Reklama

středa 15. listopadu 2017

Seděla jsem tam a krve by se ve mně nedořezal. Třeštíková po 10 letech řekla na Topolánka…

Režisérka Helena Třeštíková
Anička Vančová
15.11.2017 KrajskéListy


Dramaticky, sotva pár desítek hodin před uzavřením kandidátky, oznámil expremiér Mirek Topolánek svou kandidaturu na prezidenta. První ohlasy oscilují mezi ´Jediná možná šance na porážku Zemana´ (JXD v Reflexu) po ´Topolánek je muž minulosti - Dalík, armádní zakázky, Řebíček, kmotři v krajích´ (Kundra z Respektu). Ponechme názory stranou a věnujme se nyní faktům, tvrdým faktům o prezidentském kandidátovi, u nichž si každý může udělat obrázek. Respektovaná dokumentaristka Helena Třeštíková totiž shodou okolností nedávno vydala svou knihu vzpomínek. Přesněji, jmenuje se to "Sběrná kniha: Helena Třeštíková v rozhovoru s Pavlem Kosatíkem" a vydalo ji letos nakladatelství Paseka. Co to má celé společného s Topolánkem? Všechno, čtěte.


Kalousek konstatoval, že „Topolánek má zkušenosti, které jeho soupeři nemají“ a exprezident Klaus, autor kdysi slavné hlášky „falešný a prázdný Topolánek“ je nyní docela rád, že kandiduje ne Marťan, za Marťany totiž považuje všechny Horáčky a Drahoše… Za vážného kandidáta na prezidentskou funkci označili tedy Mirka Topolánka předsedové ODS a TOP 09. Podle předsedy ODS Petra Fialy má bývalý premiér Topolánek zkušenosti a zahraničněpolitický rozhled. Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek vyzdvihl, že Topolánek má zkušenosti jako premiér i někdejší předseda Rady Evropské unie. Bývalý předseda ODS Topolánek oznámil svou kandidaturu na Hrad v neděli odpoledne. Předseda Pirátů Topolánkovou kandidaturou naopak nijak nadšený není. „Pan Topolánek rozhodně není mým favoritem na prezidenta už z historie," řekl Ivan Bartoš v televizi Prima.

„Jenže Topolánek není muž bez minulosti. Jeho vláda měla řadu afér (Dalík, armádní zakázky, Řebíček, kmotři v krajích) a provázela ji arogance a vulgarita, s níž se coby premiér rozhodně nekrotil,“ zmínil šéfredaktor Respektu Kundra s tím, že je nyní otázkou, jak vážně to Topolánek se svou kandidaturou proti Miloši Zemanovi myslí. „Nebo lépe řečeno, jestli vůči němu může uspět a jaké vůbec budou důsledky jeho kandidatury,“ dodal Kundra a vzpomněl na to, jak Zemanovi lidé pomohli Topolánkovi k vládě.

Topolánek: Myslel jsem, že je mezi námi jasno


No, očividně nebylo… Takto, volnou citací Topolánka, totiž zněl titulek iDnes.cz 24. 1. 2007. Mnozí již zapomněli, ale paní Třeštíková byla kratičce ministryní kultury v Topolánkově vládě, rezignovala ale již po patnácti dnech. Její tehdejší vyjádření bylo velmi stručné, mlhavé, dalo by se říci až státnické: „Nechci nikoho poškodit, ale hodlám dostát svým slovům. Poté, co jsem pana premiéra ústně informovala o důvodech, které mne vedou k tomuto řešení, jsem mu dnes také odeslala svou rezignaci na funkci ministryně kultury. Za daného stavu věcí považuji za nemožné pokračovat ve své práci na Ministerstvu kultury ČR. Věřím, že má rezignace bude vnímána jako korektní vyjádření mého postoje, a to nejen jako ministryně kultury bez politické příslušnosti, ale - a to především – jako člověka, který si je vědom své odpovědnosti. Vládě pana premiéra Mirka Topolánka přeji ze srdce mnoho úspěchů a dobrých rozhodnutí. Jistě pochopíte, že toto, je vše co mohu nyní k celé věci sdělit a proto už nechci a nebudu svou rezignaci více mediálně komentovat.“

