Reklama

neděle 12. listopadu 2017

Trpaslíkům rychle otrnulo

Jaroslav Bašta
12. 11. 2017 PrvníZprávy

Od voleb do Poslanecké sněmovny již uplynuly tři týdny a při sledování médií hlavního proudu mám pocit, že jejich výsledky už nejsou aktuální. Píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta.


Čeká nás přece v lednu první kolo klání o funkci prezidenta České republiky, takže je nutné hledět do budoucnosti a netrápit se nad včerejšími prohrami. Do tohoto trendu docela logicky zapadají optimistické analýzy volebních výsledků, které projednávala vedení politických stran, které neuspěly tak, jak si původně představovaly. Mnozí politici si určitě nemysleli, že složení parlamentu bude připomínat ilustraci k pohádce Sněhurka a osm trpaslíků (Šmudlové jsou tam dva).

Mezi mnohými z oněch osmi trpaslíků, kteří v tom lepším případě překonali dvojnásobek kvóty nutné pro zvolení do parlamentu, se zvedá vlna nevole nad představou, že by se snad měli podřídit vůli voličů a ukončit dlouhodobou éru stabilního vládnutí těch, kdož sami sebe označují za demokratické politické strany. Utvrzují je v tom někteří publicisté, kteří označují občany, kteří si dovolili nevolit ve volbách tento samozvaný výkvět české demokracie za nevzdělané, staré venkovské balíky. To, že jejich hlas má stejnou váhu jako hlas mladých vzdělaných a bohatých obyvatel velkoměst, považují za hlavní vadu současného politického systému.

Pravdou je, že u nás za posledních 28 let politici málokdy respektovali při sestavování vlád (na všech úrovních) výsledek voleb. Více rozhodovalo povolební vyjednávání o případných koalicích, při němž nejsilnějším argumentem se stávalo označení některých politických subjektů za nedemokratické, tedy za Šmudly (komunisté, Sládkovci, Okamurovci). Každého, kdo by si myslel, že současná povolební situace takovou možnost nedává, musela překvapit invence odcházející garnitury.

S návodem, jak vyřešit zdánlivě neřešitelnou situaci, přišel samozřejmě Miroslav Kalousek. Dle jeho názoru je třeba vydržet ještě dva měsíce bez fungujícího parlamentu – stačí nezvolit jeho předsedu. Tím pádem nebude možné odvolat starou vládu a s její pomocí se snad podaří ovlivnit volbu nového prezidenta, který bude mít pro trpaslíky více pochopení než Miloš Zeman. (Nepochybuji o tom, že vinu za případný pokračující povolební pat média hlavního proudu připočtou právě jemu).

Za takové konstelace by se koalice Všichni proti Babišovi mohla stát docela reálnou. Případný nový prezident by jistě odmítl jmenovat premiérem osobu potenciálně trestně stíhanou a snad by pak odvrátil hrozbu předčasných voleb. Připouštím, že to, co jsem právě popsal, zní jako námět na politický horor. Beru však v úvahu i možnost, že zoufalí lidé občas dělají zoufalé věci.

Když to vše dopadne jinak, než si trpaslíci přejí, docela se těším na demonstranty s transparenty, které budou hlásat, kdo není jejich prezident a kdo není jejich premiér.


15 komentářů :

 1. Realistický pohled a co zejména: autor nepotřeboval přitom silná slova, dehonestující termíny a roli supermana.
  Kalouskovy "demokratické strany" nelze ovšem jinak, než brát s úsměvem, oč více toto sousloví omílá. On a demokracie? Nevím, nakolik sluhové mají u svých pánů demokracii, ale ti co mají rozum, aspoň o ní bohapustě nežvaní.

  OdpovědětSmazat
 2. Kalousek a jemu podobny maji smulu, volby predsedy snemovne probehnou standartne anovy predseda snemovne bude zvolen uplne v pohode, bude nim pan Ondruska z ANO Fiala z ODS si pak muze jit vylivat sve srdicko na prvni lamparnu snad ho tam nekdo vyslechne . Zadne novy volby nebudou a o tom ze bude znovuzvolen prezident Zeman neni nejmensich pochyb, nebot ta banda tzv kandidatu ktery by radi na Prazsky hrad nema narok !!!!

