Reklama

čtvrtek 23. listopadu 2017

Skončil výlet za dva biliony

Zbyněk Fiala
23.11.2017  VašeVěc

Česká koruna překonala oslabení kurzu, do kterého Česká národní banka investovala dva biliony korun. Řídila se přitom zákonitostmi z etapy, která už zřejmě neplatí.


Kurz koruny ve středu ráno pronikl pod úroveň, na které byl před intervencí ze 7. listopadu 2013. Intervence skončila až letos v dubnu a stála přes dva biliony korun. Nyní už je kačka z vandru doma a za euro znovu dostanete o dvě koruny méně než 27,50 Kč, na které byla nafouknuto po intervenci. Čtenářům z první obecné nechte přepočítat, na kolik tedy vyjde jedna kačka posílení, když dvě kačky oslabení stály dva biliony. S dalším posilováním koruny náročnost tohoto výpočtu pochopitelně poroste, než dospějeme ke zcela exaktnímu závěru, že to byly úplně vyhozené peníze.

Guvernér Rusnok, který nastupoval v závěru loňského roku, má na triku jen letošní zásahy. Za pouhé tři měsíce to však stálo jeden bilion korun, polovinu celého tříletého účtu. Proč to dělal, těžko říci. Řekl bych, že to byla cena za rozkoukání. Školné v centrálním bankovnictví je drahé. Nicméně teď se ČNB chová slušně, i když to má znovu těžké. Ekonomika supí plnou parou vpřed, odhady přírůstku krouží kolem 5 procent HDP, ale základní úroková sazba je na 0,5 procenta, nezaměstnanost je rekordně nízko a inflace jen nerada nakukuje nad 2 procenta. To tu ještě nebylo.

Kdybychom zalistovali učebnicemi, musíme takovou nelogickou skutečnost zahodit. Správně má být nezaměstnanost a inflace v hádce, jedno roste, druhé klesá. Totéž platí pro růst HDP a úrokové sazby, úroky mají být dole při hospodářském poklesu a nahoře při přehřátí ekonomiky. O přehřátí jsou mnozí ochotni básnit už při tříprocentním růstu HDP, ale kde je opravdu hranice, kdy se ekonomika zadýchá a klesne se zamotanýma nohama?

Ani další učebnicové vztahy moc nefungují. Musela to být Sobotkova vláda, kdo trochu rozhýbal příjmovou úroveň českých zaměstnanců a začal ji celou zespodu nadzvedávat tlakem na minimální mzdu a některé základní tarify. Ano, udělat to musela, hnala ji do toho kampaň ČMKOS Konec levné práci. Avšak zaměstnavatelé, na které tato kampaň původně mířila, nereagovali. Přestala totiž fungovat další učebnicová zákonitost, že vývoj mezd odráží růst produktivity. Zejména v exportních oborech je česká produktivita na úrovni německých matek, jejichž prostřednictvím vyvážíme, ale mzdy máme na třetině německé úrovně.

Neoliberální učebnicové pomůcky zjevně přestávají fungovat, ale klíčová neoliberální instituce, která je má hlídat, centrální banka, se jimi ze zákona řídit musí. Zkusme se vcítit do její kůže:

Česká národní banka se odhodlávala k intervenci v době, kdy podle předběžných statistik hrozila deflace a hospodářský pokles. Jen do toho vlítla, přišly revize údajů, které ukázaly, že se nekoná ani jedno, ani druhé. Pozdě litovat. Pryč byla příležitost nedělat nic. Mohla přece klidně říkat, že úroky jsou na nule, a dál to nejde. Dnes už víme, že to jde i pod nulu, ale tenkrát to nebylo tak běžné a ČNB se bála pod nulu, tak jako se nezkušený plavec bojí pod led.

