Reklama

středa 29. listopadu 2017

Selhání "elit". Proč lidé volili Ortela?

Radim Valenčík
29.11.2017 blog autora

Překvapilo mě, kolik lidí reagovalo na absurdní divadlo odehrávající se kolem "Českého slavíka 2017" tím způsobem, že tuto soutěž a s ní spojené předávání cen nazvali "zprofanovanou akcí". Pravda je, že to, co se kolem této akce odehrálo letos i loni o hodně přesahuje nejabsurdnější dění Havlových dramat z doby totality, ale o tom to přece není. Těm, kteří to vidí takto, uniká podstata věci.

Když jedu autem, pouštím si nejčastěji ČRo 2. Zde je pravidelně pořad o historii našeho (dříve československého, později už jen českého Slavíka). Historie slavná a Slavík byl svátkem populární písně. Skutečný svátek a zážitek, kdy nešlo jen o to, kdo vyhraje a kdo bude druhý, třetí... Přece nechceme říci toto: "Na všechno, na co polistopadová "elita" sáhla, to podělala, to by se za minulého režimu nemohlo stát!" – Tak zjednodušeně to nevidím, protože listopadová změna byla nutná a vytvoření konkurenčního prostředí v ekonomice (obnova funkcí trhu) i politice (obnova politického pluralismu) přes všechny ztráty a potíže mělo zásadní význam. Ostatně k tomu, že tato změna je nutná, jsem napsal víc než rok před listopadem 1989 (vyšlo až na začátku roku 1989), dostatečné zdůvodnění, za kterým si stojím i dnes přes všechna zklamání z polistopadového vývoje, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/5109-vize-005-vize-a-priciny-neefektivnosti-socialismu.html

Lépe bych to asi nenapsal ani dnes. O to více jsem citlivý na to, když se někdo pokouší zvrátit vývoj zpět, k monopolu nekontrolovatelné moci, která má tentokrát podobu masového a někdy i okázalého uplatňování dvojího metru.

Vrátím se ke kauze "Slavík 2017". Naprosto nesouhlasím s těmi, kteří považují hlasy pro Ortela za hlasy podporující krajní nacionalismus. (Ti, kteří si to upřímně myslí, se prostě mýlí.) A také nesouhlasím s tím, že množství těchto hlasů bylo ovlivněno nějakou facebookovou akcí. Ne. Množství hlasů pro Ortela a jeho skupinu zrodil již Slavík 2016, tj. bylo dáno trapnou manipulací s použitím Banga loňského roku, kdy se plně projevila většina "našich" celebrit a "naše" mainstreamová média. Lidé se prostě brání obnově toho, s čím mají špatné zkušenosti, a zde neomylně rozpoznali, že za takovými akcemi je zjevná snaha obnovit totalitní mechanismy moci. Hlasy pro Ortela jsou výsledkem protestní volby.

Proto také nečekaně velké množství hlasů pro Michala Davida, který je pro mnohé lidi symbolem toho, že za minulého režimu bylo všechno lepší. Lze se lidem divit, když současná "elita" se snaží v totalitních praktikách minulý režim dohnat a předehnat? To platí nejen pro organizátory Slavíka, ale hlavně pro mediální mainstrem a "angažované" celebrity, tyto hlásné trouby používání klacku dvojího metru.

A ještě něco. Použití dvojího metru má ještě jeden podstatný aspekt. Nejen ti, kteří ho používají, a nejen ti, kteří podporují jeho používání, ale i ti, kteří se pouze smiřují s jeho použitím, se ZAPOUZDŘUJÍ (můj termín). Fatálně a nenávratně. Ztrácejí schopnost vidět realitu v alternativách, ztrácejí schopnost rozeznávat dobro a zlo, podřizují výklad toho, co se kolem nich děje, jednoduchým schématům, v nichž dominuje role nepřítele, kterého si za tímto účelem ve svých představách vytvářejí, jsou agresivní, posiluje se v nich potřeba kádrováckého kráglování... Je to proces degenerace lidské psychiky, úpadku, který se navenek projevuje i jako hloupnutí. To je nejméně škodlivé, resp. svým způsobem je dokonce užitečné. Normální lidé mají totiž historicky ojedinělou příležitost pochopit, že jim nikdo shora nepomůže, že tam nahoře vládne hloupost doprovázená dalšími lidskými poklesky, zkrátka, že si budou muset pomoci sami. A v tomto smyslu odchází i ke sjednocování lidí v naší zemi, protože údajné "štěpní" je ve skutečnosti jen proces odštěpování agresivních zapouzdřenců.


