Reklama

sobota 18. listopadu 2017

Trump čeká, co bude v troubě

Zbyněk Fiala
18. 11. 2017       VašeVěc
Především prudké snížení korporátních daní skoro na českou úroveň obsahuje návrh, který prezident Donald Trump prosadil v dolní komoře amerického Kongresu. Může to být začátek obratu v jeho politické kariéře, pokud neztroskotá v Senátu. Rozhodne věštba o desetiletém výhledu. Republikáni protlačili Sněmovnou reprezentantů návrh rozsáhlé daňové reformy, která má ušetřit poplatníkům 1,5 bilionu dolarů za deset let. Nikoliv všem stejně, to je první složka sporu, která se teď přenáší do Senátu USA. Nejvíc ušetří těm, kdo peníze mají, zatímco střední příjmy naopak skřípne.


 Detaily si nechme na jindy. Druhou věcí však je, zda příspěvky bohatým půjdou na úkor zvýšení dluhu, nebo je pokryje zvýšený hospodářský růst, jak americký prezident Donald Trump slibuje.

Ve Sněmovně reprezentantů získal návrh slušnou většinu 227 : 205. Celkový počet hlasujících poslanců této kongresové komory je 435, dohromady tedy chyběly jen tři hlasy. Zkuste si představit ten mazec na chodbách, když se řadily stranické šiky připravené na steč. Tady neexistovala omluva, být mrtvý je málo. K nejdůležitějším hlasováním se vstává z hrobu. Ještě tam doznívá varovné syčení předsedů poslaneckých klubů a řev jejich drábů do telefonů.

Demokracie ovšem nemůže spoléhat jen na hlasování, kde do toho mluví každý ňouma. Pro změny federálních daňových zákonů v USA platí zajímavé pravidlo, že sněmovna si může odhlasovat, co chce, ale v Senátu se napřed rozhoduje o tom, kdo má vyhrát. Prostá senátní většina, kterou Trump disponuje, může schválit jen změny, které nezvýší státní zadluženost v desetiletém horizontu. Ale opravdu Trumpovy návrhy dluh nezvýší?

Než si řekneme, jak to rozštípnout, podívejme se na přehledně seřazená čísla, jak jsem je našel ve zprávě vlivné Rady pro mezinárodní vztahy (Council on Foreign Relations – CFR).

https://www.cfr.org/backgrounder/trump-and-national-debt

Federální vláda letos potřebuje 4 biliony dolarů, ale vybere jen 3,3 bilionu. Zbytek – jde o 666 miliard dolarů – přiskočí k dluhu prodejem T-bills, federal bonds a dalších cenných papírů s ručením ministerstva financí nebo celé vlády USA. Z hlediska HDP Spojených států jde o 3,5 procenta. Je to hodně, ale v nedávné minulosti měly podobné schodky Německo i Francie, nemluvě o Česku.

Jenže Spojené státy jsou dlouhodobě (s výjimkou dvou přebytkových let za prezidenta Billa Clintona) ve vysokém schodku, průměr jsou 3 procenta HDP za 50 let. V krizi 2009 dokonce prokopli buben dvakrát hlouběji než Kalousek, na skoro 10 procent HDP. Jinou věcí je, že oni tím americkou krizi uhasili, přes všechno hřímání Mirka Topolánka v Evropském parlamentu, že jde o „cestu do pekel“. Kalousek proto volil jinou cestu a českou krizi prohloubil.

Držme se amerického dluhu. Blíží se 15 bilionům dolarů, z toho je 8,5 bilionu financováno z domácích úspor a zbylých 6,3 bilionu dolarů v zahraničí. Ze zahraniční porce drží 4,1 bilionu dolarů cizí vlády, nejvíc Čína, a tu by to taky mohlo přestat bavit. Ale prý ani těch 15 bilionů dolarů celkové vládní zadluženosti USA není konečné číslo, protože chybí vzájemná zadluženost státních agentur. To by zvedlo konečnou částku na 20 bilionů dolarů neboli 120 procent HDP.