Zákon definuje ČNB podle §1 jako „orgán příslušný k řešení krize“. To je hodně široké oprávnění, ale trochu nás chrání připomenutí §1a, že je také součástí Evropského systému centrálních bank. Teprve pak se dostaneme k §2, který v prvním odstavci definuje hlavní cíl ČNB, tím je péče o cenovou stabilitu. Až další v pořadí je finanční stabilita a bezpečné fungování finančního systému v České republice. A pokud není dotčen hlavní cíl, ČNB se smí zajímat i o udržitelný hospodářský růst a podporovat v tomto smyslu hospodářskou politiku vlády.

Máme to tedy v pořadí napřed inflace (cenová stabilita), pak finanční systém, a až potom možná hospodářství. To jsou krystalicky čisté neoliberální teze. Onoho revolučního 7. listopadu 2013 ČNB chtěla inflaci, a kdyby k tomu měly pomoci vyšší mzdy, pak chtěla i vyšší mzdy. Levná koruna měla inflaci dovézt, cenový tlak měl povzbudit mzdy a mzdy měly inflaci zafixovat na úrovni inflačního cíle. To by umožnilo zvednut základní úrokové sazby k standardním 3 procentům, aby byly připraveny klesnout, až zase někdy bude potřeba.

Kde je v zákoně stabilita měny, koruna?? To je pouze servis pro výše uvedené cíle, měnová politika patří k úkolům, jejichž plněním ČNB své cíle realizuje. O měnové politice se mluví až ve druhém odstavci §2, ale znovu se tam mluví i o úkolu udržovat finanční stabilitu. Kdybyste v tom chtěli vidět nerozkolísanou korunu, můžete se o to pohádat. Ale jak je to s tou finanční stabilitou, když ČNB má v rezervách navíc zahraniční měny za dva biliony korun, dva biliony, o které se musí starat, a přitom je nepotřebuje. Zkuste si představit nepříliš zdatného provazochodce, který se vypravil po napjatém laně přes Macochu a na záda si přihodil dva pytle brambor.

Hlavním cílem ČNB je inflace. Ale co nám řekne inflace o současném hospodářském prostředí, které je rozkolísané ústupem fosilních paliv a nástupem digitalizace a automatizace? Ropa je vytlačována obnovitelnými zdroji, které jsou stále levnější. Automatizace zvyšuje produktivitu a tlačí mzdy dolů. Digitalizace přesouvá značnou část produkce do sféry „zadarmo“. Ceny klesají samovolně. Všechny ty elektronické hračky jsou rok co rok dokonalejší, ale cena neroste, spíš klesá. Internet můžete číst na klumpru, který koupíte v bazaru za pár stovek. Ale kdo by to dělal? Nový tablet není o moc dražší.

Jak chcete takovou inflaci měřit? Faktické přejedení stále lacinějšími komoditami vypadá jako bída cen klesajících z hladu. Když si to popletete, začnete překrmovat atleta s představou, že rozcvičujete mrtvolu. To byly ony intervenční injekce za dva biliony, které „cílily inflaci“. Co trefily? A stál jim o to někdo? Inflace je stejně užitečným základem pro orientaci ČNB jako slepci černé brýle a bílá hůl. Pomáhá to k orientaci ve známých místech, a k dezorientaci tam, kde se nevyzná.

Krátce předtím, než koruna zamířila pod kurz 25,50 CZK/EUR, vyšel na Patrii vynikající příspěvek Jiřího Soustružníka o práci amerického ekonoma, který je zastáncem toho, aby měnová politika necílila inflaci, ale HDP. Vypadá to jako naprostý protiklad, ale rozdíl je malý, chce to jen méně ustrašenosti, když se ekonomika po krizi trochu rozeběhne. Raději ji nechte běžet déle a nepodtrhávejte jí nohy poplašnými výkřiky o příliš vysoké inflaci.

