Reklama

pátek 10. listopadu 2017

Sestavování vlády aneb: Co dosud sdělili politici veřejnosti


Stanislav A. Hošek
10. 11. 2017
Letošní předvolební kampaň měla jedno doslova zvrhlé, dominantní motto – všichni proti Babišovi. Což byl, podle mého názoru, hlavní důvod jeho, tak suverénního vítězství. Řečeno trochu jinak, strany si za svůj propad u voličů mohou samy. Obratný politik se nikdy nesnižuje k tak ubožácké předvolební kampani, jakou předvedla většina starých stran. Takový politik si zároveň, mimo jiné, předem nezavírá cestu k budoucnosti, čti, nepronáší kategorická prohlášení, která mu mohou zásadně zničit povolební možnosti. Volby naštěstí pro politiky nejsou jen a jenom o obsazení poslaneckých židlí, ale především, řekl bych dokonce zásadně, o sestavení vlády, čili o podílu na moci. A při těchto jednáních ti moudří už mohou opustit své předvolební invektivy a mají šanci zažít se chovat konstruktivně až státotvorně.

Při takovém výprasku, jaké strany dostaly v letošních volbách do sněmovny, se jejich lídři měli proto okamžitě vzpamatovat a začít se chovat vstřícněji k vítězi. Což se ale prakticky vůbec neprojevilo. Všechny strany unisono dál se před veřejností naparovaly svou m orálkou, podle níž se odmítají podílet na vládě, kterou by měl vést premiér trestně stíhaný, čili s Babišem do vlády nikdy.

Ukázalo se hned po sečteni hlasů, že Babiš je nejen řemeslně zdatný podnikatel, ale už i vyzrálý politik. Jako suverénní vítěz voleb začal ihned s průzkumem povolební situace, daleko dříve, než vůbec věděl, že jej prezident pověří pokusem o sestavení vlády. Jednal se všemi stranami, které se dostaly do sněmovny. Jak již řečeno, všechny odmítly nabídku spoluúčasti ve vládě. Pouze u SPD je to sporné. Okamura osobně nyní tvrdí, že SPD nabídla Babišovi vládní spoluúčast, jenže já si vzpomínám, že po jednání s vyjednavači hnutí ANO Okamura v televizi dvakrát zdůraznil, že s ANO nejednali o vládní účasti. A při tom, jako ostatní lídři, dál mlel stejnou písničku o obviněném premiérovi.

Všichni, kdo se moralistně vymezují proti premiérovi ve stavu trestního stíhání, se chovají pokrytecky. Ve světě by to nebyl jediný případ. Jen si kupříkladu vzpomeňme na Berlusconiho. A já si nepamatuji, že by někdo z našich vedoucích politiků kritizoval Itálii za to, že má premiéra policejně stíhaného. To zaprvé. Za druhé všichni dobře ví, že celé Babišovo stíhání může vyřešit prezident škrtnutím pera. Takže strany, které odmítají vládu s obviňovaným premiérem, neútočí ani tak na Babiše, ale opět a zase především na Zemana. Babišovi dávají navíc nepokrytě najevo, že ve sněmovně budou hlasovat pro jeho vydání, čili zbavení imunity.

Pro mne je důležité, co tím lídři stran sdělili veřejnosti. Odmítnutí vládní spoluúčasti je totiž přijatelné pouze u Pirátů a částečně u KSČM. U Pirátů proto, aby se ostříleli a u komunistů zase proto, že ta strana už dávno neví, co by chtěla. Ráda zdůrazňuje, když jí to vyhovuje, že je antisystémová, ale v praxi dělá všechno proto, aby se současný politický systém udržel a především pak její ostřílení vlci v něm. Odmítnutí spoluúčasti ve vládě je největší, ba až osudovou chybou pro druhou nejsilnější stranu, ODS. Jednak proto, že s ní Babiš kalkuloval, protože by tím mělo ANO ve vládě pouze jednoho partnera. Leč nevýrazný Fiala svým postupem sdělil voličům ODS, že strana nemá zájem plnit svůj program a veškeré veřejnosti pak, že strana nehodlá ani plnit svrchovanou vůli svých voličů, čili spravovat stát. Chybně se v tomto směru zachovali Lidovci a také ČSSD, nemluvě o starostech. Babiš tím u veřejnosti jasně vyhrál první „game“. Dokázal jí, že žádná ze stran nemá zájem plnit vůli svých voličů.