A co tehdy řekl Topolánek? Pro iDnes.cz uvedl, že Třeštíkovou do ničeho nenutil. Podle něj situace na ministerstvu zřejmě nesplnila její očekávání. „Paní Třeštíková měla absolutní personální volnost. Její rezignace mě mrzí. Skutečný stav ministerstva a hloubka problémů se zřejmě nepotkala s její expektací," napsal doslova v textové zprávě pro iDnes.cz. Podle něj Třeštíková neměla důvod odstupovat. „Stejně jako samotný fakt rezignace mě mrzí i důvody, které Helena Třeštíková pro své rozhodnutí uvádí. Paní ministryně měla naprostou personální volnost a nebyl na ni vyvíjen v tomto směru žádný nátlak," napsal tehdejší šéf vlády. A jak to bylo doopravdy?

Mirku, to snad nemyslíš vážně! Víš přece, co je to za chlapa!


A tady do toho vstupuje nová kniha Heleny Třeštíkové a Pavla Kosatíka. Zde totiž paní Třeštíková popsala, co její rezignaci předcházelo a jaké byly její důvody. V hlavní roli tohoto vyprávění je Mirek Topolánek… Ještě je třeba říci, že první, kdo tuto pasáž z knihy citovaly, byly Hospodářské noviny, my ji ale objevili na Facebooku, kde již pár dnů čile koluje. Přečtěte si, jak to celé bylo:

