Reklama

středa 22. listopadu 2017

To se jen tak nevidí: Zeman zdrbal hlavu Medveděvovi za článek o roce 1968. Ten se kál a kál... VIDEO + PLNÝ PŘEKLAD..To si rozhodně přečtěte....

22.11. 2017   PL
Prezident Miloš Zeman se při setkání s ruským premiérem Medveděvem ohradil proti lživému článku o sovětské okupaci Československa v roce 1968. Prezident zároveň premiéra Ruské federace vyzval, aby se od toho distancoval. Medveděv řekl, že jde o osobní názor autora článku, který se neslučuje s oficiální stanoviskem ruského státu. ParlamentníListy.cz přinášejí video ze setkání a přepis kompletního překladu.


Setkání Miloše Zemana s Dmitrijem Medveděvem poznamenalo vydání článku na serveru televize ruského ministerstva obrany, který tvrdil, že sovětská okupace Československa v srpnu 1968 naší zemi pomohla a zajistila 20 let míru.

Článek vyšel v úterý, tedy v den, kdy Zeman oficiálně zahájil svou návštěvu Ruska. Podle české hlavy státu jde o záměrnou provokaci a napsal to šílenec s vylízaným mozkem. Web ruské televize Zvezda uvedený článek smazal krátce poté, co ho prezident Miloš Zeman poprvé veřejně ostře odsoudil.

Okamžitě poté, co český prezident a ruský premiér usedli k jednacímu stolu, předal Zeman Medveděvovi kopii zmíněného článku a popsal, o co se v něm jedná. Prezident Zeman ještě rozvinul své prohlášení z dopoledního ekonomického fóra a zopakoval, že článek je urážkou českého národa.
Medveděva český prezident jednoznačně vyzval, aby sdělil, že obsah článku nemá nic společného s oficiálním stanoviskem ruské vlády. Ruský premiér si článek předložený Zemanem přečetl a konstatoval, že jde o názor daného novináře, nikoli Ruské federace. Podotkl, že uznává, že článek způsobuje negativní atmosféru v době Zemanovy návštěvy.

Vzhledem k tomu, že se jedná o zásadní prohlášení českého prezidenta, přinášíme zde kompletní překlad jak jeho vyjádření, tak reakcí premiéra Medveděva:

Miloš Zeman: Vážený pane premiére, bohužel mám pro vás jeden dárek, který není tak příjemný, jak dárky obyčejně bývají. Je to kopie textu z deníku Hvězda. Tady, prosím. Napsal to nějaký blázen. Já bych se tím normálně vůbec nezabýval. Ale toto bylo zveřejněno v době mé návštěvy. Tady si to vezměte. Jde o to, že ten článek tvrdí, že v roce 1968 nebyl takzvaný demokratický socialismus s lidskou tváří ani demokratický, ani socialistický, a tvrdí také, že sovětská okupace nebyla okupací. A také, že my jsme už od dob 2. světové války jako suverénní stát dodávali do Německa zbraně, jako bychom byli Německem okupovaní. To není historik. Je to úplný nesmysl. Pane premiére, já se vždy snažím ve všech svých funkcích, ať už jako premiér, tak jako prezident, rozvíjet vzájemně výhodné vztahy. Ekonomické, a nejen ekonomické vztahy. Ale teď někteří lidé, někteří politici v Praze předkládají, abych já ukončil svoji návštěvu v Rusku kvůli tomuto textu a vrátil se domů. Já si myslím, že to nemá smysl, ale když si ten text pročtete, vy sám zjistíte, že je to ještě horší, než co řekl premiér Jaceňuk v německé televizi ARD, pokud si vzpomenete: v roce 1943 SSSR napadl Německo a po cestě okupoval Ukrajinu. To je citace bývalého ukrajinského premiéra. A tohleto je to samé. Je to urážka mého národa, mé vlasti. Pane premiére, já po vás chci, abyste veřejně řekl, že to je záležitost, která nemá nic společného s oficiální pozicí vaší vlády. Mimochodem, Hvězda je to oficiální deník ministerstva obrany, a pokud je mi známo, pan ministr Šojgu je stále vaším podřízeným.