Americký ekonom David Beckworth z Mercatus Center na George Mason University v sousedství Washingtonu D.C. nabídl zajímavý alternativní pohled na možný vývoj po finanční krizi. Uvádí, že mezi lety 1990 až 2007, tedy do začátku hypotéční krize, byl průměrný růst nominálního HDP (v běžných cenách) nad 5 procenty. A je přesvědčen, že se tam mohl vrátit i po krizi, kdyby se nestrašilo inflací a nenasazovaly se předčasné brzdy podpůrným politikám, jako byly fiskální stimuly a kvantitativní měnové uvolňování.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/3684486/stacilo-malo-a-mohlo-byt-vsechno-jinak-pribeh-pokrizoveho-monetarismu.html

Dal bych mu za pravdu, ale tahle pravda zároveň někomu škodí. Zvyšování úrokových sazeb není nikdy předčasné, pokud máte uložené velké peníze, které vám vynášejí rentu. Neoliberální model je postaven na privatizaci a deregulaci, což nejvíc vyhovuje neprůhledným finančním instrumentům, které dostaly reálnou ekonomiku do stavu podřízenosti. Centrální banky i další instituce jsou tu od toho, aby těmto velkým financím zajišťovaly vysoký výnos. Ostatní ať počkají, co zbyde.

Jenže pravidla z neoliberální etapy se dostávají do stále většího konfliktu s vývojem, který je v protikladu k jejich tvrzením. Kdekdo vidí, že už neplatí. A na tom se nic nezmění, jestli budou centrální banky tím, kdo na to přijde jako poslední.

31 komentářů :

 1. Jednoduše řečeno,pokaždé se jedná,oškubat vkladatelé,firmy,občany.Snad to i dokládá USA hypoteční krize,která postihla i Evropu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. USA tak vychytrale svou hypoteční krizi přenesly a tím i namočily čumák svým evropským kámošům a tak jim také vystavily svůj účet!

   Smazat
  2. Naše ČNB, stejně jako justice, se dnes jeví jako stát ve státě. Nikdo je prostě neohrozí. Jako bývalá šlechta starého Rakouska. Tu se tomu ovšem, říká nezávislost. To i diktátorská KSČ byla závislá na své členské základně a jejich celostátních sjezdech. A tam bylo pohříchu víc lidí, než v ČNB či justici.

   Smazat
 2. krátce řečeno, banka každé kolonie (a to včetně ČNB) se musí spolupodílet na udržení světové měny

  OdpovědětSmazat
 3. Erik Best: ČR je bankomat Evropy :-) http://www.euportal.cz/Articles/18191-cr-jako-bankomat-evropy-kombinace-techto-faktoru-umoznila-zahranicnim-investorum-a-nekterym-bohatym-cechum-vytahnout-z-ceske-ekonomiky-miliardy-ctete-vice.aspx

  OdpovědětSmazat
 4. Peníze jsou jenom dohodnutým prostředkem pro směnu zboží, ohodnocení práce atd.
  Pokud byla měna krytá zlatem, či by se použil jiný vzácný prvek, platila omezení v emisi peněz "skladových lístků". Uvolnění měny, vydávané jako motor a důsledek rozvoje ekonomik, s sebou přinesl vznik nových finančních "produktů", jenž ve svém důsledku nejsou nic jiného, než spekulací a letadlem, které jednou za čas způsobí ztrátu všem, kdo peníze používají k uchování materiálních hodnot. Pokud Vás měna postihne na sklonku života, kdy dle společenských pravidel uchováte svoje přebytky v penězích, záhy zjistíte, že jste většinu času pracovali za mnohem, mnohem nižší mzdu a těžko by Vás někdo donutil k práci a používání peněz ve chvíli, kdy by jste mohli nahlédnout ve dvaceti do budoucnosti.
  Systém je založen na skutečnosti, že většina střadatelů má důvěru v peníze a oddá se dobrovolně a bez odporu působení finančních vlků, jejichž jediným zájmen je získat. ČNB a stát má možnost ovlivňovat život koruny a měla by to dělat v souladu se zájmem většiny, ale proč to tak dělat, když menšina za "rozhodnutí" platí ....
  ABC

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Známé "Kvantitativní uvolňování" je jen jinou formou PENĚZOKAZECTVÍ prováděné centrálními bankami, na které vlády nereagují. Zadarmo to určitě nedělají!