„...Těsně předtím, před jmenováním celé té vlády, přišel bod obratu. Premiér si mě s Martinem Štěpánkem pozval k sobě na úřad vlády, mluvili jsme obecně o tom, jak co bude, když najednou řekl: „Ještě bych vám chtěl, paní Třeštíková, říct, že vaším prvním náměstkem bude pan Ef.“
Vůbec jsem netušila, o koho jde. Ale Martin Štěpánek se okamžitě naježil a spustil na Topolánka: „Mirku, to snad nemyslíš vážně! Víš přece, co je to za chlapa! A víš taky, že jsem ho vyhodil, za to všecko, co tam na tom ministerstvu napáchal a na co jsem mu přišel!“
Topolánek řekl jen: „Martine, zmlkni.“ Ale ten nezmlknul a řval dál svým sonorním hereckým hlasem: „Ty už si nepamatuješ, jaký finanční toky si ten Ef na ministerstvu zařídil?“ Na to mu Topolánek odsekl: „Přes to nejede vlak. Je to nutnost pro schválení podpory vládě.“
Řekla jsem, že jsem napevno domluvená, že mým náměstkem bude pan Talíř, a že to dokonce byla má podmínka, abych do té funkce šla. Pan Topolánek řekl, že ho vůbec nezajímá, na čem jsem s kým domluvená, a že to bude tak, jak řekl. A potom dodal větu, kterou do smrti nezapomenu: „Paní Třeštíková, když jsem před deseti lety nastupoval do politiky, věděl jsem, že je to svinstvo. Ale že je to svinstvo tak velký, to jsem netušil.“
Seděla jsem tam a krve by se ve mně nedořezal. Vůbec jsem nevěděla, jak na to reagovat. Za oknem krásný zimní den, slunce, rackové poletovali před okny, a já měla pocit, že svět se úplně zbláznil. Potom jsme se s premiérem rozloučili, nasedli do ministerské limuzíny, pamatuju si, že řidič vystartoval od úřadu vlády jednosměrkou v protisměru, ale to už byl jen takový detail na dokreslení toho, že jsem se ocitla v docela jiném světě, než na jaký jsem byla dosud zvyklá. Nemyslela jsem v té chvíli na nic jiného, než že to musím s Martinem Štěpánkem co nejdřív probrat.
Ten mi pak vysvětlil, kdo pan Ef, tak jsme mu pracovně říkali, je. Do úřadu si ho přivedl předchozí ministr a on tam časem vytvořil jakousi památkářskou lobby. Zavedl systém, kdy se opravy památek, lukrativní byznys, přihrávaly předem dohodnutým firmám, které za to zaplatily. Štěpánek na to po příchodu na ministerstvo přišel a okamžitě pana Ef odvolal.
Štěpánek také hned začal pátrat, co se vlastně děje, a zjistil, že pan Ef Topolánkovi zařídil spolupráci sociálně demokratických poslanců Pohanky a Melčáka, kteří budou jeho vládu podporovat. Díky jejich hlasům pak Topolánkova vláda opravdu prošla v parlamentu. Na tom triku byla založená celá pozdější existence té vlády. Štěpánek mi dodatečně řekl, že Pohanka s Melčákem prý za to dostali nějaký slušný balík a pan Ef, který to zorganizoval, si za odměnu řekl o  návrat na ministerstvo a obnovu všech původních finančních toků.
Nemohla jsem si to nijak ověřit, ale neměla jsem důvod Martinu Štěpánkovi a jeho zprávám nevěřit, zvlášť když se pak všechno vyvíjelo, jak se vyvíjelo.
Problém byl, že Topolánek na jeho návratu pochopitelně trval. Došlo mi, že jsem udělala fatální chybu a že bych si to s tou svou účastí ve vládě měla rozmyslet. Ale pak jsem si řekla, že zkusím ještě bojovat.
Události se mezitím valily dál. Vláda, jejímž jsem byla členem, byla jmenovaná. Při tom jmenování jsem měla zvláštní pocit, jako bych se na celou akci dívala jako nezúčastněný pozorovatel – nějak z nadhledu. Často se popisuje, že umírající vidí sebe sama ležet na lůžku. Nějak tak jsem vnímala sama sebe, jak si potřásám rukou s prezidentem Klausem a podepisuju slib člena vlády.
Bylo mi jasné, že se to mezi panem Ef a mnou musí rozseknout. Buď na tom ministerstvu zůstanu já, nebo ten chlap. Taky lidovci, kteří mě nominovali, se o tom všem dozvěděli. Myslím, že předem o akci s panem Ef nevěděli a byli překvapeni stejně jako já.
Ale chtěli věc řešit konstruktivně. Jiří Čunek si mě pozval k sobě na ministerstvo a s různými stranickými funkcionáři mi pak dlouho vysvětlovali, že politika je věcí kompromisu. Pořád opakovali, že jsem pro ně přesně tím člověkem, kterého ve vládě potřebují, a ať neudělám chybu. Ale v té chvíli už jsem byla zaseknutá. A tak jsme se nedohodli. Když jsem o té naší nedohodě informovala pana Topolánka, byla už vláda, ve které jsem byla členem, schválená i parlamentem, protože Pohanka a Melčák pro ni zvedli ruku.
(...) A pan Topolánek přemýšlel, co s tím vším dělat. Nakonec mi řekl, že na to přišel a že pan Ef teda nebude mým prvním náměstkem. Na ministerstvu ale musí zůstat, a že teda bude mým poradcem.
Tím se mi potvrdilo, že z toho všeho musím vycouvat, čím dřív, tím líp. Protože o sobě vím, že v intrikách chodit neumím a jediný výsledek toho všeho by mohl být, že bych nakonec seděla na Pankráci a pan Ef by mi nosil na celu buchty. Byla to opravdu celkem šílená situace.
(...) Ten pan Ef alias František Formánek, o kterém se zde celou dobu bavíme, je dnes poradcem premiéra Sobotky..."

Kdo je kdo (pro ty, co by si to chtěli celé připomenout)


Helena Třeštíková (* 22. června 1949, Praha) je česká režisérka a pedagožka. Ve své filmové tvorbě se věnuje dokumentaristice zaměřené zejména na mezilidské vztahy a sociální problémy, je specialistkou na tak zvané sběrné dokumenty – své hrdiny často sleduje mnoho i desítek let. V roce 2007 byla krátce ministryní kultury České republiky v druhé Topolánkově vládě. Její nejslavnější dokumenty jsou Manželské etudy, Ženy na přelomu tisíciletí, Marcela, Manželské etudy po dvaceti letec, René a Mallory.