Související článek: 
Gott nezklamal. Kabáti skvělí. Velká rebélie?

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/5231-gott-nezklamal-kabati-skveli-ve

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/5233-selhani-elit-proc-lide-volili-ortela.html

34 komentářů :

 1. Slavík se stal tribunou lidu. Skrze něj lid dává najevo, na čí straně a za čím stojí.

  Štefan

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V článku je, že hlasy pro Davida byly vyjádřením nostalgie po minulém režimu... A V TOM PŘÍPADĚ CO HLASY PRO KARLA GOTTA? GOTT snad za minulého režimu nebyl na výsluní?

   Hlasy pro ORTEL a pro ORTELA jsou obdobou hlasů pro KARLA KRYLA v době minulého, ale i současného režimu. HLASY VLASTENCŮ PRO PERZEKUOVANÉ VLASTENCE! V dobách, kdy různí "internacionalisté, multikulturalisté, cizáci, atd. se mohou přetrhnout v diskriminaci domorodců a vlastenců ve prospěch cizáků a spodin, usilujících zmocnit se jejich OTČIN!

   Smazat
 2. Já Ortel moc neznám, ale co je na nich krajně pravicového? Můžete být někdo konkrétní? Když řeknete že texty, prosím uveďte které. Děkuji za případnou osvětu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nic, Antifu tady nechají řádit, muslimy vyhrožovat, v mešitách či knihách, zatím, jiné zpívat sprostoty a ještě s nimi natáčí rozhovory coby s odborníky na politiku či chování a tady si hrajou na svaté. Hnus velebnosti..V Anglii policie nevyšetřuje znásilnění spousty děvčat, víme proč, a když někdo dá na svůj web trochu hloupý názor na věc, tak je označen za obrovské nebezpečí pro celý jejich multikulty stát... Karel z Plzně

   Smazat
  2. Správný dotaz, 19:24. Nic. Vůbec nic.
   A já mám další dotaz:
   a proč teda sluníčkářům Ortel tak strašně vadí?

   Smazat
  3. nic pravicového, jen českého

   Smazat
  4. 19:24:http://textypisni.koule.cz/ortel

   Smazat
 3. Michal David už vrací svého stříbrného ptáka a prý si nechá bronzového, aby nezklamal fanoušky. Před jeho hudební produkcí jsem pokud možno prchával co nejdál, teď ale oceňuju, že se zachoval jako chlap.

  VR

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bronzového má zaslouženě, přesně podle počtu hlasů. proč by si ho nenechal? On nevetuje soutěž jako takovou ( i když je přiblblá a trapná tak, jak je to prezentováno), ale vetuje drzost pořádající agentury. A po právu. Něco takového musí naštvat každého, kdo ještě úplně nerezignoval na společenský hnůj ( o politickém ani nemluvím)v jakém jsme nuceni žít. Taky oceňuju jak Kabáty, tak i Michala. Konečně chlapi!