Je to děsivá cifra? Státní dluh je ve skutečnosti krásná věc, protože nabízí vynikající příležitost natřásat politické peří zodpovědnými řečmi o nutnosti hospodařit jako v rodině - a škrtat tam, kde to protivníka nejvíc bolí. Proto Kongres USA přijal ústavní zákon o nepřekročitelnosti federálního dluhu (Parlament ČR naštěstí stejnou věc přes veškerou snahu nezvládl). Kdykoliv se Spojené státy na podzim přiblíží k vyčerpání přijatého federálního rozpočtu a hrozí, že vláda přepadne z rozpočtového útesu, hranice se o potřebnou částku zvýší. Ale nepřekročitelnost jako princip zůstává, zákony nejsou pro srandu!

Předtím se samozřejmě vyjednává, kdo co dá, a o co přijde. Republikáni obvykle nutili Obamu pustit trochu krve zdravotnictví a sociální sféře, a on zase spolu s Demokraty přiškrtil nějaký ten zbrojní program. Teď jsou znovu na pokraji útesu, a tak je i daňová reforma příležitostí pro rozpočtový handl.

Při současném hlasování o daňové reformě jde hlavně o to, jak vyhodnotit efekt navrhovaného snížení nominální sazby korporátní daně skoro na polovinu, z 36 na 20 procent. To je hlavní pecka, která má soupeřit i s daňovou reformou z 80. let za prezidenta Donalda Reagana. Donald Trump říká, že jeho snížení daní natolik povzbudí růst, že se nakonec vybere skoro stejně. Opozice mu však nevěří a bojí se prohloubení federálního zadlužení o 2 biliony dolarů za deset let.

Pokud by to opravdu přineslo během deset let takové zvýšení zadluženosti, nemůže už o návrhu rozhodovat prostá sněmovní většina, ale bude zapotřebí kvalifikovaná většina 60 hlasů ze 100. Jenže Trump má jen 52 hlasů. Jsme na křižovatce. Zadluženost nevzroste? Reforma je doma, Trump konečně něco velkého vyhrál a opozice ztrácí strategickou iniciativu. Zadluženost vzroste? Reforma je v trapu a Trump nejspíš taky.

Kdo ví nejlíp, jak bude za deset let? Tohle je spor, který mohou rozštípnout jen věštci. Před hlasováním vsunou straničtí mágové hlavu do roztopené trouby a budou popisovat zjevení ze vzdálené budoucnosti. Nevím, jestli se při tom také bubnuje a tančí, ale kdo přitáhne větší pozornost ke své zjevené pravdě, ten vyhrál. A pak už si klidně hlasujte, když je rozhodnuto.

Nesmí to být jednoduché, to by si to pak dokázal spočítat každý. Našel jsem na Bloombergu zoufalý komentář, že v beztak zamotaném tlustém zákoně se teď ještě vrší změny a změny změny, takže se v tom vážně nikdo nevyzná. Navíc je tam palba do bočních směrů, jejíž vyhodnocení vyžaduje další věštecké kousky.

Jednou takovou součástí návrhu Trumpovy daňové reformy, který už prošel Sněmovnou reprezentantů, je jedová střela do Obamacare, kterou se přes všechny snahy Republikánů dosud nepodařilo zrušit. Připomeňme, že jde o zdravotnickou reformu, která měla zpřístupnit pojištění i osobám s nižšími příjmy. A případně i osobám s nějakou tou chorobou, která dříve pojištění znemožnila nebo šeredně prodražila.

Jedová střela spočívá ve zrušení všeobecné povinnosti si toto pojištění opatřit. Povinnosti hlídané velkou pokutou. Šlo o to, aby se pojistili i mladí a zdraví, a ještě lépe, jsou-li bohatí, protože jejich vysoké pojistky jsou součástí solidárního systému. Když vám nic není a platíte, snížíte průměrné náklady na pojištěnce. Pokud se však povinná platba zruší, zdraví zdrhnou a náklady se zvýší. Zbývající pojištěnci se prohnou, což se jim nemusí líbit a začnou utíkat ze systému. Nakonec tam zbydou jen zoufalci, pod jejichž tíhou se solidární pojišťovny položí.

Podle výpočtů nestranického expertního týmu může tento zásah do Obamacare připravit o pojistku 13 milionů osob. To by byla zhruba polovina těch, kteří byli předtím do systému vtaženi. Bude jich opravdu tolik? Nepokryje to doplňující návrh alternativního pojištění souboru vybraných zdravotních hrůz?

Avšak, co když vás neklepne zcela předpisově a chytíte něco méně běžného?

