohou krávu ani neuvidíte ...

   Smazat
  2. To je snad jedině dobře Karle,
   není nutné trávit život prací.
   Ve státě jenž dokáže upřednostnit rodinu je pracovní úleva jedině přínosem*

   Smazat
 8. Ten článek je, na laťku kvality Nové republiky, neskutečný blábol a opakuje mýty, které o nezaměstnanosti šíří média.

  Např. jen v Ostravě v září 2017 bylo 17 437 nezaměstnaných, z toho 558 vysokoškoláků ( to je údaj pro ty šťouraly, kteří vykládají, že je potřeba hlavně vzdělání... ) Z toho 2 193 lidí tu marně hledá práci déle než rok a 6 571 lidí hledá déle než dva roky ( ! ). A podporu mají maximálně 5 měsíců ( což je informace pro další šťouraly, kteří vykládají, jak se tu všichni nezaměstnaní válejí na sociálních dávkách...) Přitom formálně tu bylo k dispozici 4 646 pracovních míst ( ale to je včetně nestažených inzerátů, které už neplatí ), takže pomocí matematiky ze základní školy se dá zjistit, že tady pořád zbývá, doslova "nadbývá", 12 791 místních lidí pro které na Ostravsku není práce. Vůbec žádná ! Ani mizerná a blbě placená...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Velmi Vám přeji, abyste ztratil to místo, z výše kterého mužete tak žvanit, jak jste to zrovna udělal a šel si hledat práci jako manuálně pracující - možná potom zjistite, že jste bez práce opět a řeknou Vám - Vy se nám nevyplatíte - a ještě přeji Vám, aby Vám, bylo více než 50 let. Žil jsem několik let v Anglii v situaci, kterou popisuji - doma mi řekli, že se jim nevyplatím. V Anglii mně to sice neřekli, za to jsem v práci běhal. Takovou práci Vám také přeji.

   Smazat
  2. Ještě k 19:38: Spěchám se Vám omluvit, nedbale jsem si přečetl Váš příspěvek. Můj příspěvek se ale dobře hodí pro ty "schopné", pro které práce vždy bude. Musím se omluvit i těm "schopným". Zřejmě jsem neschopný. Nic méně ve věku blížícím se 60-tce jse vydržel ve věkové kategorii pracovníků 20-40 let běhat v práci několik let - chvála Bohu, že je to za mnou. Víte není nad osobní zkušenost - jedině ta vytváří skutečně dobrý názor i na .... kapitalismus.

   Smazat
  3. Libi se mi co jste napsal ...cisla nelzou !!!
   Neverim ,ze by Cechy produkovali dosti praci pro lidi, kdyz cely svet bojuje s nezamestnanosti. Je to jen nova hra jak dostat do Cech cizince.
   Brouk Mc Pytlik

   Smazat
  4. 9. listopadu 2017 18:48
   Máte absolutní pravdu, ten kdo se snažil a to hlavně po Drábkových reformách (místo na úřad práce hlásit se na poště), ví že najít práci je velmi problematické pro lidí nad 45 let. Také jsem absolvoval přeškolování. Bylo to velmi užitečné. Alespoň v tom, že jsem si jak já tak i věšina ze spolu "studentů" uvědomila že osud který nás potkal není způsoben jen naši neschopností a že původ našich problémů není jenom v nás. Po ukončení cca měsíčního kurzu bylo zaměstnáno z 25 lidí celých 5 a to už nevím kolik jich bylo ve zkušební době propuštěno. Já jsem ve svých
   62letech již práci pro kterou jsem se přeškoloval nedostal. Prosím vynechte Vaše neskutečné žvanění o tom, že každý je strůjcem svého osudu. Lépe je říci někdo má štěstí dnes a jiný ne. Tak to nevzdávejme.

   Smazat
 9. Nedostatek pracovníků v průmyslu? No to je tím, že jsme úspěšně rozšířili na více jak dvojnásobek počty byrokratů. Takže reorganizujme a "pošleme" do výroby. Ale zdá se, že to chceme raději řešit kolonizací z arabského světa a když se nám zadaří vyvolat třetí světovou válku, tak třeba nebude pracovních sil ani zapotřebí.

  OdpovědětSmazat
 10. Děda:
  Kdo to do současného stavu dovedl?
  Zavedené strany.
  Nevolit.
  Stále je volíme.
  Kdo je hlupák?

  OdpovědětSmazat
 11. Zajimalo by k mě, kde se vzal ten boom české ekonomiky - co je příčinou? Jinak v článku se píše o roku 2008, jak těsně předtím rovněž byl boom /hloupý Honza se mrkl do anglického slovníku a zjistil že slovo boom současně znamená hlukot, dunění, čili asi zvuk podobný vybuchnuvší bombě, nevím jestli Angličané chtěli zdůraznit provázanost obou jevů - nejdříve konjunktura a potom krach na burze/.
  K volbám - vše souvisí se vším: Babiš - malém 3O procent. Věštím stejný konec této strany v budoucnu jako dalších 3O procentních stran - ČSSD a ODS. Ti druzí z toho propadu se již nikdy nevyzpamatují - ledaže by naši lidé byli uplně blbí, co doufám nejsou.

  OdpovědětSmazat
 12. A co dafffkaři?Ti nemají zájem o práci?