   Smazat
  2. Kvůli Davidovi a jeho flašinet veršovánkám jsem málem emigroval, a to na jakoukoliv světovou stranu, kde by od toho byl pokoj.
   Za tohle má ale u mně velké +

   Smazat
 4. Karel Gott dostal nejvíce hlasů, Ortel dostal víc než David či Kabát a tady si kdosi hraje na arbitra nad hlasováním lidí. Možná se sám a brzy poučí co je to při hlasování demokracie nebo bude poučen. Karel z Plzně

  OdpovědětSmazat
 5. ...je to veliká kvalita,
  divím se že ještě nejsou na Eurosoutěži.
  Lidé poznají kvalitu a tak poctivě posílají hlasy.
  Jednou dobudou svět populární huby*

  OdpovědětSmazat
 6. Pane Valenčíku, jste si jistý, že demokracie jako taková, vůbec může fungovat? Čistě z principu, v komunitě, kde se lidé navzájem alespoň trochu znají, dejme tomu. Ale v celonárodním měřítku? Jak si mám vybrat, když ty lidi neznám? Mám se spoléhat na naše "nezávislá" média? Zkoušel jsem u několika politiků najít na internetu jejich předlistopadovou minulost. Až nepříjemně často jsem narážel na to, že se narodili až v roce 1990.
  Nenapadá mne lepší systém, ale jsem přesvědčený, že při prohnilosti toho současného systému bude demokracie plodit stále větší a větší hajzly.
  ...A nakonec vám budou vládnou ti nejhorší z vás. To bude váš trest za nezájem o politiku.

  Platón 4. stol. př. n. l.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Platón považoval demokracii za druhou nejhorší možnost vlády, hned po tyranii...
   Nutno říci, že to co tu mnozí považují za demokracii, tedy tzv. "zastupitelskou" demokracii, je obrovský klam. Ve skutečnosti je to oligarchie, která má pouze fasádu demokratického zdání. Proto je třeba Okamura napadán jako nesystémový nebo extrémní, neboť hlásá prvky skutečné demokracie. Důkazem je i Rychetský, který přece nedopustí "vládu lidu" a všichni jsou již tak zblblí, že přitakávají v televizních studiích tezím hlasatelů pochybných spindoktorů, jak lid nemůže rozhodovat. Jsou to císařovy nové šaty...
   Na druhou stranu, na otázku zda demokracie může fungovat odpověfěl Jan Werich svým bonmotem: "Jak známo, masa má vkus..." ;-)

   Smazat
 7. ta správná otázka zní, proč Češi volili Čecha Ortela? ...
  hezký den

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ...Jestli náhodou to celé není podfuk, aby z Hnídka udělali Ortela.
   Osobně nevěřím že by mohl poctivě dosáhnou dobrého umístění*

   Smazat
  2. To snad není pravda - no správně se podepisuješ unknown - ten, co nic neví, ( ale do všeho kecá). Jak - podfuk? Je to v obrovským mediálním běhu, a potvrdilo se, že zkrátka spousta lidí ( nejvíc) dalo svůj hlas Ortelovi - ať už proto, že vloni ten sráč Banga proti němu veřejně štval, že jsou prej rasistí, a dostal potom nějakou medaili za statečnost nebo co ( taky správná šaškárna - ne?) no a lidi se nakrkli, ale to na věci nic nemění. Prostě a krátce - Ortel dostal od občanů nejvíc hlasů. Tečka. Přes to nejede vlak. A právem měl dostat slavíka. Tečka. Přes to nejede vlak. Pakliže se kolem toho můžou provozovat nějaký kejkle, aby se jako na prvním místě neumístil, pak jde o to, že se můžou dělat kejkle kolem všeho. To znamená - že ANI JEDNA veřejná televizní soutěž nemá smysl! Všechno je to paskvil, když si "pořadatelé" můžou pořadí upravovat jak se jim zachce. Tak ať hrajou někde na dvorku kuličky, a tam ať machrujou, ale ať s tím nelezou na veřejnost, a neproducírujou se v televizi za docela velký peníze. Ať jdou všichni do hajzlu! Co by se stalo, kdyby pořadatel uznal svoji chybu, omluvil se vítězné skupině a dodatečně jí odevzdal ocenění - co by se stalo? Lidi by takový postup ocenili! Museli se omluvit prezidenti, svoji chybu musely veřejně uznat jiné osobnosti - a tahle blbečkovská agentůra - co to je? Blbci! Ješitní blbci! Vždyť vidí, co to mezi lidmi udělalo -proč se chovají takhle ješitně a blbě? Posrali co mohli. I do budoucna. Veřejnost se bude od teď na soutěž dívat tak, jako se dívá na studium práv v Plzni - taky kvůli pár ješitným blbcům. A ty si unknown - ten, co nic neví - věř čemu chceš. Máš demokracii - nebo ne?