   Smazat
 5. Kdyby Singer vyráběl šicí stroje jako jeho jmenovec, skončil by pod mostem nebo by žebral u synagogy, blbec študovanej, nebo zaprodanej.

  OdpovědětSmazat
 6. Pan Fiala svým výrokem, že inflace nesměle pokukuje nad dvě procenta signalizuje, že je možná dobrý ekonom, ale pokud chodí nakupovat, je mizerný pozorovatel, nebo mu to při jeho příjmu totálně nedochází. Poslední dobou ceny raketově rostou. Čaj Lipton z 25Kč na 75, zřejmě si markety musí kompenzovat pokles ceny másla. Atd. Požádejte manželky ať vám oxeroxují účtenky a za tři měsíce se tu můžeme sejít u cen potravin i s panem Fialou. Stačí na to IQ90 a Excel. Nebo Google.

  OdpovědětSmazat
 7. Jo zdražují jak vzteklý moje žena pracuje v obchodě.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 125g kanadských borůvek za 49,90, asi pět borových šišek, kousek suchého lišejníku v PE pytlíčku(vánoční dekorace) za 95,00- tak si říkám- zkoušejí, co vydržíme, nebo se někdo úplně pos-ral? Q.

   Smazat
 8. Česká republika je vydíraná západními ,,strategickými partnery,,
  Patří jim průmysl i banky.

  Jednoduše řečeno, sáhnete li nám na kurz,
  přivedeme vaší zemi na počátek bankrotu !!!

  Ono také opravdová změna státního systému
  ničím jiným doprovázená nebude.
  Jakmile se tady začnou konat principiální změny na naší záchranu,
  položí jak průmysl,tak bankovnictví ( znemožní lidem přístup k účtům.)*

  OdpovědětSmazat
 9. To můžete rozebírat, jak chcete, kapitalismus jako takový trpí stále stejnými neduhy, je nutno zajistit, aby vydržel co nejdéle protože to vyhovuje elitám.Je nutné zajistit, aby se nůžky sociální nerovnosti stále rozvíraly, až do bodu kdy je lidi nakopou do prdele.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nenakopou , protože je postřílej jako v Duchcově za Masaryka

   Smazat
  2. Nenakopu a ani nepostřílí protože za dvacet let tady žádní Čeští lidé nebudou...jen menšinová hrstka ve vlastní zemi..a nebo nesledujete statistiky ?*

   Smazat
 10. Pane Fialo, jste přece chytrý chlap, jak můžete napsat: "Intervence ...stála přes dva biliony korun"???? Copak jste si nevšiml, že za tyto 2 biliony, které si emisní banka zadarmo "natiskla" získala cca 100 mld Euro deviz.reserv?? ...Ty jsou také natištěné zadarmo, ale nicméně mají kuoní sílu...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ve vzájemném porovnání kupní síly mezi sebou směnitelných potištěných papírků je jedno zda je tam znak euro nebo Kč. Pokud chcete reálnou kupní sílu, pak musíte nabídnout něco reálného: výrobky, suroviny, fyzické zlato a další hodnotné věci, které někdo opravdu potřebuje.
   Cenné papíry, deriváty, bankovky čísla na účtech dnes mají cenu a zítra mít cenu nemusí mít vůbec žádnou, leda starého papíru.

   Smazat
  2. Anonymní 11:16
   Co ČNB vydělala na intervencích o to přece okradla české občany a měla by to občanům vrátit.

   Smazat
  3. 11:37
   Jo, jo. Co jednou peklo schvátí, nikdy už nenavrátí.

   Smazat
  4. Použiji známé, oblíbené a aplikované u "církevních restitucí": Co bylo ukradeno, musí být vráceno i s úroky.