Mirek Topolánek (* 15. května 1956 Vsetín) je český politik, v letech 2002–2010 druhý předseda Občanské demokratické strany a v období 2006–2009 předseda vlády České republiky. Od ledna do května 2009 byl také předsedou Rady Evropské unie. V roce 2017 se rozhodl kandidovat na prezidenta České republiky. Období, o které nám jde, začalo volbami v roce 2006, kdy Topolánek jako volební lídr ODS v Praze zvítězil. Jako vítěz voleb byl pověřen sestavením vlády. Nejprve se pokusil o tzv. trojkoalici spolu s KDU-ČSL a Stranou zelených, což neprošlo, poté Topolánek přistoupil na jednobarevnou vládu ODS tolerovanou ČSSD, pro niž se pokoušel získat podporu ČSSD. Když jednání s tehdejším šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem zkrachovala, předložil Mirek Topolánek návrh vlády složené z devíti členů ODS a šesti nestraníků, kterou Václav Klaus jmenoval, vláda ale poprvé v historii ČR nezískala důvěru sněmovny. 8. listopadu prezident Klaus znovu jmenoval Topolánka premiérem, ten 21. prosince požádal prezidenta o jmenování vlády složené z členů ODS, KDU-ČSL a Strany zelených. Ten ji ale zprvu jmenovat odmítl s tím, že očekával vládu, která nebude závislá na přeběhlících. Měl také výhrady k jejímu personálnímu složení. Vláda byla nakonec jmenována 9. ledna 2007 a o 10 dní později získala důvěru Poslanecké sněmovny, neboť poslanci ČSSD Miloš Melčák a Michal Pohanka opustili před hlasováním zasedací sál Sněmovny. „Musím říct, že mě celkem překvapilo, příjemně, že oba jsou fiskálně odpovědní. To znamená, že jim je jasné, že nemohou sáhnout do podstaty problému. Uvědomují si, že je nutné změny provést,“ pochválil oba „přeběhlé“ poslance premiér Mirek Topolánek.

Dne 24. března 2009 proběhlo hlasování o setrvání vlády vedené Mirkem Topolánkem. Poslanecká sněmovna vyjádřila vládě nedůvěru. 26. března 2009 tedy podal premiér demisi, čímž odstoupila celá vláda. 1. dubna 2010 pak Topolánek rezignoval na post volebního lídra ODS kvůli svým vyjádřením pro časopis LUI (jde o časopis určený homosexuální komunitě a v rozhovoru s ním se Topolánek vyjádřil o Židech a gayích takto – „A to ten Fischer prostě je Žid, není to gay a ten uhne ještě dřív, joׅ“). Jeho pravomoci přešly na pověřeného místopředsedu a volebního lídra pro parlamentní volby 2010 Petra Nečase, který ho vystřídal ve vedení strany po volbách i vlády.

Martin Štěpánek (11. ledna 1947 Praha – 16. září 2010 Praha) byl český herec, režisér, novinář a politik, syn českého herce Zdeňka Štěpánka. Účinkoval v Národním divadle v Praze, v Činoherním klubu v Praze a v letech 1977 – 1981 v Divadle na Vinohradech v Praze. Roku 1981 emigroval do Rakouska, odkud se po dvou letech přestěhoval do Německa, kde působil v mnichovské redakci rádia Svobodná Evropa. Zpět do vlasti se vrátil roku 1994. Pro Svobodnou Evropu pracoval až do roku 2002, kdy byla zrušena česká sekce tohoto rádia. Byl vlastním bratrem herce Petra Štěpánka a po otci i nevlastním bratrem herečky Jany Štěpánkové. Od 4. září 2006 do 8. ledna 2007 působil ve funkci ministra kultury v tzv. první vládě Mirka Topolánka, jež poté, co nezískala podporu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, podala dne 11. října 2006 demisi. V podvečer 16. září 2010 spáchal ve svém bytě v Praze sebevraždu zastřelením.