  OdpovědětSmazat
 13. Ze zkušenosti nedozrálé ratolesti s pracovním úřadem jsem mírně skeptický k údaji o zaměstnanosti. Nabídnutá práce buď za minimální mzdu, tedy do 15000kč a nebo byl nucen osobně navštěvovat podniky a ucházet se o místo, obsazené ještě před vydáním inzerátu. Aby ušetřil čas a peníze za dopravu, použil telefonní přístroj, místa si obvolal a na pracovním úřadě dostal padáka.
  Nezaměstnanost je uměle udržována na nízké úrovni. Zvýšením efektivity na úřadech by se ušetřilo opravdu hodně pracovních míst. Stát vymyslí poplatek, vybaví pár maníků razítkem a desítky míst je vytvořeno. A ještě si na sebe vydělají ... Fungovat tak soukromý sektor, nemá kdo upéci housky ...
  ABC

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Soukromý sektor nefunguje lépe, než třeba pracovní úřad. Například nejmenovaná telekomunikační firma najímá na neseriózní nabídky (smlouvě odporující)
   soukromníky, kteří vás otravují telefonem. Z jednoho mobilu jsem vyjmul baterii, ale ačkoli nemohl navázat spojení, naběhly na něm zcela konkrétní minuty a tím i peníze.Rovněž pevná linka, povinná k internetu nemá přístroj , ale firma vykazuje provolané minuty (hausnumera). Firma směřuje tam, kam celá společnost, totiž ke zmenšení, ale brání se křečovitým šizením. To dlouho nevydrží.Hokynáři i hostinští zavírají.Trvale rostoucí potřeba telefonování v době slábnutí hospodářství je
   halucinace telekomunikační firmy (a nejen telekomunikační)

   Smazat
 14. Pro Anonymní 18.48 . Každý z nás má jiné zkušenosti. Já znám například z Plzeňska ohromné množství firem , které dávají svým zaměstnancům za doporučení nového zaměstnance 4000, 10 000 i 20 000 Kč odměnu. Třeba firma MD Elektronik vůbec nemohla rozjet výrobu v novém závodě, Češi se nehlásili, tak požádali pracovní agenturu a ta jim dodala ony Rumuny. Samozřejmě, že nejvíce volných míst je u nepopulárních prací na tři směny a ve výrobě. Jistě. Ostravsko a Severní Čechy mají specifika, celostátně ovšem skutečně pracovníci nejsou. Počet nezaměstnaných převyšuje počet nabízených volných míst jen o 60 000 , což u 10 milionové země je skoro zanedbatelné. Nevěřím, že v Ostravě jsou všechny hypermarkety plné na 100 % ,případně řidiči MHD, ...atd.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zaměstnavatel který neplatí a bere čas je nastavený tak aby ničil České rodiny.
   Osobně jsem před vystřízlivěním zaměstnával dvanáct set lidí a samé cizince.
   Dostávali ve své době sto korun čistého na hodinu, zdarma dopravu a bydlení...
   Systém je nastavený tak, že o takovýchto podmínkách se může Čechům jenom zdát.*

   Smazat
 15. No tak nemají se čim chlubit tolik práce je díky nízkým platům.

  OdpovědětSmazat
 16. V Plzni nabízí Lidl ve svém distribučním skladu balíků nástupní plat 25 000 Kč hrubého.A shání hodně lidí. Pokud by se do Plzně přestěhovali dva mladí lidé z Ostravy /vysoká nezaměstnanost/, tak zde dají 12 000 za nájem 2 + 1, 4000 za energie, 5000 za jídlo na měsíc. Celkem 21 000. Z 50 000 hrubého jim zbude nějakých 40 000 čistého = měsíčně ušetří tak 15 000. Za rok mají naspořenou slušnou rezevu asi 200 000 Kč na dobu až by založili rodinu. Práce ve skladu není příjemná, ale proč by tohle nemohli dlouhodobě nezaměstnaní z Ostravy udělat ?? Tedy přestěhovat se tam, kde je práce nadbytek ??

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní10. listopadu 2017 9:08
   Myšlenka je to možná dobrá, ale čert je v detailech. Těch 25000 hrubého, nejsou na útratu. Z nich je cca 20-30% strženo na zdravotní a sociální pojištění, na podporu politiky zaměstnanosti a již jste někde na 18000. Jistě je možné, aby se jich více složilo na pronájem jednoho bytu, potom by to nějak mohlo fungovat.
   Ale je z toho patrné, že toto jsou podmínky, neumožňující nějaký osobní rozvoj, či rodinný život. Kde jsou peníze na dovolenou, na auto, na vlastní byt, na oblečení, na kulturu, na sport, na vzdělávání, na léky, na oblečení, dětem na jejich rozvoj?
   Je z toho patrné, že pro takové přežívání (navíc, bez jistoty dlouhodobosti) se nevyplatí měnit bydliště a známé prostředí.
   Ty mzdy tak jsou nastaveny, aby umožnily život pouze na hraně přežívání a nedovolily vzestup do nějaké vyšší kategorie, zajištěného života. P.K.

   Smazat
  2. Říká nějaký lichvář ze z Plzně. Bydlo má, prachy taky a tak z nudy radí. Přestěhuj se ty do Ostravy a budeš mít kšeft lepší jak doma.

   Smazat
 17. Kapitalismus v česku je imobílní. Nemáme a ani nemůžeme tady mít karavany s patřičnými třilitrovými tahači. Není prostor a je zima.
  Proto i tento faktor ukazuje, že kapitalismus do každé rodiny, nefunguje.
  Proto ti migranti. Mohli by napodobit pracující z osmnáctého století a spát pod montážním pásem.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.