Babiš ovšem ještě před pověřením sestavit vládu učinil další krok. Oznámil veřejnosti, že tedy sestaví menšinovou vládu s odborníky. Podle exprezidenta Klause prý to byla chyba. Já tvrdím, že naopak. Strany tím dostaly možnost, v dalším jednání s ANO, si za vyjádření důvěry menšinové vládě vynutit zařazení některých svých programových cílů už do vládního programu. A opět se strany, až na výjimky zachovaly stupidně, když striktně odmítly dát důvěru menšinové vládě. Babiš tím, ještě před svým pověřením vyhrál prakticky celý set. Díky tomu, že nevyjednával čistě kabinetně, tak jako bonus už před pověřením k sestavení vlády odmaskoval vedení všech stran. Veřejnosti názorně ukázal, že lídří stran nejenže nehodlají plnit vůli voličů, ale dokonce nemají ani zájem plnit svůj program. Všichni, kdo sledují politiku totiž ví a Okamura to dokonce právě v těchto dnech na základě svých čtyřletých zkušeností veřejně prohlásil, že žádná strana v opozici zatím nedokázala nic ze svého programu realizovat. Platí totiž, což je zase můj názor, že v naší zemi panuje pořád zapšklá politická atmosféra, v níž je opozice jakýmsi třídním nepřítelem, kterého je třeba naprosto umlčet, když už nejde zničit.

První pokus o sestavení vlády

Babiš podle Ústavy i zvyklostí byl prezidentem pověřen sestavením vlády. Ani potom žádná strana zásadně nezměnila svůj postoj. Snad s výjimkou KSČM, která byla ochotna podpořit důvěru menšinové vládě svou pasivní rezistencí.

Takže všechny strany dále utvrdily veřejnost minimáůlně v tom, že

-nehodlají plnit pověření voličů a podílet se jakkoliv na správě státu,

-nemají zájem plnit svůj program,

-nechtějí převzít vládní odpovědnost,

-nehodlají dát důvěru menšinové vládě, čili dávají přednost nestabilitě až chaosu v zemi,

-nadřazují své, mnohdy pouze osobní zájmy, nad zájmy veřejnosti a potřeby státu.

V mých očích tak Babiš při zahájení prvního pokusu o sestavení vlády měl už vyhranou nejen hru a set, ale i celý zápas. Už se nemusel zdržovat dalším nekonečným vyjednáváním, čti handrkováním a mohl začít sestavovat tým, který mu bude loajální. Bohužel. Strany totiž nevyužily ani toho, aby jako odborníky mu do vlády propašovaly osobnosti sympatizující s jejich programem.

Nevím, s čím ve skutečnosti počítají vedoucí politici především ODS a Lidovců. Pokud nejsou vedle své politické hlouposti dokonce všeobecnými tupci, tak si přece mohou lehce spočítat, že žádná většinová vláda bez účasti ANO vzniknout nemůže, protože by se na ní museli podílet buď komunisté, nebo Okamurova SPD, které jsou v očích všech ostatních extremisty. Takový vládní pel-mel i s KSČM by dokonce nedosáhl na většinu. S Okamurovým SPD by sice měl pohodlnou většinu, leč v praxi by se nikdy na ničem zásadním nedohodl, protože kupříkladu „vždyvládnoucí“ pidimužíci Lidovci by jako obvykle vládu vydírali a TOP 09 se svou nadutostí by většinu svým vetem jenomk rozbíjela. Což potvrzuje mou tezi, že ANO ještě před pověřením Babiše sestavit vládu už vyhrálo zápas. V mých očích ale především proto, že důkladně demaskovala ostatní strany, takže případné mimořádné volby by pro ně nedopadly dobře.