Poslanci Melčák a Pohanka – viz Mirek Topolánek

Pan Ef je František Formánek. František Formánek dle článku v iDnes pracoval do roku 1989 jako architekt, poté studoval politologii a mezinárodní vztahy. Jako politický analytik se specializoval na veřejnou správu. Působil ve Washingtonu a v Praze, kde založil a vedl politologické periodikum Parlamentní zpravodaj. Náměstkem ministra kultury byl od konce roku 2005. „Pracoval jsem také jako pomocník slévače," uvedl mimo jiné v odpovědi čtenáře na to, co dělal za Gustava Husáka.

Znovu se o něm začalo psát, když se stal zahraničním poradcem Bohuslava Sobotky: „Formánek, který má blízko rodině Václava Havla, v roce 2000 pracoval ve volebním týmu republikánského senátora Johna McCaina, loni v listopadu pomáhal zařizovat Sobotkovu cestu do Spojených států. V roce 2005 dělal krátce i náměstka tehdejšímu ministru kultury Vítězslavu Jandákovi (ČSSD), do stejné funkce ho prosazoval v roce 2007 premiér za ODS Mirek Topolánek,“ napsala v roce 2015 iDnes.cz. Prostě záhadný muž v pozadí.
 
 
- - -

33 komentářů :

 1. Současná politika těch nemocných mocných, jak minulých, tak i dnešních není jen velké svinstvo slovy Topolánkovými, který se dere za prezidentstvím, je to mými slovy hnus všech hnusů. Ale řešení tohoto neblahého stavu, my voliči těchto menších zel, bohužel nemáme.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V kapitalismu a jen v kapitalismu je politika svinstvo, protože je založena na lžích, korupci a dobyvatelských válkách !! Pokud to chcete změnit musíte tento zločinecký režim odmítnou a začít se musí přijetím zákona o Majetkovém přiznání, zřízením celostátní komerční banky ( kterou oligarcha Bureš nedovolí), podporou státních podniků a zrušením státní podpory soukromým školám, zrušením církevních prostitucí a zrušením Kalouskových zákonů jako jsou " Zastropování sociální a zdravotní daně, odpuštění DPH na osobní auta podnikatelů, zvýšení daní bankám atd. Zrušit vysílání našich žoldáků do amerických válek a nezvyšovat nákupy amerických zbraní !!

   Smazat
  2. Přesnější by bylo zrušit kapitalismus. T

   Smazat
  3. 19:53
   A jak?

   Smazat
  4. No, jestli je ten Komárek takovej výlupek, a když kvuli němu pani Třeštíková radši sekla s ministrováním, tak bodejť by nebyl Sobotka taková politická mršina, když mu ten Komár zařídil "školení" v USA. Tak mě napadá, proč se asi picnulŠtěpánek?

   Smazat
 2. Když už se tam píše co kdo dělal než došel do politiky, tak by se slušelo aby tam bylo něco i o Mirkovi Topolánkovi, bylo by to velmi zajímavé čtení a pro mnohé i překvapivé.

  OdpovědětSmazat
 3. Ta politika je samej ksindl.A vévodí jim bosohlavej mamrd Sobotka...

  OdpovědětSmazat
 4. No hlavně, že se pořád omílá, že ty dva přeběhlíky zařídil Zeman. A on to byl budoucí poradce Sobotky. Najednou to do sebe zapadá, ten pan Ef měl velký motiv. Za vším hledej prachy. Ale nějak do toho zase nezapadá, že se evidentně ten pan Formánek pak náměstkem nestal za náhradníka za paní Třeštíkovou.