   Smazat
 11. Guvernééér Rusnok dal jeden bilion jako " děkovné" za židli a aby toho Singera nikdo neodpráskl. Tihle nosatí si hrají do ruky nemyslete si. Jenomže my obyčejní tomu jejich Monopoli nerozumíme. V zákulisí je to jednoduché, ale tam diváka nepustí a kulisáci jskou kulišáci

  OdpovědětSmazat
 12. Co ČNB vydělala na intervencích je ukázka jistého deficitu v počtech. Nárůst koruny o 2 kačky je 8% a znamená to při dvou bilionech ztrátu 160 miliard po prodeji zahraniční měny. Výsledkem bude mohutná a dlouhodobá inflace, protože spekulanti budou koruny prodávat.

  OdpovědětSmazat
 13. Nejsem ekonom, ale co to je "přehřívání" ekonomiky? Čína se již několik let "přehřívá" na cca 10% a nevypadá to, že by jim to škodilo, naopak. Šmejdi nemají šikmé oči, nemá jim kdo škodit. Resumé? Lžou a kradou!

  OdpovědětSmazat
 14. 1) Varoufakis: "Globální minotaurus" - první kapitola je volně dostupná:
  http://www.rybkapub.cz/fotky12944/fotov/_ps_147Varoufakis-Globalni-Minotaurus-1-kap.pdf

  2) Kateřina Konečná: "Nemravnost superbohaté elity" - http://casopisargument.cz/2017/11/23/nemravnost-superbohate-elity/

  OdpovědětSmazat
 15. Pan Fiala je jistě dobrý student ekonomických „věd“, žádný hlupák. Ale nejde mi do hlavy, když tak lamentuje, jak realita neodpovídá ekonomickým teoriím, že ho ještě nenapadlo, že ty ekonomické „vědy“ jsou na vodě. Že ekonomika kráčí jinými cestami a je řízena jinými silami, než je učí. A studovaní (rozuměj plánovitě oblblí) ekonomové se stále diví, co se to děje. A ti průbojnější, dokonce získávají Nobelovky, když to „vymyslí“.
  Chápu, že by ztratili úctu svých kolegů, když by hlásali něco jiného, než je doporučeno. Ale takto musí zákonitě ztrácet úctu nestudovaných občanů. Neboť vzrůstá informovanost i z jiných zdrojů, než oficiálních.
  Konkrétně mi vadí, jak pan Fiala předpokládá, že ČNB má na srdci zdravý vývoj hospodářství České republiky a jeho bohatnutí a pokud vedou nařízení této banky naše hospodářství někam jinam, tak to vysvětluje, jako že se stala chyba a že se to teprve učí. Snad je jasné, že prvotním zájmem je zvyšování bohatství a vlivu majitelů bank, ČNB, ECB, MMF, atd.
  Pokud někdy budeme mít pronárodní vládu, tak bude muset vrátit emisi peněz zpět, pod stát. P.K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. P.K. - Skoro to vypadá, že pro autorovu ironii nemáte moc pochopení. Jestli ono to nebude tím, že Vašim intelektuálním schopnostem odpovídá spíš gigant typu Okamura?

   Kokotko

   Smazat
  2. P.K.- a stát vrátit také zpět!

   Smazat
  3. Anonymní23. listopadu 2017 14:56
   Kokotko, Vy musíte být do toho Okamury zamilovanej. Nevynecháte příležitost, abyste si to jeho, pro Vás nejspíš okouzlující, jméno nevzal do huby. P.K.

   Smazat
  4. Miroslav Povolny23. listopadu 2017 14:58
   Nemám námitek. P.K.

   Smazat
 16. Německé Říši, musíme my z protektorátu, pomáhat ve všem a všude. Už brzy bude Volkswagen z Mladé B. přestěhován do Reichu. Jako náhrada, bude Penny v každé vísce.
  Hezky šesky.

  OdpovědětSmazat
 17. Vypadá to složitě proto, aby se nevědělo, jak je to jednoduché.
  Stěhovat hodnoty a moc od většiny do rukou menšiny.
  A daří se.
  A aby se dařilo i nadále, musí se jít s IQ evropanů dolů. Proto začíná ono vhodné stěhování národů.
  Děda.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.