Dmitrij Medveděv:
Vážený pane prezidente, vy jste zmínil tuto publikaci nebo tento text. Zaprvé, vy jste naprosto správně řekl, že je to text, výplod jednotlivce, a jak je tady napsáno, toto je mínění tohoto člověka a je to jeho soukromá, osobní pozice, názor, který není totožný s názorem redakce tohoto telekanálu. Já jsem samozřejmě připraven toto sám potvrdit, nakolik Ruská federace, stejně jako vaše země, má různá média. Na druhou stranu, my se opravdu snažíme tyto věci sledovat, myslím tím, že my se principiálně nevměšujeme do prostředků masové komunikace. Ať už jsou to média soukromá, komerční, nebo státní. To je i případ tohoto textu, který neodráží pozici mojí vlády. Tato pozice byla zformulována už v roce 1993, v době, kdy jsme pracovali a dojednávali dvoustrannou smlouvu mezi našimi zeměmi. Tato naše pozice byla mnohokrát potvrzena nejvyššími představiteli našich zemí, včetně prezidenta Vladimira Putina, pokud se nepletu, on se v tomto smyslu vyjádřil v roce 2006. Mluvil o událostech 1968. Stejně tak se vyjadřují i všichni další oficiální představitelé, včetně mě. Co se týká vašeho citátu bývalého premiéra Jaceňuka, já bych chtěl upozornit, že tento text nenapsal bývalý premiér. Jaceňuk tehdy mluvil sám za sebe, byl to tehdy premiér země. Toto je prostě jeden z novinářů, velmi pravděpodobně má nějaké vlastní názory a pohled na věc. Upřímně řečeno, já tady nevidím nějaký postranní úmysl, co se týká data zveřejnění tohoto textu. Samozřejmě to ale nijak nezlepšuje atmosféru v době vaší návštěvy. Co se týká vaší návštěvy, já bych ještě jednou rád řekl, že vás známe právě jako člověka, který se snaží rozvíjet vzájemné vztahy mezi našimi zeměmi, oceňujeme vás za to, ceníme si vás jako politického představitele, který vystupuje v této pozici. A není to vůbec lehká pozice, když se podíváme na to, jaké jsou v současné chvíli naše vztahy s EU. A já opravdu doufám, že váš příklad bude vzorem pro utužení vzájemných vztahů mezi našimi zeměmi, mezi našimi vládami a mezi našimi národy. Já stále myslím i na ne zcela jednoduchá období naší společné historie a mám samozřejmě na mysli i události roku 1968 v Československu. Chtěl bych vás proto, pane prezidente, poprosit, abyste bral ohled především na oficiální pozici Ruské federace, jejího prezidenta, premiéra i naše další kolegy.

30 komentářů :

 1. tady je asi někdo padlý na hlavu

  OdpovědětSmazat
 2. Tady nikdo na hlavu padlý není. Tady jde o cílenou provokaci některých sil Západu, kterým vadí snaha prezidenta Zemana o obnovení spolupráce ČR (a celé EU) s Ruskem. Nešlo na to nereagovat a M. Zeman to zvládl brilantně. Jak vůči zahraničí, tak i vůči domácím kritikům.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ale proč kolem toho děláte takový tyjatr. Tohle se v diplomacii nedělá! Kvůli nějakému blbovi útočit na předsedu vlády spřátelené země.
   Proč neútočíte na toho novináře a místo toho urážíte všechny Rusy?

   Smazat
  2. Skratka piata kolona zapracovala. Pred par dnami krtek co miesto original zaberov podsunul fotky z PC hry (riesili to az chlapci z GRU ), a teraz tento provokater. Nie, take nahody sa nekonaju. Len nemam dobry pocit z toho ze rusi nevedia tuto piatu kolonu eliminovat.

   Smazat
  3. To může zítra pěk kudrnatejch pražskejch kavárníků urazit Putina a bude se kvůli nim zase omlouvat Zeman!
   Zaražte tu hru!
   Vždyť ti žoldáci ve službách Sorose si s váma dělají co chtějí!!!
   Včera pomatenej hladovkář s jitrnicí v ruce vydírá hlavu suverénního státu a nutí hej k odstoupení a dnes jej vobřeraná soldateska v režii CIA nutí okamžitě přerušit jednání a odjet domů. Proč?
   Protože našli skulinu v sionistickejch sankcích a právě uzavírají nenapadnutelné obchodní smlouvy o spolupráci za miliardy.
   Probuďte se, ta hova da ve státní televizi a rozhlase, stejně jako na proamerických serverech chstá permanentně převrat. Ve volbách to pos ali, tak začali s Majdanem.
   přečtěte si, co to slovo vlastně znamená! Možná se vám rozsvítí v hlavě.