  OdpovědětSmazat
 5. Nezlobte se na mě,ale je strašně znát jak jde vaše objektivita stranou,pokud je řeč o ODS a pravici obecně.
  Topolánek je bezpochyby hromada sraček,ale na jeho dehonestaci jste si mohli vybrat z katalogu kostlivců něco co må úroveň.
  Havlistická a ufňukaná pseudorežisérka hrála něčí hru a Zednářský parchant Štěpánek byl patrně její loutkovodič a vy jste schopni tyhle dvě nebezpečné a závadové figurky otiskovat jako důvěryhodné zdroje informací.
  Kazdý levičák by měl Topolovi poděkovat.Za jeho nadrženost na koryta po letech v opozici.
  Kdyby totiz nebyl idiot,tak by nechal slepit vlådu Paroubka a nechal ho doznemožnit tak,že do roka by jsme měli předčasné volby ve kterých by ODS dostala dost hlasů na jednobarevnou vládu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ad Švec - myslím, že příliš důvěřujete svým vývodům. Je třeba si všimnout vazby Formánka na "americký tréning" a uvědomit si, kdo jsou ti skuteční loutkovodiči, minule i dnes! Dnes však dochází ke změnám, jak lze pozorovat.

   Smazat
 6. Za tuhle zkorumpovaně vyhandlovanou trafiku pro Formánka, by měl jít do tepláků a ne na hrad.
  Jenže kdo se s tím v téhle vyjebané době bude bude zabývat...
  J.C.

  OdpovědětSmazat
 7. Jenomže pan eF je naklonován a ministerstva a sněmovny se jen hemží takovými individui, také samozřejmě pány Mel a Poh. Veksláci stran nemají žádnou víru mimo víru, jak si nakrást u druhého snadno a rychle - za podpory dokonce českých zákonů. Ty totiž umožňují, že poslanečtí/senátorští zrádci stran a programů, za které byli občany zvoleni, svůj mandát neztrácí!!! Myslíte si, že by poslanci, kteří partaje střídají podle jejich dojivosti, takto vemena vekslovali, kdyby od nich byli odtrženi jako zrádci občanů? A kdyby byl zákon k čemu, tak takový člověk by měl mít i doživotní distanc v kandidatuře na poslance. Takže milí občané, rekapitulace: česká politika je založena na korupční hodnotě Kč. A podle toho tak i vypadá - prostě jsme v zajetí zločinného spolčení politických loutek oligarchie, kterým také jejich sluhové říkají "filantropové"! Zářným příkladem filantropie je nepochybně Backala,

  OdpovědětSmazat
 8. Vychází mi jedno. Nevolit již nikdy lidí, co jsou u koryt více než dvě volební období. Zkorumpovaný šmejdi musí na smetiště a ne je volit na Hrad.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 10:32
   No tím jste mne dosltal, asi to chcete jako v hokeji, chvíli na sceně a chvíli na střídačce . Vždyť je to jenom jiná hra té pakáže. Není nic lepšího než přímá demokracie, odvolatelnost politiků a hmotná zodpovědnost za škody které během své činnosti způsobí.
   Václav

   Smazat
 9. Je to stále totéž, osoba XY si na ministerstvu Z vytváří stínová obchodní imperia podle vzoru Mila z Hlavy XXII, ale nikdy, zdůrazňuji NIKDY, se nic nevyšetří, vždy to jen utichne a Milo obchoduje čile dál.

  OdpovědětSmazat
 10. Jak kraďousek chválí tupolánka tak je jasný že by kopal za ně proti nám.

  OdpovědětSmazat
 11. Chtělo by to aspoň deset dní, aby otřásly tímto bordelem.
  Pak by přijely tanky.

  OdpovědětSmazat
 12. Odporný hmyz už opět vylézá z děr. Topolánek, Kocáb, Ruml atd. Opět cítí příležitost krást a podvádět. Je to hnus na zvracení.

  OdpovědětSmazat
 13. To, že je topol ztopořený ki.., víte co chci říci, je asi téměř všem jasné a není k tomu co dodat. Ale nejvíce mě šokuje informace, že osoba bezprostředně spojená s pravicí se může stát poradcem socialistického premiéra. Kolik je takových lidí ve výkonných orgánech? To by mně a nejen mně zajímalo. Proto je politika takové svinstvo a lejno je ode všech , i elitářů a králů stejné.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 13:28 "Socialistický premiér" jste měl dát do úvozovek. Dnes založil Kalousek v parlamentu Demokratický blok z TOP, ODS, KDU-ČSL a STAN. Dalo se to čekat, ale že nabídnou ČSSD účast v tomto bloku a že ti o tom budou uvažovat, to je opravdu naprosto jasné přiznání, jak "levicová" je ČSSD ve skutečnosti. To jen pro ty, kteří si o ČSSD stále ještě dělají nějaké iluze.