  OdpovědětSmazat
 3. Pivní flašky bylo snad už dost a jeho věrné obrazy si na hrad nepustíme.A co se týče pana Babiše i když jsem ho nevolil,volil jsem SPD pana Okamuru, tak věřím,že se stím ze ctí vypořádá. Jen hlupáci mají ve znaku, čím hůř tím lip.Kalouska a spol bych rád viděl v teplácich se zabaveným nakradeným majetkem celé rodiny.

  OdpovědětSmazat
 4. Vážení nedělejte si z lidí píču.

  OdpovědětSmazat
 5. Předčasné volby a bude míň stran .

  OdpovědětSmazat
 6. S těmi "trpaslíky" je to tak: Když bude ve Sněmovně deset pidistran, které se dohodnou a budou mít 101 poslance, budou prostě vládnout. A ta vítězná strana, třeba i s 99 poslanci, bude v opozici. To vyplývá z Ústavy, která stanovila poměrný volební systém. Vládnout musí ti, co zastupují VĚTŠINU občanů, ne ten, kdo má nejlepší volební výsledek. Dříve to chápali i ti bl**jší, takže nikdo neprotestoval, když v roce 2010 vítěž voleb - Paroubek - zůstal v opozici. Také na Slovensku vítěz voleb Mečiar byl v opozici. Myslím, že dokonce dvakrát... Vítěz voleb díky poslední úpravě volebního systému dostal 39 % poslanců za 29% hlasů. Když ani ten bonus mu nedá většinu, měl by holt vyjednávat. No a ani s tím ANOfertním předsedou Sněmovny nemusí mít vyhráno. Mohou ho odvolat a nový předseda zvolený "trpaslíky" pak jmenuje "trpaslického" předsedu vlády. Třeba neutrální úřednické. A těch 78 poslanců ANOfertu se může třeba stavět na hlavu...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 20:19
   SPD a KSČM s těmi trpaslíky nepůjdou. S SPD má Babiš rovnou polovinu 50%. A KSČM, i když s výhradami, ho podpoří. Kde máte jistotu, že kriplové z pidistraniček získají 101 většinu?

   Smazat
  2. Anonymní12. listopadu 2017 21:29
   Se Šmudlama, nepůjde SPD tutově. P.K.

   Smazat
  3. 20:19 Teoreticky máte pravdu, ale prakticky z těch trpaslíků stojedničku nesložíte. Ani z "demokratických", ani z "nedemokratických" stran. Spojit se navzájem by znamenalo odhalit falešnost těch, kdo takové spojení vytrvale odmítají. A to by jim hodně voličů neprominulo.

   Smazat
  4. Všichni ve vlákně nade mnou se mýlíte.Jaká většina? Jaká procenta?K volbám přišlo 60% voličů. I když je to na pohled slušné číslo nevypovídá to o skutečném rozdělení preferencí- povinná volební účast- to musí být v první řadě, dále vynechat elektronické sčítání- udělat to tak jako třeba před 30ti lety- vynechat internet.Zabrání se různým spekulacím ohledně falšování.A teprve za 3-by mohlo být vítěz bere vše- tím pádem bude muset splnit to, co v programu slíbí, jinak jde příští volby- nebo, pokud projde referendum a odvolatelnost- do kopru.

   Smazat
 7. Ja se vám divím,zvolili ste si za koblihu Babiše tak se nedivte ako se máme a těch 80000 politickich běźencú s ISSIS vám Ali Merkelivá stejne nakvartíruje do zemně potomkú Husitú.Kde pak se poděla anwb podělala národní hrdost.Pepek Viskoč s Bohnic.

  OdpovědětSmazat
 8. Jo to je jasná taktika kraďouska který se dostal do parlamentu podvodem. Pan Bašta má pravdu byl by to politický horror vláda havloidů.

  OdpovědětSmazat
 9. Já taky nevěřím na náhody a výpadek u sčítání hlasů těsně před uzavřením není náhoda i ty hlasy v zahraničí nebudí důvěru. Volit by se mělo jeden den, ušetřeli by se peníze a zabránilo případným čachrům.

  OdpovědětSmazat
 10. V lese a v lese na jehličí, konala se svatba trpasličí, žádná divná věc to není, Šmudla má po vojně a tak se žení.

  OdpovědětSmazat
 11. Bašta by chtěl mít zde vládu Zemanoidů a navíc Zemana opět jako prezidenta. Pěkný to jeho sen.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.