   Smazat
  4. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  5. Tak pro prosťáčky Vašeho typu byla tato komedie zahrána. Pokud někdo neví, jakým způsobem se Rusko snaží ovlivňovat volby v jiných zemích, tak zde je nabídnut manuál jednoho zpúsobu. Jistě nikdo nezpochybní, že Rusko má zájem, aby ve volbě prezidenta ČR uspěl opět Zeman.

   Smazat
 3. 16:27 souhlas 100%.

  OdpovědětSmazat
 4. Tak zase konspirativci, že to vymyslel Zeman, aby mohl prosadit omluvu od Medvěděva. Naopak zase druzí konspirativci, že se to objevilo akorát v den příjezdu Zemana a že o tom článku okamžitě věděli zdejší antirusisti a že hned řvali, že Zeman domů a dostane na zadek. Takže nakonec ať je to jak je to, Zeman vyhrál a prokázalo se, že v Rusku je demokracie takového ražení, že to u nás není možné. Představte si, že by v době, kdy navštívil sudeťácký landsmančaft náš ministr Herman někdo tam napsal, že máme bejt rádi, že nás chtěli sudeťáci osvobodit a že nám přinesli jenom dobro a pravdu s láskou. Že to tam na tom sudetosjezdu říkají veřejně a náš pan ministr přikyvuje? No, tak to asi jde o něco jiného a nedá se to srovnávat.

  OdpovědětSmazat
 5. Ako obycajne pan prezident ceske republiky,brilantny postoj a debata.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17:36
   Myslím, že daleko diplomatičtější postup volil pan Medveděv. Alespoň dle toho co jsem zde četl! Originál vyjádření neznám.

   Smazat
 6. No, na této úrovni se nedá nic jiného říkat. My dole, co jsme to prožili, viděli a slyšeli, si můžeme čistě demokraticky myslet svoje.
  Ne že by jsme (věřím, že použít množné číslo je možné) si přáli nějaký zásah zvenčí, tak to je omyl. Ten zásah si přímo vyprosila svou nerozumnou činnosti hrstka provokatérů, která na sebe nabalila mladé hlupáky věřící že po převratu už budou přímo v kapitalistickém ráji.
  To podivné heslo, "socialismus s lidskou tváří" bylo vytvořeno jen pro oklamání široké veřejnosti. Jenže ta "lidská tvář" byl zase jenom to, co máme dnes. "Lidskou tvář" kapitalismu. Poptejte se těch, co dnes a denně umírají pod mosty,v křoví či ve vybydlených prostorech, na tu lidskou tvář. A neříkejte, mohou si za to sami. Ano, mohou. Ale ne všichni.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Také si myslím, že Rusové měli pravdu. Měl jsem 20 let činorodé zaměstnání ve výzkumu a vývoji strojírenského podniku. Ty doby jsou pryč. Všechno se zničilo nebo utlumilo. Hodnoty bez užitku jsou odváděny do ciziny. Myslím, že Zeman by měl mluvit jen za sebe a partu svých kumpánů. Je jeho lenost, že si nedokázal najít své místo ve společnosti a válením na posteli srovnával sračky Tigrida a Pelikána. Ostatně, když se prodral k moci, blahobytu užívá jen on a jemu podobní s oběma rukama levými. Že si nedal pokoj a mlčel.

   Smazat
  2. ....úplně mi stačilo to,co jsem zažíval v roce 1968, jako 13 letý kluk. Když někteří demokrati z "lidskou tváří", před 21. srpnem táhli v noci vožralí z hospod, tak po městě vyřvávali, "Nabrušte kosi, nabrušte sekyry a vyžeňte ty rudý gangstery a všechny komunisty pověsíme“. Pak vzali kameny a těm komunistům je házeli do oken. Nedělám si dnes žádné iluze o tom, že by to čím vyhrožovali, tenkrát neprovedli.

   Smazat
  3. Přesně tak. Zásahem 21.8.1968 se podařilo odvrátit to, co se spunktovalo o 20 let později. Ví to Zeman, ví to Putin, ví to na Západě, ale v dnešní době lží všichni funkcionáři musí navzdory poznanému vývoji valit tu přihlouplou pohádku o zabránění přechodu socialismu k jeho vyšší formě. Ostatně na podobnou notu hrál i Havel v roce 1989, že nejde o destrukci socialismu, ale o jeho skutečné naplnění. Tak dnes už je jasno. Československo rozbité, armáda zrušená, zemědělství a průmysl zlikvidované, banky v zahraničních rukách, země zadlužená, občané taktéž, legislativu diktuje Brusel, torzo Československa přesunuto do kategorie rozvojových zemí. Ale slinty o zaškrcení socialismu v roce 1968 létají vzduchem dál, jako by se nechumelilo...