   Smazat
 14. Kdo je větší dacan - ten co bere úplatky nebo ten co je nabízí?. Podle mne ten druhý, protože NENÍ na světě člověk, který by se nakonec nenechal uplatit, jen má každý různě vysoký práh, kdy hodí všechno za hlavu a "vezme" . Kdo je jiný, ať hodí kamenem. Největší gauner je tedy ten, který ty původně spravedlivé zkur**l. A jednička mezi všemi je Babiš-Bureš. Uplácet začal v době, kdy se k moci dostali socani. On totiž předtím jednak neměl takové možnosti a ODS a spol měli už své tradiční "sponzory". Každý zkorumpovaný se totiž bojí nových lidí, aby to nebyla policejní provokace.... Mne se osobně dotýkají úplatky, které vedly ke ztrátě zaměstnání velkého množství lidí v Pardubicích. Já se svezl také. O zadluženou chemičku Synthesia měla zájem velká německá chemička. Mohla ji oživit stejně, jako Volkswagen vzkřísil po krk zadluženou Škodu v Mladé Boleslavi. Jenže v té době už Babiš-Bureš uměl ve věcech chodit. Nacpal sumičku pár lidem ve vládě a Synthesii dostal za pakatel on. Účetní hodnota ve druhé vlně KP byla 6 miliard. Bureš ji dostal za něco přes 700 milionů. Prý dluhy. Jenže tuhle fintu už objevil Macek s Knižním velkoobchodem. Takže Bureš si půjčil od banka dluh splácel ze zisku. (Za to samé dostali ve Švýcarsku 5 let manažeři MUS). Zisk ovšem vytvářel z prodeje pozemků a nemovitostí, kterých měly velké podniky plno. Neinvestoval ze svého ani krejcar! A zavíral provozy jako na běžícím pásu. Z bývalých 10 tisíc zaměstnanců se propracoval na stav 1500-2000. Zavřené provozy hned boural a prodával do šrotu kotle a stavební konstrukce - jako mrchožrout. K jeho postupu (i v jiných firmách) patřila i konfiskace akcií malých akcionářů. Gross mu na to přijal zákon. Majetek je podle Ústavy nedotknutelný, ale zřejmě jen ten velký. Když se po provedené loupeži stal Bureš majitelem 100% akcií, vyplatil si na dividendách rovnou miliardu. Kde na to podnik s miniziskem vzal? Půjčil si - jako to dělal Bakala. K dovršení tunelu Bureš prodal státu výrobu výbušnin, kterou jinak hrozil zavřít. Za kolik? něco přes 800 milionů, tedy za víc, než ho stál celý podnik. A pak mi jděte s nějaký kčeftmánkem s památkami. A mafián a úplatkář, se zkušenostmi policejního donašeče, tu bude vládnout. Jdu blejt.....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Správně. Pobleješ se sám nad sebou ty antibabiš fanatiku 17.17. Takže celou českou politiku, kterou teď sami politici charakterizují jako horší než svinstvo, zkurvil Babiš? Před sedmadvaceti léty s tím začal, rozkradl, prodal, zničil a zdevastoval co šlo, a stále v tom pokračuje, zatímco ostatní chudinkové tomu musejí jen přihlížet a nemohou tomu zabránit? Zrovna teď už se vynořila řada chudáčků a chudinků, kteří hned začali posílat "sponzorské dary" -miliony na účty havěti, která "kandiduje" na prezidentský stolec, všechen ten odporný, páchnoucí hmyz, ty hovnivály, ksindl, kterej zase vylezl se svých děr a dere se do politiky, protože je to nemocný touhou po moci. Smět ovládat všechno, ty druhé,smět jim škodit a ubližovat podle své libovůle. Všechna tahle perverzní havěť, která se mocí a ubližováním druhým, ničením všeho, co vybudovali jejich předci, a kde ničení obzvlášť bolí -která se tím radostně ukájí? To Babiš zavinil, že je zničena i česká kultura, mravnost, a dobrý vkus? To on zavinil, že se v televizi nelze už na nic dívat, protože soukromí majitelé kanálů a producenti produkují neskutečně blbé svinstvo, že se zábava změnila na nekonečnou trapnou žvanírnu, a na na západě kupované sračky reality šou, hnusný západní brak, škváry a krváky, které jsou v podobě DVD na hromadách všude, lze je přehazovat vidlemi jako hnůj, a nikdo si to nekoupí leč - KDO TO FINANCUJE? KDO SPONZORUJE REKLAMY A VŠECHNY TY HNUSNÝ SRAČKY? AČKOLIV SE PROKAZATELNĚ NA TO NIKDO NEDÍVÁ? Taky Babiš? A bylo by toho víc - jenže bavit se o tom s tak zakomplexovaným a zfanatizovaným člověkem nemá smysl. CO tě sere - EET? Musíš platit daně a proto Babiše nenávidíš? Vy chudáčci!