   Smazat
  3. Minulý rok, poté, co Ortel získal dvě druhá místa, jsem si říkal, co asi vymyslí globalisticko-havlistická kavárna, aby se Ortel v následujícím roce nemohl stát slavíkem. Domníval jsem se, že jej asi budou trestně stíhat za nějaký účelově vymyšlený trestný čin, a na základě toho jej ze soutěže vyřadí. Havlisté však překonali mé očekávání, když ignorovali hlasy fanoušků, jakmile zjistili, že je jich příliš mnoho. To je typická havlistická demokracie (Zeman by mohl povídat). Je alarmující, že ačkoliv v roce 2016 byli ve dvou kategoriích druzí, nikdy nikdo jejich hudbu neprezentoval na žádné televizní stanici ani v žádném rádiu. Svědčí to o tom, jak účinně a celoplošně u nás funguje cenzura. I těm nejmenším soukromým rádiím dokážou nařídit, aby někoho nevysílali, pravděpodobně pod pohrůžkou, že pokud to udělají, budou jim odebrána vysílací práva nebo frekvence. To jsme to s tou naší havlistickou demokracií dopracovali. I komunisti by mohli závidět. Pouze internet se jim ještě nepodařilo zcela ovládnout (naštěstí).

   Smazat
  4. To snad není pravda - no správně se podepisuješ Anonymní...*

   Smazat
  5. 22:03 Překladem "Unknown" jako "ten, co nic neví" jen potvzujete, že to platí především o vás. Pro vaší informaci: know = vědět, znát -> unknow = nevědět, neznat. Ale trpný rod: known = je znám, známý -> unknown = není znám, neznámý.

   Smazat
 8. Jo pane Valenčík trh je všemocný a většina lidí je z toho nemocných. Není nad euroatlantickou demokracii. Ovšem nejlepší je mít hodně peněz a dá se vyřešit všechno.

  OdpovědětSmazat
 9. Jo mám rád Ortel mají vlastenecké písničky a rock a metál je moje záliba. A Kabáti jsou skvělý že to vrátily.

  OdpovědětSmazat
 10. Pane Valenčíku, na rozhraní roku 1989 a 1990 jsme jako země budující po desetiletí socialismus, měli možnost postoupit o krok výše. Ponechat strategicky důležitá odvětví v rukou státu a umožnit kreativním a pracovitým lidem realizaci v soukromém sektoru. To je cesta k prosperitě národa v budoucnosti. O tom jsem přesvědčen. Ovšem s několika "podmínkami" ...
  Odpovědnost za rozhodnutí musí nést nejen občan, ale i úředník a politik, voják či policista ... všichni pracující ve státní zprávě.
  Není podmínkou mít zisk za každou cenu, zohlednit společenské a přírodní jedinečnosti a vazby.
  Udržet stabilní monetární systém s podporou podnikavých, ne podvodníků. Opět zdůraznit osobní odpovědnost.
  Nepřekrucovat historii, stavět na národní hrdosti, ne povýšenosti.
  O jakýkoliv obor dnes zavadíme, najdeme prospěchářství, státní direktivu a šikanu. K tomu výrazné "nehospodárné" využívání státního rozpočtu.
  Je toho hodně, co neklape, a v posledních letech kladů ubývá. Demokracie tímto směrem se ubírající, neskončí vesele ..... asi.
  ABC

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Také to tak vidím. Valenčík na socialismu asi nevidí jeho potenciál ke zlepšení. To já ho nevidím u kapitalismu.

