Reklama

sobota 4. listopadu 2017

Sestavování vlády: Kdo první vyměkne?

Radim Valenčík
4.11.2017 blog autora

Mohlo by se zdát, že Babiš s pomocí Zemana bude co nejdéle prodlužovat život vlád, které nezískají podporu Sněmovny, aby si co nejdéle zavládnul. Může to však být úplně jinak.

Podle všeho bude mít všechny tři pokusy na sestavení vlády ANO. Je zde však ještě jedna významná konstanta. Lidé o sobě ve volbách dali vědět. Chtějí změnu, chtějí pochopit, o co jde, chtějí se za pochodu učit, chtějí se prosazení změny aktivně účastnit a v neposlední řadě si pak ověřili, že mohou účinně vyjádřit svou vůli po změně i po aktivní účasti na ní.

Jakmile jednou odstartuje vývoj veřejného mínění tímto směrem, už se nedá zastavit. Na místě je pak otázka: Kdo by na případných předčasných volbách vydělal a kdo by na nich prodělal?

Babiš? To vůbec není jisté. Tady máme ty, o nichž by se v předčasných volbách rozhodovalo:

ANO, ODS, Piráti, SPD, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, TOP, STAN
. V tomto pořadí se ocitli na cílové pásce. Kdo z nich by měl v případných předčasných volbách šanci si polepšit a kdo by ztratil, případně zmizel v politickém nenávratnu?

Není to jediná otázka, kterou je dobré si co nejdříve položit. Povolební vývoj ukazuje, že jsem měl pravdu, když jsem řekl, že všechny politické subjekty budou vystaveny dvěma tlakům:

- Tlaku zdola, ze strany stále kvalifikovanější veřejnosti, která je oprávněně znepokojena směřováním současného vývoje ani ne tak u nás, ale ve světě, a následně pak průmětem globálních problémů do našich podmínek.

- Tlaku ze strany jádra současné globální moci, která pochází složitou metamorfózou (jejíž součástí je např. "hybridní občanská válka v USA", čitelná i z velké dálky přes Atlantik).

To mimo jiné vyvolává poptávku po srozumitelné vizi, která by vycházela z identifikování příčin současných problémů a současně nabízela realistickou a promyšlenou cestu jejich řešení.

V případných předčasných volbách získá ten, kdo bude schopen této poptávce vyhovět. Ten, kdo s takovou vizí přijde. A můžeme si položit další otázku: Kdo z politických subjektů, které je dobré míst stále před očima – ANO, ODS, Piráti, SPD, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, TOP, STAN, – je schopen s takovou vizí přijít a kdo ze zásadních důvodů nikoli?

Návazně pak: Pokud by některý subjekt nebo více subjektů s takovou vizí přišlo, jak by to zamíchalo pořadím?

Můj odhad je, že některé subjekty si velmi brzy uvědomí, že cesta k předčasným volbám se může otevřít mnohem snadněji, než předpokládají, a že od určité chvíle už proces směřování k předčasným volbám nebude možné zastavit. A také si uvědomí, jaké by to pro ně mělo důsledky. Vyměknou a my se budeme bavit.

Doufám, že během víkendu budu mít čas napsat pokračování této úvahy a být konkrétnější, pokud jde o potenciální roli a předpokládané chování jednotlivých politických subjektů. Současně s tím i konkretizovat, jakým způsobem my mohly některé politické subjekty posílit, pokud by přišly s realistickou a srozumitelnou vizí.

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/5131-sestavovani-vlady-kdo-prvni-vymekne.html

16 komentářů :

 1. Je to pro pidistrany varování už tu není situace pro ně ,že se podvolí vítězné straně a budou za to chtít prebendy jako by volby vyhrály, viz minulé honoty voleb a KDU-ČSL

  OdpovědětSmazat
 2. S autorem souhlasím, a řekl bych, že zdaleka největší potenciál k posilování má Okamura. Ten člověk roste před očima, drží se svých volebních slibů, a jede jak buldok.
  Pevně věřím, že lidé pochopí a poznají , komu o co jde.
  A Okamura je NÁŠ ČLOVĚK.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 20:55 až na to, že jste si jaksi nepovšimnul ochabnutí pozice SPD vůči NATO v podobě vyjádření místopředsedy Radima Fialy. A to ještě nejsou praktické kroky, ke kterým by došlo a muselo dojít, za situace skutečné účasti SPD na "velké" politice.

   Smazat
  2. Anonymní4. listopadu 2017 22:48
   Radim Fiala neříká nic jiného, než co je v programu a bylo již před volbami. Konzistentní postoj. P.K.

   Smazat
  3. Fiala Radim krutou pravdu mohl zabalit do nějaké fráze. Pro mnoho voličů se nepochybně odkopal. Kdo ví jak to Okamura myslí. Možná, ctí zásadu, že kapitalismus musíme ctít jako oko v hlavě. Proti imigraci je také ODS, tak proč volit nečitelného Okamuru?