   Smazat
  2. Jdi do prdele, Kde jsi přišel na to, že Škodovka byla zadlužená magore!!!!!
   Václav

   Smazat
  3. 17:17- pokud jste se již vyblil. Babiš není jediný, který dojil(í) stát. Spousta jich je u vemene. Zkuste zabrousit do historie "po Bělohorské době". Majetek si dělili vítězi, většinou cizozemci s modrou krví, jako teď kapitalisti se správnou krví, jako Babiš. Rozdíl je, že někdo si odklání konto do zahraničí, někdo je státní patriot. Proto mám "radši" Babiše než Bakalu. A že Vás vyhodil z práce? Možná proto Váš komentář.

   Smazat
  4. P:S: jediné, v čem Vám dávám za pravdu je, že kdo uplácí "zastřelit" a kdo bere "zavřít" až zčerná aby "vyblil" všechny.

   Smazat
  5. P.S.S- asi bychom přišli o státní správu a podnikatele.

   Smazat
  6. 17:17 Pořád ještě věříte pohádkám, že zahraniční vlastníci se sem hrnuli pro naše dobro. Právě VW a Škodovka je důkazem, že při stejné produktivitě lze Čechům platit míň, než za stejnou práci Němcům.
   Zřejmě málo cestujete po naší zemi. Jinak byste viděl stovky podniků, ze kterých po "prodeji" zahraniční konkurenci zbyly jen ruiny. Babiš není horší ani lepší, než zahraniční "podnikatelé". Ale jeho podniky odvádí daně u nás, zisk reinvestuje také u nás a proto je mi milejší.

   Smazat
  7. 18:50, 20:09 Vystihli jste to dobře souhlas.

   Smazat
 15. Ať je Topol debil, Třeštíková Havlistka- to je jedno- byl tu popsán běžný stav věcí.Tak, jak ta špína funguje.
  Peníze zisky, známosti- platí to jak pro řízení obcí ,tak pro tu nejvyšší mezinárodní politiku.Ven z toho jedině nějakým těžkým restartem typu velkého vymírání, války epidemie, a prostě jiným myšlením. Co je na komunistické ideologii špatné? To že primitivní mozečky nechtějí přejít na vyšší level uvažování.

  OdpovědětSmazat
 16. Hlavně že ten tvůj super mozek zvládl ten přechod na vyšší level. No možná, že by občas potřeboval restartovat

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tvůj mozek asi zvodnatěl, proto na vyšší level také nedosáhne, ani po restartu. Pokud jsi nepochopil-elpe mluví o běžném stavu celé té špíny. Moje známá musela svého času z FNM utéct, protože celé noci strachy nespala.
   V.J.Horák

   Smazat
  2. 13:47
   prostě elpe se vyjadřuje tak, že dle Tvé diagnozy můj zvodnadělý mozek není schopen tento vyšší level pochopit. Hlavně že ho chápeš Ty, to mne pane V.J.Horáku moc těší.

   Smazat
 17. Formánka platila CIA. Důkaz mám.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.