   Smazat
 11. Inteligentní, výstižný článek, děkuji. Polistopadové mocenské poměry se začínají zřetelně drolit. Tato tendence se projevuje v rozmanitých formách. Aféra kolem Českého slavíka je sice okrajovým, ale celkem srozumitelným příkladem. Dalším střípkem do celkové mozaiky tohoto procesu pro mě byl nedávný rozhovor s Igorem Chaunem. Jeden ze studentských vůdců tzv. sametové revoluce se v něm velmi kriticky vyjadřoval na adresu "demokratických stran" za jejich porevoluční politiku...

  OdpovědětSmazat
 12. Vážen pane VALENČÍLU.
  Nevím co pro Vás bylo slavnou hitorii české písně.
  Je to jenom soukromý názor. Pro mne byla slavná historie PORTA. To ostatní je jenom póvl. Načinčané zpěvačky a komediální konferencieří doplění placenými komedianty typu Čtvrtníka s nahou prdelí nebo toho současného kreténa v tunice, který snad ani není herec potože neumí ani správně artikulovat. Jo Matlavánoha pardon Matlonoha.

  OdpovědětSmazat
 13. Promiňte neznám Ortel, nikdy jsem od něho nic neslyšel ale na základě loňských zkušeností jsem mu poslal hlas. Jen dodám, máme zákony proti hlásání ideologie fašizmu, rasizmu... tak proč se proti nim nezakročí a nepotrestají se? Zřejmě to tak horké nebude, protože jinak by jsme přeci s nimi zametli, že!?

  OdpovědětSmazat
 14. Blíží se rok s osmičkou na konci, blíží se realizace nařízení EU o migraci, lidé začínají být hromadně nespokojení. Rusko ukazuje, že je opravdovou velmocí a západ se propadá do sraček hádek typu který chlap šáhl na nějakou babu. Vidím zásadní změny, které jsou přede dveřmi.

  OdpovědětSmazat
 15. Osmnáct.... V roce 1918 skončila První světová válka a v roce 1919 následoval Versailleský diktát - smlouva (jak pro koho). Jak následně dopadl Versailleský systém (Druhou světovou válkou) nás učili ve škole; dnešní děti se o tom dozvědí tak od prarodičů.

  Tak dnes zkoušejí Evropu eliminovat pro změnu ZAVALENÍM NEVZDĚLANÝMI, PRACOVNĚ ZPRAVIDLA NEPOUŽITELNÝMI BAREVNÝMI, když dnešní válka mezi velkými hráči by jednoznačně vedla k masovému použití jaderných zbraní, "špinavých" bomb a munice z ochuzeného uranu, moderní chemie i "výpěstků" z vojenských laboratoří nejenom mikrobiologických.

  Židé vracející se z KL považovali za dobré Němce černající na jarním slunci rozkladem... dnes ten rozklad a zčernání Němců VYŘEŠILI dovozem afrických samců a odchovem dobrých černých Němců milujících místo Luthera Mohameda.

  OdpovědětSmazat
 16. Radek Banga získal 296 bodů, čili 75. místo, je to asi skokan roku, protože loni byl na hezkém 854 místě, takže se mu to loňské extempore vyplatilo. Zajímalo by mě, jestli tam loni mezi diváky bylo skutečně tisíc zpěváků, tisíc zpěvaček a pěttisíc muzikantů, proč by jinak dostal lístek, snad ne proto, aby tam udělal nějaký teatrální výjev.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Možná nějaká parta dostala na hlasy pro Banga dotaci z nějaké neziskovky...

   Smazat
 17. MUSELA jsem se dívat alespoň na část vyhlášení Českého slavíka (návštěva). Byla to hrůza a to jsem ho neviděl celý.Do takového pořadu bych poslala hlas jen úhlavnímu nepříteli. Jestli takto vypadá celá anketa - no potěš koště. Není se tedy co divit manipulacím ohledně hlasování.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.