Politici se ještě hádají, jestli se ve výsledku tratí, nebo ušetří, ale vy už jste v tom. Pak zbývá jediné praktické doporučení – vyražte volným krokem k hřbitovu, abyste aspoň rodině ušetřili za převoz.

42 komentářů :

 1. Pan Au bude hůř pry ma nařizeno od svych šefu z NWO totalně zprivatizovat zdravotnictvi,aby bylo třikrat dražši!
  Dedkove a babičky,kteři to AU pry zvolili pak budou muset svoje kosti ještě za života prodavat na mydlo!

  OdpovědětSmazat
 2. Ja vam to rikal, ze to Trump vyhraje !
  Obamovo zdravotnictvi bude zruseno take - diky Bohu ! A Trumpovi !

  Jak je to mozne, ze se mi casto ostre rysuje budoucnost
  a vzdy vim jak to dopadne.
  nostradamus.

  OdpovědětSmazat
 3. 1:05.. nelzi nam zde ! JEDACU ! Babicky maji vse zdarma !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Babicky ,ale musi byt negroidni a fasovat prispevky na sve 50ti clene rodiny

   Smazat
  2. At tu dědečkove a babičky napišou jak už dneska musi rozhodovat,zda si koupi rohlik nebo prašek!
   Brzy budou trpět hladem a zimou nebot jim zvednou najmy a nedaji jim maslo na vanočky nebot se EU rozpada!

   Smazat
 4. Cesi by nemeli zvanit do politiky

  OdpovědětSmazat
 5. 1:05 .. Pro vasi informaci 1
  "Bill" William Kristol je hlavni velicina v NWO a ten se NEMA s Trumpem rad !
  Zde je dalsi duvod, proc my vsichni mame radi Trumpa !

  Presto, ze Trump je sabotovan, tak DOW (Wall Str.) jde stale nahoru ! Diky Trumpovi se vraci americke firmy zpet domu a 1.6 millionu novych zamestnani vzniklo pro nezamestnane, ktere nikdo nepotreboval.

  Trump prosazuje MIR a ekonomickou spolupraci s Ruskem ! Coz je opak snahy Globalistu ! Jak president Trump, tak president Putin, jsou vlastenci a v mnoha vecech si rozumi, daleko lepe nez je porozumeni s globalisty.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Opet nas pan AMERIKA informuje co se děje a tak nahrazuje střevni tisk lhařu z cenzury CSSD!

   Smazat
 6. CENZORE ! Moje slova jsou kladivem pravdy !
  Mam velky problem, se dostatat na tento web.

  Duvod je v tom , ze co napisi se NESTOTOZNUJE s predepsanym myslenim predkladanym Cechum ke straveni.
  Informaci valku vzdy vyhram JA, tak se nenamahej a nesabotuj me pristup na NR. Nic nefunguje, ale na moje slova dojde.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kladivo a naše Pušky pravdy,
   nadelaji z cenzoru ČSSD sračky

   Smazat
  2. Ale my Vas nemazeme pane Hovnocuc my Vas naopak radi vidime
   Venca petatricatnik

   Smazat
 7. Po zatluceni garaze (prkny kradenymi) nam opet Hovnocuc pravdu ukaze .Diky za info, Kristol Feit Wolfowitz Perle a dalsi sprateleni nosorozci si te najdou a za kule povesi ,jak Budouci President by racil rici

  OdpovědětSmazat
 8. My vsichni, kteri podporujeme naseho vitezneho presidenta Trumpa, mame radost z jeho uspechu a oslavujeme zeslabeni vlivu Globalistu !
  Hillary pujde pred soud ! Jeff Sessions uz vytvoril Commissi na prosetreni skandalnich kseftu, o kterych nas denne informuje FOX News.

  Uzmula take "penezenku" Bernimu Sandersovi a tim ho vyradila z volebniho processu.
  Berniho Sanderse volil nick Brouk Pytlik !
  (feeble - minded Schmuck - ostuda emigrace !)
  Nostradamus

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jedině president rozkaže sesbirat sve CIC zločiny pana SOROSE,postavi ho ped soud a ten mu zabavi penize nebot jsou použivany na valku,aby vyhnala do U.S.A muslimy.Tak se zalepi dluhy US a bude mir!