K mimořádným volbám jen jedna poznámka. Do sněmovny se propracovala nadpoloviční většina nových tváří a jejich nositelé si vidinu stotisícového měsíčního příjmu jenom tak bez boje nedají vzít. Nehledě na to, že strany mají prázdné pokladny a mnohdy i dost vysoké dluhy, takže Babišovo ANO by mělo opět obrovskou výhodu. Je tedy otázka, s čím jednotlivé strany a jejich vyjednávající týmy vlastně kalkulují.

Čím déle budou všichni pidimužíci letošních volebních výsledků dělat drahoty, tím spíše přijdou i o to málo, co se jim podařilo ještě u voličů uhrát, třeba ze staré známosti. Občané jim případnou sabotáž voličské vůle, státní stability a chuti prosazovat svůj program určitě nezapomenou spočítat. I kdyby konec konců Zeman neobhájil svůj post, na situaci se fakticky nic moc nezmění. Naopak, mimořádné volby, tak nevýhodné pro dnešní poražené, budou ještě urychleny. Dneska už vím, že veřejnost je natolik politicky vyspělá, že by v nich skutečně zhodnotila, kdo má zájem spravovat stát a kdo jenom prosazuje své, mnohdy obskurní zájmy.

21 komentářů :

 1. Pokud budou havloidní strany v opozici bude to jen dobře pro naši zem.

  OdpovědětSmazat
 2. Menšinová vláda je dobrá v tom, že se do vlády nedostanou nějací ti "pidimužíci", co vzhledem k % získaných hlasů hlasů tam nemají co dělat, ale chovají se jak největší borci a králové světa- viz odporná vlastizrádná KDU-ČSL. S touto špínou a zradou prolezlou stranou by sestavoval vládu jen naprostý šílenec a sebevrah. S ODS se mi to nezdá o moc lepší, sice mají víc %, ale je to strana prolezlá parchanty, vyděrači, korupčníky a vůbec šmejdy všeho druhu, Fiala není výjimkou, jedině V. Klaus ml má zdravé názory a je férový.
  Menšinová vláda z tohoto pohledu je nejčistší řešení, co vítěz voleb může udělat, jenže v našem banánistánu už vidím, jak ta svoloč v Parlamentu bude vetovat každý i sebelepší návrh ANO jen proto, že je od nich. je to hnus, nic státotvorného, nechovají se jak politici, ale jak rozmazlení haranti.
  Za naše daně se budou flákat, vše vetovat a dělat bordel.
  vykopat je všechny nejen z parlamentu, ale i z republiky, co by to chtělo!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Aha, tou svoločí v Parlamentu máš na mysli všech 200 poslanců, předpokládám. Takže všech 200 vykopat z Parlamentu a nakonec i z republiky, tak bychom si museli zvolit v nových volbách nových 200 parchantů.
   Takže tvoje řešení by evidentně nikam nevedlo.

   Smazat
  2. Někdo tu nedávno napsal, že volby vedou jen k tomu, že se z republiky vybere 200 nejhorších grázlů a že by možná byl lepší náhodný výběr z populace, možná by to byli slušnější lidi a něco by pro naši zem udělali.
   Přemýšlím, že měl ten dotyčný asi pravdu.

   Smazat
 3. Zajímavé je sledovat, jak straničky, ukrývající svou hamižnost, za péčí o občany, zkoušejí vyrazit z ANO a Babiše přísliby budoucích benefitů, jak pro své straničky, tak pro její jednotlivé členy.
  TO, je důvod všech těch keců a ohlupujících komentářů nejen politiků, ale i zhovadilých novinářů.