   Smazat
  4. Anonymní5. listopadu 2017 9:30
   Jak to Okamura myslí? To máte ve volebním programu SPD. Požaduje zavedení demokratických prvků do řízení státu, tj. omezení moci politiků a zavedení možnosti, aby občané mohli zvrátit rozhodnutí politiků. P.K.

   Smazat
  5. Proto, že Okamura je nečitelný ještě nebudu volit velmi čitelnou ODS s celou její hanebnou historií!

   Smazat
 3. Moje řeč, taky jsem ho volil, ale v žádné případě to nebude mít lehké, jde proti proudu a vlastizrádcům od nás i EU a těch je bohužel požehnaně.

  OdpovědětSmazat
 4. Čí "náš" je Okamura - těch na diskuzích? Těch notorickejch blábolistů? No, to naštěstí není moc. Ani on se nechová jako řádný občan politik. Řádný občan politik by vzal na vědomí vítěze voleb, a cítil by se poctěn, kdyby mu byla nabídnuta možnost podílet se na vládě, nespřáhl by se s lotry, šmejdy a lumpy, a nepřipojil by se k jejich ubožárnám a štvaní. K čemu jsou volby v ČR, když se vždycky po volbách předvádějí političtí šupáci v plné parádě? Ani se za to, co ukazujou, nestydí. Proč to lezlo do politiky? Proč to kandidovalo? Aby to pak předvádělo svoje osobní antipatie k tomuhle a k tamtomu, s tímhle jo a s tímhle ne, a samá výhrada, hnusný urážky, a skákání si po krku. Tenhle švajneraj že by tady měl vládnout? Jak by to asi vládlo, a co by to asi tak chtělo od občanů, když se to neumí chovat? Je to samej sráč, hajzl, podvraťák, a svině nenažraná. Jde jim jen a jen o koryta. Stranám se platí - za co? Nasral bych jim, dobytkům. Nevím, proč se tady klaníte Okamurovi jak zlatýmu teleti - co konkretně předvedl? Co??? Uveďte, co konkretně učinil pro stát, a potom krafejte ty svoje přiblblý sračky dnes -zítra - pozítří - pořád. ČR potřebuje diktátora, pořádnej bejkovec, a každej Čecháček místo žrádla natřískat. A bylo po hádání, a haštěření. Umí Češi taky něco jinýho než se hádat, vzájemně napadat, urážet, a pomlouvat? Je to jak u blbejch na dvorečku. Furt jste tady řvali "jít k volbám, hlavně jít k volbám - a co vítěz voleb? Absolutní a se značnou převahou - to vám, vy diskuzní chátro, nic neříká? Vy demokrati, pluralitní sračičkové - a všechno, na co si pořád hrajete.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No a ty si hrajes na vola

   Smazat
  2. Toto je pravda víc než svatá!!!

   Smazat
  3. Souhlasím pouze s tím, že je třeba uznat vítěze voleb. Jinak je to snůška skutečného debilismu.
   Václav

   Smazat
 5. škoda, že podivným způsobem prolez pan Kalousek, jeho nejapné chování o vedoucí úlohu je takřka extrémní

  OdpovědětSmazat
 6. Pokud budou nové volby volím SPD Okamura je náš člověk Českých vlastenců.

  OdpovědětSmazat
 7. Zdá se, že protibabišovská opozice tzv. systémových stran bude co nejdéle prodlužovat nevládnutí, protože v této situaci se jak dobře vydírá, tak i dobře kapitálu a jeho politickým loutkám krade ze státního a občanského majetku. No a co je cílem činnosti poslanecké sněmovny u nás v posledním čtvrt století: jako služka oligarchie musí být slepá k právu, pravdě, spravedlnosti, musí nechat "volnou ruku trhu" kapitálu, a musí se starat o co největší spropitné z rukou svých mocnějších šéfů. Tak se nedivme výrokům pánů Kalousů, Fialků, Sabotérů, Rozumbradů.... Dnešní heslo "systémových" poslanců je "vydírej a rozvracej a třeba se i z nenažranosti pozvracej".

  OdpovědětSmazat
 8. Vše asi spěje k předčasným volbám. Ale pro vytřídění těch hloupých od chytrých a myslících, to nebude dobré.
  Všichni ti od Babiše, piráta či japonce nebudou mít možnost ověřit si ty hámotiny v praxi. Většina zůstane na pozicích, spolu se skalními od oděs, kalousků či "lidovci se starosty". Socani asi půjdou do kytek a komunisti, tam záleží jak rychle bude odsunut Filip se svými věrnými.
  Jinak, kdo touží po klidu v duši, nechce se zžírat pozdní lítosti, bude v případě voleb volit komunisty.
  Ti nemohou, jako většina stran nic dát, ale taky nemohou nikoho zklamat. Jen ubrat sílu celé současné pravici, od Babiše po toho, ze Suché Haluze.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.