   Smazat
 9. babaaba- zapomnel jsem neco ze dodavam:
  SBD by teďpředála zprávu z vysoce esoterických zdrojů, že "navzdory provokacím, jako je Fukushima, jisté přesné časové události, jako modrý Měsíc, který byl skutečně modrý, velké meteority, které dopadly na Rusko, blesky, které zasáhly Vatikán a Meccu, zemětřesení na La Palmě atd., nebylo nic jiného, než mírné varování."

  Přiletí kometa, bude zatmění měsíce a "sněžný měsíc," a to vše 10. února Jiz vice pice republice pod velenim Generalissima Trumpa . Stale se nedari vykopnout ale po mem prohlaseni v bunkru president se naklonil memu nazoru a souhlasi s popravou dveste nejvyssich dablu .
  Honolulu Hovnocucu kuku retarded vr.


  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdy konečně ten president Trumpeta spusti atomovky,abyh mohl souseda použ
   ivat jako žarovku?

   Smazat
 10. Kdyz si kliknete naUS debt clock, tak vidite,ze cifra se riti ku 20 a pul trillionu (po nasem )a nemini v tom prestat!

  OdpovědětSmazat
 11. To, co provádí Trump v daňové politice, je jak z neoliberáníních učebnic! Snížíme daně, nejméně však nejbotším, a tím zvýšíme daňové výběry! Neuvěřitelná blbost, která ale kvete po celém světě už od dob Reaganových! Nakonec se vždy naprosto logicky ukázalo, že o co se snížily daně, o to stoupnul státní dluh! To se přesvědčivě ukázalo i v českých podmínkách za osm let pravicových vlád, které zatínaly historicky největší sekery! Pokud bude Trump v těchto nesmyslech pokračovat, zadluží USA tak, že se z toho už nikdy nevyhrabou!
  Jirka

  OdpovědětSmazat
 12. Nechápu, jak může mít amerika se svým petrodolarem nějaké problémy s financemi.
  Vždyť s touto pozici ve světě může tisknout ten toaleťák neomezeně. A pokud by nestačilo, tak ten know how předat i nám. Máme v tom taky dobré zkušenosti.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 10:54 To máte jednoduché. Dokud bude petrodolar fungovat, to znamená, většina obchodů s uhlovodíkovými palivy bude realizována přes ten toaleťák, USA fiskální problémy mít nebudou. Ale jakmile bude určité kritické množtví těchto komodit obchodováno i v jiných měnách, celé americké hospodářstí se zhroutí jak domeček z karet, protože USA už dnes, kromě těch papírů a drahých zbraní, nemají světu prakticky co nabídnout!
   Ale to určitě víte taky.
   Jirka

   Smazat
  2. "protože USA už dnes, kromě těch papírů a drahých zbraní, nemají světu prakticky co nabídnout"
   =================================
   Apple, Google, IBM, Intel, Microsoft, Amazon, Facebook, Boeing, Ford,...... mohu pokračovat až do rána, hloupý volku.
   Raději napiš co mohou krom surovin a zbraní nabídnout světu tvoji Rusáci.

   Smazat
  3. 11:37 Mladíku, nadávkami se na tvoji úroveň nesnížím. Raději budu vycházet z faktů. I kdybys tady do večera vyjmenovával firmy sídlící v Americe, nic tím nedokážeš, protože statistiky mluví jasně. USA má trvalou zápornou obchodní bilanci se zbytkem světa. Znamená to, že víc dováží, než vyváží a ten rozdíl dopuje vývozem bezcenných papírů. To je realita, kterou ti v meinstreamu asi neřeknou.
   Jirka

   Smazat
 13. No tak usa z těch dluhů nevytáhne nikdo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsme na tom stejně. ČR taky nikdo nevytáhne z dluhů - už nikdy! Takovou schopnost má jen válka. Je to stále stejné, kapitalizmus nic jiného než krize a války nezná. Jak ta veverka, co se točí v tom dřevěném kolečku. Běhá a běhá, a pořád stojí na místě a točí se dokolečka - než chcípne.