  OdpovědětSmazat
 4. Pane Hošku, takhle diletantskej komentář současného stavu jsem ještě neviděl. Jediné, co je z těch blábolů naprosto evidentní je, že jste velkým fanouškem pana Babiše.
  Ale to šlo říct jednou větou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vy to nevidíte? Všichni řekli, že s Babišem do vlády nejdou a všichni taky říkají, že se Babiš nesnaží složit většinovou vládu. No a ten chytrolín z ODS pořád mele a mele dokola. Jak se objeví, tak už vypínáme zvuk. No a ta Udženija je to samé.

   Smazat
  2. Vidět, že neumíte číst. V jedné pasáži, hovořící o Babišově hnutí jsem použil slůvko „bohužel“. Takže se snažím v textu zachovat jakousi objektivitu, i když souhlasím se Zemanem, že při takovém obrovském vítězství by se všichni ostatní měli podle toho chovat.

   Smazat
 5. Což se takhle pod svůj výron, shrnutý ve třech větách podepsat, velmistře diskuse?

  OdpovědětSmazat
 6. Pan Hošek tvrdí, že komunistická strana že už dávno neví, co by chtěla. Ví to pan Hošek. Pravděpodobně by chtěl, aby i komunisté tvrdili, že s kapitalismem nás čekají světlé zítřky a že on Hošek vedl hornické odbory po převratu naprosto bez chyb, takže krádež 5 bilionů lidu Česka malé skupince bylo to, co si lid zasluhoval. Možná, že přeháním. Pokud pan Hošek ví, co mají komunisté dělat, ať k nim znovu vstoupí. Já u nich už nejsem a proto jim neradím.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pan Hošek to vědět nemusí, právě proto, že v KSČM nikdy nebyl. Kdyby v ní byl, tak by se tam o něco snažil. Obecně pan Hošek nemá zájem nikomu konkrétnímu radit. Jak je vidět, tak o panu Hoškovi cosi víte. Pak také možná víte, že již v květnu 1990 byl jako zástupce celé Konfederace odborů přítomen na zasedání federální vlády, kde vedle Komárka byl jediným, kdo kritizoval první návrh ekonomického zvratu, který byl Klausem cudně předkládán pod názvem Ekonomická reforma. Klus tehdy veškerou kritiku již tehdy odmítal s demagogickým tvrzením, že tomu mohou rozumět jenom „oni“, tedy tvůrci návrhu a žádní odborníci vychovaní socialistickou ekonomií.

   Smazat
 7. Všichni proti Babišovi, říká autor Hošek. Já myslím že NE.
  Je to příliš zevšeobecněné. Nechci mluvit či vlastně psát za jiné.
  Babiš je tak úspěšný, protože na to má. Že na to má je dáno i tím, že je Ukomunista. A jako všichni Ukomunisté v nějakých vyšších postech měl určitý náskok na startu či restartu kapitalismu u nás.
  Také, pokud někdo na to má, může kupovat a to nejen podniky ale hlavně lidi. Viz takový Žilka Stropnický. Člověk který se mnohdy tváří kysele, když Babiš mluví. Je ale koupen a tak jen brumlá.
  Další důležitý aspekt úspěchu je závist, či spíš nenávist prostých lidí, kteří si myslí že podnikatel Babiš půjde tvrdě po podnikatelích kteří kradnů. Což bylo pro jeho voličstvo to hlavní.
  Výsledkem tohoto tažení proti těm co kradnů a neplatí daně je zdražování a neustálé zdražování všeho a všude. A malincí nechápou, že ti kradnoucí mají také možnost si ty ztráty rychle kompenzovat. Na rozdíl od nich. ANO, "státní" pokladna se plní, aby i mimo jiné, což je uznání Babiše Babišem, bylo víc peněz na zbrojení. Protože jako oddaný poddaný USA-NATO musí splnit příkaz o min. 2 % HDP na "obranu" před někým, zřejmě kapitalistickým Ruskem. Jako malá náhrada za už zvýšené výdaje těch chudých a důchodců, je slíbena jakási malá valorizace nějak tak po roce.
  Zkouškou Babiše bude návrh komunistů o toleranci "vlády" ANO, za prosazení zdanění "církevních restitucí", rozuměj největší krádeži v dějinách tohoto státu.
  O tom ale dost pochybuji. Bude to zase nějaká fraška.
  No a to je tak zhruba vše, proč jsem NEvolil ANO.