   Smazat
  4. Dnes to vidím taktéž,ale tenkráte to byla hrozná facka od přátel.

   Smazat
  5. 19:45 Souhlas přesně tak.

   Smazat
  6. Bratislavčan (Blavák)22. listopadu 2017 22:39

   V r. 1968 som mal takmer 20 rokov. Žil som v Bratislave. Bol som študent. Otec a strýko boli komunisti. Doteraz si vzpomínám na anonymné telef. vyvolávania k nám do bytu. V nich nám vyhrožovali, že celú našu rodinu povesia na najbližšie kandelábre.
   21.8.1968 som bol priamym účastníkom príchodu sovietských tankov do Bratislavy na Šafárikovo nám. Vzpominám si, že Sovieti ako reakciu na provokácie občanov strieľali do vzduchu z tankov zo svojich gulometov. Nikoho nezastrelili. Vzpominám si aj na to, kedy mladá študentka hádzala tehly do voj. gazíku. Fakt, príliš riskovala svoj život. Vzpominám si, že Sovieti obkľúčili voj. kasárne pohraničnej stráže, pretože táto odmietla zložiť zbrane. Bol som u toho. Len vďaka pozitivnému prístupu Sovietov nedošlo ku krviprelievaniu.
   Sovieti boli v Bratislave po veľmi krátky čas. Po ich odchode do mierových posádok zostalo na Miletičovej ul. len Hlavné voj. veliteľstvo pre Slovensko. Boli tichí, nenápadní, takmer nikto o nich nevedel. Nezaťažovali okolie a ľudí svojou prítomnosťou. Nikdy sa silovo neprejavili. Uplatňovali nekonfliktný a zmierčí prístup. Riešenie konfliktnej situácie ponechali vecne príslušným orgánom MV SR. My, čo sme bývali cca 200 metrov od ich veliteľskej budovy, sme o ich prítomnosti pochopiteľne vedeli.
   Mám 70 rokov. Pochádzam z generácie, ktorá pomaly vymiera. Moja generácia bola zamlada priamym svedkom údajnej okupácie vojskami Varšavskej zmluvy. Zatiaľ sme poslední žijúci svedkovia oných pravdivých udalostí. A čo bude po nás, to nevieme!

   Smazat
  7. 22:39 děkuju za názor moc si toho vážím.

   Smazat
 7. a kde je to video s překladem

  OdpovědětSmazat
 8. Hele lidi, vosmašedesátej bylo svinstvo, vo tom žádná. Jen připomínám, že to byl nejen SSSR, le i Polsko a další. Nebyla tam Jugoslávie (Srbové vždy stáli při nás a proto je svinstvem to, že jsme podpořili agresi NATOvců vůči této překrásné zemi obývané přátelským národem), Rumunsko to odsoudilo a Západ jen pokřikoval. SSSR nebylo jen Rusko, ale i Litva, Lotyšsko, Estonsko, Bělorusko, Ukrajina .... a Brežněv, ten byl Ukr, čistej Ukr. Tak proč to vyčítat jen Rusku? Dvojí metr jako sviňa. Varšavská smlouva k nám vtrhla po té, co byl Brežněv Západem ujištěn, že se "Češi mohou spolehnout jen na palcové titulky v novinách!". Germán nás chtěl zlikvidovat, Západ nás zradil v osmatřicátém, devětatřicátém, pětačtyřicátém i osmašedesátém. V osmdesátémdevátém z nás udělal kolonii a pořád jsou to "drazí přátelé". SSSR nás osvobodil od německé nacistické okupace, zahynuli při tom statisíce vojáků, po válce naše území opustil (stejně jako mnoho dalších státú (třeba Rakousko) a přesto je Rusko naším nepřítelem? Kulový. Maj dost území, málo lidí, ohromné zásoby surovin- ti nic nepotřebují, jen klid a mír. Nemám proti Rusku téměř nic, rozhodně proti němu toho mám podstatně méně, než proti našim zrádným přátelům a kolonizátorům ze dekadentního Západu. I kdyby se ti, cosi ho honí na netu a jejich smradlavé kohorty zes***

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Možná že to bylo svinstvo, ale nutné k potlačení toho, k jakému svinstvu se tu schylovalo. Ono se zmrdy se moc nedá jednat v rukavičkách. Je to vždy buď a nebo. Že si dali do štítu slabocha Dubčeka a vyzdobili se hesly o lásce a svornosti, to byl jen otřepaný manévr se zištným cílem. Možná že naivnímu Dubčekovi to zastavení kontrarevoluce i zachránilo život, resp. prodloužilo o 20 let, že ano?