   Smazat
 14. V některých příspěvcích zaznělo téma dluhu. Myslím, že světové "elity" v tom mají poměrně jasno, viz video https://www.youtube.com/watch?v=pklnLno-h3A
  Na konci se vyjádří historička, realistka sedící po boku p. Schultze. Myslím, že je to řečené zcela jasně.
  Kapitalismus je systém, a jako každý systém by se měl vyvíjet. Bohužel, doposud se sociální systémy vždy dostaly do stavu, kdy zastupovali zájmy jen nejvyšší vrstvy společnosti. A to je příčinou pádu, či zániku civilizací. I civilizací, které v jednu chvíli zářili, aby po nich nakonec zbylo jen pár rozvalin ...
  Úpadek probíhá mnohem rychleji, než vzestup na výsluní ...
  Pokud by dnes přestalo vícero zemí obchodovat v dolaru, musela by Amerika provést měnovou reformu, a nebo by si Američané chodili pro rohlík s taškou plnou dolarů .... a jejich úspory uložené v měně? Hodnota úspor by padla o desítky procent. To je daň za ztrátu důvěry v peníze, které jsou jen dohodnutým prostředkem pro směnu. Nic více ....
  ABC

  OdpovědětSmazat
 15. "Má firma, mé firmy, mí zaměstnanci tvrdě dřeli a já jejich návrhy řešení buď schválil a nebo neschválil (myslím, že se to jednou stalo, že jsem z nějakého důvodu nesouhlasil) a tak jsem nesmírně zbohatl." .

  OdpovědětSmazat
 16. 4:34...zase jsi sezral nejake lepidlo Brouku Pytliku ? Krsna pani SYLVIA MATHEWS BURWELL (Health secretary), rikala, ze procisti ulice americkych mest od blaznu !
  Dej se na utek, ty potvoro skareda ! Doporucuji smer NOME Alaska !

  OdpovědětSmazat
 17. Začínal jsem jako vy všichni, narodil jsem se jako kojenec, ale do bohaté rodiny a tak si užívám. Život je krásný.

  OdpovědětSmazat
 18. Bůh je spravedlivý, jednou, v příštím životě, na vás budu dřít já a vy se budete mít tak dobře,... tedy,... doufám, že až v příštím životě, pokud ale existuje.

  OdpovědětSmazat
 19. Je mi to opravdu strašně moc líto, ale Bůh si to žádá.

  OdpovědětSmazat
 20. Za všechno špatné může Satan, fuj, že se nestydíš,... a my to pak odneseme.

  OdpovědětSmazat
 21. Lid se bouří! Rychlost? Asi tak pět km/hod. . Tak to není ani vichřice.

  OdpovědětSmazat
 22. Jestli je to pro mne výhodné, dejte jim to. A ještě něco, nechte je dnes spát pod střechou, ať na ně neprší, jejich odpor musíme zlomit dobrem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. On není zlej, on se o nás stará, nechal nás přespat pod střechou.

   Smazat
  2. Jakýsi impotentní blbeček ( nebo teplomet?) se zde objevil a blije sračky o tom, jak se má dobře, zatímco ostatní musí dřít. Hodlá nás nasrat, jestli jste si nevšimli. Ale zrovna tak žvatlají ( pokud zvládnou žvatlat česky) i cikáni s vyžranými pupky díky sociálním dávkám, které jim poskytujeme my, kteří pracujeme, taky se nám ty černé huby pošklebují dřepíce na chodníku - a uvedená diskuzní huba se pošklebuje od počítače. Ano, narodil se dobře - dnes je z něj nejspíš úřední magor (ID,ČID) nebo socka, a pobírač dávek - proto taky píše ty sračky, že na něj dřeme, a má pravdu. Jenže brzy se kolo obrátí, a tihle paraziti pochcípou jako první.

   Smazat
 23. No - pokud jde o ČR ( srdce Evropy???) - tak to se Amerika dočkala ( lhostejno jestli zrovna Trump, nebo jinej hašašíra) protože my už jsme v troubě dávno. Srdce Evropy má infarkt, a potřebovalo by transplantaci, nebo alespoň stimulátor) A nechci rejt, ale dočkali se i pokud jde o celou slavnou EU - se svejma milionama čmoudů už je v troubě taky.

  OdpovědětSmazat
 24. Tady bych firmu nezakládal, žije tu hodně nepřizpůsobivých, nechtějí na nás pracovat.

  OdpovědětSmazat
 25. Moje peníze a vaše práce, zaručují náš úspěch.

  OdpovědětSmazat
 26. 11:54: Díky, pane Ladislave, za Vaši zářivou a odpověď a připomenutí naděje v tomto kalném dni.
  A.Š.

  OdpovědětSmazat
 27. Dluh USA zaplatí ti co drží ty papírky, protože jim v tom případě za ně nikdo nic nedá. Je to geniální.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.