Reklama

neděle 12. listopadu 2017

Ukrajinští studenti se bouří: „Je nám zima, dejte nám plyn!“

Napsal/přeložil: ea24
12.11. 2017   Eurasia24
Čtyři roky po začátku „majdanu“ v listopadu 2013 se ukrajinští studenti znovu bouří. Kvůli nedostatku plynu totiž mrznou v univerzitních posluchárnách.V bundách, s šálami a čepicemi při třinácti stupních Celsia sedí v učebnách studenti Státní univerzity celní správy a financí v Dnipro (Dněpropetrovsk). Škola údajně zaplatila všechny dluhy za plyn, jehož cena v zemi raketově narostla poté, co Ukrajina „přestala nakupovat ruský plyn“ a začala jej pořizovat reverzně v Evropě.

V důsledku toho plynu na Ukrajině není nazbyt. Ačkoliv vedení univerzity tvrdí, že dodávky má nyní nasmlouvány do konce kalendářního roku, plyn nedostává.

Studenti mezi tím ve škole mrznou: „Požadujeme, aby nám dodali teplo. Přece není možné studovat v tak chladných podmínkách,“ naříká jedna ze studentek Elizabeta Brežak.

Dodavatel teď přišel se zdůvodněním, že plyn nedodává, protože škola nemá v odpovídajícím technickém stavu kotelnu.

Slibuje, že plyn dodá, jakmile škola bude garantovat, že příští rok zahájí práce na modernizaci kotelny. Jenže to je naprosto mimo finanční možnosti školy – jako rozpočtová organizace státu více než milion hřiven na rekonstrukci prostě nemá.

Těžko předpokládat, že tuto „horkou bramboru“ ochotně zvedne stát jako zřizovatel školy – raketově rostoucí státní dluh Ukrajiny letos v létě přesáhl částku 76 miliard dolarů a v poměru k hrubému domácímu produktu země tvoří už 80 procent.

Osm set studentů Státní univerzity celní správy a financí spolu s pedagogy vyšlo v sobotu 11. listopadu do ulic Dnipra a hlasitě vyjádřilo své požadavky – při zvuků bubnů stovky rozlícených studentů s transparenty jako „Zmrzneme my – zmrznou vaše duše“ volaly „Hanba!“ a „Dejte nám plyn!“

Akce studentů vyvolala na internetu řadu ironických poznámek, jako například tu, kterou zveřejnil server Antifashist.com: „Ukrajinští studenti, na základě jejichž požadavků prezident Porošenko podepsal asociaci s EU, se ukázali být krajně nevděčnou sebrankou. Namísto toho, aby se chystali na zimní dovolenou v Andoře, která se stala o 35 euro dostupnější díky bezvízovému režimu, budoucnost národa žádá zatopit v posluchárnách a odepsat dluhy za spotřebované teplo.“

video zde22 komentářů :

 1. Na podzim roku 1967, podobně, protesty studentů na Strahovských kolejích , "začalo" Pražské jaro 1968 ...
  Kdo si z nás na tuto událost ještě vzpomene ?
  L.S.

  https://cs.wikipedia.org/wiki/Chceme_sv%C4%9Btlo!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já si vzpomenu a dokonce jsem tam i byla!!!!!

   Smazat
  2. Takže se vlastně slavná Ukrajinská svoloč Majdanem propracovala na naši životní úroveň v roce 1967? No, to si pomohli...

   Jaká to logika:
   ...tvůj plyn já nechci! Budu ho brát od něj! No co, že on ho bere od tebe a je dražší...
   Opravdu svoloč...

   Smazat
 2. A copak-copak?! Maji prece cocacolu,hamburgery,hotdogy,chipsy a Emerickou vytouzenou demokracii a svobodu. At si nechaji poradit od Savcenkove,Vanocky a Ljaska :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ať se zabalí do banderovské vlajky

   Smazat
  2. ...a za zvuku bubnů zapálí pochodně a provolávají slávu hrdinům a ukrajině. To je zahřeje, všiváky...

   Smazat
 3. Karvinský vysokoškoláci také mrznou ale jsou líní demonstrovat :-)

  OdpovědětSmazat
 4. Ukacka mohou mit plynu,kolik chteji! Jenze katitalismus by na charitu zasel,bridlicniho jim amici dovezou,ale..cvakenzi bitte!

  OdpovědětSmazat
 5. Mohli by si trochu zaskákať...ale aké heslo budú pokrikovať, keď sú budúci štátni zamestnanci ?

  OdpovědětSmazat
 6. No, já bych byl vopatrnej. Chtít po tý chátře, co se hlásí ke svým Bandero-ESESGalizien tradicím plyn, by mohlo být v rozporu se snahou dožít se vysokého věku.

  OdpovědětSmazat
 7. Ať se zahřejí svým zápalem pro banderovské šmejdy. Nezbývá než se semknout, vzájemně se hřát, nadávat na Rusy a zvládnout to :o))) A to zima teprve začíná......

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A´t se zahřejou jako v Oděse, seli vítr, sklízí mráz.

   Smazat
 8. Teď mají naději, plynovody u nich koupil Rodšild. Je to takový filantrop. Platit budou v dolačích.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:09 - Máš na mysli ty usmolené potištěné papírky, které nemají cenu ani toho papíru?!

   Smazat
  2. Teplo nebude akorat se tam shromazdi teplajznici z celyho sveta...

   Smazat
 9. Kdyby žil Havel, svou autoritou by zatlačil na Rusko, a bylo by po problému.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 23:54 - Když to myslíš ironicky nebo sarkasticky, dej větu do uvozovek.
   Ale, když to myslíš upřímně a vážně, jsi fakt velký blb.

   Smazat
 10. Jo banderovci je nechají radši zmrznout protože pravdu mají přeci oni.

  OdpovědětSmazat
 11. Copak to vždyť nedávno vykřikovali co mají plynu nasysleno v zásobnících a uhlí z USA a JAR a jak Rusáka a Dombas nepotřebují a jak je to fantastické, když budou kupovat plyn od USA a ještě jim ho ušáci dovezou zkapalněný a levnější. Nežvanili nějak podobně i Poláci? A najednou je jim zima a nemaj plyn? Ať se jdou zeptat svýho čokolády do Kijeva, třeba jim poradí jak si jej zaručeně vyrobit naprděním. Měla by je hřát láska k "demokracii a banderismu".

  OdpovědětSmazat
 12. Když všichni banderovci zmrznou tak bude klid .A může za to Putin

  OdpovědětSmazat
 13. USSA přece vozí svůj zkapalněný plyn ze svých prdů do UK jako o závod.Tak kde se stala chyba?A co ten reverzní ze Slovenska?Ono to chce platit, zadarmo ani kuře nehrabe, miláčkové!Chorošenko vám ještě zatopí!

  OdpovědětSmazat
 14. Ono chtít po UA nazi plyn může být nebezpečné. Do plynu přeci už Němcům dodávali materiál, který se nevešel do Baby Jaru... tak aby nedošlo k nenapravitelné mýlce...

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.