Reklama

pondělí 6. listopadu 2017

Stane se sociální demokracie novým politickým hnutím?

Eman Pluhař
6.11.2017 VašeVěc

Do sjezdu SPD začátkem prosince proběhne celkem 8 regionálních konferencí v rámci analýzy historického volebního debaklu (20,5%). KoncepVašeVěc tem je dialog vedení strany s členskou základnou, metodou je brainstorming (v Hamburku 700 osob). Nejen to je novinkou. Účastníky nejsou delegáti, ale zájemci z členské základny, kteří se sami přihlásí. První konference v Hamburku (región Brémy, Šlesvicko-Holštýnsko, Hamburk) zahrnuje sedmdesát stolů s moderátory v hale bývalého letištního terminálu Tango. Kontrola u vchodu má na starosti pouze přihlášky. Na stole obvyklé „plakáty“ pro záznam a vizualizaci názorové diskuse. Na ně má přijít všechno Co je teď po volebním debaklu nutno říct (1) a další kolo je na téma Co je je nutno udělat, aby se dala znovu získat důvěra lidí (2). Uprostřed haly je nízké pódium pro diskusi mezi stoly a jednotlivými koly, i s vedením strany.

Konferenci s dialogem o dalším směřování strany předcházela inspirace. Předseda strany Martin Schulz týden předem probral v obsáhlém rozhovoru v týdeníku Die Zeit argumentaci z hlediska „levice“ (od kritiky kapitalismu až po Corbyna) a sociálnědemokratický premiér Hamburku Olaf Scholz reagoval polemickou analytickou statí v „pravicovém“ duchu pod titulkem Žádné vytáčky! Odpovědět na nové otázky budoucnosti! Jasné zásady! Nedílnou rukou tím zabránili, aby se diskuse pohybovala ve starých kolejích „etablované“ a silně staromódní stranické levice a pravice. Do haly v terminálu Tango kráčeli již společným krokem.

Brainstorming při řešení hluboké krize německé sociální demokracie je demokraticky přesvědčivý a svědčí o rozhodném úsilí vedení strany vyrovnat se s následky volebního debaklu. V širším kontextu může vést i k fundamentální obnově sociální demokracie jako politického hnutí (#SPDerneuern). A v ještě širším kontextu k nové úloze strany jako protiváhy k destruktivním pravicovým populistům. To by mohlo být zajímavé zvlášť pro ty politické strany ze zemí Střední a Východní Evropy, které se snaží zbrzdit oligarchy a mezinárodně komunikovat.
 
- - -

8 komentářů :

 1. Samozejmě,že se stane to ČSSD novym hnutim!
  Bude to hned,když se členove tē zapčkle partaje začnou modlit k DESATERU VOLIČE ktere viselo na www.nwoo.org s obrovskym uspěchem se dostalo na nejčtenëjši kde dosahlo 200 ptrispvků a porazilo i PJAKINA, stoupalo to dal,až kdosi z politicke třidy SMEJDU pry hodil do tohoto webu widle a ted se na něj pry nesmi nikdo dostat!!!!!.

  Na to ovšem jak se zda cenzura ČSSD zakaže svym členum koukat,že ANO??

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Členove ČSSD pry budou volit sve vedeni jen když jim da heslo jakehosi Jandy,DEJ GUMMI!

   Jen tak bude jeho menšina jakehosi LGBT či jak vladnout domordovane a zcenzurovane většinê,přičemž bude vedouci silou jeho velká a mala strana!

   Smazat
 2. Vždyť se to nwwo.org normálně otvírá. Zkuste.

  Jinak pokud zrovna Martin Schulz probírá argumentaci z hlediska „levice“ od kritiky kapitalismu až po Corbyna, tak sorry jako, ale jsem předpojatý. Nebo jinak, ty uvozovky jsou tam správně. To je jako kdyby Jakeš chtěl uřídit přestavbu (no on vlastně i upřímně chtěl, ale prostě na tohle neměl) nebo kdyby Sobotka vyhlásil revoluční program (a zase: to skrz neklidnou hubu Zaorálkovu málem stalo, ale.) Nebo je to jako když Ondra Veselý (to je ten, co statečně setrval po zimoliádě v čele kandidátky ČSSD a byl jako jediný zvolený za JČ) z plakátů vyhlašoval válku levné práci. To jsou takové války, kde člověk může být klidný, že po volbách už se v nich moc střílet nebude.

  Mně by úplně stačilo, kdyby se novým společenským hnutím stala Die Linke, a taky to bude štrapác. Poté, co sprdli Sahru Wagenknecht (manželka Oskara Lafontaine, takto původu íránského) pomalu za xenofobii.

  V R

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A cetli jste tam ten članek
   Volebni poražka vedeni kscm je vitězstvim odpůrců neadstva?
   Je vpravo mezi nejčtenějšimi.
   Nam tu lide hlasi,že se na něho nemohou dostat.

   Smazat
  2. Clanek měl přes 200 diskuznich přispěvků,kolik tam je ted?
   Članek je pry nemožne otevřit.Pane VR zkuste jestli tam prispěvky jsou v poctu vice než 200
   a jestli se ten članek da opravdu otevřit a co v nem je naposledy,kdy ho pry vykleštila cenzura ačkoli je nezakonna a prdlament ji pry jeste neschvalil..

   Smazat
  3. Adminem toho pry alternativniho webu www.nwoo.org bylo bez zdůvodeněni zcenzurovano

   JAK SE TED DOZVIDAME 67 přispěvků OBČANSKE SPOLEČNOSTI VOLIČŮ!
   Ten Soros pry ten web řidi a docela možne i financuje a jeho admin se nestydi žadat ubohe sve diskutujici,kteři se domnivaji,že je to alternativni web!
   Teprve ted se vidi,kde špinavci všude maji prsty!

   Smazat
 3. Že prý "Odpovědět na nové otázky budoucnosti", tak to mě pokakej. Oni vědí už teď, jaké otázky přinese budoucnost. To spíš vypadá, že se nás snaží zavlíct na slepou kolej. Kdyby se radši starali o otázky současnosti, dodržovat zákony které evropě v nutili, třeba to svinstvo "Lisabonskou smlouvu", hlavně co se týče ilegální migrace, Jsou to stejní dacani, jako liberálové, a to v celý Evropě.

  OdpovědětSmazat
 4. Jo ten samý odpad jako u nás.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.