  OdpovědětSmazat
 8. Hošku, od tebe bych čekal že budeš kopat se svými názory za ODSTop. Babiš ANO mám NATO. A kúpím si i tebe.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. když někomu chcete tykat, tak mějte alespoň odvahu uvést svbé plné, pravé jméno.jinak si musím, podle toho, kam mne řadíte myslet, že jste tak zakopmplexovaný ubožák, že se sám za sebe stydíte.

   Smazat
 9. Co dosud sdělili politici veřejnosti ? Že jsou pevně odhodláni držet se zuby, nehty svých koryt a veřejnost, aby je další čtyři roky zbytečně neotravovala.

  OdpovědětSmazat
 10. Kéž by byly předčasné volby - nyní když se již částečně odkopané partaje před volbami zcela odkopaly, je vidět jak jsou prohnilé politikařením, nezájmem o občana a stát a soustředěností na vlastní koryta. Kdy už konečně bude upravena možnost kandidovat na poslance na maximálně dvě období, kdy bude plat poslance poměřen s platy jiných povolání, také s těmi podstatně náročnějšími a významnějšími, kdy bude možné říci o nějakém poslanci, že je tam ve službě občanům a ne sobě! Parlament, jako je "náš", není ani liberální, ani demokratický a tedy nemůže tyto atributy zajišťovat občanům Česka.

  OdpovědětSmazat
 11. Právě jsem se moc pobavil CNN a jejími obavami o cosi, co v kapitalismu prostě neexistuje, protože nemůže, o demokracii v Česku. Nevím, co si pod tímto pojmem v diktatuře kapitálu lze představit, ale v žádném případě nemohou vládnout současně kapitalisté a lid. Tedy ty obavy CNN jsou spojovány s nástupem vlády ANO a Babišem. Pan Babiš je ovšem plně kompatibilní s představou CNN o demokracii, ale navíc od ostatních oligarchů si troufá na něco v kapitalismu nevídaného - vyhlásit jako vládní program i nastartování sociální spravedlnosti. Není toho mnoho, ale proti tomu dosavadnímu nic, prezentované po 27 roků "standardizovanými stranami" je to významný pokrok. Proto nechť ANO předvede, co umí a za 4 roky ať občané ji vystaví účet.

  OdpovědětSmazat
 12. Nejsem znalec ale po vyjádření pana Rychetského jsem pochopil že žádná strana ani alternativa nemůže se současným stavem nic udělat a ani referendum. Z toho co tam disidenti vytvořili za ústavu se nedá nic změnit. Takže nám zbývá jen revoluce a nový začátek.

  OdpovědětSmazat
 13. Dá se změnit celá Ústava!!! Ale ne s touto navolenou bandou.

  OdpovědětSmazat
 14. Reagoval jsem pouze na komentáře, které mne osobně nějak oslovily, ať už kladně, či záporně. Přiznávám, že je to vůbec poprvé, co čtu komentáře ke svému textu, což jsem udělal na radu provozovatele tohoto webu. Už tak ale činit nebudu, takže se obracím na své nepřátele s radou, aby se nenamáhali a když už to nemohou vydržet, aby mi nenadávali, tak ať píší přímo na můj blog http://nnnnn.cz/, nebo na e-mail s.a.hosek@tiscali.cz

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.