   Smazat
 9. Já to trochu otočím. Všichni víme, co předcházelo bezprostředně Krymským událostem. Ale už málo kdo ví, co se odehrávalo třeba po rozpadu SSSR. Třeba to, že se autonomní oblast Krym v podstatě odtrhl již v roce 1992. Tenkrát, po vzniku samostatné Ukrajiny proběhlo na Krymu referendum, ve kterém se obyvatelé Krymu rozhodli o odtržení od Ukrajiny. Vedení výsledky následně skrečovalo po slibu ukrajinské vlády, že do v nové ukrajinské ústavě bude definováno právo Krymu kdykoliv v pozdější době se od Ukrajiny odtrhnout. Ústava se zmíněnou podmínkou byla schválena v roce 1996.
  Mezitím se Ukrajina vzdala jaderných zbraní podpisem Budapešťského memoranda s příslibem zachování územní celistvosti, ovšem s podmínkou zachování NEUTRALITY. V roce 2013 začalo ukrajinské vedení usilovat o vstup do NATO a navíc slíbilo námořní základnu v Sevastopolu Američanům. (Ti vzápětí vypsali veřejné výběrové řízení na stavební úpravy místních objektů a zařízení)
  Tak že přesto, že Ukrajina porušila vše, čím jí byla garantována územní celistvost a obyvatelé Krymu postupovali přesně v mantinelech ukrajinské ústavy (což potvrdili i bez zájmu českých médií právníci Evropského soudního dvoru), je Rusko v našich médiích stále prezentováno, jako agresor.
  Kdybych byl Medveděvem, vrátil bych to Zemanovi ve stejném gardu. Zeptal bych se ho, proč, při znalosti výše uvedených skutečností, je Rusko v českých veřejnoprávních médiích prezentováno, jako agresor a požadoval bych stejné distancování od Zemana.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale to přesně Zeman dělá, nevím, co se Vám nezdá. Odmítá překrucování dějin druhé světové války, účastnil se oslav, uznává Krym jako ruský, odmítá sankce, chce rozvíjet vzájemně výhodnou spolupráci, atd. atd. Za pitomé a uplacené novináře a pár novodobých starých struktur ale nemůže. A Putin a spol. to dobře ví.

   Smazat
  2. 18:33 Pořád říkám, že Zeman je jako zeman Žižka. Také vidí jen jedno oko. Nebo se tak alespoň tváří v pudu sebezáchovy, aby vyrazil zbraně z rukou jeho nepřátel. Ti jsou bohužel podporování médii a pro udržení svých koryt lépe organizovaní, než Zemanovi příznivci.

   Smazat
  3. 19,14
   Pak lze totéž tvrdit i o nešťastném komentáři v deníku Hvězda. Ani Putin, nebo Medvěděv přece nemůžou za výpotky nějakého nesvéprávného blba. Celá blamáž měla být jednoduše ignorována, protože másla na našich hlavách je v poslední době mnohem víc, než na těch ruských.

   Smazat
  4. Vyborne schrnuti udalosti kolem Krymu. potvrzuji, tendr na "opravu" skoly a nemocnice jsem videl primo na strankach US Navy. Pozdeji byl zrusen.

   Dodal bych, ze i "zelene muzi" nevstoupili na Krym neopravnene - jednalo se o navyseni poctu vojaku dle tehdy existujici smlouvy.

   Smazat
 10. Po shlédnutí videa na PL, jsem se nasmál tak, jako už dlouho ne!
  Tohle už není o politice, ale o zcela jiných dovednostech! Tohle už je na Oskara za dramaturgii, režii a hlavní roli. A nebo alespoň na cenu Alfréda Radoka. Takhle si udělat dobrý den z kašparů Pražské kavárny se jen tak nevidí. Sežrali to i s navijákem...Přesněji řečeno naběhli si na vlastní vidle. Dobrý, dost dobrý počin hodný šachového mistra. Ale bacha, vyhráno ještě zdaleka nemá. Tak uvidíme
  Zdr.
  JiB

  OdpovědětSmazat
 11. Kdybyste věděli, kdo dotyčnému redaktoru Zvězdy procpal, tak byste se ani nedivili. U Romancovů mají silnou kopřivku.

  OdpovědětSmazat
 12. Český hacker z Pražské kavárny se vetřel na stránky
  deníku Zvezda a takhle to dopadlo.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.